Bachelor ή Master σε Computer Science;

GiorgosKorn

Νεοφερμένος

Ο GiorgosKorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλη την ομάδα.

Είμαι 31, με πάνω από 10 χρόνια εργασιακή εμπειρία με τα 6 από 5 από αυτα στο κλάδο της ναυτιλίας. Επισης είμαι κάτοχος προπτυχιακού στη Διοίκηση Επιχειρήσεων απο ΤΕΙ Πειραιά και Μεταπτυχιακό Ναυτιλιακά από Πα.Πει.

Πάντα είχα μια τρέλα με τους υπολογιστές και πάντα ήθελα επαηγγελματικά να το ακουληθήσω μιας και πέρα από το κομμάτι της εργασίας που είναι σχεδόν σίγουρο οτι κάτι θα βρεθεί, έχει την ομορφιά της δημιυργικότητας και τηε ευελιξίας.

Ετσι λοιπόν εν έτη 2023 εν μέσω της ενεργειακής κρίσης και της αύξησης του πληθωρισμού και ενώ τα έξοδα τρέχουν μιας και έχω και ενα νεογέννητο παιδάκι, πήρα την σκληρή απόφαση να ψάξω πως θα κάνω την αλλαγή καριέρας που τόσο ποθώ.

Είδα bootcamps, online courses(Coursera, Udemy, Edx, Udacity, etc. ),προπτυχιακά και μεταπτυχιακά (conversion masters όπως τα λένε και στο χωριό μου).

Μέχρι στιγμής έχω καταλήξει σε 3:

1. Bachelor's in Computer Science στο Mediterranean College (University of Derby) - https://www.medcollege.edu.gr/en/courses/bsc-hons-computer-science/

Αρκετά βολικό μιας και είναι απογευματινές ώρες (3 φορες/εβδομάδα) μόλις 5 λεπτά από το σπίτι. Φαίνεται τα μαθήματα να είναι ίδια με του Πανεπιστημίου και η τιμή είναι άκρως δελεαστική στα 4500/χρόνος.

Διάρκεια 3 έτη

2. Master in Informatics στο Πανεπιστήμιο Πειραιώς - https://www.cs.unipi.gr/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=326&Itemid=627&lang=en

Επίσης τίμιο πρ΄γραμμα απογευματίνες ωρες αλλα ειναι 4ωρα 3 φορές τη βδομάδα. 5000-6000 όλο τοπρόγραμμα.

Διάρκεια 2 έτη

3. Master in Software Development στο Athens Tech College (University of York)

Τρίτο και τελευταίο το εν λόγω πρόγραμμα είναι στη λίστα λόγω του ονόματος του Πανεπιστημίου. Νομίζω ότι είναι το πιο γενικευμένο.

Επίσης 3 φορές τη βδομάδα απογευματινες ώρες με κόστος 7600.


Θα ήθελα τις γνώμες σας.

Η αλήθεια ειναι ότι κλείνω προς το προπτυψιακό διότι ίενια κοντά σε δουλειά και σπίτι και επίσης ίσως μπορώ να βρώ μετα το πρώτο ετος κάπου σαν junior.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Πήγαινε για μάστερ κατευθείαν!
Μάστερ και online courses σε συνδυασμό με ενα ωραίο github, είναι μια χαρά για junior. Επίσης, μπορείς να τα συνδυάσεις με το πρώτο πτυχίο σου. Πολλές εταιρίες πληροφορικής προσλαμβάνουν business analyst σε IT projects που χρειάζεται να γνωρίζουν και πληροφορική.
 

