Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,627 μηνύματα.
Αυτές είναι κάτι μαλακισμένες τεχνικές που ακολουθούν τα φροντιστήρια που δεν βγάζουν νόημα. Όταν έδινα εγώ το 15, τους έπαιρναν τα βοηθήματα και τους έσκιζαν τις λύσεις lmao. Μιλάμε για πρόβλημα. ;-;

Τσέκαρες το https://www.seilias.gr/ ; Στην εποχή μου εδώ βρίσκαμε βίντεο.
Σ’αγαπώ.
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,835 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,152 μηνύματα.
Αυτές είναι κάτι μαλακισμένες τεχνικές που ακολουθούν τα φροντιστήρια που δεν βγάζουν νόημα. Όταν έδινα εγώ το 15, τους έπαιρναν τα βοηθήματα και τους έσκιζαν τις λύσεις lmao. Μιλάμε για πρόβλημα. ;-;
Ό,τι ναναι πραγματικά.

Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα. Σε θετικές σχολές μετράει η ποσότητα και όχι η ποιότητα. Εαν έχεις έναν φόρτο 15 ασκήσεων χωρίς λύσεις τι θα κάνεις; Θα παλεύεις 5 ώρες; Είναι δυνατόν; Και για κάθε μάθημα;

Αν είναι δυνατόν. Και αν ο καθηγητής είναι φελλός και δεν τα λέει καλά;

Θέλετε να είστε φροντιστές, ας είστε και σωστοί τουλάχιστον!
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,627 μηνύματα.
Ο τυπάς μου έκανε summary του 2.8 σε 5 λεπτά.

 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
20221121_195157.jpg

Μπορεί κανείς να με βοηθήσει με το β και το γ; Είμαι τόσο καμμένη από τις ταλαντώσεις που στο γ πήγα να πάρω αδετ
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,835 μηνύματα.
View attachment 111023
Μπορεί κανείς να με βοηθήσει με το β και το γ; Είμαι τόσο καμμένη από τις ταλαντώσεις που στο γ πήγα να πάρω αδετ
Mε αδετ βγαίνει το γ, θεωρώ.
Για το β, δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ζητάει. Εννοεί αν πηγαίνουν προς την αρνητική/θετική ακραία θέση ή στη θέση ισορροπίας; Δεν έχουμε ούτε χ ούτε το t για να τα βάλουμε στην εξίσωση της ταχύτητας και να δούμε τι παίζει με το πρόσημο και να βγάλουμε συμπέρασμα αλγεβρικά. Θα είναι τίποτα προφανές κι δε μου έρχεται τώρα. My mind is tired rn.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,341 μηνύματα.
View attachment 111023
Μπορεί κανείς να με βοηθήσει με το β και το γ; Είμαι τόσο καμμένη από τις ταλαντώσεις που στο γ πήγα να πάρω αδετ
Μπορείς να βρεις εύκολα τι θα κάνουν τα σημεία απλώς "τσουλώντας" το στιγμιότυπο του κύματος προς τα δεξιά(που είναι και η κατεύθυνση διάδοσης του κύματος).

1669055229470.png


Τα γράμματα με τόνο είναι οι νέες θέσεις των σημείων μια χρονική στιγμή λίγο μετά την t1.
Διαφορετικά(και πιο πρακτικά κατ'εμέ), σκέφτεσαι προς τα που διαδίδεται το κύμα, προς τα δεξιά ; Ωραία...Λες για κάθε σημείο : τι κάνει το κύμα προς τα τα αριστερά απο το σημείο αυτό ;

Π.χ. λίγο πιο αριστερά απο το Μ το κύμα κατεβαίνει. Άρα και το Μ θα κατέβει.
Στο Ο ομοίως. Στο Ζ ομοίως.
Στο Κ το κύμα λίγο πιο αριστερά ανεβαίνει. Άρα και το Κ θα ανέβει.

