Covid-19: Πότε θα ανοίξουν τα Πανεπιστήμια;

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Ναι, σε αυτή την περίπτωση πιστεύω ότι σίγουρα θα επιτραπεί η διεξαγωγή μαθημάτων με μικρά ακροατήρια, όπως ίσχυε και πέρυσι.
Το πρόβλημα γενικά γραφειοκρατικά το προκαλούν οι "αιώνιοι" φοιτητές ή αυτοί/αυτές που δεν πατάνε ποτέ και τέτοια και τα δηλώνουν απλά για να τα δηλώσουν ή γιατί τα χρωστάνε αλλά έχουν σημειώσεις επειδή το παρακολούθησαν στο παρελθόν κλπ. Γιατί όλα τα μαθήματα έχουν πολλούς/ες εγγεγραμμένους/ες αλλά εξ αυτών ελάχιστοι/ες παρακολουθούν όντως τα μαθήματα στο εκάστοτε εξάμηνο, έτσι κανένας δεν μπορεί να υπολογίσει ή να είναι σίγουρος/η για το πόσοι/πόσες θα παρακολουθήσουν το μάθημα του/της. Και κάπως έτσι μένομεν στα ίδια...
 

johnpap123

Νεοφερμένος

Ο johnpap123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Ναι, σε αυτή την περίπτωση πιστεύω ότι σίγουρα θα επιτραπεί η διεξαγωγή μαθημάτων με μικρά ακροατήρια, όπως ίσχυε και πέρυσι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Για τους ανεμβολίαστους φοιτητές είναι 10 ευρώ το τεστ και απαιτούνται δύο την εβδομάδα.
θα το γυρισουν σε ενα δωρεαν σελφ τεστ την εβδομαδα οταν θα ερθει η ωρα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο ο έλεγχος με τα διαγνωστικά τεστ τα οποία τα rapid και τα self είναι και αναξιόπιστα. Υπάρχουν και περιορισμοί στο μέγιστο επιτρεπτό όριο χωρητικότητας πως είναι στα αστικά ε τα ίδια υπάρχουν και για τους κλειστούς χώρους.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Ναι, σε αυτή την περίπτωση πιστεύω ότι σίγουρα θα επιτραπεί η διεξαγωγή μαθημάτων με μικρά ακροατήρια, όπως ίσχυε και πέρυσι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Για τους ανεμβολίαστους φοιτητές είναι 10 ευρώ το τεστ και απαιτούνται δύο την εβδομάδα.
Αμ δεν θα είναι 10Ε. Ρώτησα σε μικροβιολογικό. Θα είναι 20 γιατί είναι και η δειγματοληψια μεσα στη μέση. Αλλά αυτά ο Κικίλιας δεν τα ανέφερε. Άρα, βάλτε 20 χ 8 = 160Ε. Η από εμβόλιο θα πάει ο κόσμος ή από πείνα.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αμ δεν θα είναι 10Ε. Ρώτησα σε μικροβιολογικό. Θα είναι 20 γιατί είναι και η δειγματοληψια μεσα στη μέση. Αλλά αυτά ο Κικίλιας δεν τα ανέφερε. Άρα, βάλτε 20 χ 8 = 160Ε. Η από εμβόλιο θα πάει ο κόσμος ή από πείνα.
Με το @Memetchi ησασταν συμμαθητες-συμφοιτητες?
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

Greg1900

Νεοφερμένος

Ο Greg1900 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Θα ανοίξουν τα Πανεπιστήμια;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιωργος15773

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος15773 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Θέλω τη γνώμη σας: σπουδάζω ιατρική στην Πάτρα και ξεκινάω 4ο έτος από Οκτώβρη, αλλά έχω ξενοικιασει. να πάω να νοικιασω ή να μη βιαστώ και να το καθυστερήσω όσο μπορώ; Προς το παρόν η μόνη ανακοίνωση που έχει βγει αφορά υποχρεωτικό εμβολιασμό 5ου και 6ου έτους, για τα άλλα 4 έτη δεν έχει βγει τίποτα.
 