GiorgosKorn

Νεοφερμένος

Ο GiorgosKorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πήγαινε για μάστερ κατευθείαν!
Μάστερ και online courses σε συνδυασμό με ενα ωραίο github, είναι μια χαρά για junior. Επίσης, μπορείς να τα συνδυάσεις με το πρώτο πτυχίο σου. Πολλές εταιρίες πληροφορικής προσλαμβάνουν business analyst σε IT projects που χρειάζεται να γνωρίζουν και πληροφορική.
Ναι μαλλον προς τα εκεί κλείνω

Βρήκα και στο Χαροκόπειο ένα νεο πρόγραμμα το ποίο φαίνεται ενδιαφέρον. Οπότε προχωραω με καποιο μαστερ και βλέπουμε.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,272 μηνύματα.
Ναι μαλλον προς τα εκεί κλείνω

Βρήκα και στο Χαροκόπειο ένα νεο πρόγραμμα το ποίο φαίνεται ενδιαφέρον. Οπότε προχωραω με καποιο μαστερ και βλέπουμε.
Το θέμα είναι , θα έχεις το απαραίτητο background να το παρακολουθήσεις ; Και αυτό το λέω με αφορμή το γεγονός ότι σε
μεταπτυχιακά έχω παρατηρήσει τόσο εγώ , όσο και φίλοι σε άλλα , πολλούς γύρω στα 30-40 που ήθελαν να κάνουν αλλαγή καριέρας ή που ήρθαν να πάρουν ένα επιπλέον χαρτί για να αυξήσουν τις απολαβές τους στην δουλειά τους , αλλά εν τέλει πολύ γρήγορα αποδεικνύεται ότι δεν ξέρουν την τύφλα τους και δυσκολεύονται πολύ να τελειώσουν , πέραν του γεγονότος ότι φέρνουν και τους καθηγητές σε δύσκολη θέση γιατί πρέπει να τους κόψουν , και ας τα σκανε.

Οπότε καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις άμεσα και να λάβεις πληροφορίες σε τι επίπεδο γίνεται το μάστερ ( εάν προϋποθέτει ακροατήριο με συγκεκριμένες γνώσεις ή εάν είναι πιο ευρύ ) . Εκτός αυτού υπάρχει ο κίνδυνος απόρριψης επειδή δεν έχεις συναφές προπτυχιακό .
 

GiorgosKorn

Νεοφερμένος

Ο GiorgosKorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το θέμα είναι , θα έχεις το απαραίτητο background να το παρακολουθήσεις ; Και αυτό το λέω με αφορμή το γεγονός ότι σε
μεταπτυχιακά έχω παρατηρήσει τόσο εγώ , όσο και φίλοι σε άλλα , πολλούς γύρω στα 30-40 που ήθελαν να κάνουν αλλαγή καριέρας ή που ήρθαν να πάρουν ένα επιπλέον χαρτί για να αυξήσουν τις απολαβές τους στην δουλειά τους , αλλά εν τέλει πολύ γρήγορα αποδεικνύεται ότι δεν ξέρουν την τύφλα τους και δυσκολεύονται πολύ να τελειώσουν , πέραν του γεγονότος ότι φέρνουν και τους καθηγητές σε δύσκολη θέση γιατί πρέπει να τους κόψουν , και ας τα σκανε.

Οπότε καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις άμεσα και να λάβεις πληροφορίες σε τι επίπεδο γίνεται το μάστερ ( εάν προϋποθέτει ακροατήριο με συγκεκριμένες γνώσεις ή εάν είναι πιο ευρύ ) . Εκτός αυτού υπάρχει ο κίνδυνος απόρριψης επειδή δεν έχεις συναφές προπτυχιακό .
@Samael Καλημέρα. Αυτά τα μεταπτυχιακά υποτίθεται ότι είναι συμπηκνωμένα προπτυχιακά για ανθρώπους με μηδενικές η παρα πολύ βασικές γνώσεις του κλάδου.

Δε πάω για το χαρτί μόνο. Πάω για ένα οργανωμένοπρόγραμμα το οποίο θα μου προσφέρει την γνώση δομημένη έτσι ώστε να μπορώ να προχωρήσω.

Το κύριο θέμα μου είναι ότι δε μπορώ να έχω πολλές μέρες παρακολουθήσεις μιας και έχω ενα παιδάκι κατω του έτους οπότε καταλαβαίνεις οτι χριεάζεται χρόνο απο κει.

