Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Doctor Insane

Νεοφερμένος

Ο Doctor Insane αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλημέρα σας,
Χρειάζομαι την βοήθεια σας...
Έχω ένα καρούλι το οποίο κυλιέται χωρίς να ολισθαίνει εξαιτίας μιας δύναμης F. Κάποια στιγμή αφού το μαρούλι έχει διανύσει απόσταση χ=1m σε t=1sec καταργούμε την δύναμη F και το μαρούλι συνεχίζει την κίνηση του με Ucm=2m/s και ω=10rad/s (ακτίνα μεγάλων δίσκων R=0,2m και ακτίνα κυλίνδρου r=0,1m). Όταν διανύσει διάστημα x=1m ποια θα είναι η κινητική του ενέργεια;

Οι προσπάθειες μου ήταν οι εξης:
Αρχικά αφού μιλούσε για κινητική ενέργεια σκέφτηκα Θμκε αλλά επειδή καμία δύναμη δεν έχει έργο το παράτησα σε δευτερόλεπτα και προσπάθησα να δουλέψω με εξισώσεις κίνησης.
Όμως δεν μπορώ να υπολογίσω την επιβράδυνση a με τίποτα. Διότι από ΘΝΣΚ τ=Ίση => 2Τστ=25×10^-2×αγάπη (Ι=0,25kgm^2) και για την μεταφορική Fολ= m acm=> 2Tστ=20acm. (Mολ= 20 kg)
Εσείς πως θα το λυνατε;
Μπορώ αν θέλετε να ανεβάσω όλο το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StavMed

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η StavMed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Μεσσήνη (Μεσσηνία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Καλημέρα σας,
Χρειάζομαι την βοήθεια σας...
Έχω ένα καρούλι το οποίο κυλιέται χωρίς να ολισθαίνει εξαιτίας μιας δύναμης F. Κάποια στιγμή αφού το μαρούλι έχει διανύσει απόσταση χ=1m σε t=1sec καταργούμε την δύναμη F και το μαρούλι συνεχίζει την κίνηση του με Ucm=2m/s και ω=10rad/s (ακτίνα μεγάλων δίσκων R=0,2m και ακτίνα κυλίνδρου r=0,1m). Όταν διανύσει διάστημα x=1m ποια θα είναι η κινητική του ενέργεια;

Οι προσπάθειες μου ήταν οι εξης:
Αρχικά αφού μιλούσε για κινητική ενέργεια σκέφτηκα Θμκε αλλά επειδή καμία δύναμη δεν έχει έργο το παράτησα σε δευτερόλεπτα και προσπάθησα να δουλέψω με εξισώσεις κίνησης.
Όμως δεν μπορώ να υπολογίσω την επιβράδυνση a με τίποτα. Διότι από ΘΝΣΚ τ=Ίση => 2Τστ=25×10^-2×αγάπη (Ι=0,25kgm^2) και για την μεταφορική Fολ= m acm=> 2Tστ=20acm. (Mολ= 20 kg)
Εσείς πως θα το λυνατε;
Μπορώ αν θέλετε να ανεβάσω όλο το θέμα.

Έλεγξε αν έχεις σίγουρα τριβές. Μπορεί το επίπεδο μετά να γίνεται λείο και να ψάχνεις άδικα για επιταχύνσεις .. Αν θες ανέβασε το θέμα

Καλή συνέχεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doctor Insane

Νεοφερμένος

Ο Doctor Insane αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Λοιπόν ζητώ την βοήθεια σας στο παρακάτω θέμα:
Ένα καρούλι κυλίεται χωρίς να ολισθαίνει με τη βοήθεια μιας δύναμης που ασκείται στο νήμα το οποίο είναι τυλιγμένο στο κυλιδρο που αποτελεί το καρούλι( σε επαφή με το έδαφος είναι οι δύο δίσκοι του καρολιού). Το καρούλι μετατοπίζεται κατά χ=1m σε t=1sec. Τη χρονική στιγμή αυτή καταργείται η δύναμη F και το καρούλι συνεχίζει την κίνηση του. Όταν φτάνει σε σημείο Δ , διανύοντας δηλαδή χ=1m . Να βρείτε την κινητικη ενέργεια στο σημειο Δ