Όσο για το ερώτημα γ...
Το υλικό σημείο στην αρχή των αξόνων έχει εξίσωση της μορφής :
x = A*ημ(ωt + φ) , σχέση 1

Επομένως η ταχύτητα θα είναι της μορφής :
u = ωΑ*συν(ωt + φ) =>
u/ω = Α*συν(ωt + φ) , σχέση 2

Εαν πάρουμε τα τετράγωνα της (1) και (2) και τα προσθέσουμε κατά μέλη θα έχουμε :

x² + (u/ω)² = A²[ ημ²(ωt + φ) + συν²(ωt + φ) ] =>
|χ| = sqrt[ A² - (u/ω)² ]

Όμως έχεις τα δεδομένα :
Α = 0.2 m
ω = 2πf = 2πf = 2π*10Hz = 20π rad/s
u = π*sqrt(3)

Τέλος πάντων πρέπει να βρεις : |x| = sqrt(13)/20
*sqrt(α) είναι η ρίζα του αριθμού α.

Ελπίζω να βοήθησα.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,627 μηνύματα.
Μπορείς να βρεις εύκολα τι θα κάνουν τα σημεία απλώς "τσουλώντας" το στιγμιότυπο του κύματος προς τα δεξιά(που είναι και η κατεύθυνση διάδοσης του κύματος).

View attachment 111024

Τα γράμματα με τόνο είναι οι νέες θέσεις των σημείων μια χρονική στιγμή λίγο μετά την t1.
Διαφορετικά(και πιο πρακτικά κατ'εμέ), σκέφτεσαι προς τα που διαδίδεται το κύμα, προς τα δεξιά ; Ωραία...Λες για κάθε σημείο : τι κάνει το κύμα προς τα τα αριστερά απο το σημείο αυτό ;

Π.χ. λίγο πιο αριστερά απο το Μ το κύμα κατεβαίνει. Άρα και το Μ θα κατέβει.
Στο Ο ομοίως. Στο Ζ ομοίως.
Στο Κ το κύμα λίγο πιο αριστερά ανεβαίνει. Άρα και το Κ θα ανέβει.

Όσο για το ερώτημα γ...
Το υλικό σημείο στην αρχή των αξόνων έχει εξίσωση της μορφής :
x = A*ημ(ωt + φ) , σχέση 1

Επομένως η ταχύτητα θα είναι της μορφής :
u = ωΑ*συν(ωt + φ) =>
u/ω = Α*συν(ωt + φ) , σχέση 2

Εαν πάρουμε τα τετράγωνα της (1) και (2) και τα προσθέσουμε κατά μέλη θα έχουμε :

x² + (u/ω)² = A²[ ημ²(ωt + φ) + συν²(ωt + φ) ] =>
|χ| = sqrt[ A² - (u/ω)² ]

Όμως έχεις τα δεδομένα :
Α = 0.2 m
ω = 2πf = 2πf = 2π*10Hz = 20π rad/s
u = π*sqrt(3)

Τέλος πάντων πρέπει να βρεις : |x| = sqrt(13)/20
*sqrt(α) είναι η ρίζα του αριθμού α.

Ελπίζω να βοήθησα.
He is back everyone
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,341 μηνύματα.

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Μπορείς να βρεις εύκολα τι θα κάνουν τα σημεία απλώς "τσουλώντας" το στιγμιότυπο του κύματος προς τα δεξιά(που είναι και η κατεύθυνση διάδοσης του κύματος).

View attachment 111024

Τα γράμματα με τόνο είναι οι νέες θέσεις των σημείων μια χρονική στιγμή λίγο μετά την t1.
Διαφορετικά(και πιο πρακτικά κατ'εμέ), σκέφτεσαι προς τα που διαδίδεται το κύμα, προς τα δεξιά ; Ωραία...Λες για κάθε σημείο : τι κάνει το κύμα προς τα τα αριστερά απο το σημείο αυτό ;

Π.χ. λίγο πιο αριστερά απο το Μ το κύμα κατεβαίνει. Άρα και το Μ θα κατέβει.
Στο Ο ομοίως. Στο Ζ ομοίως.
Στο Κ το κύμα λίγο πιο αριστερά ανεβαίνει. Άρα και το Κ θα ανέβει.