Ευτυχώς όλα τα προγράμματα αυτά με τα πλην και τα κατά τους είανι απογεύματα 3-4 φορες τη βδομαδα απο ωρα η 4ωρα. Το άλλο θέμα είναι αν πας για ενα 2ετες conversion master σε Πα.Πει η Χαροκόπειο ή πας για ένα 3ετές Προτπυχιακό σε κάποιο κολλέγιο (εμένα μου εκλεισαν το μάτι το Aegean College και το Mediterranean College). Ποιά από αυτές τις λύσεις (φυσικά με το καταλληλο διάβασμα θα σου προσφέρει κάτι ολιστικό έτσι ώστε να είσαι και ανταγωνιστικός στην αγορά;

Γιατι για να πω του λόγου το αληθές αυτή τη στιγμή εργαζομαι ήδη 5 χρόνια σε Ναυτιλία σε κομμάτι πωλήσεων και βγάζω έναν καλο μισθό για ελληνικά δεδομένα απλα παρόλο που έχω επενδύση χρονο και χρήμα στο κλαδο αυτό δεν με ικανοποιεί.

Σου παραθέτω τα 4 προγράμματα σε περίπτωση που έχεις χρονο να πεις μια γνώμη:

1 Χαροκόπειο (3400E όλο το πρόγραμμα)

2. Πανεπιστήμιο Πειραιώς (5000Ε όλο το πρόγραμμα)

3.Aegean College (University of Essex) (4500Ε/''ετος)

4. Mediterranean College (University of Derby) (4200Ε/έτος)

5, Athens Tech College (University of York) (7600E όλο το πρόγραμμα)

Το κόστος δεν είναι το θέμα απλά το παραθέτω για να υπάρχει
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,272 μηνύματα.
@Samael Καλημέρα. Αυτά τα μεταπτυχιακά υποτίθεται ότι είναι συμπηκνωμένα προπτυχιακά για ανθρώπους με μηδενικές η παρα πολύ βασικές γνώσεις του κλάδου.

Δε πάω για το χαρτί μόνο. Πάω για ένα οργανωμένοπρόγραμμα το οποίο θα μου προσφέρει την γνώση δομημένη έτσι ώστε να μπορώ να προχωρήσω.

Το κύριο θέμα μου είναι ότι δε μπορώ να έχω πολλές μέρες παρακολουθήσεις μιας και έχω ενα παιδάκι κατω του έτους οπότε καταλαβαίνεις οτι χριεάζεται χρόνο απο κει.

Ευτυχώς όλα τα προγράμματα αυτά με τα πλην και τα κατά τους είανι απογεύματα 3-4 φορες τη βδομαδα απο ωρα η 4ωρα. Το άλλο θέμα είναι αν πας για ενα 2ετες conversion master σε Πα.Πει η Χαροκόπειο ή πας για ένα 3ετές Προτπυχιακό σε κάποιο κολλέγιο (εμένα μου εκλεισαν το μάτι το Aegean College και το Mediterranean College). Ποιά από αυτές τις λύσεις (φυσικά με το καταλληλο διάβασμα θα σου προσφέρει κάτι ολιστικό έτσι ώστε να είσαι και ανταγωνιστικός στην αγορά;

Γιατι για να πω του λόγου το αληθές αυτή τη στιγμή εργαζομαι ήδη 5 χρόνια σε Ναυτιλία σε κομμάτι πωλήσεων και βγάζω έναν καλο μισθό για ελληνικά δεδομένα απλα παρόλο που έχω επενδύση χρονο και χρήμα στο κλαδο αυτό δεν με ικανοποιεί.

