Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,174 μηνύματα.
Όποιος από εδώ έχει βοήθημα ηλ/μαγνητισμού με την νέα ύλη και έχει λύσει ασκήσεις από αυτό, θα εκτιμούσα πολύ αν θα μπορούσε να μου στείλει πμ με τις εν λόγω ασκήσεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Θες ασκήσεις από όλη την νέα ύλη η κάποιο συγκεκριμένο κομμάτι ?
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,438 μηνύματα.
Θες ασκήσεις από όλη την νέα ύλη η κάποιο συγκεκριμένο κομμάτι ?
Από Νόμο Μπιό και Σαβάρ μέχρι και νόμο Αμπέρ. Αυτά έχω κάνει μέχρι τώρα. Στο σωληνοειδές μπήκα πριν λίγες ημέρες.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Στο σημείο Ζ τι σας βγαίνει; Να δω αν έχω βρει σωστό αποτέλεσμα.
Πρόκειται για εφαρμογή του νόμου Biot - Savart. Το σχήμα θα σου λύσει τυχόν απορίες.

1674569156199.png


1674569189389.png
 

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω, στον ηλεκτρομαγνητισμό, οι ασκήσεις με τον τύπο 4.2 του σχολικού, για τον ρευματοφορο αγωγό πεπερασμένου μήκους (ο τύπος με τα συνημιτονα) είναι εντός ή εκτός; Σε ένα σημείο των οδηγιών φαίνεται ότι είναι εκτός, όμως, γνωστό βοήθημα έχει αρκετές ασκήσεις πάνω σε αυτόν. Γνωρίζει κάποιος; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,438 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω, στον ηλεκτρομαγνητισμό, οι ασκήσεις με τον τύπο 4.2 του σχολικού, για τον ρευματοφορο αγωγό πεπερασμένου μήκους (ο τύπος με τα συνημιτονα) είναι εντός ή εκτός; Σε ένα σημείο των οδηγιών φαίνεται ότι είναι εκτός, όμως, γνωστό βοήθημα έχει αρκετές ασκήσεις πάνω σε αυτόν. Γνωρίζει κάποιος; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Είναι εκτός :) Αλλά θα σου ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα να το καταλάβεις. Στην ουσία σου δείχνει πως προκύπτει η σχέση που ήδη ξέρεις για τον ευθύγραμμο αγωγό απείρου μήκους.
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,438 μηνύματα.
9AC36D4C-ADDB-4BC7-A4D4-479009B28A85.jpeg
Έχει καεί ο εγκέφαλος μου με το διάνυσμα του ΔΒ. Ξέρω πως έχουμε μια καθετότητα στα διανύσματα Δl και d (αν το σκεφτούμε τρισδιάστατα) αλλά δεν καταλαβαίνω την καθετότητα στο ΔΒ και στο d;

(Μάλλον φταίει ότι έχω συνηθίσει το διάνυσμα να βρίσκεται ακριβώς στο κέντρο και όχι πιο πάνω στον άξονα, όταν αναφερόμαστε στην ένταση Β του κυκλικού αγωγού)
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,438 μηνύματα.

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
View attachment 112614Έχει καεί ο εγκέφαλος μου με το διάνυσμα του ΔΒ. Ξέρω πως έχουμε μια καθετότητα στα διανύσματα Δl και d (αν το σκεφτούμε τρισδιάστατα) αλλά δεν καταλαβαίνω την καθετότητα στο ΔΒ και στο d;

(Μάλλον φταίει ότι έχω συνηθίσει το διάνυσμα να βρίσκεται ακριβώς στο κέντρο και όχι πιο πάνω στον άξονα, όταν αναφερόμαστε στην ένταση Β του κυκλικού αγωγού)
Νομίζω ότι το στοιχειώδες τμήμα Δl το αντιμετωπίζουμε ως ευθύγραμμο ρευματοφόρο αγωγό, οπότε δημιουργεί σε απόσταση d από αυτό στοιχειώδες μαγνητικό πεδίο ΔΒ κάθετο στην απόσταση d.
Προσπάθησε δηλαδή να σκεφτείς εκεί που είναι το Δl αν ήταν ένας ευθύγραμμος ρευματοφόρος αγωγός με φορά ρεύματος ίδια με τη φορά του Δl και θα δεις ότι δημιουργεί στο Λ το μαγνητικό πεδίο ΔΒ όπως φαίνεται στο σχήμα.
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,438 μηνύματα.
Νομίζω ότι το στοιχειώδες τμήμα Δl το αντιμετωπίζουμε ως ευθύγραμμο ρευματοφόρο αγωγό, οπότε δημιουργεί σε απόσταση d από αυτό στοιχειώδες μαγνητικό πεδίο ΔΒ κάθετο στην απόσταση d.
Προσπάθησε δηλαδή να σκεφτείς εκεί που είναι το Δl αν ήταν ένας ευθύγραμμος ρευματοφόρος αγωγός με φορά ρεύματος ίδια με τη φορά του Δl και θα δεις ότι δημιουργεί στο Λ το μαγνητικό πεδίο ΔΒ όπως φαίνεται στο σχήμα.
Ω σε ευχαριστώ πολύ :) Αν το σκεφτώ έτσι όντως βγάζει νόημα. Έχω μια κάποια δυσκολία να οπτικοποιώ τα πράγματα γενικά.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Έχω μια κάποια δυσκολία να οπτικοποιώ τα πράγματα γενικά.
Δε φταις εσύ. Στο σχολείο δεν μαθαίνουμε στερεομετρία κι έτσι δεν φανταζόμαστε εύκολα κάτι στο χώρο. Σε τέτοιες περιπτώσεις προσπάθησε να φτιάχνεις ένα αντίστοιχο τρισδιάστατο μοντέλο με μολύβια και σύρματα.

