Covid-19: Πότε θα ανοίξουν τα Πανεπιστήμια;

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,843 μηνύματα.
Δεν το λεω σε κάποιον προσωπικά αλλα γενικά επειδή το βλέπω συχνά .

Το να φοραμε καθε μερα μασκα μιας χρήσεως , εκτός των αλλων ειναι κι τρομερή επιβάρυνση για το περιβάλλον.
Όλοι μιλαμε για τη τσέπη μας κι εν ετει 2020 δεν μιλάμε για να αυτονόητα.

Μια χαρα μπορεί να ειναι κι η υφασμάτινη μασκα αν κάποιος αγοράσει μια στο κατάλληλο σχήμα( πολλες υφασμάτινες που κυκλοφορούν απλα δε σε αφήνουν να παίρνεις ανασα) .

Οποιοσδήποτε μπορεί να δώσει ενα 10€ να πάρει 2 -3 υφασμάτινες και να λύσει το πρόβλημα τού .

Απλα εχουμε μια δυσκολία σαν λαος να προσαρμοζομαστε.

Οσον αφορα τα παιδακια αλλιώς θα την βάλει το 6χρονο και αλλιώς το 12χρονο προφανώς.
Ε τι να κανουμε;
Να μη πανε τα παιδάκια σχολείο;
Υπάρχουν παρα πολλοί λόγοι που κατι τέτοιο δε θα μπορούσε να γίνει.

Τώρα για την αποτελεσματικότητα της υφασματινης τα έχουν πει οι γιατροί.
Αν κάποιος θελει να συνεχίσει να πιστεύει κάτι αλλο δε θα κάτσω να διαφωνήσω.
Οποιαδήποτε έρευνα περι μασκών και αν διαβάσεις, θα δεις ότι οι υφασμάτινες μάσκες προστατεύουν πολύ λιγότερο από τις χειρουργικές. Βλέποντας πχ. Την Νότια Κορέα, μια χώρα που δεν έκανε καν λοκνταουν, ο κόσμος όχι απλά φορούσε μάσκα, αλλά και μάλιστα της αυξημένης προστασίας Ν95 (χωρίς βαλβίδα). Όσο για το ότι η χώρα μας δύσκολα προσαρμόζεται σε αλλαγές, θα συμφωνήσω απολύτως.

Ειδικά όταν βλέπεις ακόμη και αυτούς που προσπαθούν να πείσουν τον λαό, να κάνουν τα ίδια λαθη.
 

Konstantinos_m

Νεοφερμένος

Ο Konstantinos_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Έχω την αίσθηση ότι δεν θα δω την σχολή από κοντά για τα επόμενα τρία χρόνια όπως πάει το πράγμα...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Η υπουργός Παιδείας ανέφερε ότι για τα νηπιαγωγεία θα ισχύσουν ίδιοι ή παρόμοιοι κανόνες, ενώ η λειτουργία των Πανεπιστημίων είναι υπό συζήτηση και θα παρουσιαστεί ολοκληρωμένο σχέδιο από το υπουργείο Παιδείας για όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης στο προσεχές διάστημα, ωστόσο για την εξεταστική του Σεπτεμβρίου έχει ήδη εκδοθεί υπουργική απόφαση που προβλέπει το ίδιο σύστημα με αυτό της προηγούμενης εξεταστικής. Δηλαδή τα πανεπιστήμια έχουν την επιλογή μεταξύ διά ζώσης και εξ αποστάσεως εκπαίδευσης.
Διαβάστε περισσότερα: Άνοιγμα σχολείων - Κορονοϊός: Ποιές μάσκες προτείνουν οι ειδικοί - Σήμερα οι αποφάσεις για τα μέτρα προστασίας - iPaidia.gr
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Το περιεργο ειναι που θα πηγαινουμε σχολειο με υποχρεωτικη τη μασκα για 7 ΩΡΕΣ(που ειναι ανθυγιεινο) δηλαδη ή θα αλλαζουμε 100 μασκες τον μηνα(τροπος του λεγειν) ή θα ειμαστε ολη μερα και θα την πλενουμε λες και δεν εχουμε τιποτα αλλο να κανουμε.😂😂

Για το ότι δεν παθαίνεις κάτι φορώντας μάσκα, σου απάντησαν παραπάνω - αν και είναι εύκολο να σκεφτείς ότι τόσα άτομα που εργάζονται σε νοσοκομεία δεν παθαίνουν κάτι που τη φοράνε. Για το πλύσιμο, απλά μπορείς να πάρεις περισσότερες από μία. Μη δημιουργούμε προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν τώρα...
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Παιδιά ο πατέρας μου είναι στην νομαχαρχια της περοφερειας και από 30/8 κατά πας πιθανότητα δεν θα επιτρέπονται οι μετακινήσεις από νόμο σε νόμο.Πως είναι δυνατόν να ανοίξει το πανεπιστήμιο;

