Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Που βρίσκω τη θεωρία στο βιβλίο, τις αποδείξεις δηλαδή;
Σελίδα 157 του βιβλίου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*stereohead

Νεοφερμένος

Ο *stereohead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikri_tulubitsa

Νεοφερμένος

Η δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Τι είδους κίνηση θα κάνει το σώμα Β από τη στιγμή που το αφήνουμε ελεύθερο μέχρι τη στιγμή που θα έρθει σε επαφή με το Α;
Τι είδους κίνηση θα κάνει το συσσωμάτωμα μετά την πρόσκρουση;
Αφύ το σώμα το αφήνουμε ελεύθερο θα κάνει ελεύθερη πτώση.Τελικά παντως την κατάφερα την άσκηση:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Στα πλαίσια προετοιμασίας για Γ' λυκείου κάνω μια ώρα μάθημα τη βδομάδα αντίστοιχων ασκήσεων και θεωρίας.

Θέλω να μου πείτε τον τρόπο σκέψης στις 5.22 και 5.25 ή αν είναι δυνατόν να ποστάρει κάποιος μόνο τ'αποτελέσματα, αν έχει το ανάλογο βοήθημα (Σαββάλας είναι, αλλά δεν ξέρω ποιά έκδοση).


Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Θέλω να μου πείτε τον τρόπο σκέψης στις 5.22 και 5.25 ή αν είναι δυνατόν να ποστάρει κάποιος μόνο τ'αποτελέσματα, αν έχει το ανάλογο βοήθημα (Σαββάλας είναι, αλλά δεν ξέρω ποιά έκδοση).

Αποτελέσματα:





Ισχύει ότι: και



Επίσης





(Η γραφική είναι ημιτονοειδής συνάρτηση και έχει τη μορφή της





Αποτελέσματα:


,

Για βρισκόμαστε στη θέση ισορροπίας όπου ισχύει

Για η κινητική ενέργεια ισούται με . Οπότε,

Ισχύει ότι και . Συνδυάζοντάς τες παίρνουμε

* ημίτονο , συνημίτονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Στην 5.22 μου βγήκε αρνητική η τιμή του Α, αλλά κατά απόλυτη τιμή ίδια και ακολούθησα και την ίδια διαδικασία.

Στην 5.25 τώρα Το πλάτος μου βγαίνει +/-.

Πάντως οι διαδικασίες μου είναι όπως και οι δικές σου, λάθη στους υπολογισμούς.

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Στην 5.22 μου βγήκε αρνητική η τιμή του Α, αλλά κατά απόλυτη τιμή ίδια και ακολούθησα και την ίδια διαδικασία.

Στην 5.25 τώρα Το πλάτος μου βγαίνει +/-.

Πάντως οι διαδικασίες μου είναι όπως και οι δικές σου, λάθη στους υπολογισμούς.

Ευχαριστώ!
Το πλάτος είναι η μέγιστη απομάκρυνση από τη θέση ισορροπίας, οπότε και δεν έχει νόημα να μιλάμε για αρνητική απόσταση. Σε ασκήσεις που ζητείται το πλάτος, θα βρίσκεις το μέτρο του και μόνο. Το υποδηλώνει τη θέση του σώματος στις ακραίες θέσεις, όχι το ίδιο το πλάτος.


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα :)
Εχει κανεις καμια ιδεα για την σχεση των επιταχυνσεων στο παρακατω σχημα? Εχω δοκιμασει διαφορα αλλα φτανω σε αδιεξοδο:redface:
Θεωρω οτι η διπλη τροχαλια εχει ακτινες R, r και στρεφεται σαν ενα σωμα. Η ακτινα του κυλινδρου ειναι r και το σωμα ειναι μαζας m.
Ευχαριστω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • troxalia.gif
    troxalia.gif
    5.8 KB · Εμφανίσεις: 141

fysikoss

Νεοφερμένος

Ο fysikoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
σώμα αριστερά ΣF=ma->mg-T1=ma1 και όπου α1=Rαγ ,mg-T1=mRαγ (1)
τροχαλία Στ=Ιαγ -> Τ1*R-T2*r=( ½*M*R² +½*M*r²)αγ (2) (αν σου δίνει ότι οι δύο τροχαλίες έχουν ίσες μάζες)
σώμα δεξιά ΣF=m2*a2->T2- m2gημθ = m2*a2και επειδή το νήμα είναι δεμένο στο ανώτερο σημείο του rαγ=2* a2-> a2=1/2 *r*αγ οπότε T2- m2gημθ = m2 *½*r*αγ (3)