Σου παραθέτω τα 4 προγράμματα σε περίπτωση που έχεις χρονο να πεις μια γνώμη:

1 Χαροκόπειο (3400E όλο το πρόγραμμα)

2. Πανεπιστήμιο Πειραιώς (5000Ε όλο το πρόγραμμα)

3.Aegean College (University of Essex) (4500Ε/''ετος)

4. Mediterranean College (University of Derby) (4200Ε/έτος)

5, Athens Tech College (University of York) (7600E όλο το πρόγραμμα)

Το κόστος δεν είναι το θέμα απλά το παραθέτω για να υπάρχει
Νταξ , έτσι όπως τα λες καλά θα είσαι τότε . Τουλάχιστον είχες και ενδιαφέρον από παλιότερα όπως είπες οπότε αυτό έχει σημασία κατ'εμε κατά κύριο λόγο . Άλλοι σπουδάζουν πολλά έτη χωρίς να ξέρουν το γιατί και εν τέλει δεν μαθαίνουν τίποτα , διότι απλούστατα δεν τους αγγίζει το αντικείμενο. Τώρα όσο για το ζήτημα με το παιδάκι σου , έχεις τσεκαρει μήπως υπάρχει κάποιο μάστερ που να προσφέρεται και online ; Ή ακόμα και online courses από πανεπιστήμια του εξωτερικού ή σελίδες που προσφέρουν τέτοια ( π.χ. Coursera ) . Ο τομέας της πληροφορικής προσφέρεται ίσως πιο πολύ από όλα τα αντικείμενα για τέτοιο τρόπο διδασκαλίας .

Τώρα τα υπόλοιπα δεν τα έχω ψάξει . Μπορώ να τα δω κάποια στιγμή σήμερα ή αύριο και να σου πω την γνώμη μου . Πάντως το Χαροκόπειο έχει αρκετά καλό επίπεδο . Δεν ξέρω εάν 2-3 μαθήματα που έχουν online και είχα παρακολουθήσει είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα , αλλά από αυτά μπορώ να πω ότι φαίνονται οργανωμένοι με καθηγητές που έχουν clear και σαφή διάλεξη , αλλά και το να υλικό που παρουσιάζουν φαίνεται αρκετά on point . Οπότε ναι , σίγουρα αξίζει να ψάξεις να βρεις περισσότερα για αυτό το πρόγραμμα. Ρώτα και καθηγητές εάν χρειαστεί . Είναι και το πιο φτηνό , το οποίο είναι καλό , ανεξάρτητα εάν το κόστος είναι θέμα ή όχι , είναι κρίμα να ξοδέψεις παραπάνω λεφτά εάν το επίπεδο των υπηρεσιών είναι το ίδιο ή διαφέρει ελάχιστα.

Επίσης το εάν θες BSc ή MSc εξαρτάται από εσένα . Π.χ. εάν εχεις την όρεξη , τον χρόνο και το χρήμα και θες μια πιο ολοκληρωμένη εκπαίδευση , θα σου έλεγα πήγαινε σίγουρα για BSc . Εάν έχεις ήδη αρκετές γνώσεις και νιώθεις ότι η παρακολούθηση ενός προπτυχιακού δεν θα είχε να σου προσφέρει κάτι, και ότι θα χρειαστεί να βγάλεις χρήματα άμεσα από αυτό το πράγμα , τότε πήγαινε για MSc.
 

GiorgosKorn

Νεοφερμένος

Ο GiorgosKorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Νταξ , έτσι όπως τα λες καλά θα είσαι τότε . Τουλάχιστον είχες και ενδιαφέρον από παλιότερα όπως είπες οπότε αυτό έχει σημασία κατ'εμε κατά κύριο λόγο . Άλλοι σπουδάζουν πολλά έτη χωρίς να ξέρουν το γιατί και εν τέλει δεν μαθαίνουν τίποτα , διότι απλούστατα δεν τους αγγίζει το αντικείμενο. Τώρα όσο για το ζήτημα με το παιδάκι σου , έχεις τσεκαρει μήπως υπάρχει κάποιο μάστερ που να προσφέρεται και online ; Ή ακόμα και online courses από πανεπιστήμια του εξωτερικού ή σελίδες που προσφέρουν τέτοια ( π.χ. Coursera ) . Ο τομέας της πληροφορικής προσφέρεται ίσως πιο πολύ από όλα τα αντικείμενα για τέτοιο τρόπο διδασκαλίας .