rainbowcat

Νεοφερμένος

Η rainbowcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Θέλω τη γνώμη σας: σπουδάζω ιατρική στην Πάτρα και ξεκινάω 4ο έτος από Οκτώβρη, αλλά έχω ξενοικιασει. να πάω να νοικιασω ή να μη βιαστώ και να το καθυστερήσω όσο μπορώ; Προς το παρόν η μόνη ανακοίνωση που έχει βγει αφορά υποχρεωτικό εμβολιασμό 5ου και 6ου έτους, για τα άλλα 4 έτη δεν έχει βγει τίποτα.
Αν έχεις εμβολιαστεί πήγαινε να νοικιάσεις θα έλεγα εγώ γιατί θα έρθουν και οι πρωτοετείς και οι δευτεροετείς και όσοι είχαν ξενοικιάσει και θα γίνει χαμός. Αν δεν έχεις εμβολιαστεί εγώ στη θέση σου δεν θα το ρίσκαρα γιατί έχει προταθεί από ορισμένους πρυτάνεις υποχρεωτικός εμβολιασμός όλων των φοιτητών σε σχολές υγείας.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
Θέλω τη γνώμη σας: σπουδάζω ιατρική στην Πάτρα και ξεκινάω 4ο έτος από Οκτώβρη, αλλά έχω ξενοικιασει. να πάω να νοικιασω ή να μη βιαστώ και να το καθυστερήσω όσο μπορώ; Προς το παρόν η μόνη ανακοίνωση που έχει βγει αφορά υποχρεωτικό εμβολιασμό 5ου και 6ου έτους, για τα άλλα 4 έτη δεν έχει βγει τίποτα.
εσεις ως φοιτητες τι κανετε??γτ το δεχεστε??
 

rainbowcat

Νεοφερμένος

Η rainbowcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Αν έχεις εμβολιαστεί πήγαινε να νοικιάσεις θα έλεγα εγώ γιατί θα έρθουν και οι πρωτοετείς και οι δευτεροετείς και όσοι είχαν ξενοικιάσει και θα γίνει χαμός. Αν δεν έχεις εμβολιαστεί εγώ στη θέση σου δεν θα το ρίσκαρα γιατί έχει προταθεί από ορισμένους πρυτάνεις υποχρεωτικός εμβολιασμός όλων των φοιτητών σε σχολές υγείας.
Επιπλέον, είναι ήδη υποχρεωτικός ο εμβολιασμός για τους 5ετείς και 6ετείς φοιτητές της ιατρικής.

 

Γιωργος15773

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος15773 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Αν έχεις εμβολιαστεί πήγαινε να νοικιάσεις θα έλεγα εγώ γιατί θα έρθουν και οι πρωτοετείς και οι δευτεροετείς και όσοι είχαν ξενοικιάσει και θα γίνει χαμός. Αν δεν έχεις εμβολιαστεί εγώ στη θέση σου δεν θα το ρίσκαρα γιατί έχει προταθεί από ορισμένους πρυτάνεις υποχρεωτικός εμβολιασμός όλων των φοιτητών σε σχολές υγείας.
Πλήρως εμβολιασμενος είμαι, αλλα το θέμα είναι ότι θα πάω να δώσω τόσα λεφτά και να ρίξω τόση δουλειά, παρόλο που μπορεί να υπάρξει μεγάλη πιθανότητα είτε να κλείσουμε πάνω στις 20 μέρες είτε να μην ανοίξουμε καν. Γι αυτό το φοβάμαι, γιατί τα λεφτά είναι αρκετά...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επιπλέον, είναι ήδη υποχρεωτικός ο εμβολιασμός για τους 5ετείς και 6ετείς φοιτητές της ιατρικής.

Ναι ακριβώς 5ο, 6ο όπως και εγώ προείπα, αλλά για τα υπόλοιπα 4 έτη τηρείται σιγή ιχθύος...
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
Πλήρως εμβολιασμενος είμαι, αλλα το θέμα είναι ότι θα πάω να δώσω τόσα λεφτά και να ρίξω τόση δουλειά, παρόλο που μπορεί να υπάρξει μεγάλη πιθανότητα είτε να κλείσουμε πάνω στις 20 μέρες είτε να μην ανοίξουμε καν. Γι αυτό το φοβάμαι, γιατί τα λεφτά είναι αρκετά...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ναι ακριβώς 5ο, 6ο όπως και εγώ προείπα, αλλά για τα υπόλοιπα 4 έτη τηρείται σιγή ιχθύος...
ξαναλεω εσεις ως φοιτητες γτ δεν αντιδρατε??γτ δεν μιλατε?
 