Είσαι τρολ ή όλα οσα λές έχουν κάποια δόση αληθείας; το λέω επειδή ακούγονται πολλά για μετά τις 25 /08.(και τα περισσότερα ακούγονται απο "ανακοινώσεις" δημάρχων χωριών κτλ Μην είμαστε καταστροφολόγοι χωρίς αναλυτικά στοιχεία βρε αδερφέ ας μας πει κάποιος έγκυρα😂
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Απολύτως καμία. Και αν αρχίσουν να μας λένε πηγαίνετε δια ζώσης με τόσα κρούσματα καθημερινώς θα πάω στο υπουργείο Παιδείας να τους φτύσω. Μιλάνε για αποστάσεις, ενώ απορώ αν έχουν δει την κατάσταση με τα "φοιτητικά" λεωφορεία στην Αθήνα, Θεσσαλονίκη κτλ όπου είμαστε όλοι μια αγκαλιά μέσα. Προσωπικά, είμαι άτομο ευπαθής ομάδας και θα το θεωρήσω εγκληματικό, αν η κατάσταση συνεχίσει έτσι μέχρι τον Οκτώβριο (όπου μας περιμένει ΚΑΙ μια εποχιακή γρίπη, πλην του κοροναϊου) να μας πούνε για δια ζώσης.

Επειδή ανέφερες ότι ανήκεις σε ευπαθή ομάδα, καλοπροαίρετα ρωτάω, αυτό το διάστημα είσαι σε "καραντίνα" ;
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,843 μηνύματα.
Επειδή ανέφερες ότι ανήκεις σε ευπαθή ομάδα, καλοπροαίρετα ρωτάω, αυτό το διάστημα είσαι σε "καραντίνα" ;
Ναι. Δεν έχω κάνει καμία έξοδο από τις 9 Μαρτίου, εκτός από τις φορές που πηγαίνω στη θάλασσα κοντά στο σπίτι μου όπου δεν έχει κόσμο. Κατανοώ την σοβαρότητα της κατάστασης και δεν το διακινδυνεύω.
 

marakiloveee

Δραστήριο μέλος

Η marakiloveee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 533 μηνύματα.
Είσαι τρολ ή όλα οσα λές έχουν κάποια δόση αληθείας; το λέω επειδή ακούγονται πολλά για μετά τις 25 /08.(και τα περισσότερα ακούγονται απο "ανακοινώσεις" δημάρχων χωριών κτλ Μην είμαστε καταστροφολόγοι χωρίς αναλυτικά στοιχεία βρε αδερφέ ας μας πει κάποιος έγκυρα😂
Δεν είμαι τρολ απλά λέω τι συζητιέται...
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Δεν είμαι τρολ απλά λέω τι συζητιέται...

Ναι βέβαια απλώς έτσι όπως το παρουσίασες "διαβάστηκε" σαν μια κλασική άτυπη gossip γνώμη όπως φημολογούνται τόσα και τόσα.anyway θα δουμε τις επόμενες μέρες
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Aυτό που με λύπη διαπιστώνω είναι ότι αρκετοί Έλληνες ακόμη και πριν τον covid-ιό δεν τα πήγαιναν καλά με την σωματική υγιεινή και την ιδιαίτερη καθαριότητα των χεριών, κόψιμο νυχιών, καθώς μπορεί να φορούσαν ίδιες κάλτσες και εσώρουχα για πάνω από 2 εβδομάδες. Για να μην αναφέρω τους εναγκαλισμούς με σκυλιά, γατιά που όσο και αν τα αγαπάμε, τα ζώα μεταφέρουν μικρόβια. Αυτό που με αηδιάζει γενικώς σε άντρες και γυναίκες είναι η κακή περιποίηση των νυχιών σε πόδια και χέρια. Ξαφνικά είπαμε τώρα, να συμμαζέψουμε έναν λαό "ξες ποιος είμαι εγώ" που μέχρι χθες έκανε την τσίχλα από το στόμα μπαλάκι και την κολλούσε όπου βρει. Αν ήμουν Τσιόδρας, θα σας φορούσα με το ζόρι μάσκα που να καλύπτει όλο το κεφάλι. Μπίχλες... :bye2:

