Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Συμπληρώνω, όπως λέει και μια καθηγητάρα στο πανεπιστήμιο τα δεκαδικά είναι όπως τα λεφτά αν κερδίσεις στο προπο 3715,43 θα πεις κέρδισα 3700 αλλιώς δείχνει ότι δεν καταλαβαίνεις και τη σημασία του μεγέθους που χειρίζεσαι. Ένας εμπειρικός κανόνας για τους μαθητές για να μην μπλέξουν με αριθμητική ανάλυση, προσεγγίσεις, θεωρία σημαντικών ψηφίων κτλ.

Υ.Γ. με την ιδιότητα του μηχανικού μαθηματικού που αυτοπροσδιορίζομαι δεν κόβεις από άρρητο αλλιώς μαύρο φίδι που σε έφαγε.
Σωστος ο παχτης
Αντε μην ξανακοψεται κανενα ψηφιο απο το π ..μαυρο φιδι που σας εφαγε

Τα πρώτα 100 δεκαδικά ψηφία είναι 3.14159 26535 89793 23846 26433 83279 50288 41971 69399 37510 58209 74944 59230 78164 06286 20899 86280 34825 34211 70679 ....

για αυτο αφηστε το σκετο π
 

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 250 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
εννοείται, οτιδήποτε άλλο είναι προσέγγιση στη φύση μπορεί να έχει σημασία, στα μαθηματικά είναι αυθαιρεσία στη καλύτερη...
ναι ειδικα στην φυσικη το περιπου το εχουμε υψηλή τεχνη

αμα θες δες το βιντεο αυτο για βολες απο το σημειο 13.30''

 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Φορτιο Q1 = +9μC απεχει αποσταση r=30cm απο αλλο φορτιο Q2=+4μC. Να βρεθει η ενταση του ηλεκτρικου πεδίου στο μέσο της μεταξύ τους απόστασης

εχω μπερδευτει και δεν ξερω τι να κανω, βρίσκω το Ε των δυο φορτιων στο r=15cm και τα προσθέτω για να βρω το Εολ;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Φορτιο Q1 = +9μC απεχει αποσταση r=30cm απο αλλο φορτιο Q2=+4μC. Να βρεθει η ενταση του ηλεκτρικου πεδίου στο μέσο της μεταξύ τους απόστασης

εχω μπερδευτει και δεν ξερω τι να κανω, βρίσκω το Ε των δυο φορτιων στο r=15cm και τα προσθέτω για να βρω το Εολ;
ναι ετσι ....αλλα τα αφαιρεις γιατι ειναι αναποδα το ενα απο το αλλο
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Φορτιο Q1 = +9μC απεχει αποσταση r=30cm απο αλλο φορτιο Q2=+4μC. Να βρεθει η ενταση του ηλεκτρικου πεδίου στο μέσο της μεταξύ τους απόστασης

εχω μπερδευτει και δεν ξερω τι να κανω, βρίσκω το Ε των δυο φορτιων στο r=15cm και τα προσθέτω για να βρω το Εολ;
Αν δεν κάνεις σχήμα, η Φυσική δεν θα σε θέλει...

1697383596581.png
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Στην ομαλή κυκλική κίνηση που κανει ενα αμάξι στον δρόμο η τριβή παίζει τον ρόλο της κεντρομόλου επιτάχυνσης ή δύναμης; Χαζή ερώτηση αλλα εχω καταμπερδευτεί
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Στην ομαλή κυκλική κίνηση που κανει ενα αμάξι στον δρόμο η τριβή παίζει τον ρόλο της κεντρομόλου επιτάχυνσης ή δύναμης; Χαζή ερώτηση αλλα εχω καταμπερδευτεί
Της κεντρομολου δυναμης
Εχω βαλει μια σχετικη ασκηση ..δες την αν την βρεις
Αν στριψεις χωρις τριβη πας στα χωραφια
Και στα καλα αυτοκινητα το esp καταλαβαινει το γλίστρημα και φρεναρει καποιους τροχους να αυξησει την τριβη και να σε φερει σε ταξη.
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Οταν έχουμε ενα αυτοκίνητο που περνάει πάνω απο μια τοξοτή γέφυρα, η κεντρομόλος δύναμη ειναι το βάρος, ετσι;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Οταν έχουμε ενα αυτοκίνητο που περνάει πάνω απο μια τοξοτή γέφυρα, η κεντρομόλος δύναμη ειναι το βάρος, ετσι;
ε οχι
αν εφαρμοσεις τον 2ο ν του νευτωνα θα εχεις και βαρος και μια δυναμη που προερχεται απο την ταχυτητα ( ή καλύτερα απο την ακ)
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
αν εφαρμοσεις τον 2ο ν του νευτωνα θα εχεις και βαρος και μια δυναμη που προερχεται απο την ταχυτητα ( ή καλύτερα απο την ακ)
Τι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Δύναμη που προέρχεται από την ταχύτητα; ΔΕΝ υπάρχει κάτι τέτοιο!!!


1697399800588.png
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Πάρε την πρώτη τώρα, η δεύτερη αργότερα.

1697469130101.png
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Πάρε και την άλλη:

1697471361347.png

Πες μου όμως: Προσπάθησες να τις λύσεις; Πώς προσπάθησες; Έκανες σχήμα για να δεις τι ακριβώς γίνεται; Αν ναι, πόσο λεπτομερές ήταν; Ή μήπως κοίταζες απλά την εκφώνηση και σκεφτόσουν τη βλακεία: "Ποιον τύπο θα πάρω;". Πρέπει να την αισθάνεσαι και να την αγαπάς τη Φυσική και ποτέ να μην ξεχνάς τα σωστά και πλήρη σχήματα.
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Πες μου όμως: Προσπάθησες να τις λύσεις; Πώς προσπάθησες; Έκανες σχήμα για να δεις τι ακριβώς γίνεται; Αν ναι, πόσο λεπτομερές ήταν; Ή μήπως κοίταζες απλά την εκφώνηση και σκεφτόσουν τη βλακεία: "Ποιον τύπο θα πάρω;". Πρέπει να την αισθάνεσαι και να την αγαπάς τη Φυσική και ποτέ να μην ξεχνάς τα σωστά και πλήρη σχήματα.
Εκανα σχηματα αλλα ατελή, ειδικά στη δεύτερη ασκηση, γιατί ειχα ξεχασει να χωρισω τη Β σε συνιστώσες.
Στην πρώτη ομολογώ οτι σκέφτηκα "ποιον τύπο θα πάρω", είχα το μ, και σκεφτηκα επιτοπου την τριβή αλλα δε δινοταν το m
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Πρεπει να προσεχω στις μετατροπές, συνεχεια μπερδευω το ΣΙ κια γραφω τα χμ/ω ως μ/σεκ που μου δινει και βγαινει πουλουκι η ασκησ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Πρεπει να προσεχω στις μετατροπές, συνεχεια μπερδευω το ΣΙ κια γραφω τα χμ/ω ως μ/σεκ που μου δινει και βγαινει πουλουκι η ασκησ
Τα χιλιομετρα ανα ωρα εινα μετρο ταχυτητας των αυτοκινητοβιομηχανιων.
Το συστημα μοναδων SI καταλαβαινει μετρα ανα δευτερολεπτο για την ταχύτητα .
Οι μοναδες θελουν μεγαλη προσοχη και σας τις βαζουν μπερδεμενες για να κανεται λαθος και να σας τσεκαρουν
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top