AIDS

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι περα απο απλες και σκορπιες αναφορες και θεωρω πως για ενα τοσο σημαντικο προβλημα που εχουμε να αντιμετωπισουμε αξιζει μια ολοκληρωμενη κουβεντα.:)

ας συζητησουμε απο το καθαρα επιστημονικο κομματι (προελευση,θεραπεια κλπ) μεχρι και τις κοινωνικες προεκτασεις (πχ ρατσισμος σε βαρος φορεων/ασθενων) του aids. επιπλεον,θεωρειτε επαρκη την ενημερωση απο πλευρας σχολειου? επισης,στο θεμα αυτο βρισκω καλο οποιος εχει καποια ερωτηση για το συνδρομο να την εκφρασει ελευθερα και απο κει και περα ας απαντηθει απο αλλους,παντα παραθετοντας αξιοπιστες και σοβαρες πηγες.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Το σχολείο φυσικά και δεν δίνει πλήρη ενημέρωση για ένα τέτοιο θέμα.
Το μόνο που θα ήθελα να πω γιατί το έχω παρατηρήσει σε πολλούς γνωστούς μου όταν αναφερόμαστε στο θέμα αυτό είναι ότι το aids δεν μεταδίδεται μόνο μέσω σεξουαλικής επαφής. Το ακούω και φρικάρω. Μπορεί να συμβεί και με μεταγγίσεις αίματος,με κοινή χρήση συριγγων κτλ...και φυσικά κάποιος δεν κολλάει από ένα φιλί.
Ρατσισμός μεγάλος...Λες και αυτοί οι άνθρωποι είναι βρώμικοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Το σχολείο φυσικά και δεν δίνει πλήρη ενημέρωση για ένα τέτοιο θέμα.
Το μόνο που θα ήθελα να πω γιατί το έχω παρατηρήσει σε πολλούς γνωστούς μου όταν αναφερόμαστε στο θέμα αυτό είναι ότι το aids δεν μεταδίδεται μόνο μέσω σεξουαλικής επαφής. Το ακούω και φρικάρω. Μπορεί να συμβεί και με μεταγγίσεις αίματος,με κοινή χρήση συριγγων κτλ...και φυσικά κάποιος δεν κολλάει από ένα φιλί.
Ρατσισμός μεγάλος...Λες και αυτοί οι άνθρωποι είναι βρώμικοι...
Αυτο το δεν κολλαει απο το φιλι δεν ειναι τοσο απολυτο...ναι οι επιστημονες λενε πως οχι δεν κολλαει κατα ενα μεγαλο ποσοστο, υπαρχει και μια μικρη πιθανοτητα.Π.χ:Εσυ εχεις μια πληγη στα δοντια σου και βγαινει αιμα που ανακατευεται με το σαλιο και μετα φιλησεις το αγορι σου, κολλαει...Ενταξει ποσο συχνα μπορει ο ιος αυτος να βρεθει εκει αλλα παντα υπαρχει μια περιπτωση.Το εχουμε συζητησει με την βιολογο μας αυτο το θεμα, και τουλαχιστον στο σχολειο μας, η ενημερωση ειναι πολυ καλη.(συζητησεις, ντοκιμαντερ κτλ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dodos-7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dodos-7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Εμάς μας ειχαν μοιρασει ενα dvd καποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Αυτο το δεν κολλαει απο το φιλι δεν ειναι τοσο απολυτο...ναι οι επιστημονες λενε πως οχι δεν κολλαει κατα ενα μεγαλο ποσοστο, υπαρχει και μια μικρη πιθανοτητα.Π.χ:Εσυ εχεις μια πληγη στα δοντια σου και βγαινει αιμα που ανακατευεται με το σαλιο και μετα φιλησεις το αγορι σου, κολλαει...Ενταξει ποσο συχνα μπορει ο ιος αυτος να βρεθει εκει αλλα παντα υπαρχει μια περιπτωση.Το εχουμε συζητησει με την βιολογο μας αυτο το θεμα, και τουλαχιστον στο σχολειο μας, η ενημερωση ειναι πολυ καλη.(συζητησεις, ντοκιμαντερ κτλ.)