πρόσθεση κατα μέλη τις 1,2,3 και βγάζεις το αγ οπότε μετά βγάζεις α1 και α2 και ότι άλλο θέλεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ:)
Να ρωτησώ και κάτι ακόμη..
αν εχω ενα διπλο κυλινδρο (σαν τροχαλια ενα πραγμα) με ακτινες Ρ και ρ και ενα νημα που ειναι τυλιγμενο στο εσωτερικο δηλαδη στην ακτινα ρ θα ισχυει στο ΘΝΣ οτι αcm=aγωνΡ ?
Ελπιζω να εγινα κατανοητη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fysikoss

Νεοφερμένος

Ο fysikoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
από το σχοινί κρέμεται σώμα που κατεβαίνει; αν ναι τότε acm (σώματος)= aγων*ρ (ακτίνα εσωτερικής τροχαλίας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ:)
Να ρωτησώ και κάτι ακόμη..
αν εχω ενα διπλο κυλινδρο (σαν τροχαλια ενα πραγμα) με ακτινες Ρ και ρ και ενα νημα που ειναι τυλιγμενο στο εσωτερικο δηλαδη στην ακτινα ρ θα ισχυει στο ΘΝΣ οτι αcm=aγωνΡ ?
Ελπιζω να εγινα κατανοητη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Παιδια, επειδη διαβαζω τωρα το μαθημα Φυσικης που χρωσταω στη σχολη μου για την εξεταστικη του Φεβρουαριου , μπορει κανεις να ανεβασει κανενα λινκ οπου να υπαρχουν μερικες ασκησεις Μηχανικης στερεου/παραμορφωσιμου + κυματα /ταλαντωσεις μαζι με τις λυσεις ομως , τις κλασικες ξερετε ...Επειδη εχω να διαβασω κατι χρονια Φυσικη και τα εχω ψιλοξεχασει και το βιβλιο εχει λιγα παραδειγματα και πολλες ασκησεις που δεν μπορω να βρω λυμενες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Κώστα εγω κοιταω παραδειγματα απο εδω https://dmargaris2.blogspot.com/
Dias ναι αυτο εννοω...ισχυει το ρωτησα σήμερα. Ειχα μπερδευτει λιγο :confused:
Ωραία σχηματάκια κάνεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Παιδια, επειδη διαβαζω τωρα το μαθημα Φυσικης που χρωσταω στη σχολη μου για την εξεταστικη του Φεβρουαριου , μπορει κανεις να ανεβασει κανενα λινκ οπου να υπαρχουν μερικες ασκησεις Μηχανικης στερεου/παραμορφωσιμου + κυματα /ταλαντωσεις μαζι με τις λυσεις ομως , τις κλασικες ξερετε ...Επειδη εχω να διαβασω κατι χρονια Φυσικη και τα εχω ψιλοξεχασει και το βιβλιο εχει λιγα παραδειγματα και πολλες ασκησεις που δεν μπορω να βρω λυμενες...

Δεν ξέρω αν σου κάνει, πάντως ρίξε μια ματιά εδώ: https://fysikoblog.blogspot.com/
Η μηχανική στερεού είναι στο κομμάτι της φυσικής Ι μαζί με κάποιες ταλαντώσεις, ενώ τα κύματα είναι στη φυσική IV
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Ευχαριστω για τα λινκς ,θα τα τσεκαρω περαιτερω αν και βλεπω οτι εχει γενικα αυτο που ψαχνω .Και μια ερωτηση για αποφοιτους λογικα ,επειδη απο οσο θυμαμαι δεν διδασκεται στα λυκεια . Μπορει κανεις να μου δειξει πως αποδεικνυεται με μαθηματικο τροπο ο νομος του Gauss απο τον νομο του Coulomb και το αντιθετο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
...μια ερωτηση για αποφοιτους λογικα ,επειδη απο οσο θυμαμαι δεν διδασκεται στα λυκεια . Μπορει κανεις να μου δειξει πως αποδεικνυεται με μαθηματικο τροπο ο νομος του Gauss απο τον νομο του Coulomb και το αντιθετο ?
Είναι εκτός ύλης για το λύκειο, όμως υπάρχει στο βιβλίο φυσικής Β κατεύθυνσης σελίδα 83. Αν δεν έχεις το βιβλίο, θα το βρεις εδώ: https://www.pi-schools.gr/lessons/physics/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Καλησπερα. στις ταλαντωσεις οι ρυθμοι μεταβολης δεν υπαρχουν στο σχολικο βιβλιο ΠΧ χρειαζονται καποιου ειδους αποδειξη (με τι ισουται το καθε ενα) η οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
θελουν απόδειξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top