@Morelo:
H ενέργεια που έχει το σώμα 1 αρχικά είναι η δυναμική του: m1*g*R=40J
Η τελική είναι η κινητική του (θεωρώντας χωρίς ότι το επίπεδο με μηδενικό δυναμικό είναι το λείο οριζόντιο επίπεδο). Από το δάπεδο ασκείται πάνω στο σώμα δύναμη 45Ν στο τέλος του τεταρτοκυκλίου, άρα η συνισταμένη δύναμη είναι ΣF=45-m1*g=25=m1*u^2/R(κεντρομόλος επιτάχυνση)=>u=5m/s. Άρα η κινητική του είναι: 25J. Συνεπώς χάθηκαν 15J=Q1.
Η ταχύτητα πριν την κρούση είναι u=5m/s. Μετά την κρούση έχουμε συσσωμάτωμα (το λέει στις ερωτήσεις της άσκησης)
Αν εννοεί αυτό: m1*5=(m1+m2)uσ=>uσ=2m/s. Άρα η κινητική ενέργεια του συσ. είναι 1/2*(m1+m2)*2^2=10 και συνεπώς χάθηκαν 15J=Q2 και ο λόγος Q1/Q2=1.
Αν θέλεις βοήθεια και σε κανένα άλλο ερώτημα της άσκησης, πες μου.
Θέλω πλήρη εκφώνηση της άσκησης.