Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Funkheart

Νεοφερμένος

Ο Funkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καληπέρα, εγώ που δεν κατέχω τίποτα από φυσική και χημεία και θέλω να ξαναδώσω πρέπει να πάω φροντιστήριο να μου καλύψουν τα κενά από προηγούμενες τάξεις ή δεν είναι αλυσίδα και δεν χρειάζεται να διαβάσω φυσικές, χημείες προηγούμενων τάξεων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Από φυσική που θυμάμαι παίζει η φυσική της α' και ένα κομμάτι από β' κατεύθυνσης.
Χημεία ξέρω ότι η χημεία γενικής της β χρειάζεται. Για την α δεν είμαι σίγουρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Μια απορια
Να βρειτε τον ρυθμο μεταβολης της ορμης του σημειακου αντικειμενου τις χρονικες στιγμες που η απομακρυνση του σημειακου αντικειμενου εξαιτας της ταλαντωσης 2 ειναι μεγιστη αρνητικη
δινεται φαση της 1 =0 Α1=0,5
φαση της συνθετης =π Α=0,3
Τ=π σεκοντ
Παρακαλω βοηθεια μεχρι την κυριακη γιατι την δευτερα γραφω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Μια απορια
Να βρειτε τον ρυθμο μεταβολης της ορμης του σημειακου αντικειμενου τις χρονικες στιγμες που η απομακρυνση του σημειακου αντικειμενου εξαιτας της ταλαντωσης 2 ειναι μεγιστη αρνητικη
δινεται φαση της 1 =0 Α1=0,5
φαση της συνθετης =π Α=0,3
Τ=π σεκοντ
Παρακαλω βοηθεια μεχρι την κυριακη γιατι την δευτερα γραφω

ο τυπος του ρυθμου μεταβολης της ορμης ειναι ΔΡ/ΔΤ = dp/dt = ΣF= -Dx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Να βρειτε τον ρυθμο μεταβολης της ορμης του σημειακου αντικειμενου τις χρονικες στιγμες που η απομακρυνση του σημειακου αντικειμενου εξαιτας της ταλαντωσης 2 ειναι μεγιστη αρνητικη
δινεται φαση της 1 =0 Α1=0,5
φαση της συνθετης =π Α=0,3
Τ=π σεκοντ
Α= 0,5m , A = 0,3m , ω = 2π/Τ = 2r/s , D = mω² = ... Ν/m² (ξέχασες τη μάζα)
χ = Α₁‧ημωt , χ = Α₂‧ημ(ωt+φ) , χ = Αημ(ωt+π)
Αν κάνεις διανυσματικό διάγραμμα θα βρεις ότι Α = Α- Α=> Α= 0,8m , φ = π,
δηλαδή η σύνθετη είναι συμφασική με τη 2η, άρα τις στιγμές που σου λέει είναι και η σύνθετη στη μέγιστη αρνητική απομάκρυνση.
dp/dt = ΣF = - D(-A) = DA = + ... N
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
καλά ρε σεις πότε προλάβατε και μπήκατε στερεό??? :O
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Α= 0,5m , A = 0,3m , ω = 2π/Τ = 2r/s , D = mω² = ... Ν/m² (ξέχασες τη μάζα)
χ = Α₁‧ημωt , χ = Α₂‧ημ(ωt+φ) , χ = Αημ(ωt+π)
Αν κάνεις διανυσματικό διάγραμμα θα βρεις ότι Α = Α- Α=> Α= 0,8m , φ = π,
δηλαδή η σύνθετη είναι συμφασική με τη 2η, άρα τις στιγμές που σου λέει είναι και η σύνθετη στη μέγιστη αρνητική απομάκρυνση.
dp/dt = ΣF = - D(-A) = DA = + ... N
ευχαριστω ρε φιλε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Απορία.
Αν έχουμε δυο σημεία Α,Β σε ένα κύμα και ξέρουμε ότι μια χρονική στιγμή t1 το σημείο Α έχει φάση φ1 και μια χρονική στιγμή t2(διαφορετική της t1)έχει φάση φ2,πως θα βρούμε πιο έχει μεγαλύτερη απομάκρυνση απο την πηγή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Μεγαλυτερη απομακρυνση θα εχει αυτο που θα αρχισει πιο μετα απο το αλλο να ταλαντωνεται δηλαδη αυτο που εχει την μικροτερη φαση.Ελπιζω να ναι σωστο τωρα κανω κυματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Απορία.
Αν έχουμε δυο σημεία Α,Β σε ένα κύμα και ξέρουμε ότι μια χρονική στιγμή t1 το σημείο Α έχει φάση φ1 και μια χρονική στιγμή t2(διαφορετική της t1)έχει φάση φ2,πως θα βρούμε πιο έχει μεγαλύτερη απομάκρυνση απο την πηγή;
H φ2 είναι του Β?
Δεν ξέρω, αλλά νομίζω ότι θα πρέπει να ξέρουμε τις φάσεις για την ίδια στιγμή.
Δεν είμαι και απόλυτα βέβαιος ότι κατάλαβα τι εννοείς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
H φ2 είναι του Β?
Δεν ξέρω, αλλά νομίζω ότι θα πρέπει να ξέρουμε τις φάσεις για την ίδια στιγμή.
Δεν είμαι και απόλυτα βέβαιος ότι κατάλαβα τι εννοείς....