Φιλί εννούσα π.χ εσύ με την μαμά σου ή μια θεία σου.Αν έλεγα για κάτι τέτοιο θα το τόνιζα. Και έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες.
Και σε εμάς καλή ενημέρωση υπάρχει αλλά μόνο στα παιδιά που έχουμε πάρει Βιολογία ως μάθημα επιλογής. Οι υπόλοιποι είναι στα σκοτάδια...για αυτό το είπα έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Φιλί εννούσα π.χ εσύ με την μαμά σου ή μια θεία σου.Αν έλεγα για κάτι τέτοιο θα το τόνιζα. Και έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες.
Και σε εμάς καλή ενημέρωση υπάρχει αλλά μόνο στα παιδιά που έχουμε πάρει Βιολογία ως μάθημα επιλογής. Οι υπόλοιποι είναι στα σκοτάδια...για αυτό το είπα έτσι.
αα οκ τοτε!λαθος μου, δεν το καταλαβα:)
-----------------------------------------
Εμάς μας ειχαν μοιρασει ενα dvd καποτε
ναι τωρα που το λες!και κατι με αλκοολ ειχαν μοιρασει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Δε νομίζω να μεταδίδεται με το φιλί-ακόμα και όταν υπάρχει πληγή στο στόμα-, μιας και, αν θυμάμαι καλά και από τη βιολογία της τρίτης λυκείου, ο ιός ανιχνεύεται περισσότερο στα κολπικά υγρά, στο σπέρμα και, λιγότερο στο σάλιο. Χαρακτηριστικά θυμάμαι, η βιολόγος μου, μας είχε πει ότι, ο ιός στο σάλιο είναι σε τόσο μικρές συγκεντρώσεις, που ο οργανισμός προλαβαίνει να τον εξοντώσει. Οπότε, δεν μεταδίδεται τόσο εύκολα από ένα απλό φιλί (και για τους σεμνότυφους :P, ακόμα και με το γλωσσόφιλο).
Ωστόσο, αυτό που λέτε, για την ύπαρξη πληγής στο στόμα, ισχύει, αλλά όχι με το σάλιο, με το στοματικό έρωτα με φορέα του ιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
νομιζω οπου υπαρχει ανοιχτη πληγη μεταδιδεται,γιατι υπαρχει στο αιμα κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Δεν έχουμε κάνει καμία συζήτηση περί αυτης της ασθένειας στο σχολείο μου και κατα τη γνώμη μου θα έπρεπε να συζητηθεί για λόγους ασφαλείας κι όχι μόνο. Θα θελα να ξέρω, δεν γιατρέυεται με τίποτα; Δλδ απλά με τις εξετάσεις μαθάινεις πως έχεις και περιμένεις αργά και βασανιστικά τον θάνατό σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αξίζει ν'αναφερθεί ότι το γεγονός ότι στην Ελλάδα ξεκινάμε το σεξ σε μία φυσιολογικότερη ηλικία απ'οτι στη Δυτική Ευρώπη (γύρω στα 17-18), είναι σημαντικός παράγοντας που δεν υπάρχει εδώ τόσο μεγάλο πρόβλημα με τον ιό.
Ο HIV είναι ρετροιός που αλλάζει συνεχεια μορφές και, επίσημα τουλάχιστον, αυτό παρουσιάζουν ως λόγο μη εύρεσης καμία θεραπείας. Από κει και πέρα δεν ξέρω.
Να τονίσουμε, πάντως, ότι το AIDS δεν είναι καρκίνος. Δεν έπεται πως όταν μολυνθείς, σίγουρα θα πεθάνεις. Βασικά το AIDS δεν είναι από μόνο του θανατηφόρα ασθένεια. Απλά η δράση του μπορεί να σε κάνει να πεθάνεις κι από ένα απλό κρυολόγημα. Από κει και πέρα, άλλο φορέας του AIDS, άλλο νεκρός από AIDS. Ένας φορέας μπορεί να μην πεθάνει και ποτέ λόγω της ασθένειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Δε νομίζω να μεταδίδεται με το φιλί-ακόμα και όταν υπάρχει πληγή στο στόμα-, μιας και, αν θυμάμαι καλά και από τη βιολογία της τρίτης λυκείου, ο ιός ανιχνεύεται περισσότερο στα κολπικά υγρά, στο σπέρμα και, λιγότερο στο σάλιο. Χαρακτηριστικά θυμάμαι, η βιολόγος μου, μας είχε πει ότι, ο ιός στο σάλιο είναι σε τόσο μικρές συγκεντρώσεις, που ο οργανισμός προλαβαίνει να τον εξοντώσει. Οπότε, δεν μεταδίδεται τόσο εύκολα από ένα απλό φιλί (και για τους σεμνότυφους :P, ακόμα και με το γλωσσόφιλο).
Ωστόσο, αυτό που λέτε, για την ύπαρξη πληγής στο στόμα, ισχύει, αλλά όχι με το σάλιο, με το στοματικό έρωτα με φορέα του ιού.
Στο αιμα ο ιος εχει επισης πολυ μεγαλη πυκνοτητα, οποτε αν υπαρχει πληγη ειναι ενα θεμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Εγώ δεν έτυχε να ασχοληθώ ποτέ με το θέμα. Η μόνη φορά που συζητήσαμε -άμα θεωρείται συζήτηση αυτό!- ήταν στην πρώτη γυμνασίου που το κάναμε στη Βιολογία. Και τι συζήτηση! Η καθηγητρια ήταν πολύ στριμμένη και είπε κάποια πράγματα επιγραμματικά. Από τότε δεν έχω ξανακούσει τίποτα για το aids. Φέτος δεν κάναμε τέτοιο μάθημα. Πάντως,πιστεύω ότι καλό θα ήταν να γίνεται ενημέρωση στα σχολεία όχι μόνο για το εν λόγω θέμα,αλλά και για άλλα,για τα οποία πρέπει να ενημερώνονται οι μαθητές. Στο δικό μου σχολείο όλοι κοιμούνται και δε μας ενημερώνουν για τίποτα. Άμα θέλει κανείς να μάθει πρέπει να ρωτήσει τους καθηγητές. Κι αυτοί,όμως,δεν απαντάνε πολλές φορές γιατί λένε ότι "πρέπει να βγάλουμε την ύλη και δεν έχουμε χρόνο". Μ****ες. Για να μην ξεφεύγω,δεν έχω ενημερωθεί ποτέ ολοκληρωμένα για αυτό το θέμα και είμαι παντελώς άσχετη (εγώ φταίω γι'αυτό??).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Στο αιμα ο ιος εχει επισης πολυ μεγαλη πυκνοτητα, οποτε αν υπαρχει πληγη ειναι ενα θεμα...

