Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
Βλέπουμε ότι μπορεί να περάσει από μία θέση δύο φορές και αν πάρουμε τον τύπο α=-ω²x , βρίσκουμε δύο φορές το ίδιο α [καθώς πάει και καθώς γυρίζει] ,άρα σωστό; :confused: ή κοτσάνα;
ναι αλλα απο αυτον τον τυπο την μια φορα που θα παει θα χει προσημο - και την αλλη +...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Γιατί;Έστω 1 θέση χ1 του σώματος όταν πηγαίνει από τη ΘΙ στη θετική ΑΘ.Προφανώς,χ1>0.Όταν πάει από την ΑΘ στη ΘΙ πάλι,θα περάσει πάλι από το χ1 που και σ'αυτή την περίπτωση είναι θετικό.Αν δεν σε πείθει το επιχείρημά μου,δες και το διάγραμμα της επιτάχυνσης από 0 μέχρι T/2.Για μια δεδομένη τιμή της α έχουμε 2 χρονικές στιγμές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
ναι εχεις δικιο...βλακεια ειπα...:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evooni

Νεοφερμένος

Η evooni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ρε παιδιά στην 1.48 του σχολικού(σελ 41)έχετε καμιά ιδέα τι πρέπει να κάνουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Πάρε αρχικά τι ισχύει για την αρχική θέση ισορροπίας αλλά και τι για τη νεα θέση ισορροπίας.Από αυτές τις σχέσεις μπορείς να μάθεις το Κ και το νέο πλάτος.Μετά είναι εύκολο να τη λύσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ρε παιδιά στην 1.48 του σχολικού(σελ 41)έχετε καμιά ιδέα τι πρέπει να κάνουμε?
Για το α: Βρες k από την ισορροπία και πάρε ΑΔΜΕ από την κρούση μέχρι το ανώτατο σημείο. (Γίνεται και με διατήρηση ενέργειας ταλάντωσης αλλά έχει πιο φασαρία: βρίσκεις μετατόπιση χ της Θ.Ι. και το πλάτος είναι Α = l+x). Τα β και γ είναι εύκολα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evooni

Νεοφερμένος

Η evooni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Μα πώς θα βρω το πλάτος χωρίς να ξέρω καμία ταχύτητα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μα πώς θα βρω το πλάτος χωρίς να ξέρω καμία ταχύτητα?
Αρχ. ισορ. m1g = kl , Φ.Μ. = ακρ.θέση. , Θ.Ι.T.: (m1+m2)g = kA , x = A-l
½kA² = ½kχ² + ½(m1+m2)υ²

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evooni

Νεοφερμένος

Η evooni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Οχ,ευχαριστώ!Δεν το χα σκεφτεί αυτό...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Και εμένα με είχαν προβληματίσει ανάλογα ερωτήμα στη Φυσική. Το πρόβλημα εντοπίζεται γιατί στην φυσική υπάρχει εμφανές πρόβλημα συμβολισμού καθώς συμβολίζουμε με τον ίδιο τρόπο τόσο το μέτρο ενός μεγέθους όσο και την αλγεβρική τιμή του. Το |α| που έγραψες παραπάνω, προφανώς σαν συμβολισμό του μέτρου, δεν χρησιμοποιείτε.
Έτσι, για παράδειγμα, αν ζητείται ο ρυθμός μεταβολής του μέτρου της ταχύτητας ενός σώματος προφανώς αν αυτό επιταχύνεται ο ρυθμός μεταβολής θα έχει θετικό πρόσημο ενώ αν επιβραδύνεται θα έχει αρνητικό. Αντίθετα, αν ζητείται ο ρυθμός μεταβολής της αλγεβρικής τιμής της ταχύτητας θα πρέπει να λάβεις υπόψιν σου τη θετική φορά που έχεις ορίσει και ανάλογα με την κατεύθυνση του διανύσματος να βάλεις το σωστό πρόσημο.
Το πρόβλημα όμως είναι πως πολλές φορές η εκφώνηση του ερωτήματος δεν είναι ακριβής οπότε δεν ξέρεις τι να κάνεις.:/:
Είναι μπερδευτικά τα πράγματα. Πάντως εγώ σε όλες τις ασκήσεις που έχω δει ζητάνε να βρεθεί ο ρυθμός μεταβολής του μεγέθους τάδε χωρίς να διευκρινίζεται κάτι άλλο. Και υπάρχουν και αντιφάσεις. Στην απλή αρμονική ταλάντωση το πρόσημο το βρίσκουν αποκλειστικά με τη φορά, ενώ στις κρούσεις για παράδειγμα κοιτάνε αν επιβραδύνεται ή επιταχύνεται το σώμα.:hmm:Στις ταλαντώσεις βέβαια δουλεύουμε αποκλειστικά με αλγεβρικές τιμές ενώ στις κρούσεις δεν είναι τόσο "δεσμευτικά" τα πράγματα.