Φορέστε και σκάστε. Δεν θα πάμε όλοι από ιό-μητσοτάκη. Θέλουμε να ζήσουμε να ψηφίσουμε Μπακογιάννη για πρωθυπουργκό.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,589 μηνύματα.
Όχι άλλο εξάμηνο διαδικτυακά. Δε γίνεται αυτό το αισχος.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,189 μηνύματα.
Ναι. Δεν έχω κάνει καμία έξοδο από τις 9 Μαρτίου, εκτός από τις φορές που πηγαίνω στη θάλασσα κοντά στο σπίτι μου όπου δεν έχει κόσμο. Κατανοώ την σοβαρότητα της κατάστασης και δεν το διακινδυνεύω.
Καταλαβαίνω αυτό που λες όμως δεν γίνεται να κλείσουμε για το 4-5% των φοιτητών που είναι σε ευπαθείς ομαδες,υπάρχει άλλο ένα 95% που δεν έχει τίποτα στην υγεία του και θέλει να πάει να κάνει μαθήματα δια ζώσης.Δεν λέω να σε πάνε στην σχολή μπορούν για τα άτομα με προβλήματα να δείχνουν το μάθημα μέσω υπολογιστή ώστε να είστε ασφαλής.
Όμως και για εμάς είναι μαρτύριο να βλέπουμε μια οθόνη 7 ώρες την ημέρα και να μην μπορούμε να ρωτήσουμε ούτε απορίες ούτε τίποτα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,589 μηνύματα.
Θες να θυμώσει η Κεραμιδαρέως; Πας γυρεύοντας; Είδες πως σιγά-σιγά μετασχηματίζεται σε Ελένη Λουκά; :crazy:

Εγώ βλέπω πως σιγά σιγά δε θα βγάλω τη σχολή ούτε με 6 μέσο όρο αν συνεχίσει το καρναβάλι με τα διαδικτυακά. Η μόνη χώρα στο κόσμο που οι καθηγητές κουρευαν τους βαθμούς στις διαδικτυακές εξετάσεις σαν πρόληψη για ΑΝ και τυχόν κάποιος έκλεψε. Μπανανία.
Σε έναν καθηγητή που αποφάσισε να δώσουμε εξετάσεις quiz με zoom call and open cams and mics έγινε πανζουρλισμος. Την ώρα της εξεταστικής ακούγονταν κόκορες, σκυλιά να γαβγίζουν, παιδάκια να ουρλιάζουν τρέχοντας... Δηλαδή σε ποια άλλη χώρα θα έλεγε ο καθηγητής μέσα στην εξεταστική " από ποιον ακούγεται αυτός ο κόκορας;" Βρες μου ΜΙΑ.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Όμως και για εμάς είναι μαρτύριο να βλέπουμε μια οθόνη 7 ώρες την ημέρα και να μην μπορούμε να ρωτήσουμε ούτε απορίες ούτε τίποτα.

Διδάσκουν αμάσητα πράγματα για να τα μάθετε νεράκι. Ο στόχος επιτεύχθηκε: επίσημα η παπαγαλία. Μη σκούζεις. :crazy:
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Καλημέρα, ήταν πριν λίγο ο υφυπουργός Παιδείας στο Σκάι και απ' ότι έλεγε θέλουν να ανοίξουν τα πανεπιστήμια με υποχρεωτική χρήση μάσκας, ωστόσο το θέμα τους είναι οι διαλέξεις με μεγάλα ακροατήρια όπου εκεί θα ήθελαν αν γίνεται να είναι εξ αποστάσεως για αποφυγή συνωστισμού. Επίσημη ενημέρωση θα έχει τις επόμενες μέρες.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,189 μηνύματα.
Καλημέρα, ήταν πριν λίγο ο υφυπουργός Παιδείας στο Σκάι και απ' ότι έλεγε θέλουν να ανοίξουν τα πανεπιστήμια με υποχρεωτική χρήση μάσκας, ωστόσο το θέμα τους είναι οι διαλέξεις με μεγάλα ακροατήρια όπου εκεί θα ήθελαν αν γίνεται να είναι εξ αποστάσεως για αποφυγή συνωστισμού. Επίσημη ενημέρωση θα έχει τις επόμενες μέρες.
Επιτέλους!!!Αντε να ανοίξουμε!!
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Παντως να ειναι καλα η Κεραμεως που μας ανοιξε τα σχολεια, πραγματικα δεν αντεχω αλλο.Τωρα για την χρηση μασκας δεν εχω κανενα θεμα, απλως αυτο που μου την "σπαει" ειναι οτι ολοι οι "μεγαηλιθιοι" φερνουν αντιρρηση στην χρηση της μασκας, λες και ειναι ιατροι ή τιποτα καθηγητες πανεπιστημιου και ξερουν κατι περισσοτερο απο τον Τσιοδρα και τον καθε Τσιοδρα.Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,189 μηνύματα.
Παντως να ειναι καλα η Κεραμεως που μας ανοιξε τα σχολεια, πραγματικα δεν αντεχω αλλο.Τωρα για την χρηση μασκας δεν εχω κανενα θεμα, απλως αυτο που μου την "σπαει" ειναι οτι ολοι οι "μεγαηλιθιοι" φερνουν αντιρρηση στην χρηση της μασκας, λες και ειναι ιατροι ή τιποτα καθηγητες πανεπιστημιου και ξερουν κατι περισσοτερο απο τον Τσιοδρα και τον καθε Τσιοδρα.Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας...
Μην δίνεις σημασία!!Καλη αρχή εύχομαι!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top