Πρώτη μου σκεψη ήταν το Θ.Μ.Κ.Ε. όμως δεν υπάρχει δυναμη που να παράγει έργο. Έτσι συνέχισα με εξισώσεις κίνησης:
V=Vcm-acmt & x=Vcmt-(1/2)acmt^2. ωστόσο δεν μπορώ να υπολογίσω το acm. Ακόμη και με ΘΝΣΚ και μεταφορικη δεν πετυχαίνω τίποτα.
Fολ=Macm => 2Tστ=Macm
τολ=Ιαγ => 2Τστ=0,25αγ
Ι=0.25 kg m^2
ΠΛΙΖ ΒΟΗΘΕΙΑ

Υ.Γ. ΤΟ ερώτημα αποτελεί μέρος μεγαλύτερης ασκησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doctor Insane

Νεοφερμένος

Ο Doctor Insane αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Για όποιον ενδιαφέρει η απάντηση:
Μετά την κατάργηση της δύναμης F το στέρεο συνεχίζει να κυλιέται χωρίς να ολισθαίνει. Όμως δεκνυπαρχει δύναμη που να παίζει μεταφορικό ρόλο ώστε να επιταχύνει τη μεταφορική κίνηση του κέντρου μάζας και κατά συνέπεια η ταχύτητα Ucm θα παραμείνει σταθερή. Όμως για να έχουμε κύλιση χωρίς ολίσθηση πρέπει να ικανοποιείται η συνθήκη Ucm=ωR συνεπώς και η γωνιακή ταχύτητα παραμένει σταθερή. Άρα δεν υπάρχει πλέον η ανάγκη για δύναμη που να δημιουργεί ροπή ως προς τι κέντρο μάζας και να παίζει έτσι τον περιστροφική ρόλο. Συνεπώς δεν υπάρχει ανάγκη να εμφανίζεται στατική τριβή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Πως την λυνω αυτη ?....μου εχει σπασει το κεφαλι εδω και ωρες παρολο που φενεται ευκολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • P1000658.jpg
    P1000658.jpg
    715.2 KB · Εμφανίσεις: 179

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Πως την λυνω αυτη ?....μου εχει σπασει το κεφαλι εδω και ωρες παρολο που φενεται ευκολη

Δεν φαινεται...Μπορεις να την ξαν'ανεβασεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
δεν ξερω γτ δεν φαινεται ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • bandicam 2017-06-24 13-13-01-713.jpg
    bandicam 2017-06-24 13-13-01-713.jpg
    133.7 KB · Εμφανίσεις: 155

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
δεν ξερω γτ δεν φαινεται ......

Sry αλλα καταλαβαινεις αν δεν μπορουμε να την δουμε πως θα σε βοηθησουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
παιδια εχω δυο σωματα σε επαφη , το από κάτω στερεωμένο σ'ελατήριο που ακουμπά το δάπεδο. Απομακρύνουμε το σύστημα απο την Θ.ι του κα ασκουμε ακαριαια μια δυναμη F προς τα κατω. Μας δίνει φυσικά κι αλλα στοιχεια (μαζες, σταθερα Κ ,μετρο και φορα F ) απλα θελω να ξερω αν ερμηνευω σωστά την φράση ακαριαία . Αποδεικνύω σωστά στο 1ο ερώτημα οτι το σύστημα θα εκτελέσει ταλάντωση και υπολογίζω την περίοδο. Οταν παω να υπολογίσω το πλατος ομως..με το ακαριαια εννουμε για μια στιγμή πολυ μικρή (μαλιστα λεει την t=o) οποτε πρακτικα αυτή η δύναμη δίνει ενέργεια στην ταλάντωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happysoul

Νεοφερμένος

Η happysoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Το έργο της δύναμης F ισούται με την ενέργεια ταλάντωσης του συστήματος.

Αν θες να σε βοηθήσω πιο ουσιαστικά με την απορία σου,μπορείς να μου γράψεις την εκφώνηση της άσκησης,για να καταλάβω ποια ειναι τα δεδομένα της άσκησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
σ'ευχαριστώω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

osfp123123

Νεοφερμένος

Ο osfp123123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Παιδιά γνωρίζουμε ότι για φο=0 το σώμα μετά απο T/4 πάει στην ακραία θέση όπου μηδενίζεται η ταχύτητα του και η κινητική του ενέργεια,μεγιστοποιείται η επιτάχυνση κλπ.Όταν υπάρχει αρχικη φάση π.χ π/6 δηλ το σώμα αρχίζει απο τη θέση χ=Α/2 πάλι το σώμα σε T/4 θα βρεθεί στη ακραία θέση του σε T/2 στη θ.ι κτλ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Παιδιά γνωρίζουμε ότι για φο=0 το σώμα μετά απο T/4 πάει στην ακραία θέση όπου μηδενίζεται η ταχύτητα του και η κινητική του ενέργεια,μεγιστοποιείται η επιτάχυνση κλπ.Όταν υπάρχει αρχικη φάση π.χ π/6 δηλ το σώμα αρχίζει απο τη θέση χ=Α/2 πάλι το σώμα σε T/4 θα βρεθεί στη ακραία θέση του σε T/2 στη θ.ι κτλ???