Όσο για το ερώτημα γ...
Το υλικό σημείο στην αρχή των αξόνων έχει εξίσωση της μορφής :
x = A*ημ(ωt + φ) , σχέση 1

Επομένως η ταχύτητα θα είναι της μορφής :
u = ωΑ*συν(ωt + φ) =>
u/ω = Α*συν(ωt + φ) , σχέση 2

Εαν πάρουμε τα τετράγωνα της (1) και (2) και τα προσθέσουμε κατά μέλη θα έχουμε :

x² + (u/ω)² = A²[ ημ²(ωt + φ) + συν²(ωt + φ) ] =>
|χ| = sqrt[ A² - (u/ω)² ]

Όμως έχεις τα δεδομένα :
Α = 0.2 m
ω = 2πf = 2πf = 2π*10Hz = 20π rad/s
u = π*sqrt(3)

Τέλος πάντων πρέπει να βρεις : |x| = sqrt(13)/20
*sqrt(α) είναι η ρίζα του αριθμού α.

Ελπίζω να βοήθησα.
Κατανοητό το γ, ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτική εξήγηση :happy: αλλά στο β θέλω να ρωτήσω το εξής (νιώθω ότι είναι λίγο χαζό αλλά δεν θέλω να μείνω με την απορία) : αφού το κύμα διαδίδεται προς τα δεξιά, λίγο μετά την στιγμή t1 το σημείο Μ για παράδειγμα δεν πάει λίγο πιο πάνω; δεν μπορώ να αντιληφθώ πως προκύπτει ότι πάει αριστερά
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,341 μηνύματα.
Κατανοητό το γ, ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτική εξήγηση :happy: αλλά στο β θέλω να ρωτήσω το εξής (νιώθω ότι είναι λίγο χαζό αλλά δεν θέλω να μείνω με την απορία) : αφού το κύμα διαδίδεται προς τα δεξιά, λίγο μετά την στιγμή t1 το σημείο Μ για παράδειγμα δεν πάει λίγο πιο πάνω; δεν μπορώ να αντιληφθώ πως προκύπτει ότι πάει αριστερά
Πρόσεξε κάτι...τα υλικά σημεία(εαν υποθέσεις ο,τι ταλαντώνεται μια χορδή ας πούμε) έχουν μόνο έναν βαθμό ελευθερίας. Μπορούν δηλαδή να κινηθούν μόνο σε έναν άξονα, τον κατακόρυφο. Καμία άλλη κίνηση δεν τους επιτρέπεται. Όταν σου λέω λοιπόν κοίτα τι γίνεται λίγο αριστερά, δεν εννοώ πως τα σημεία μετακινούνται στα αριστερά. Το κύμα είναι αυτό που κινείται προς τα δεξιά.

Να στο θέσω αλλιώς επειδή τα λόγια είναι καλά αλλά μερικές φορές τα μαθηματικά είναι ακόμα καλύτερα. Πες ο,τι έχεις ένα σημείο σε θέση x1 και ένα άλλο σε θέση χ2. Έστω πως το χ2 είναι δεξιότερα του χ1. Η απόσταση μεταξύ των δύο είναι Δx = | x2 - x1 |.

Έστω τώρα πως ξέρω την κατακόρυφη απομάκρυνση του σημείου στην θέση x1 και είναι y1 την χρονική στιγμή t1. Αναρωτιέμαι λοιπόν τώρα τι θα κάνει η απομάκρυνση y2 του σημείου στην θέση x2 μια μεταγενέστερη χρονική στιγμή.

Εφόσον το κύμα διαδίδεται προς τα δεξιά, η απομάκρνυση του σημείου στην θέση x1 θα προπορεύεται κατά Δφ = 2πΔχ/λ απο το σημείο στην θέση χ2. Με άλλα λόγια, η απομάκρυνση y2 του σημείου στην θέση χ2 θα κάνει ακριβώς ο,τι κάνει η απομάκρυνση y1 του σημείου στην θέση χ1, αλλά μετά απο μια καθυστέρηση Δt = Δφ/ω η οποία οφείλεται στην χωρική τους απόσταση. Το y2 δηλαδή "παρακολουθεί" εαν θες την απομάκρυνση y1 αλλά με μια χρονική καθυστέρηση.

Έτσι λοιπόν εαν την χρονική στιγμή t1 το y1 > y2 , τότε ξέρω πως αναπόφευκτα το y2 θα αυξηθεί. Διότι την t1 το y1 ήταν μεγαλύτερο του y2, και κάποια χρονική στιγμή αργότερα το y2 θα προσπαθήσει να γίνει όσο ήταν το y1.

