Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,441 μηνύματα.
Για να είναι στη ράβδο ΣFx = 0

View attachment 112268
Οπότε από αυτές τις δυο που σχεδίασες, θα λάβω υπόψιν την Τστ προς τα δεξιά που είναι πάνω στην ράβδο. Και θα έχει ίδιο μέτρο με την Τστ’ που θα βρω απο Στ ως προς το κέντρο του στερεού. Και έπειτα θα καταλήξω πως Τστ=F3x.

(Όπως έγραψα και στον πίνακα δηλ. απλά θα αλλάξω τις δυνάμεις)
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,441 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι εννοεί με το «Στο σημείο Β έχουμε την τρίτη μετά το Α απόσβεση»;
 

το κοριτσι του μαη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η το κοριτσι του μαη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 144 μηνύματα.

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,441 μηνύματα.
Μήπως έχεις ολόκληρη την εκφώνηση/ερώτημα;
Ωχ. Μόλις τώρα είδα πως δεν ανέβηκε με την φωτογραφία. Με συγχωρείτε. Ναι.

D7B677F3-9A83-43DC-935E-DAE55BF62513.jpeg
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,441 μηνύματα.
C25A3286-39DF-4AA8-A71D-142711B04C95.jpeg
Εδώ θέλει να βρούμε σημεία ενίσχυσης δηλαδή. Απλά, το πρόβλημά μου είναι πως, δεν ξέρω την μεθοδολογία που πρέπει να ακολουθήσω για να βγάλω μια σχέση που θα συνδέει r2 με r1-r2=NΛ. Τόσο το r1, όσο και το r2, μου είναι άγνωστοι. Θα πάρω ΠΘ αλλά μετά what;
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
1673363941754.png
Αντικαθιστάς και θέτεις ακέραιες τιμές του Ν.
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,441 μηνύματα.
64089ADD-0671-4C8F-823F-A0442741F281.jpeg
AEC6451A-A149-426F-A80A-F0FFF10BFA29.jpeg

Το γ πως το κάνω; Βγαίνει μεγάλη διαφορά φάσης.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Το γ πως το κάνω; Βγαίνει μεγάλη διαφορά φάσης.
Πρόσεξε: Το στάσιμο κύμα ΔΕΝ είναι κύμα, αλλά είναι ταλάντωση. Η διαφορά φάσης μεταξύ 2 σημείων του μπορεί να είναι ή 0 ή π. Σκέψου...

1673452015388.png
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,441 μηνύματα.
Πρόσεξε: Το στάσιμο κύμα ΔΕΝ είναι κύμα, αλλά είναι ταλάντωση. Η διαφορά φάσης μεταξύ 2 σημείων του μπορεί να είναι ή 0 ή π. Σκέψου...

Άρα θα ακολουθήσω τον γενικό κανόνα που λέει πως δυο σημεία εκατέρωθεν ενός δεσμού έχουν διαφορά φάσης π ενώ όταν βρίσκονται και τα δυο μεταξύ δυο δεσμών έχουν διαφορά φάσης 0;
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Άρα θα ακολουθήσω τον γενικό κανόνα που λέει πως δυο σημεία εκατέρωθεν ενός δεσμού έχουν διαφορά φάσης π ενώ όταν βρίσκονται και τα δυο μεταξύ δυο δεσμών έχουν διαφορά φάσης 0;
Σωστά.
Υπάρχει και άλλος τρόπος πιο γενικός: Βρίσκεις για τα σημεία τα πρόσημα του συν(2πχ/λ). Αν είναι ομόσημα θα είναι Δφ=0, διαφορετικά Δφ=π.


1673459062135.png
 

EliasKr

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών Πατρών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Στα κύματα οι εξισώσεις απομάκρυνσης και πλάτους συμβολής στην σελίδα 50 του σχολικού είναι εντός ύλης;
Στο Σχολειο που το συζητάμε υπάρχουν διαφορετικές απόψεις και το βοήθημα του Σαββαλα (Μαθιουδακης) αναφέρει ως εκτος ύλης το μέρος της θεωρίας που τους εχει.

