Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Εχουνε ΑΑΤ με Α=8m ,T=4sec

Aν για t=0 , x=0 και u>0

α) Ποια χρονικη στιγμη το σωμα βρισκεται στη θεση χ1=4m για 4η φορά





Για η ζητούμενη χρονική στιγμή είναι η
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fotis1993Drama

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
@ koum
Με συγχωρείς. Η απάντηση είναι σωστή, αλλά η αιτιολόγηση είναι νομίζω ελλειπής.
Η εξίσωση ημ(π/2)t = ημ(π/6) δίνει ΚΑΙ την (π/2)t = 2κπ + π/6 και την
(π/2)t = 2κπ + π/6. Νομίζω πρέπει να γράψουμε και τις δύο και να εξηγήσουμε
πώς προκύπτει ότι η 4η φορά βγαίνει από τη δεύτερη εξίσωση για κ=1.
Αν το γράφαμε ουρανοκατέβατα όπως εσύ σε εξετάσεις δεν θα έπαιρνε όλα τα μόρια.
(Αν και θα μπορούσαμε να είχαμε δουλέψει και πιο απλά και να αποφεύγαμε τα κάπα και τα σχετικά τους).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
@ koum
Με συγχωρείς. Η απάντηση είναι σωστή, αλλά η αιτιολόγηση είναι νομίζω ελλειπής.
Η εξίσωση ημ(π/2)t = ημ(π/6) δίνει ΚΑΙ την (π/2)t = 2κπ + π/6 και την
(π/2)t = 2κπ + π/6. Νομίζω πρέπει να γράψουμε και τις δύο και να εξηγήσουμε
πώς προκύπτει ότι η 4η φορά βγαίνει από τη δεύτερη εξίσωση για κ=1.
Αν το γράφαμε ουρανοκατέβατα όπως εσύ σε εξετάσεις δεν θα έπαιρνε όλα τα μόρια.
(Αν και θα μπορούσαμε να είχαμε δουλέψει και πιο απλά και να αποφεύγαμε τα κάπα και τα σχετικά τους).


Με συγχωρείς, αλλά δεν έχω χρόνο να γράφω αναλυτικά τις λύσεις. Τις άλλες τις αφήνω να τις λύσετε εσείς, ok.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Με συγχωρείς, αλλά δεν έχω χρόνο να γράφω αναλυτικά τις λύσεις. Τις άλλες τις αφήνω να τις λύσετε εσείς, ok.
:P Ο.Κ. τότε. Το κατάλαβα, αλλά έκανα το σχόλιο για να μην νομίζει κανένας ότι η λύση είναι πλήρης. Και για να είμαι ειλικρινής απορώ πώς έχεις τόσο χρόνο να είσαι σχεδόν πάντα online. Για μένα έχω βάλει κανόνα και τον τηρώ, ότι αν έχω διάβασμα δεν ανοίγω υπολογιστή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
:P Ο.Κ. τότε. Το κατάλαβα, αλλά έκανα το σχόλιο για να μην νομίζει κανένας ότι η λύση είναι πλήρης. Και για να είμαι ειλικρινής απορώ πώς έχεις τόσο χρόνο να είσαι σχεδόν πάντα online. Για μένα έχω βάλει κανόνα και τον τηρώ, ότι αν έχω διάβασμα δεν ανοίγω υπολογιστή. :)

Το pc δεν κάνει logout για μία ώρα από την τελευταία ανανέωση. Κατά συνέπεια, δεν είμαι συνεχώς online. Btw, ενδιαφέρει κανέναν αυτό; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fotis1993Drama

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
χ=6συν(3πt+π/3) επειδη θελω να βρω αρχικη φαση πως θα φερω την εξισωση στη γνωστη της μορφη χ=Αημ(ωt+φ)???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
χ=6συν(3πt+π/3) επειδη θελω να βρω αρχικη φαση πως θα φερω την εξισωση στη γνωστη της μορφη χ=Αημ(ωt+φ)???
χ = 6συν(3πt + π/3) = 6ημ(3πt + π/3 + π/2) = 6ημ(3πt + 5π/6)
Άρα φ = 5π/6
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangeline

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
χ = 6συν(3πt + π/3) = 6ημ(3πt + π/3 + π/2) = 6ημ(3πt + 5π/6)
Άρα φ = 5π/6

το ζωάκι που κολλάει? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fotis1993Drama

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
χ = 6συν(3πt + π/3) = 6ημ(3πt + π/3 + π/2) = 6ημ(3πt + 5π/6)
Άρα φ = 5π/6

Ευχαριστω!! δηλαδη προσθετω π/2 για να αλλαξει...τελικα τα μαθηματικα κρυβονται παντου...με την εννοια οτι η τριγωνομετρια παιζει τεραστιο ρολο στις ταλαντωσεις:/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
το ζωάκι που κολλάει? :P
Δεν είναι ένα απλό ζωάκι. Αν το δεις προσεκτικά πίσω του βρίσκεται ο τριγωνομετρικός κύκλος. Το είπε και ο Φώτης:
...τελικα τα μαθηματικα κρυβονται παντου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*stereohead