Εαν την t1 το y1 < y2 τότε ξέρω πως το y2 θα μειωθεί μια μετέπειτα χρονική στιγμή διότι η απομάκρυνση του y2 θα προσπαθήσει να ακολουθήσει την y1.

Εαν την t1 ήταν y1 = y2 ; Τότε επέλεξα πατάτα σημείο να κοιτάξω. Ιδανικά επιλέγω να κοιτάξω ένα σημείο που είναι όσο πιο κοντά γίνεται στο σημείο που με ενδιαφέρει να προβλέψω πως θα κινηθεί στον κατακόρυφο άξονα. Κοινώς επιλέγω ένα σημείο πιο αριστερά που θα απέχει λιγότερο απο λ/4.

...Και εαν το καλοσκεφτείς βγάζει νόημα αυτό. Εαν πάρεις ένα σημείο αρκετά μακριά απο το σημείο που σε ενδιαφέρει, θα έχουν μεγάλη χωρική απόσταση και επομένως μεγάλη διαφορά φάσης. Οπότε το y2 θα παρακολουθεί το y1 μεν, αλλά με μεγάλη χρονική καθυστέρηση. Αλλά αυτό μου είναι άχρηστο διότι εγώ δεν αναρωτιέμαι τι θα γίνει αρκετό χρόνο μετά...αλλά αμέσως μετά την χρονική στιγμή t1.

Εαν το κύμα κινείται προς τα αριστερά, τότε ακολουθώ την ίδια λογική, μόνο που συγκρίνω την απομάκρυνση ενός σημείου δεξιότερα(που θα απέχει λιγότερο απο λ/4) απο το σημείο ενδιαφέροντος που θέλω να προβλέψω πως θα κινηθεί στον κατακόρυφο άξονα(πάνω ή κάτω).

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα ακόμα περισσότερο και να σου είναι λίγο πιο ξεκάθαρο το τι συμβαίνει. Προτίμησα να σου δώσω μια παραπάνω αντίληψη απο το να σου πω ξερά κάνε αυτή τη μέθοδο απλά και θα τα βγάζεις :P.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,627 μηνύματα.
Λίγο χαζό ερώτημα αλλά αλήθεια δεν μου βγαίνουν τα νούμερα ενώ νιώθω ότι το σκέφτομαι με τον σωστό τρόπο;

36F4D7ED-007F-40A6-AA44-D6254D376BB4.jpeg

2.14
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 789 μηνύματα.
Λίγο χαζό ερώτημα αλλά αλήθεια δεν μου βγαίνουν τα νούμερα ενώ νιώθω ότι το σκέφτομαι με τον σωστό τρόπο;

View attachment 111034
2.14
Αφού ζητάει "φορές/δευτερόλεπτο" αυτομάτως σε παραπέμπει στη συχνότητα. Από κει και πέρα πρέπει να βρεις το μήκος της περιφέρειας της γης, και έπειτα την περίοδο.

**Πρόσεχε ότι στα δεδομένα οι μονάδες μέτρησης είναι διαφορετικές
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,627 μηνύματα.
Αφού ζητάει "φορές/δευτερόλεπτο" αυτομάτως σε παραπέμπει στη συχνότητα. Από κει και πέρα πρέπει να βρεις το μήκος της περιφέρειας της γης, και έπειτα την περίοδο.

**Πρόσεχε ότι στα δεδομένα οι μονάδες μέτρησης είναι διαφορετικές
Ευχαριστώ πολύ. Βασικά έκανα 2πR για να βρω το μήκος της περιφέρειας της γης και μετά έκανα c/2πR (αφού μετέτρεψα αρχικά το 3•10^8 m σε km. Και βγήκε.
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Πρόσεξε κάτι...τα υλικά σημεία(εαν υποθέσεις ο,τι ταλαντώνεται μια χορδή ας πούμε) έχουν μόνο έναν βαθμό ελευθερίας. Μπορούν δηλαδή να κινηθούν μόνο σε έναν άξονα, τον κατακόρυφο. Καμία άλλη κίνηση δεν τους επιτρέπεται. Όταν σου λέω λοιπόν κοίτα τι γίνεται λίγο αριστερά, δεν εννοώ πως τα σημεία μετακινούνται στα αριστερά. Το κύμα είναι αυτό που κινείται προς τα δεξιά.