rainbowcat

Νεοφερμένος

Η rainbowcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Πλήρως εμβολιασμενος είμαι, αλλα το θέμα είναι ότι θα πάω να δώσω τόσα λεφτά και να ρίξω τόση δουλειά, παρόλο που μπορεί να υπάρξει μεγάλη πιθανότητα είτε να κλείσουμε πάνω στις 20 μέρες είτε να μην ανοίξουμε καν. Γι αυτό το φοβάμαι, γιατί τα λεφτά είναι αρκετά...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ναι ακριβώς 5ο, 6ο όπως και εγώ προείπα, αλλά για τα υπόλοιπα 4 έτη τηρείται σιγή ιχθύος...
Μακάρι να μην κάνω λάθος, αλλά θεωρώ σίγουρο ότι θα ανοίξουμε. Βλέπω σύντομα να έρχεται και υποχρεωτικός εμβολιασμός μιας και την ίδια πρακτική ακολουθούν πολλά πανεπιστήμια στην Κύπρο και το εξωτερικό. Εφόσον είσαι εμβολιασμένος, θεωρώ ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να φοβάσαι ότι δεν θα παρακολουθήσεις διά ζώσης μάθημα. Βέβαια, μιλάω πάντα με την προσωπική μου εμπειρία. Εγώ πήγα και νοίκιασα, έτσι έκρινα ότι έπρεπε να κάνω. Ελπίζω να βοήθησα κάπως!
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
ξαναλεω εσεις ως φοιτητες γτ δεν αντιδρατε??γτ δεν μιλατε?
τι ακριβως να κανουν οι γιατροι ειναι οι πρωτοι που θα πρεπει να εμβολιαζονται.. αυτο πιστευω το καταλαβαινεις μιας και εχεις βιωσει την κατασταση που επικρατει σε ενα νοσοκομειο
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.

Γιωργος15773

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος15773 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Ακόμα είναι νωρίς για να ξέρουμε μετά βεβαιότητος, αλλά έχει ενημερωθεί κανείς σχετικά με το πως θα πάνε τα μαθήματα από Οκτώβρη;
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Εμάς μόλις μας έστειλαν την απόφαση της συγκλήτου του ΕΚΠΑ, άρα, θα είμαστε δια ζώσης

Απόφαση Συγκλήτου ΕΚΠΑ: Ζητήματα που αφορούν την εκπαιδευτική διαδικασία και τον εμβολιασμό

Απόσπασμα πρακτικών Συγκλήτου της συνεδρίας της 15-7-2021

(33η συνεδρία -με τηλεδιάσκεψη- ακαδημαϊκού έτους 2020-21)

Θέμα 1ο

Ζητήματα που αφορούν την εκπαιδευτική διαδικασία και τον εμβολιασμό.



Η Σύγκλητος, εφόσον και κατά το επόμενο ακαδημαϊκό έτος εξακολουθούν να υφίστανται μέτρα περιορισμού των συναθροίσεων λόγω της πανδημίας covid-19 και επιτρέπεται η δια ζώσης πραγματοποίηση της εκπαιδευτικής διαδικασίας, αποφασίζει τα εξής:

1) Τα μαθήματα, τα εργαστήρια, οι κλινικές, οι ανασκαφές και η πρακτική άσκηση των φοιτητών θα πραγματοποιηθούν δια ζώσης. Οι Σχολές και τα Τμήματα, εφόσον αυτό είναι εφικτό, δύνανται να δημιουργήσουν τμήματα με μικρότερο αριθμό συμμετεχόντων.

2) Σε κάθε υπηρεσία και δομή του ΕΚΠΑ, θα ορίζεται ένας υπεύθυνος ή περισσότεροι, όταν απαιτείται από τη φύση, το μέγεθος ή τη διασπορά της νόσου COVID-19, για την τήρηση των μέτρων υγιεινής και την προστασία των μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας. Οι ανωτέρω υπεύθυνοι, θα ενημερώνουν και θα προτρέπουν για την εφαρμογή των εν ισχύ μέτρων και θα αναφέρουν και εισηγούνται στον επικεφαλής της υπηρεσίας ή δομής.

3) Προκειμένου για Τμήματα ή Σχολές, επικεφαλής θεωρείται ο Πρόεδρος του Τμήματος ή ο Κοσμήτορας όταν πρόκειται για μονοτμηματική Σχολή. Επιπλέον, σε κάθε Σχολή, συντονιστικό ρόλο θα έχει ο Κοσμήτορας της Σχολής.

4) Η πρόσβαση στις αίθουσες διδασκαλίας, στα εργαστήρια, στις κλινικές, στις ανασκαφές και στις γραμματείες θα πραγματοποιείται με χρήση μάσκας και θα επιτρέπεται σε εμβολιασμένους ή σε άτομα με αρνητικό αποτέλεσμα rapid-test ή PCR test για τον ιό SARS-CoV-2. Αυτά τα tests, θα πραγματοποιούνται τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα σε άτομα που δεν έχουν εμβολιασθεί.

5) Να αιτηθεί προς το Υπουργείο Υγείας τη λειτουργία δύο εμβολιαστικών κέντρων στους χώρους του ΕΚΠΑ για τη διευκόλυνση του εμβολιασμού των μελών της Πανεπιστημιακής Κοινότητας κατά τους μήνες Σεπτέμβριο και Οκτώβριο 2021.



Αθήνα, 15-7-2021

O Πρύτανης

Μελέτιος-Αθανάσιος Κ. Δημόπουλος
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top