068906E6-3798-4642-9687-A84F0B8966E7.jpeg

F6EED7DA-FED5-43CA-B5B7-507B6D4EC044.jpeg
 

BillyTheKid

Νεοφερμένος

Ο BillyTheKid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Μαθητής Δημοτικού και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
IMG_20230120_214135.jpg
Καποιος να μου εξηγήσει πως κατέληξε στην τελευταία σχέση επειδή έχω φάει γερό σκάλωμα
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Για να μην γράφετε αλαμπουρνέζικα, να κάποια σύμβολα που βγαίνουν κατευθείαν από (ελληνικό) πληκτρολόγιο:

Δυνάμεις: ² : {CTRL ALT 2} , ³ : {CTRL ALT 3} ,

Μοίρες: ° : {CTRL ALT 0},

± : {CTRL ALT -} , ½ : {CTRL ALT +} ,

Απόλυτη τιμή: | : {SHIFT \}

Π.χ. Εαπωλ = ½mυ² - |Εηλ| ± χ³


1674247668573.png
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.
Για να μην γράφετε αλαμπουρνέζικα, να κάποια σύμβολα που βγαίνουν κατευθείαν από (ελληνικό) πληκτρολόγιο:

Δυνάμεις: ² : {CTRL ALT 2} , ³ : {CTRL ALT 3} ,

Μοίρες: ° : {CTRL ALT 0},

± : {CTRL ALT -} , ½ : {CTRL ALT +} ,

Απόλυτη τιμή: | : {SHIFT \}

Π.χ. Εαπωλ = ½mυ² - |Εηλ| ± χ³


καλά ρε φίλε μου σε latex τα έγραψα το φορουμ απλά δεν έχει mathjax
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 837 μηνύματα.
το φορουμ απλά δεν έχει mathjax
Πιστεύω πως αν έβαζαν την δυνατότητα να γράφεις εξισώσεις με LaTeX θα ηταν πολύ χρήσιμο και για αυτούς που θέλουν να βοηθήσουν και για αυτούς που χρειάζονται την βοήθεια, καθώς είναι πιο κατανοητό και ευανάγνωστα. Δεν ξέρω απο προγραμματισμό όμως να πω πόσο δύσκολο είναι για να το πετύχουν και να το εφαρμόσουν, οπότε πάνω κάτω το μπαλλάρουμε μέχρι νεοτέρας.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.
Πιστεύω πως αν έβαζαν την δυνατότητα να γράφεις εξισώσεις με LaTeX θα ηταν πολύ χρήσιμο και για αυτούς που θέλουν να βοηθήσουν και για αυτούς που χρειάζονται την βοήθεια, καθώς είναι πιο κατανοητό και ευανάγνωστα. Δεν ξέρω απο προγραμματισμό όμως να πω πόσο δύσκολο είναι για να το πετύχουν και να το εφαρμόσουν, οπότε πάνω κάτω το μπαλλάρουμε μέχρι νεοτέρας.
Ε όχι ρεσυ ντάξει το λέιτεκ είναι απαραίτητο για τα μαθηματικού-τύπου φόρουμ. Τώρα εδώ δε νομίζω ότι είναι τόσο επιτακτικό.

Εαν χρειαστεί την επόμενη φορά θα τα κάνω compile στο δικό μου gui και θα τα ανεβάζω σκριν για να μην θίγονται διάφοροι θιασώτες της άλγεβρας α λυκ.
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,441 μηνύματα.
E1EFC96A-F409-4299-BB56-9D487D181F37.jpeg
Στο σημείο Ζ τι σας βγαίνει; Να δω αν έχω βρει σωστό αποτέλεσμα.
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,441 μηνύματα.
Όποιος από εδώ έχει βοήθημα ηλ/μαγνητισμού με την νέα ύλη και έχει λύσει ασκήσεις από αυτό, θα εκτιμούσα πολύ αν θα μπορούσε να μου στείλει πμ με τις εν λόγω ασκήσεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top