Νεοφερμένος

Ο *stereohead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Δύο μικρά σώματα 1 και 2 με μάζα m1 και m2 αντιστοιχα, όπου m1=2m2 κινούνται με αντίθετες ταχύτητες και συγκρούονται μετωπικά κι ελαστικά. Ποιά από τις παρακάτω προτάσεις είναι η σωστή;
Αν η αλγεβρική τιμή της ταχύτητας του σώματος 1 ισούται με u1=+u, τότε οι ταχύτητες u'1(διάνυσμα) και u'2(διάνυσμα) των σωμάτων 1 και 2 αντίστοιχα μετά την κρούση έχουν αλγεβρική τιμή:
a)u'1=-u/3 και u'2=+5u/3
b)u'1=-u/3 και u'2=+2u
c)u'1=+3u και u'2=-u/3
d)u'1=-u/4 και u'2=+5u/3

Σε αυτό το πρόβλημα κάνω πρώτα αδο και μετά ποιές εξισώσεις u1,u2 διαλέγω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Παιδια μην τολμησετε να λυσετε με κυκλο στις πανελληνιες θα πατε ολοι στα ταρταρα.Μην βλεπετε τα βοηθηματα το κανουν για εξοικονομιση χρονου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δύο μικρά σώματα 1 και 2 με μάζα m1 και m2 αντιστοιχα, όπου m1=2m2 κινούνται με αντίθετες ταχύτητες και συγκρούονται μετωπικά κι ελαστικά. Ποιά από τις παρακάτω προτάσεις είναι η σωστή;........
Βάζεις στους μεγάλους τύπους υ= +υ, υ= -υ, m= 2m, m = m.
Σωστό το (α).
Παιδια μην τολμησετε να λυσετε με κυκλο στις πανελληνιες θα πατε ολοι στα ταρταρα.Μην βλεπετε τα βοηθηματα το κανουν για εξοικονομιση χρονου.
Σε τι ασκήσεις να μην τολμήσουμε? Και γιατί όχι? Μην τα ακούς αυτά, δεν είναι σοβαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangeline

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Βάζεις στους μεγάλους τύπους υ= +υ, υ= -υ, m= 2m, m = m.
Σωστό το (α).

Σε τι ασκήσεις να μην τολμήσουμε? Και γιατί όχι? Μην τα ακούς αυτά, δεν είναι σοβαρά.

βλακείες είναι αυτά !!

Ξέρω πολλά παιδιά που λύνουν με κύκλο(και εγώ)
και παίρνουν 100στάρια στις Πανελλαδικές!
γιατί όχΙ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Κάθε επιστημονικά αποδεδειγμένη λύση είναι αποδεκτή...Για να έχετε το κεφάλι σας όμως ήσυχο με τον κύκλο γράψτε και 2 λογάκια που έχουν τα βοηθήματα...(Έστω δηλαδή κύκλος με ακτίνα ρ στην περιφέρεια του οποίου κινείται ένα σώμα το οποίο εκτελεί κυκλική κίνηση, τότε η προβολή αυτού στον άξονα y'y θα εκτελεί Α.Α.Τ. Α=ρ κ.λ.π)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
σε ποια θεση η δυναμικη ειναι ιση με την κινητικη ενεργεια? και σε μια περιοδο ποσες φορες γινονται αυτες οι ενεργειες ισες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
σε ποια θεση η δυναμικη ειναι ιση με την κινητικη ενεργεια? και σε μια περιοδο ποσες φορες γινονται αυτες οι ενεργειες ισες?

Κ = U

Α.Δ.Ε.
Κ+U=E => 2U=E => DX²=1/2DA² => ...

βρίσκεις 2 τιμές για το χ...σε μία περίοδο το σώμα διέρχεται δύο φορές από κάθε θέση...άρα συνολικά 4 φορές γίνονται ίσες σε μία περίοδο...το τελευταίο φαίνεται και με γραφική παράσταση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
Κ = U

Α.Δ.Ε.
Κ+U=E => 2U=E => DX²=1/2DA² => ...

βρίσκεις 2 τιμές για το χ...σε μία περίοδο το σώμα διέρχεται δύο φορές από κάθε θέση...άρα συνολικά 4 φορές γίνονται ίσες σε μία περίοδο...το τελευταίο φαίνεται και με γραφική παράσταση...

σωστά ευχαριστώ πολύ
και κάτι τελευταίο οταν μου λενε να προσδιορισω τις χρονικες στιγμες στη διαρκεια της πρωτης περιοδου κατα τις οποιες το σωμα διερχεται απο τη θεση με απομακρυνση χ=5ριζα3

μας δινει Α=0,1m Τ=6s και λεει επισης πως για t=0 το σωμα διερχεται απο τη θεση ισορροπιας του κινουμενο κατα την αρνητικη κατευθυνση. (δεν ξερω τριγωνομετρικο αριθμο 5ριζα 3 =( )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
σωστά ευχαριστώ πολύ
και κάτι τελευταίο οταν μου λενε να προσδιορισω τις χρονικες στιγμες στη διαρκεια της πρωτης περιοδου κατα τις οποιες το σωμα διερχεται απο τη θεση με απομακρυνση χ=5ριζα3

μας δινει Α=0,1m Τ=6s και λεει επισης πως για t=0 το σωμα διερχεται απο τη θεση ισορροπιας του κινουμενο κατα την αρνητικη κατευθυνση. (δεν ξερω τριγωνομετρικο αριθμο 5ριζα 3 =( )

Δε γίνεται να είναι και .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top