Γιατί;Έστω 1 θέση χ1 του σώματος όταν πηγαίνει από τη ΘΙ στη θετική ΑΘ.Προφανώς,χ1>0.Όταν πάει από την ΑΘ στη ΘΙ πάλι,θα περάσει πάλι από το χ1 που και σ'αυτή την περίπτωση είναι θετικό.Αν δεν σε πείθει το επιχείρημά μου,δες και το διάγραμμα της επιτάχυνσης από 0 μέχρι T/2.Για μια δεδομένη τιμή της α έχουμε 2 χρονικές στιγμές.
Πιστεύω ότι εσύ είσαι σωστός. Θεωρώ ότι η πρόταση θα ήταν λάθος αν δεν έθετε τον περιορισμό α#αmax. Αφού τον βάζει όμως, πρέπει να είναι σωστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rea_94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Λοιπόν, έχω την εξής ερώτηση στη φυσική:
Δυο σώματα m1 και m2 με m1=2m2 εκτελούν ΑΑΤ δεμένα στην ελεύθερη άκρη οριζόντιου ελατηρίου σταθεράς Κ. Να πούμε Σωστό/Λάθος.
α)η σταθερά επαναφοράς του συστήματος και των δυο σωμάτων είναι D=K ( αυτό το έβαλα σωστό... δεν πιστεύω να μην είναι :S αφού ουσιαστικά αποδυκνείεται από την απόδειξη ότι κάνει ΑΑΤ)
β) Η σταθερά επαναφοράς του σώματος m1 είναι D=2K/3 (πφφφ τ έβαλα σωστό αλλά δεν ξέρω. Σκέφτηκα ότι από το α προκύπτει ότι (D=)K=3m1w^2 και ότι το D1 είναι από τον ορισμό του D, D=m1w^2 και τα διαίρεσα κατά μέλη και μου βγήκε αυτό που ζητάει... αν δεν έκανα αριθμητικό :P )
γ) Τα δυο σώματα έχουν διαφορετικές σταθερέσ επαναφοράς άρα και διαφορετικέσ περιόδουσ (το έβαλα Λάθος γιατί μου έβγαιναν ίδιεσ λόγο μάζας)
δ) η ταχύτητα τou m1 είναι κάθε στιγμή διπλάσια από την ταχύτητα του m2 (είπα Λάθος, γιατί αφού είναι σύστημα, πώς γίνεται να έχουν διαφορετική ταχύτητα?)
ε) τα σώματα έχουν κάθε στιγμή την ίδια επιτάχυνση (μου βγήκε σωστό όταν πήρα a1m1=2kx/3 και 2m1a2=kx/3 και τα διαίρεσα κατα μέλη...)