Ναι του β είναι.
Εννοώ γενικά να ξέρουμε την φάση δυο σημείων σε δύο διαφορετικές στιγμές.

Μεγαλυτερη απομακρυνση θα εχει αυτο που θα αρχισει πιο μετα απο το αλλο να ταλαντωνεται δηλαδη αυτο που εχει την μικροτερη φαση.Ελπιζω να ναι σωστο τωρα κανω κυματα!

Αυτό συμβαίνει όταν ξέρουμε την ίδια χρονική στιγμή τις φάσεις 2 σημείων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mikri_tulubitsa

Νεοφερμένος

Η δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Στην κορυφή κατακόρυφου ελατηρίου σταθεράς k=100N/m ισορροπεί,στερεωμένο,σώμα Α μάζας m1=4kg.Το άλλο άκρο του ελατηρίου είναι στερεωμένο σε οριζόντιο επίπεδο.Από σημείο που βρίσκεται σε ύψος h=1,8m πάνω από το σώμα Α,και στην ίδια κατακόρυφο με αυτό,αφήνουμε ελεύθερο να πέσει σώμα Β,μάζας m2=1kg.Η κρόυση των δύο σωμάτων είναι μετωπική και πλαστική.Να υπολογίσετε τη μέγιστη συσπείρωση του ελατηρίου μετά την κρούση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Στην κορυφή κατακόρυφου ελατηρίου σταθεράς k=100N/m ισορροπεί,στερεωμένο,σώμα Α μάζας m1=4kg.Το άλλο άκρο του ελατηρίου είναι στερεωμένο σε οριζόντιο επίπεδο.Από σημείο που βρίσκεται σε ύψος h=1,8m πάνω από το σώμα Α,και στην ίδια κατακόρυφο με αυτό,αφήνουμε ελεύθερο να πέσει σώμα Β,μάζας m2=1kg.Η κρόυση των δύο σωμάτων είναι μετωπική και πλαστική.Να υπολογίσετε τη μέγιστη συσπείρωση του ελατηρίου μετά την κρούση.

Τι είδους κίνηση θα κάνει το σώμα Β από τη στιγμή που το αφήνουμε ελεύθερο μέχρι τη στιγμή που θα έρθει σε επαφή με το Α;
Τι είδους κίνηση θα κάνει το συσσωμάτωμα μετά την πρόσκρουση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Επειδη διαβαζω τωρα το βιβλιο της Φυσικης της σχολης μου στις ταλαντωσεις κι εχω μπερδευτει λιγο...
Λεει οτι η εξισωση της απλης αρμονικης κινησης ειναι x = A συν (ωτ + φ ) , ενω ημουν 99 % σιγουρος οτι στην Γ λυκειου ηταν A ημ (ωt + φ ) .
Μπορει να μου καποιος ποιο ισχυει τελικα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