Τώρα τα υπόλοιπα δεν τα έχω ψάξει . Μπορώ να τα δω κάποια στιγμή σήμερα ή αύριο και να σου πω την γνώμη μου . Πάντως το Χαροκόπειο έχει αρκετά καλό επίπεδο . Δεν ξέρω εάν 2-3 μαθήματα που έχουν online και είχα παρακολουθήσει είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα , αλλά από αυτά μπορώ να πω ότι φαίνονται οργανωμένοι με καθηγητές που έχουν clear και σαφή διάλεξη , αλλά και το να υλικό που παρουσιάζουν φαίνεται αρκετά on point . Οπότε ναι , σίγουρα αξίζει να ψάξεις να βρεις περισσότερα για αυτό το πρόγραμμα. Ρώτα και καθηγητές εάν χρειαστεί . Είναι και το πιο φτηνό , το οποίο είναι καλό , ανεξάρτητα εάν το κόστος είναι θέμα ή όχι , είναι κρίμα να ξοδέψεις παραπάνω λεφτά εάν το επίπεδο των υπηρεσιών είναι το ίδιο ή διαφέρει ελάχιστα.
Θα σου πω. Επεισή εγώ όπως σου εξήγησα είμαι από εντελώς άλλο κλάδο και σπουδές, προτιμώ να έχω ένα χαρτι στα χίερια μου+ κάποια προτζεκτ ενδεχομένως που να γίνουν κατα τη διάρκεια των σπουδών και παράλληλα με δουλειά παρά κάποια courses.

Οι λόγοι ειναι:

1. Λόγω οτι μιλάμε για Τζούνιορ θέσεις θα έχω να ανταγωνιστώ κατα κύριο λόγο άτομα με πτυχία και προτζεκτσ. Οπότε πρέεπι να έχω να δείξω μια γνώση, μια πτυχιακή και κάποια πράγματα.
2. Θέλω κάτι δομημένο γιατι όπως θα ξερεις υποθέτω η πληροφορική είναι πολύ ευρύς κλάδοςκαι χάνεις τη μπάλα.
3. Αν δείξεις ενδιαφέρον τα πανεπιστήμια/κολλέγια μπορούν να σε προωθήσουν.

Αν έχεις το χ΄ρονο θα ήθελα την άποψη σου πάνω στα προγράμματα.
 

research36

Νεοφερμένος

Ο research36 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Στην ίδια κατηγορία και εγω με την ίδια αμφιβολία.. Η δική μου περίπτωση έχει ως εξής. Πλέον 30+ με οικογενειακές υποχρεώσεις και με πτυχίο σε άσχετο τομέα πληροφορικής. Έχοντας όμως μεγάλη θέληση αλλά και προηγούμενη εμπειρία σε δεδομένα τα τελευταία 5 χρόνια εργάζομαι στον χώρο της πληροφορικής ως αναλυτής δεδομένων. Μη έχοντας κάποιο ανώτερο τίτλο σπουδών στη πληροφορική πέρυσι πήρα την απόφαση και ολοκλήρωσα μεταπτυχιακό σε κολλέγιο με γενικό θέμα το ICT για να κατέχω και ένα σχετικό πτυχίο στο αντικείμενο. Όμως χαζεύοντας διάφορες θέσεις εργασίας βλέπω ότι απαιτείται σε πολλές από αυτές Bsc στην πληροφορική. Στην παρούσα φάση είμαι στο δίλημμα αν πρέπει να κάνω ένα προπτυχιακό στην πληροφορική ή δεύτερο αλλά εξειδικευμένο μεταπτυχιακό όπως πχ MSc data analysis, AI κλπ. ή κάποιες επίσημες πιστοποιήσεις. Νομίζω ότι κάποιος με εμπειρία στον χώρο μπορεί να βοηθήσει γιατί ο προβληματισμός είναι παρόμοιος με τον φίλο που άνοιξε το θέμα. Επίσης απο κάποιες γνώμες λένε ότι το πτυχίο πληροφορικής στην Ελλάδα είναι καλό μονο εάν σε ενδιαφέρει το δημόσιο αφού το επάγγελμα είναι ελεύθερο αφού δουλεύεις με μπλοκακι χωρίς να απαιτείται πτυχίο ή εγγραφή σε επιμελητήριο.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Μη έχοντας κάποιο ανώτερο τίτλο σπουδών στη πληροφορική πέρυσι πήρα την απόφαση και ολοκλήρωσα μεταπτυχιακό σε κολλέγιο με γενικό θέμα το ICT για να κατέχω και ένα σχετικό πτυχίο στο αντικείμενο.
Φίλε το λάθος εδώ είναι.

