APA7 referencing style

imkate

Νεοφερμένος

Η imkate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας,

Σε μια εργασία έπρεπε να κάνουμε όλες τις αναφορές σύμφωνα με το ΑΡΑ7, αλλά ο καθηγητής μου είπε ότι δεν είναι ΑΡΑ7 αυτό που χρησιμοποίησα, ενώ το γκουγκλάρω και φαίνεται ότι το έχω κάνει όπως πρέπει. Ένα παράδειγμα:

Για τις ενδοκειμενικές αναφορές γράφω: (Παπαδόπουλος, 2024).
Για τη βιβλιογραφία γράφω: Παπαδόπουλος, Α. (2024). Τίτλος βιβλίου. Αθήνα: Εκδόσεις.

Αυτό είναι το ΑΡΑ7, με αυτή τη σειρά και το μόνο που έχω διαφορετικό στην εργασία σε σχέση με αυτά που λέει το google είναι ότι δεν έχω βάλει με italics τον τίτλο του βιβλίου και το έχω κρατήσει με κανονικά γράμματα. Λέτε γι' αυτό να μου είπε ότι είναι λάθος;
Μπορεί να είναι χαζή απορία αλλά με προβλημάτισε
Ευχαριστώ!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,427 μηνύματα.
Γεια σας,

Σε μια εργασία έπρεπε να κάνουμε όλες τις αναφορές σύμφωνα με το ΑΡΑ7, αλλά ο καθηγητής μου είπε ότι δεν είναι ΑΡΑ7 αυτό που χρησιμοποίησα, ενώ το γκουγκλάρω και φαίνεται ότι το έχω κάνει όπως πρέπει. Ένα παράδειγμα:

Για τις ενδοκειμενικές αναφορές γράφω: (Παπαδόπουλος, 2024).
Για τη βιβλιογραφία γράφω: Παπαδόπουλος, Α. (2024). Τίτλος βιβλίου. Αθήνα: Εκδόσεις.

Αυτό είναι το ΑΡΑ7, με αυτή τη σειρά και το μόνο που έχω διαφορετικό στην εργασία σε σχέση με αυτά που λέει το google είναι ότι δεν έχω βάλει με italics τον τίτλο του βιβλίου και το έχω κρατήσει με κανονικά γράμματα. Λέτε γι' αυτό να μου είπε ότι είναι λάθος;
Μπορεί να είναι χαζή απορία αλλά με προβλημάτισε
Ευχαριστώ!
Με το χέρι/manually τις πρόσθεσες τις αναφορές ;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,427 μηνύματα.
όχι, γιατί; :P
Έρπεπε να τον ρωτήσεις προφανώς ποιο είναι το πρόβλημα, γιατί εαν πρόσθεσες αυτόματα τις αναφορές με επιλεγμένο το APA7 δεν βγάζει νόημα...

Όχι οτι μερικοί χρειάζονται αφορμή για να παραβαίνουν την λογική...αλλά κατάλαβες τι εννοώ :P...
 

imkate

Νεοφερμένος

Η imkate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καταλαβαίνω ναι :P αλλά ντράπηκα να τον ρωτήσω, λέω για να το λέει θα έχει δίκιο, κάτι θα μου ξέφυγε...Θα δω, θα αλλάξω τους τίτλους και θα τους βάλω με italics. Ευχαριστώ για την απάντηση!
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Καταλαβαίνω ναι :P αλλά ντράπηκα να τον ρωτήσω, λέω για να το λέει θα έχει δίκιο, κάτι θα μου ξέφυγε...Θα δω, θα αλλάξω τους τίτλους και θα τους βάλω με italics. Ευχαριστώ για την απάντηση!
Γενικά στα συστήματα παραπομπών απαιτείται προσοχή στην λεπτομέρεια. Τα πλάγια στοιχεία δηλώνουν τίτλο βιβλίου ενώ τα όρθια τίτλο άρθρου
 

imkate

Νεοφερμένος

Η imkate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,427 μηνύματα.
Καταλαβαίνω ναι :P αλλά ντράπηκα να τον ρωτήσω, λέω για να το λέει θα έχει δίκιο, κάτι θα μου ξέφυγε...Θα δω, θα αλλάξω τους τίτλους και θα τους βάλω με italics. Ευχαριστώ για την απάντηση!
Αυτό...είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις :P.
Μην αμφισβητείς τον εαυτό σου κατευθείαν σε τέτοιες περιστάσεις, και μην φοβάσαι να ρωτήσεις τι έχεις κάνει λάθος. Δεν σημαίνει οτι ακυρώνεις τον άλλο ;).
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,560 μηνύματα.
Οι τίτλοι θέλουν italics. Λογικά αυτό θα ήταν το λάθος σου.

Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις και σελίδες στο ίντερνετ για τις αναφορές

 

imkate

Νεοφερμένος

Η imkate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αυτό...είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις :P.
Μην αμφισβητείς τον εαυτό σου κατευθείαν σε τέτοιες περιστάσεις, και μην φοβάσαι να ρωτήσεις τι έχεις κάνει λάθος. Δεν σημαίνει οτι ακυρώνεις τον άλλο ;).
Ευχαριστώ για την απάντηση! :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι τίτλοι θέλουν italics. Λογικά αυτό θα ήταν το λάθος σου.

Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις και σελίδες στο ίντερνετ για τις αναφορές

Ευχαριστώ, αυτό ήταν απ'ό,τι φάνηκε γιατί αυτή μόνο τη διόρθωση έκανα και δεν μου είπε κάτι
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top