Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Μια ωραια
Να γινουν οι γραφικες παραστασεις Uβ=f(q²) και Uε=f(q²) και να βρεθει σε ποια χρονικη στιγμη τεμνονται οι παρακατω γραφικες παραστασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Northern Skies

Νεοφερμένος

Η Northern Skies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ναι ναι την εμφάνισε και σε ευχαριστώ πολύ!!:)
Οι παρακάτω 2 τι σας λένε;;; Χειάζομαι βοήθειααααα!!:(


  • Μονοχρωματική ακτίνα φωτός προερχόμενη απʼ τον αέρα προσπίπτει στην επίπεδη επιφάνεια ενός διαφανούς υλικού μέσου. Αν η εφαπτομένη της γωνίας πρόσπτωσης είναι ίση με το δείκτη διάθλασης του διαφανούς υλικού, να δείξετε ότι η ανακλώμενη ακτίνα είναι κάθετη στη διαθλώμενη ακτίνα.
  • Θεωρούμε πρίσμα στον αέρα με κύρια τομή ΑΒΓ και διαθλαστική γωνία Α=60º. Μια κίτρινη ακτίνα φωτός προσπίπτει στην έδρα ΑΒ του πρίσματος υπό γωνία πρόσπτωσης θα =45º. Να υπολογίσετε:
Α) τη γωνία διαθλάσεως υπό την οποία η ακτίνα εξέρχεται από το πρίσμα.
Β) τη γωνία εκτροπής της προσπίπτουσας ακτίνας κατά τη διέλευση της μέσα από το πρίσμα.
:hmm::hmm::hmm:

[FONT=&quot]
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Ναι ναι την εμφάνισε και σε ευχαριστώ πολύ!!:)
Οι παρακάτω 2 τι σας λένε;;; Χειάζομαι βοήθειααααα!!:(


  • Μονοχρωματική ακτίνα φωτός προερχόμενη απʼ τον αέρα προσπίπτει στην επίπεδη επιφάνεια ενός διαφανούς υλικού μέσου. Αν η εφαπτομένη της γωνίας πρόσπτωσης είναι ίση με το δείκτη διάθλασης του διαφανούς υλικού, να δείξετε ότι η ανακλώμενη ακτίνα είναι κάθετη στη διαθλώμενη ακτίνα.
  • Θεωρούμε πρίσμα στον αέρα με κύρια τομή ΑΒΓ και διαθλαστική γωνία Α=60º. Μια κίτρινη ακτίνα φωτός προσπίπτει στην έδρα ΑΒ του πρίσματος υπό γωνία πρόσπτωσης θα =45º. Να υπολογίσετε:
Α) τη γωνία διαθλάσεως υπό την οποία η ακτίνα εξέρχεται από το πρίσμα.
Β) τη γωνία εκτροπής της προσπίπτουσας ακτίνας κατά τη διέλευση της μέσα από το πρίσμα.
:hmm::hmm::hmm:

[FONT=&quot]
[/FONT]

Επειδή βιάζομαι, γράφω στα γρήγορα την πρώτη. (την άλλη θα στη λύσει ο Δίας λογικά :P)


Snell:






Και αφού

Παίρνουμε:





* ημίτονο , συνημίτονο , εφαπτομένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
(την άλλη θα στη λύσει ο Δίας λογικά :P)
:devil: :teasing: :tongue:
Θεωρούμε πρίσμα στον αέρα με κύρια τομή ΑΒΓ και διαθλαστική γωνία Α=60º.....................
Μήπως ξέχασες τον δείκτη διάθλασης? Θα τον πάρω (αν δεν έχεις αντίρρηση) n = 2̅ που με βολεύει. Οπότε περίμενε λίγο....

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Θεωρούμε πρίσμα στον αέρα με κύρια τομή ΑΒΓ και διαθλαστική γωνία Α=60º. Μια κίτρινη ακτίνα φωτός προσπίπτει στην έδρα ΑΒ του πρίσματος υπό γωνία πρόσπτωσης θα =45º. Να υπολογίσετε:
Α) τη γωνία διαθλάσεως υπό την οποία η ακτίνα εξέρχεται από το πρίσμα.
Β) τη γωνία εκτροπής της προσπίπτουσας ακτίνας κατά τη διέλευση της μέσα από το πρίσμα.
(Αν δεν φαίνεται, πατήστε δεξί ΚΛΙΚ και εμφάνιση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Northern Skies

Νεοφερμένος

Η Northern Skies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Είστε ΑΣΤΕΡΙΑ!!!:)
Ευχαριστώωω!!!:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Μια ωραια
Να γινουν οι γραφικες παραστασεις Uβ=f(q²) και Uε=f(q²) και να βρεθει σε ποια χρονικη στιγμη τεμνονται οι παρακατω γραφικες παραστασεις
κολλησατε ετσι?
απο Α.Δ.Ε.Τ
δεν σχεδιαζατε την Uβ=f(q) και εβγαινε μια παραβολη του τυπου y=β-αχ² τωρα επειδη θελω με q² τοτε το χ² ειναι σαν να παριστανει το χ και τελικα βγαινει μια ευθεια στο πρωτο τεταρτημοριο και με καταλληλη επιλογη τιμων την σχεδιαζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
κολλησατε ετσι?