Να στο θέσω αλλιώς επειδή τα λόγια είναι καλά αλλά μερικές φορές τα μαθηματικά είναι ακόμα καλύτερα. Πες ο,τι έχεις ένα σημείο σε θέση x1 και ένα άλλο σε θέση χ2. Έστω πως το χ2 είναι δεξιότερα του χ1. Η απόσταση μεταξύ των δύο είναι Δx = | x2 - x1 |.

Έστω τώρα πως ξέρω την κατακόρυφη απομάκρυνση του σημείου στην θέση x1 και είναι y1 την χρονική στιγμή t1. Αναρωτιέμαι λοιπόν τώρα τι θα κάνει η απομάκρυνση y2 του σημείου στην θέση x2 μια μεταγενέστερη χρονική στιγμή.

Εφόσον το κύμα διαδίδεται προς τα δεξιά, η απομάκρνυση του σημείου στην θέση x1 θα προπορεύεται κατά Δφ = 2πΔχ/λ απο το σημείο στην θέση χ2. Με άλλα λόγια, η απομάκρυνση y2 του σημείου στην θέση χ2 θα κάνει ακριβώς ο,τι κάνει η απομάκρυνση y1 του σημείου στην θέση χ1, αλλά μετά απο μια καθυστέρηση Δt = Δφ/ω η οποία οφείλεται στην χωρική τους απόσταση. Το y2 δηλαδή "παρακολουθεί" εαν θες την απομάκρυνση y1 αλλά με μια χρονική καθυστέρηση.

Έτσι λοιπόν εαν την χρονική στιγμή t1 το y1 > y2 , τότε ξέρω πως αναπόφευκτα το y2 θα αυξηθεί. Διότι την t1 το y1 ήταν μεγαλύτερο του y2, και κάποια χρονική στιγμή αργότερα το y2 θα προσπαθήσει να γίνει όσο ήταν το y1.

Εαν την t1 το y1 < y2 τότε ξέρω πως το y2 θα μειωθεί μια μετέπειτα χρονική στιγμή διότι η απομάκρυνση του y2 θα προσπαθήσει να ακολουθήσει την y1.

Εαν την t1 ήταν y1 = y2 ; Τότε επέλεξα πατάτα σημείο να κοιτάξω. Ιδανικά επιλέγω να κοιτάξω ένα σημείο που είναι όσο πιο κοντά γίνεται στο σημείο που με ενδιαφέρει να προβλέψω πως θα κινηθεί στον κατακόρυφο άξονα. Κοινώς επιλέγω ένα σημείο πιο αριστερά που θα απέχει λιγότερο απο λ/4.

...Και εαν το καλοσκεφτείς βγάζει νόημα αυτό. Εαν πάρεις ένα σημείο αρκετά μακριά απο το σημείο που σε ενδιαφέρει, θα έχουν μεγάλη χωρική απόσταση και επομένως μεγάλη διαφορά φάσης. Οπότε το y2 θα παρακολουθεί το y1 μεν, αλλά με μεγάλη χρονική καθυστέρηση. Αλλά αυτό μου είναι άχρηστο διότι εγώ δεν αναρωτιέμαι τι θα γίνει αρκετό χρόνο μετά...αλλά αμέσως μετά την χρονική στιγμή t1.

Εαν το κύμα κινείται προς τα αριστερά, τότε ακολουθώ την ίδια λογική, μόνο που συγκρίνω την απομάκρυνση ενός σημείου δεξιότερα(που θα απέχει λιγότερο απο λ/4) απο το σημείο ενδιαφέροντος που θέλω να προβλέψω πως θα κινηθεί στον κατακόρυφο άξονα(πάνω ή κάτω).