Πήρες πτυχίο από κολλέγιο (προφανώς δίνοντας λεφτά για την ιστορία αυτή) το οποίο δεν έχει κανένα απολύτως αντίκρυσμα στο ελληνικό πλαίσιο.

Δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης ακόμη και με το πιο γιωτομπαλίστικο CEID ΑΕΙ της Ελλάδος, που είναι κρίμα γιατί θα μπορούσες να περάσεις σχετικά εύκολα δίνοντας εξετάσεις με χαμηλές βάσεις.

Ωστόσο, επειδή ακριβώς είσαι σε ένα μη ρυθμισμένο επάγγελμα, αν οι δεξιότητές σου παράγουν αξία για τον εκάστοτε εργοδότη η απόκτηση κάποιου άλλου πτυχίου νομίζω είναι κάτι περιττό.

Στη θέση σου θα στάθμιζα αν αυτό που θες είναι τίτλος σπουδών ή περισσότερη εμπειρία/εργασία σε καλύτερη εταιρεία.

Αν αποφασίσεις για πτυχίο όμως, κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και μην ασχοληθείς με τους πουθενάδες των κολλεγίων. Πάνε είτε πανελελε σε ένα σοβαρό πανεπιστήμιο ή ΕΑΠ.

Όλα τα άλλα είναι πραγματικά κωλόχαρτα.
 

research36

Νεοφερμένος

Ο research36 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Φίλε μου δεν ξέρω για τι εξετάσεις
και μάλιστα εύκολες αφού πλέον στην Ελλάδα σε κανένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα δεν μπαίνεις με εξετάσεις και δωρεάν πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.... Η αρχική άποψη μου για το κολλέγιο όντως και για μένα δεν ήταν η καλύτερη και ήμουν πολύ επιφυλακτικός. Όμως τελικά από την εμπειρία μου.. το πρόγραμμα σπουδών ήταν πολύ αυστηρό και ποιοτικό με επιτήρηση και εργασίες. Επίσης Ο μεταπτυχιακός τίτλος στην περίπτωση μου, μου απονεμήθηκε από γνωστό κρατικό βρετανικό πανεπιστήμιο με πολύ καλά rankings αναγνωρισμένο και υπογεγραμμένο από NARIC. Επιπρόσθετα το Ελληνικό ATEEN σε 7 μήνες μου το αναγνώρισε ως ισότιμο μεταπτυχιακό με γνωστό Ελληνικό ΑΕΙ, έχοντας όλα τα επαγγελματικά δικαιώματα που δίδονται για τον συγκεκριμένο τίτλο στην Ελλάδα. .

Εν πάση περιπτώσει, η αρχική μου απορία ήταν εάν ενώ είμαι κάτοχος μεταπτυχιακού πληροφορικής, έχοντας κάποια προϋπηρεσία στον κλάδο, τι δρόμο να συνεχίσω, έχοντας πλέον λίγο χρόνο λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων, όντας πλέον 35 χρόνων. (1) Επιπλέον προπτυχιακό στην πληροφορική; (Το βασικό πτυχίο μου είναι άσχετο με το ΙΤ). Λέγεται ότι το προπτυχιακό είναι κατάλληλο για αυτούς που θέλουν να κάνουν ακαδημαϊκή καριέρα ή να αποκτήσουν θέση στο δημόσιο.
(2). Επιπλέον εξειδικευμένο πρόγραμμα μεταπτυχιακου? (Πχ MSc data analysis)

Αν ξέρει κάποιος "παλιός" του χώρου και μπορούσε να μας διαφωτίσει θα το εκτιμούσα πολύ! Ευχαριστώ πολύ!
 

carnage

Νεοφερμένος

Ο carnage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
1) https://www.eap.gr/education/undergraduate/computer-science/ --- H κάθε Θεματική Ενότητα κοστολογείται στα 500€, οι Εργαστηριακές Θεματικές Ενότητες κοστολογούνται στα 500€ και το σύνολο των διδάκτρων του Προπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών, ανέρχεται στις 7.000€.