αυτο ειναι λεπτο σημείο , στην ταλάντωση το σώμα δεν διανυει ισα διαστήματα σε ίσους χρόνους άρα για να το λύσεις αυτό ε΄γω προτείνω στρεφόμενο ή με εξισώσεις δλδη βρίσκεις τις χρονικές στιγμές και τις αφαιρείς αλλά προτείνω στρεφόμενο γιατί είναι ελάχιστες πιθανότητες λάθους..
τσέκαρε και το λινκ ειναι το 2ο Σ-λ https://justphysics.gr/files/site/Ju... exercises/2012_13/Test B/Test B1 answers.pdf
για να το καταλαβεις καλυτέρα σκεψου οτι οταν απομακρύνεται απο την Θ.Ι κανει επιβραδυνένη ενώ οταν πηγαίνει απο ακραία θέση στην Θ.Ι κανει επιτχανυνόμενη , για να παει απο την Θ.Ι στην χ=+Α/2 κάνει ΔΧ=Α/2 , για να πάει απο την ακραία +Α στην χ=+Α/2 αποκλείεται να θέλει τον ίδιο χρόνο με την επιβραδυνόμενη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Παιδιά γνωρίζουμε ότι για φο=0 το σώμα μετά απο T/4 πάει στην ακραία θέση όπου μηδενίζεται η ταχύτητα του και η κινητική του ενέργεια,μεγιστοποιείται η επιτάχυνση κλπ.Όταν υπάρχει αρχικη φάση π.χ π/6 δηλ το σώμα αρχίζει απο τη θέση χ=Α/2 πάλι το σώμα σε T/4 θα βρεθεί στη ακραία θέση του σε T/2 στη θ.ι κτλ???
Οχι θα πρεπει να βρεις τον νεο χρονο που απαιτειται για να φτασει στην ΑΘ (με βαση το προσημο της ταχυτητας πχ για u>0 ή για u<0)

αυτο ειναι λεπτο σημείο , στην ταλάντωση το σώμα δεν διανυει ισα διαστήματα σε ίσους χρόνους άρα για να το λύσεις αυτό ε΄γω προτείνω στρεφόμενο ή με εξισώσεις δλδη βρίσκεις τις χρονικές στιγμές και τις αφαιρείς αλλά προτείνω στρεφόμενο γιατί είναι ελάχιστες πιθανότητες λάθους..
τσέκαρε και το λινκ ειναι το 2ο Σ-λ https://justphysics.gr/files/site/Ju... exercises/2012_13/Test B/Test B1 answers.pdf
για να το καταλαβεις καλυτέρα σκεψου οτι οταν απομακρύνεται απο την Θ.Ι κανει επιβραδυνένη ενώ οταν πηγαίνει απο ακραία θέση στην Θ.Ι κανει επιτχανυνόμενη , για να παει απο την Θ.Ι στην χ=+Α/2 κάνει ΔΧ=Α/2 , για να πάει απο την ακραία +Α στην χ=+Α/2 αποκλείεται να θέλει τον ίδιο χρόνο με την επιβραδυνόμενη
Βεβαια το περιστρεφομενο στις πανελληνιες θελει αποδειξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
ναι το ξέρω έχει δικιο ο αγγελος πρεπει να πεις οτι ενα διανυσμα με μηκος ισος με το πλατος , που περιστρεφεται αριστεροφστροφα κλπ..
απλα για χρονικα διαστηματα αν δεν θελει να μπλεξει με τριγωνομετρικες εξισώσεις μπορει να του φανει χρησιμο..