c.k

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Επειδη διαβαζω τωρα το βιβλιο της Φυσικης της σχολης μου στις ταλαντωσεις κι εχω μπερδευτει λιγο...
Λεει οτι η εξισωση της απλης αρμονικης κινησης ειναι x = A συν (ωτ + φ ) , ενω ημουν 99 % σιγουρος οτι στην Γ λυκειου ηταν A ημ (ωt + φ ) .
Μπορει να μου καποιος ποιο ισχυει τελικα ?
στην ξενη βιβλιογραφια το γραφουν ετσι x = A συν (ωτ + φ ) δεν ειναι λαθος και τα δυο ειναι σωστα την εξισωση την φτιαχνεις εσυ ...με οποια για παραδειγμα φαση θες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Επειδη διαβαζω τωρα το βιβλιο της Φυσικης της σχολης μου στις ταλαντωσεις κι εχω μπερδευτει λιγο...
Λεει οτι η εξισωση της απλης αρμονικης κινησης ειναι x = A συν (ωτ + φ ) , ενω ημουν 99 % σιγουρος οτι στην Γ λυκειου ηταν A ημ (ωt + φ ) .
Μπορει να μου καποιος ποιο ισχυει τελικα ?

Στην πραγματικότητα, οι δύο εξισώσεις περιγράφουν ισοδύναμα μια ΑΑΤ. Η διαφορά είναι ότι όταν έχουμε συν το σωματίδιο βρίσκεται τη χρονική στιγμή 0 στη μέγιστη απομάκρυνση ενώ όταν έχουμε ημ, το σωματίδιο βρίσκεται τη χρονική στιγμή 0 στη θέση ισορροπίας της ταλάντωσης. Με άλλα λόγια, η μια εξίσωση περιγράφει μια ΑΑΤ και η άλλη εξίσωση περιγράφει την ίδια (ποιοτικά) ΑΑΤ αλλά με διαφορά φάσης π/2 (μπορείς να δείς γιατί; ) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

c.k

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
δηλαδη η x = A συν (ωτ + φ ) ειναι σαν να εχουμε την χ= Α ημ (ωτ + φ +π/2)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Επειδη διαβαζω τωρα το βιβλιο της Φυσικης της σχολης μου στις ταλαντωσεις κι εχω μπερδευτει λιγο...
Λεει οτι η εξισωση της απλης αρμονικης κινησης ειναι x = A συν (ωτ + φ ) , ενω ημουν 99 % σιγουρος οτι στην Γ λυκειου ηταν A ημ (ωt + φ ) .
Μπορει να μου καποιος ποιο ισχυει τελικα ?

Και οι 2 αλλά χρησιμοποιούμε αυτόν που έχει απλούστερη μορφή.

x=Aσυν(ωt+φ)=Ασυν(-ωt-φ)=Αημ[(π/2)-(-ωt-φ)]=Αημ[ωt+φ+(π/2)]=Αημ(ωt+φ΄) όπου φ΄=φ+(π/2).

Ο βασικός τύπος είναι x=Bημωt+Cσυνωt και τον προσαρμόζουμε ανάλογα με τις αρχικές συνθήκες. Το πλάτος της ταλάντωσης είναι A=(B²+C²)^(1/2).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
thx ολους , το καταλαβα ναι .Ειχα κατι χρονια να διαβασω φυσικη αλλα κατι θυμαμαι ακομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*stereohead

Νεοφερμένος

Ο *stereohead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Σφαίρα μάζας m με ταχύτητα μέτρου u, συγκρούεται ελαστικά και πλάγια με λείο κατακόρυφο τοίχο μάζας M>>m .
Nα αποδείξετε ότι:
α. η σφαίρα ανακλάται με ταχύτητα του ίδιου μέτρου.
β. η γωνία πρόσπτωσης είναι ίση με τη γωνία ανάκλασης.

Που βρίσκω τη θεωρία στο βιβλίο, τις αποδείξεις δηλαδή;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top