2) https://www.eap.gr/education/postgraduate/annual/data-science-and-machine-learning/ --- Το ύψος της οικονομικής συμμετοχής για την εκάστοτε Θεματική Ενότητα ανέρχεται στα 650€ και η συνολική οικονομική συμμετοχή του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών ανέρχεται στα 2.600€.

3) https://www.eap.gr/education/postgraduate/annual/postgraduate-specialization-in-information-systems/ --- H εκάστοτε Θεματική Ενότητα κοστολογείται στα 650€ και το συνολικό κόστος του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών ανέρχεται στις 3.250€.

4) https://www.eap.gr/education/postgraduate/biannual/supply-chain-management/ --- Η εκάστοτε Θεματική Ενότητα κοστολογείται στα 300€/ Διπλωματική Εργασία 900€ και το συνολικό κόστος του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών ανέρχεται στις 3.600€.

5) https://www.eap.gr/education/postgraduate/annual/quality-management-and-technology/ --- H εκάστοτε Θεματική Ενότητα κοστολογείται στα 650€ και το συνολικό κόστος του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών ανέρχεται στις 3.250€ χωρίς την επιλογή της ΘΕ ΔΙΠ40. H Θεματική Ενότητα ΔΙΠ40 κοστολογείται στα 325€ και η Θεματική Ενότητα ΔΙΠ40Α κοστολογείται στα 325€.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Φίλε μου δεν ξέρω για τι εξετάσεις
και μάλιστα εύκολες αφού πλέον στην Ελλάδα σε κανένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα δεν μπαίνεις με εξετάσεις και δωρεάν πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.... Η αρχική άποψη μου για το κολλέγιο όντως και για μένα δεν ήταν η καλύτερη και ήμουν πολύ επιφυλακτικός. Όμως τελικά από την εμπειρία μου.. το πρόγραμμα σπουδών ήταν πολύ αυστηρό και ποιοτικό με επιτήρηση και εργασίες. Επίσης Ο μεταπτυχιακός τίτλος στην περίπτωση μου, μου απονεμήθηκε από γνωστό κρατικό βρετανικό πανεπιστήμιο με πολύ καλά rankings αναγνωρισμένο και υπογεγραμμένο από NARIC. Επιπρόσθετα το Ελληνικό ATEEN σε 7 μήνες μου το αναγνώρισε ως ισότιμο μεταπτυχιακό με γνωστό Ελληνικό ΑΕΙ, έχοντας όλα τα επαγγελματικά δικαιώματα που δίδονται για τον συγκεκριμένο τίτλο στην Ελλάδα. .
Αυτό δε σημαίνει τίποτα, επαναλαμβάνω.

Στην Ελλάδα καλώς ή κακώς η ιδιότητά σου πηγάζει από το προπτυχιακό σου και μόνο. Η αναγνώριση που έγινε είναι για ένα μεταπτυχιακό. Τώρα αν είναι ή όχι από αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο...

Σκέψου κάτι: αν ήταν όντως γνωστό και αναγνωρισμένο το πανεπιστήμιό σου δεν θα χρειαζόταν όλος αυτός ο πρόλογος για NARIC, αναγνώριση από ΑΤΕΕΝ κλπ.

Αλλά επειδή βλέπω ότι θες πιο πρακτικές εμπειρίες, θα έκρινα πως αυτό το φόρουμ δεν σου κάνει.