ναι το ξέρω έχει δικιο ο αγγελος πρεπει να πεις οτι ενα διανυσμα με μηκος ισος με το πλατος , που περιστρεφεται αριστεροφστροφα κλπ..
απλα για χρονικα διαστηματα αν δεν θελει να μπλεξει με τριγωνομετρικες εξισώσεις μπορει να του φανει χρησιμο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Antny χωρίς να θέλω να φανώ καθόλου προσβλητικός με αυτό το σχόλιο σε συμβουλεύω να αφιερώσεις αρκετό χρόνο στην θεωρία ακόμα κ αν ει σαι μόνο 1 μάθημα στις ταλαντώσεις. Αν εισαι αρκετα μαθήματα Δυστυχώς αυτό που Ρωτάς είναι "απαράδεκτο". Λογικά δες το είναι δυνατό στον ίδιο χρόνο που φτάνει από την ΘΙ στην ΑΘ να φτάνει και από το μέσο της διαδρομής; Ακόμα και αν διανύει όσα διάστημα τα σε ισους χρόνους ενα σώμα αυτό που λες δεν βγάζει καν νόημα. Έστω λοιπόν ότι έχει φ0=π/6 rad τότε σε Τ/4 θα έχει φάση φ=π/2+π/6=2π/3rad άρα χ=Αημ2π/3=Αριζα2/2. Άρα Διανυσε S=Α/2+Α-Αριζα2/2 που είναι διάφορο του Α/2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

osfp123123

Νεοφερμένος

Ο osfp123123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Ρε παιδιά επειδή τώρα μπήκα στις ταλαντώσεις αυτό ουσιαστικά που ρώτησα είναι ότι αν το σώμα αρχισει απο Α/2 μετά από Τ/4 θα βρεθεί στην +Α μετά απο Τ/2 στην Α/2 μετά από 3Τ/2 στη θέση Ο μετά από Τ στην Α/2??Αν τελικα ειμαι λάθος πως περίπου θα κινηθεί το σώμα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panakeia

Νεοφερμένος

Η Panakeia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Παιδιά γνωρίζουμε ότι για φο=0 το σώμα μετά απο T/4 πάει στην ακραία θέση όπου μηδενίζεται η ταχύτητα του και η κινητική του ενέργεια,μεγιστοποιείται η επιτάχυνση κλπ.Όταν υπάρχει αρχικη φάση π.χ π/6 δηλ το σώμα αρχίζει απο τη θέση χ=Α/2 πάλι το σώμα σε T/4 θα βρεθεί στη ακραία θέση του σε T/2 στη θ.ι κτλ???

Οχι οχι δε θα βρεθεί. Πάρε την εξίσωση κίνησης του x και εφάρμοσε τη χρονική στιγμή 0 και τη χρονική στιγμή Τ/4, Τ/2 κτλ. Θα δεις οτι οι αποστάσεις αλλάζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Θα σου απαντήσω ακριβώς σε επόμενο ποστ Αλλά επειδή πιστεύω πως δεν έχεις ξεκαθαρισει βασικά πράγματα στο μυαλό σου για τις ταλαντώσεις και δεν έχει νόημα θα σου θεσω την εξής απλή ερώτηση. Τι σημαίνει χρόνος Τ για μια απη αρμονική ταλαντωση; τι σημαίνει χρόνος Τ/2 και τι Τ/4; Το ω τι είναι; Το Ά τι είναι; Πο σο απέχει από την θεση Ο; Πο σο από την θεση Α/2; Τι σημαινει αρχικη φαση π/6; Επίσης Κάνε λίγο εικόνα που βρίσκονται αυτές οι θέσεις στο μυαλό σου με ενα ελατήριο. Όταν μπορείς να απαντήσεις σε αυτά θα καταλάβεις ότι αυτό που Ρωτάς δεν έχει νοημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
σε οριζοντιο δαπεδο εχουμε ακινητο τροχο στο πανω μερος του οποιου καθετη στην κατακορυφη διαμετρο του ειναι μια ραβδος που την κρατα ενας ανθρωπος. ο αθρωπος ξεκινα να περπαταει οποτε μετακινειται κατα l m προς τα αριστερά . Ο τροχός δεν ολισθαίνει ως προς το έδαφος ούτε ως προς την ράβδο . Να βρείτε την μετατοπιση του κεντρου μαζας του .
εγώ είπα : στιγμιαια το εκαστοτε σημειοτου τροχού πανω που ειναι σε επαφη με την ραβδο εχει την ταχυτητα της αφου δεν ολισθαινει ως προς σ'αυτήν . Αντιστοιχα το εκαστοτε που ειναι σ'επαφη με το εδαφος εχει ταχυτητα 0m/s . Στο πανω σημειο ειναι η Ucm και και η Uγραμμική ομορροπες αρα U=2Ucm =Uράβδου , άρα Ucm =Uράβδου /2 άρα οταν ο άνρωπος κανει l m τότε ο τροχός κανει l /2 m ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top