Βλακείες σκεφτόμουνα τόση ώρα? :PP
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Λοιπόν, έχω την εξής ερώτηση στη φυσική:
Δυο σώματα m1 και m2 με m1=2m2 εκτελούν ΑΑΤ δεμένα στην ελεύθερη άκρη οριζόντιου ελατηρίου σταθεράς Κ. Να πούμε Σωστό/Λάθος.
α)η σταθερά επαναφοράς του συστήματος και των δυο σωμάτων είναι D=K ( αυτό το έβαλα σωστό... δεν πιστεύω να μην είναι :S αφού ουσιαστικά αποδυκνείεται από την απόδειξη ότι κάνει ΑΑΤ)
β) Η σταθερά επαναφοράς του σώματος m1 είναι D=2K/3 (πφφφ τ έβαλα σωστό αλλά δεν ξέρω. Σκέφτηκα ότι από το α προκύπτει ότι (D=)K=3m1w^2 και ότι το D1 είναι από τον ορισμό του D, D=m1w^2 και τα διαίρεσα κατά μέλη και μου βγήκε αυτό που ζητάει... αν δεν έκανα αριθμητικό :P )
γ) Τα δυο σώματα έχουν διαφορετικές σταθερέσ επαναφοράς άρα και διαφορετικέσ περιόδουσ (το έβαλα Λάθος γιατί μου έβγαιναν ίδιεσ λόγο μάζας)
δ) η ταχύτητα τou m1 είναι κάθε στιγμή διπλάσια από την ταχύτητα του m2 (είπα Λάθος, γιατί αφού είναι σύστημα, πώς γίνεται να έχουν διαφορετική ταχύτητα?)
ε) τα σώματα έχουν κάθε στιγμή την ίδια επιτάχυνση (μου βγήκε σωστό όταν πήρα a1m1=2kx/3 και 2m1a2=kx/3 και τα διαίρεσα κατα μέλη...)

Βλακείες σκεφτόμουνα τόση ώρα? :PP

Λοιπόν,για να καταλάβω.Η διάταξή σου είναι κάπως έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rea_94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Με μια γρήγορη ματιά που έριξα,νομίζω πως έχεις απαντήσει σωστά σε όλα τα ερωτήματα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Με μια γρήγορη ματιά που έριξα,νομίζω πως έχεις απαντήσει σωστά σε όλα τα ερωτήματα. :)
Ποιο προγραμμα χρησιμοποιεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Λοιπόν, έχω την εξής ερώτηση στη φυσική.........................
Οι απαντήσεις Ο.Κ. Λίγο για τις δικαιολογήσεις:
Σύστημα m , m : κινούνται μαζί => ίδια Τ, ω, f, υ, α. (δικ.γ,δ,ε)
Αφού βγάλεις ίδιο ω, απαντάς το (β), σωστά το εξηγείς, αλλά νομίζω μπερδεύεις τα m, m.
Στο (γ) απέδειξες ότι ίδιο Τ, χρησιμοποιώντας τη σχέση των D που την έβγαλες χρησιμοποιώντας ότι είναι το ω ίδιο (λίγο φαύλος κύκλος).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Βασικά,δεν το σχεδίασα εγώ το σύστημα.Από τον φίλο του Δία βρήκα την εικόνα! (τον γκούγκλη εννοώ :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Ένα σώμα μάζας m ισορροπεί κρεμασμένο από σκοινί.Ξαφνικά,μπαμ ηκούσθη στον αέρα(ο καθηγητής μας είναι λίγο περίπτωση και μας τα λέει περίεργα για να γίνεται χαβαλές:P) και το σώμα διασπάστηκε σε δύο κομμάτια m=2m'.To m αμέσως μετά την κρούση αποκτά ταχύτητα υ=4m/s και καθώς παραμένει δεμένο στο σκοινί,ανέρχεται μέχρι ύψους h.Το άλλο κομμάτι m' κινείται στο οριζόντιο επίπεδο που εμφανίζει συντελεστή τριβής μ=0,5 μέχρι να σταματήσει.Να υπολογιστούν το ύψος h καθώς και ο χρόνος που θα κινηθεί το m' στο οριζόντιο επίπεδο μέχρι να σταματήσει.
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει please?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top