Ποιος ο λόγος να απαντήσουμε σε άσκηση που δε ζητάει λύση; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μια ωραια
Να γινουν οι γραφικες παραστασεις Uβ=f(q²) και Uε=f(q²) και να βρεθει σε ποια χρονικη στιγμη τεμνονται οι παρακατω γραφικες παραστασεις
Να με συγχωρείς φίλε μου, αλλά:
1) Δεν την βρήκα καθόλου ωραία άσκηση.
2) Την θεώρησα πολύ απλή.
3) Δεν βρίσκω να έχουν κάποια φυσική σημασία τέτοια ερωτήματα.
4) Η ερώτηση "σε ποια χρονικη στιγμη τεμνονται οι παρακατω γραφικες παραστασεις" είναι πολύ άκομψη. Ίσως καλύτερα να έλεγε "ποιες χρονικές στιγμές αντιστοιχούν στο σημείο τομής τους", αφού πρώτα όμως μας είχε δώσει ποια είναι η στιγμή t=0.
5) Θεωρώ χωρίς αξία τέτοιες ερωτήσεις, που μπαίνουν σε βοηθήματα μόνο και μόνο για να γεμίσουν τις σελίδες.
6) Παρά όλα αυτά, αν την είχες απορία, θα σου την απαντούσα. Όμως δεν την έβαλες για αυτό, έτσι συμφωνώ με την απάντηση που σου έδωσε ο άλλος φίλος μου:
Ποιος ο λόγος να απαντήσουμε σε άσκηση που δε ζητάει λύση; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michael2393

Νεοφερμένος

Ο Michael2393 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Το έλυσα, και το 4ο ερώτημα δεν βγαίνει... Βασικά ψάχνω το φ0 και καταλήγω στην ισότητα: συνφ0 = (2ρίζα2)/3 του οποίου το συν είναι άγνωστο και δεν μπορώ να προχωρήσω... Έτσι βρίσκω: t1= (π-φ0)/10
???:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Eιχα σημερα με τον καθηγητη στο σχολειο μου μια συζητηση σε ενα θεμα συμβολης που το ειχα απορια ,και θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας.
Στην συμβολη κυματων για χρονικες στιγμες οπου εχουν φτασει και τα δυο κυματα σε ενα σημειο,η φαση της ταλαντωσης εχει καποια φυσικη σημασια?
Για παραδειγμα ,στο "απλο"κυμα,μηδενιζαμε τη φαση(Δια ,θα χεις βρισει καμια Χριστοπαναγια,το νοιωθω:P)και βρισκαμε ποτε η που φτανει το κυμα αναλογα τι ειχαμε και τι θελαμε.Στην συμβολη,αρνητικη φαση η μηδενικη σημαινει κατι?Η γενικοτερα η φαση τι αντιπροσωπευει?
(Ειναι λογικο ,οταν "ξεκιναει" η συμβολη να μην εχουμε οπωσδηποτε μηδενικη φαση,καθως το κυμα ,πριν την συμβολη, ταλαντωνοταν υπο την επιρροια του ενος μονον κυματος ,οποτε θα μπορουσε να ταν οπου "ηθελε")
Για να δουμε...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Eιχα σημερα με τον καθηγητη στο σχολειο μου μια συζητηση σε ενα θεμα συμβολης που το ειχα απορια ,και θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας.
Στην συμβολη κυματων για χρονικες στιγμες οπου εχουν φτασει και τα δυο κυματα σε ενα σημειο,η φαση της ταλαντωσης εχει καποια φυσικη σημασια?
Για παραδειγμα ,στο "απλο"κυμα,μηδενιζαμε τη φαση(Δια ,θα χεις βρισει καμια Χριστοπαναγια,το νοιωθω:P)και βρισκαμε ποτε η που φτανει το κυμα αναλογα τι ειχαμε και τι θελαμε.Στην συμβολη,αρνητικη φαση η μηδενικη σημαινει κατι?Η γενικοτερα η φαση τι αντιπροσωπευει?
(Ειναι λογικο ,οταν "ξεκιναει" η συμβολη να μην εχουμε οπωσδηποτε μηδενικη φαση,καθως το κυμα ,πριν την συμβολη, ταλαντωνοταν υπο την επιρροια του ενος μονον κυματος ,οποτε θα μπορουσε να ταν οπου "ηθελε")
Για να δουμε...:hmm:

Στη συμβολή 2 κυμμάτων στην επιφάνεια ρευστού, όταν οι 2 πηγές έχουν μια αρχική διαφορά φάσης, το μόνο που θα αλλάξει σε σχέση με την περίπτωση όπου η διαφορά φάσης είναι μηδενική, θα είναι οι τοποθεσίες των σημείων ενίσχυσης και απόσβεσης. Με άλλα λόγια, οι υπερβολές που καθορίζονται από αυτά τα σημεία θα είναι μετατοπισμένες.

Κατά τα άλλα, η ακραία τιμή του πλάτους της ταλάντωσης κάθε σημείου του μέσου θα είναι ίδια (ίση με 2Α).

Ελπίζω να σε κάλυψε η απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Συγνωμη ,μαλλον δεν ημουν σαφης.Αυτο που ανεφερες το γνωριζω
Εννοω το ορισμα του ημιτονου (2πt/T - (ρ1+ρ2 )π/λ) εχει καποια φυσικη σημασια κ.τ.λ...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Συγνωμη ,μαλλον δεν ημουν σαφης.Αυτο που ανεφερες το γνωριζω
Εννοω το ορισμα του ημιτονου (2πt/T + (ρ1+ρ2 )π/λ) εχει καποια φυσικη σημασια κ.τ.λ...?

Θα προσπαθήσω να δώσω απάντηση στο ερώτημά σου (αν το έχω καταλάβει καλά) σε ένα πιο γενικό πλαίσιο.

Έστω ότι έχουμε μια συνάρτηση
. Η συνάρτηση αυτή αναπαριστά μια καμπύλη.
Η έκφραση
αναπαριστά ακριβώς την ίδια καμπύλη, μετατοπισμένη όμως προς τα αριστερά κατά α.
Αν τώρα αντικαταστήσουμε το α με μια μεταβαλόμενη ποσότητα, έστω
, θα πάρουμε την έκφραση:



Αν θεωρήσουμε ότι v είναι μια ταχύτητα και t o χρόνος, τότε η παραπάνω έκφραση αναπαριστά μια καμπύλη που μετακινείται, ή αν θέλεις, μια καμπύλη που ταξιδεύει με ταχύτητα v, προς τα αριστερά. Συνεπώς μπορούμε να πούμε ότι μια έκφραση της παραπάνω μορφής είναι αρκετή για να περιγράψει την κίνηση ενός κύματος.