Δοκίμασε στο ινσόμνια (χωρίς να έχω πρόθεση διαφήμισης).
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό είναι αρκετά απαιτητικό καθώς πέρα από προγραμματισμό έχω ακούσει ότι απαιτεί και καλό μαθηματικό υπόβαθρο που αμφιβάλλω αν έχεις εξαιτίας του backround σου και το ακαδημαικό και το επαγγελματικό! Για μένα να κοιτάξεις κάτι πιο εφαρμοσμένο που το ιδανικό θα είναι το μάστερ του ΔΕΤ στην ΑΣΟΕΕ-περιλαμβάνει αρκετό προγραμματισμό-πολλά project και πολλοί το επιλέγουν για να κάνουν την αλλαγή καριέρας που επιθυμείς εσύ
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Θα προτιμούσα κάτι σαν του Βαρουφάκη ή του Κασσελάκη, να έχει προοπτικές. :beachball:
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Δεν θέλω να κάνω derail το thread, αλλά μιας και που αναφέρθηκε πιο πάνω. Το προπτυχιακό στην Πληροφορική που έχει το ΕΑΠ είναι καλό; Αξίζει το ίδιο με το να σπουδάσει κάποιος στο ΕΚΠΑ/ΠΑΠΕΙ/ΑΣΟΕΕ;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.
Δεν θέλω να κάνω derail το thread, αλλά μιας και που αναφέρθηκε πιο πάνω. Το προπτυχιακό στην Πληροφορική που έχει το ΕΑΠ είναι καλό; Αξίζει το ίδιο με το να σπουδάσει κάποιος στο ΕΚΠΑ/ΠΑΠΕΙ/ΑΣΟΕΕ;
Ειναι πολυ καλο ... και ειναι διοτι το κανουν οι ιδιοι καθηγητες των παραπανω ιδρυματων και οι φοιτητες ειναι πιο εστιασμενοι εκει.
Το μειονεκτημα ειναι οτι βλεπεις τον καθηγητη ζωντανα μια φορα το μηνα..ενω επρεπε να βγαινει στην οθονη μια φορα την εβδομαδα.
Αυτο γινεται διοτι οι καθηγητες δεν θελουν την καταγραφη του μαθηματος τους..Τωρα που εκαναν διαδικτυακά μαθηματα λογω καραντινας ισως αλλαξαν γνωμη.
Το θετικο ειναι οτι οι καθηγητες αξιολογουνται ανα 3ετια (υπαρχουσα αφροκρεμα) ..υπαρχει βεβαια η κομματικη προωθηση αλλα δεν φτανει.
Επισης οι καθηγητες αει γενικως ειναι φτωχοι ανθρωποι ( εκτος των της ιατρικης) οποτε εχουν αναγκη τα 5-6Κ € το χρονο που τους δινει το εαπ.
Τα εργαστηρια μαλλον ειναι λιγοτερα αλλα οκ εργαστηριο στην πληροφορικη ειναι η οθονη του υπολογιστη οποτε την εχουν και στο σπιτι.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Δεν θέλω να κάνω derail το thread, αλλά μιας και που αναφέρθηκε πιο πάνω. Το προπτυχιακό στην Πληροφορική που έχει το ΕΑΠ είναι καλό; Αξίζει το ίδιο με το να σπουδάσει κάποιος στο ΕΚΠΑ/ΠΑΠΕΙ/ΑΣΟΕΕ;
Κοίτα από αξία πτυχίου είναι το μόνο (εως τώρα λολ) τμήμα που μπορεί κάποιος να μπει χωρίς πανελλήνιες και να βγει με πλήρως αναγνωρισμένο πτυχίο.

Ωστόσο είναι πολύ παλούκι γιατί ουσιαστικά πληρώνεις θεματικές ενότητες (σκέψου σαν δεκάδες ECTS) και όλα τα κάνεις μόνος σου. Παρακολουθήσεις δεν έχει, μόνο εργασίες και προαιρετικές συναντήσεις.

Και στο τέλος νομίζω έχει και πτυχιακή εργασία.

Γενικά όποιον ξέρω που έμπλεξε με ΕΑΠ ζορίστηκε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top