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα ακόμα περισσότερο και να σου είναι λίγο πιο ξεκάθαρο το τι συμβαίνει. Προτίμησα να σου δώσω μια παραπάνω αντίληψη απο το να σου πω ξερά κάνε αυτή τη μέθοδο απλά και θα τα βγάζεις :P.
Χίλια ευχαριστώ επιτέλους το κατάλαβα :dance2:ειδικά ο τρόπος με τα μαθηματικά είναι πολύ κατατοπιστικός δίκιο έχεις. Ευχαριστώ και πάλι για τις αναλυτικές εξηγήσεις, με βοηθάνε απίστευτα :happy:
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,835 μηνύματα.
Καλε ποσό άλλαξε ο ηλεκτρομαγνητισμος σε σχέση με πέρσι; Ως προς το περιεχόμενο και την ύλη, καμια σχέση. 🥹
 

Sofos Gerontas

Νεοφερμένος

Ο Sofos Gerontas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλε ποσό άλλαξε ο ηλεκτρομαγνητισμος σε σχέση με πέρσι; Ως προς το περιεχόμενο και την ύλη, καμια σχέση. 🥹
Ουσιαστικά τα 2/3 της ύλης παρέμειναν ίδια, μόνο η τύποι για το Β άλλαξαν λίγο. Από την καινούργια ύλη που έχω κάνει μέχρι στιγμής, ο νόμος του Ampere και των Biot - Savart μου φάνηκαν πολύ βαρετά. Βέβαια, η κίνηση φορτισμένου σωματιδίου μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ. 😅
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,627 μηνύματα.
B7FD2840-1B07-4F33-AA41-D2A992CFA73C.jpeg

μπορεί κάποιος να τα απαντήσει για να τσεκάρω αν τα έχω σωστά;

(Εντάξει, όχι το διάγραμμα)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,341 μηνύματα.
View attachment 111367
μπορεί κάποιος να τα απαντήσει για να τσεκάρω αν τα έχω σωστά;

(Εντάξει, όχι το διάγραμμα)
α)
Απο 0s εως 2s :
Στροφική κίνηση με σταθερή γωνιακή επιτάχυνση - Επιταχυνόμενη στροφική κίνηση δηλαδή.
Απο 2s εως 4s :
Ομαλή στροφική κίνηση(αγων = 0 rad/s²).
Απο 4 εως 6s :
Στροφική κίνηση με σταθερή γωνιακή επιβράδυνση(αρνητική γωνιακή επιτάχυνση) - Επιβραδυνόμενη στροφική κίνηση δηλαδή.

Στα επόμενα διαστήματα ισχύουν τα ίδια με παραπάνω αλλά για την αντίθετη φορά σε σχέση με πριν.

β)
αγων = Δω/Δt
αγων = 0 rad/s² για 2s με 4s και για 8s με 10s, διότι σε αυτά τα χρονικά διαστήματα Δω = 0 rad/s .

Απο 0s εως 2s :
αγων = Δω/Δt = 10rad/s / 2s = 5 rad/s²

Απο 2s εως 4s :
αγων = ( 0 rad/s - 10 rad/s )/(6s - 4s) = -5 rad/s²

Απο 6s εως 8s :
αγων = ( -2 rad/s - 0 rad/s ) / (8s - 6s) = -1 rad/s²

Απο 10s εως 12s :
αγων = (0 rad/s - (-2 rad/s) ) / (12s - 10s) = 1rad/s²

γ)
Για την συνολική γωνιακή μετατόπιση έχουμε :
Δθ = Θτελ - Θαρχ
Θαρχ = 0 rad , t = 0s
Θτελ = 0 rad , t = 12s

Οπότε Δθ = 0 rad.

δ) Στο διάστημα 10s < t < 12s έχουμε βρει πως αγων = 1rad/s².
Επίσης ισχύει για την επιταχυνόμενη στροφική κίνηση με σταθερή γωνιακή επιτάχυνση :

ω = ωο + αγων*Δt
(Πρόσεξε ομοιότητα με την u = uo +α*Δt στην γραμμική ομαλά επιταχυνόμνη κίνηση)

Γνωρίζουμε επίσης πως την t = 10s είναι ω = -2 rad/s . Άρα ωο = -2rad/s.
Οπότε στο χρονικό διάστημα απο t = 10s εως t = 11s το οποίο ισοδυναμεί σε χρονικό διάστημα Δt = 1s θα έχουμε:

ω = -2rad/s + (1rad/s²)*(1s) =>
ω = -1rad/s

Hope i helped :) .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top