Το y μπορεί να αντιστοιχεί σε πληθώρα φυσικών ποσοτήτων. Για παράδειγμα στα αρμονικά μηχανικά κύματα το y αντιστοιχεί σε κάθετη μετατόπιση σημείου από τη θέση ισορροπίας του. Στα ηχητικά κύμματα αντιστοιχεί σε πίεση αερίου, στα ηλεκτρομαγνητικά κύματα σε ένταση ηλεκτρικού (ή μαγνητικού) πεδίου, κοκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Στην συμβολη κυματων για χρονικες στιγμες οπου εχουν φτασει και τα δυο κυματα σε ενα σημειο,η φαση της ταλαντωσης εχει καποια φυσικη σημασια? .......(Δια ,θα χεις βρισει καμια Χριστοπαναγια,το νοιωθω:P)........Στην συμβολη,αρνητικη φαση η μηδενικη σημαινει κατι?Η γενικοτερα η φαση τι αντιπροσωπευει?]....το ορισμα του ημιτονου (2πt/T - (ρ1+ρ2 )π/λ) εχει καποια φυσικη σημασια κ.τ.λ...?
Φαντάζομαι ότι η φάση στη συμβολή δεν έχει διαφορετική σημασία από τη φάση σε οποιαδήποτε ταλάντωση.
Η εξίσωση της συμβολής ισχύει για t > max{r/v , r/v}.
Άρα δεν νομίζω να γίνεται η φάση:
φ = 2π(t/T - (r+r)/2λ) = 2π/Τ(t - (r+r)/2v) ποτέ αρνητική.
(Και δεν βρίζω ποτέ "θρησκευτικά", παρά το ότι δεν αισθάνομαι χριστιανός) :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
@Ricky,ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον,ειδικα αυτο με την μετατοπιση που μεταβαλλεται με την ταχυτητα ηταν πολυ καλο ,αλλα δεν νομιζω να απαντα σε αυτο που -ακριβως- επιζητω.
@Dia,δεν ειναι ποτε αρνητικη για "χρονους" μεγαλυτερους του
max{r/v , r/v}.Συμφωνω.Αν θεσουμε ως χρονικη στιγμη στην εξισωση την max{r/v , r/v}
Βρισκουμε μια φαση και θεση που λογικα ΠΡΕΠΕΙ να ειναι ιδια με αυτην που βρισκοταν ελαχιστα πριν φτασει και το δευτερο κυμα.
Αλλα ακομη δεν καταλαβα πια η σημασια της-μαθηματικα κατι πρεπει να "κρυβει".Ας πουμε μετα απο μια περιοδο συμβαλλομενης ταλαντωσης η φαση αυξανεται κατα 2π?Αν επισης βαλουμε στην εξισωση του συμβαλλομενου κυματος οπου t μια στιγμη οπου ταλαντωνεται μονο υπο την επιρροια του ενος κυματος συναγαγουμε κανενα συμπερασμα απο την -πιθανοτατα-αρνητικη φαση?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Έχω μια απορία στα ηλεκτρομαγνητικά κύματα. Το βιβλίο (σελ.58.) γράφει:
"...κοντά στην κεραία το ηλεκτρικό και το μαγνητικό πεδίο έχουν διαφορά φάσης 90°. Σε μεγάλη όμως απόσταση από την κεραία τα δύο πεδία είναι σε φάση..."
Δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται αυτή η αλλαγή στη διαφορά φάσης. Οι καθηγητές μου που ρώτησα μου είπαν ότι δεν μπορεί να εξηγηθεί με τις γνώσεις του λυκείου. Δεκτόν, αλλά επειδή επειδή είμαι λίγο περίεργος δεν είμαι ικανοποιημένος. Αν κάποιος μπορεί ας μου δώσει κάποια εξήγηση, έστω ποιοτική ή απλοϊκή ή ας με παραπέμψει σε κάποιο σχήμα...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Έχω μια απορία στα ηλεκτρομαγνητικά κύματα. Το βιβλίο (σελ.58.) γράφει:
"...κοντά στην κεραία το ηλεκτρικό και το μαγνητικό πεδίο έχουν διαφορά φάσης 90°. Σε μεγάλη όμως απόσταση από την κεραία τα δύο πεδία είναι σε φάση..."
Δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται αυτή η αλλαγή στη διαφορά φάσης. Οι καθηγητές μου που ρώτησα μου είπαν ότι δεν μπορεί να εξηγηθεί με τις γνώσεις του λυκείου. Δεκτόν, αλλά επειδή επειδή είμαι λίγο περίεργος δεν είμαι ικανοποιημένος. Αν κάποιος μπορεί ας μου δώσει κάποια εξήγηση, έστω ποιοτική ή απλοϊκή ή ας με παραπέμψει σε κάποιο σχήμα...

Το ίδιο είχα αναρωτηθεί πριν λίγο καιρό. Τυχερός είσαι που είχα bookmarked το site. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Έχω μια απορία στα ηλεκτρομαγνητικά κύματα. Το βιβλίο (σελ.58.) γράφει:
"...κοντά στην κεραία το ηλεκτρικό και το μαγνητικό πεδίο έχουν διαφορά φάσης 90°. Σε μεγάλη όμως απόσταση από την κεραία τα δύο πεδία είναι σε φάση..."
Δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται αυτή η αλλαγή στη διαφορά φάσης. Οι καθηγητές μου που ρώτησα μου είπαν ότι δεν μπορεί να εξηγηθεί με τις γνώσεις του λυκείου. Δεκτόν, αλλά επειδή επειδή είμαι λίγο περίεργος δεν είμαι ικανοποιημένος. Αν κάποιος μπορεί ας μου δώσει κάποια εξήγηση, έστω ποιοτική ή απλοϊκή ή ας με παραπέμψει σε κάποιο σχήμα...


Mήπως έχει να κάνει με μικρες διαφορες στην περίοδο?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Το ίδιο είχα αναρωτηθεί πριν λίγο καιρό. Τυχερός είσαι που είχα bookmarked το site. :)
Ννννναι.... Αυτά περίπου μου τα είπαν και οι καθηγητές μου, αλλά δεν μπορώ να πω ότι τα πολυκαταλαβαίνω. Ίσως έχουν δίκιο, μάλλον βιάζομαι πολύ.
Σ΄ευχαριστώ πάντως και θα το ξανασκεφτώ... :hmm::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top