1674650173108.png
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,438 μηνύματα.
Δε φταις εσύ. Στο σχολείο δεν μαθαίνουμε στερεομετρία κι έτσι δεν φανταζόμαστε εύκολα κάτι στο χώρο. Σε τέτοιες περιπτώσεις προσπάθησε να φτιάχνεις ένα αντίστοιχο τρισδιάστατο μοντέλο με μολύβια και σύρματα.

Ευχαριστώ! Ναι, το κάνω ήδη, βασικά σχεδόν, όσο μπορώ. Έχω έναν πίνακα και ζωγραφίζω πως θα φαινόταν από το πλάι, από πάνω και από κάτω. Έχει βοηθάει σε πολλές περιπτώσεις. Στην παραπάνω με παίδεψε περισσότερο βέβαια. Τώρα μάλλον εννοείς να το κάνω μπροστά μου με αντικείμενα αλλά προσωπικά θεωρώ θα με μπέρδευε ακόμα περισσότερπ.
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Έχω την εξής απορία: για να πω σε μια άσκηση ότι δύο γωνίες είναι ίσες μεταξύ τους είναι αποδεκτός τρόπος να πω ότι είναι ίσες γιατί οι πλευρές τους είναι μια προς μια κάθετες ή μια προς μια παράλληλες; Έτσι μας το έλεγε ο φυσικός στο σχολείο πέρσι αλλά όταν το λέω στον φυσικό του φροντιστηριου αρχίζει και μου λέει για εντός εναλλάξ, εντός εκτός και επί ταυτα, και μου φαίνεται πιο δύσκολο με τον τρόπο του
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Έχω την εξής απορία: για να πω σε μια άσκηση ότι δύο γωνίες είναι ίσες μεταξύ τους είναι αποδεκτός τρόπος να πω ότι είναι ίσες γιατί οι πλευρές τους είναι μια προς μια κάθετες ή μια προς μια παράλληλες;
Ναι, με τη προϋπόθεση ότι και οι δύο ειναι οξείες ή αμβλείες
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,438 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι…

Η διεύθυνση της δύναμης Lorentz είναι κάθετη στην ταχύτητα u πάντα… Εντάξει μέχρι εδώ. Θεωρείται κάθετη και στην ένταση Β αφού βρίσκεται στο ίδιο επίπεδο με την ταχύτητα ή πιο ορθό θα ήταν να πούμε ότι είναι κάθετη στην u αλλά κάθετη στην ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ της Β; Οι ερωτήσεις διατυπώνονται ως εξής:

Η διεύθυνση της δύναμης Lorentz:

α.
Είναι κάθετη στην ταχύτητα u αλλά όχι και στην ένταση Β

β. Είναι κάθετη και στην ταχύτητα u του σωματιδίου και στην ένταση Β του μαγνητικού πεδίου
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι…

Η διεύθυνση της δύναμης Lorentz είναι κάθετη στην ταχύτητα u πάντα… Εντάξει μέχρι εδώ. Θεωρείται κάθετη και στην ένταση Β αφού βρίσκεται στο ίδιο επίπεδο με την ταχύτητα ή πιο ορθό θα ήταν να πούμε ότι είναι κάθετη στην u αλλά κάθετη στην ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ της Β; Οι ερωτήσεις διατυπώνονται ως εξής:

Η διεύθυνση της δύναμης Lorentz:

α.
Είναι κάθετη στην ταχύτητα u αλλά όχι και στην ένταση Β

β. Είναι κάθετη και στην ταχύτητα u του σωματιδίου και στην ένταση Β του μαγνητικού πεδίου
Το β, είναι κάθετη και στην ταχύτητα του σωματιδίου και στις δυναμικές γραμμές του μαγνητικού πεδίου
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι…

Η διεύθυνση της δύναμης Lorentz είναι κάθετη στην ταχύτητα u πάντα… Εντάξει μέχρι εδώ. Θεωρείται κάθετη και στην ένταση Β αφού βρίσκεται στο ίδιο επίπεδο με την ταχύτητα ή πιο ορθό θα ήταν να πούμε ότι είναι κάθετη στην u αλλά κάθετη στην ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ της Β; Οι ερωτήσεις διατυπώνονται ως εξής:

Η διεύθυνση της δύναμης Lorentz:

α.
Είναι κάθετη στην ταχύτητα u αλλά όχι και στην ένταση Β

β. Είναι κάθετη και στην ταχύτητα u του σωματιδίου και στην ένταση Β του μαγνητικού πεδίου
Μπορείς να το απαντήσεις και συ αυτό αρκεί να παρατηρήσεις ότι ο τύπος είναι εξωτερικό γινόμενο
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,438 μηνύματα.
Το β, είναι κάθετη και στην ταχύτητα του σωματιδίου και στις δυναμικές γραμμές του μαγνητικού πεδίου
Μπορείς να το απαντήσεις και συ αυτό αρκεί να παρατηρήσεις ότι ο τύπος είναι εξωτερικό γινόμενο
Το κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ :)
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,438 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Από τα αποτελέσματα φαίνεται ότι η εκφώνηση είναι ελλιπής. Την διόρθωσα.

1675794694267.png

1675794774800.png
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,438 μηνύματα.
EC8CC400-D8DB-43DE-B150-3E9B98714230.jpeg
Στο β και στο δ μου βγαίνουν οι απαντήσεις με αντίθετο πρόσημο. Που τα έχω μπλέξει;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top