Με το σάλιο όμως δε μεταδίδεται εύκολα. Διάβασα χτες που το έψαξα λίγο, ότι, δεν έχει παρατηρηθεί περίπτωση-ακόμα-, μετάδοσης του ιού με το σάλιο (με το φιλί). Μόνο σε περιπτώσεις που και οι δύο έχουν πληγή στο στόμα και γίνει "ανταλλαγή" αίματος. Αλλά, πάλι, κι αυτή η περίπτωση είναι εξαιρετικά σπάνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Εγώ δεν έτυχε να ασχοληθώ ποτέ με το θέμα. Η μόνη φορά που συζητήσαμε -άμα θεωρείται συζήτηση αυτό!- ήταν στην πρώτη γυμνασίου που το κάναμε στη Βιολογία. Και τι συζήτηση! Η καθηγητρια ήταν πολύ στριμμένη και είπε κάποια πράγματα επιγραμματικά. Από τότε δεν έχω ξανακούσει τίποτα για το aids. Φέτος δεν κάναμε τέτοιο μάθημα. Πάντως,πιστεύω ότι καλό θα ήταν να γίνεται ενημέρωση στα σχολεία όχι μόνο για το εν λόγω θέμα,αλλά και για άλλα,για τα οποία πρέπει να ενημερώνονται οι μαθητές. Στο δικό μου σχολείο όλοι κοιμούνται και δε μας ενημερώνουν για τίποτα. Άμα θέλει κανείς να μάθει πρέπει να ρωτήσει τους καθηγητές. Κι αυτοί,όμως,δεν απαντάνε πολλές φορές γιατί λένε ότι "πρέπει να βγάλουμε την ύλη και δεν έχουμε χρόνο". Μ****ες. Για να μην ξεφεύγω,δεν έχω ενημερωθεί ποτέ ολοκληρωμένα για αυτό το θέμα και είμαι παντελώς άσχετη (εγώ φταίω γι'αυτό??).

Για να πούμε και την αλήθεια τώρα, τα άτομα που έχουν πρόσβαση στο νετ μπορούν άνετα να μάθουν χιλιάδες πράγματα γύρω όχι μόνο από το aids αλλά και για άλλες ασθένειες.Τρόπος υπάρχει το θέμα είναι να βρούμε χρόνο,διάθεση και ενδιαφέρον να αναζητήσουμε πράγματα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Καλό είναι και το internet, αλλά σε μερικά πράγματα (όπως το παρών), χρειάζεται μια πιο "άμεση" πληροφόρηση.
Λοιπόν, έψαξα και βρήκα τα παρακάτω, κάποιες βασικές πληροφορίες συγκεντρωμένες, ώστε να συνεχιστεί η συζήτηση.

Αντιγράφω από το www.hiv.gr.

Πρώτα μια "βιολογική" ματιά.

Βασικές γνώσεις για τον HIV

1. Το ανοσοποητικό σύστημα

Το ανοσοποιητικό σύστημα αποτελείται από πολλές ομάδες κυττάρων που βρίσκονται παντού μέσα στον οργανισμό και συνεργάζονται στενά μεταξύ τους. Στόχος τους είναι η προστασία του οργανισμού από εισβολείς (μικρόβια, ιούς, μύκητες κλπ.)
Τα κύτταρα του ανοσοποιητικού συστήματος ονομάζονται συλλογικά λευκά αιμοσφαίρια.
Μερικά από αυτά τα κύτταρα δεν είναι εξειδικευμένα και επιτίθενται σε εισβολείς αδιακρίτως. Δρουν ταχύτατα και είναι οι «μαχητές πρώτης γραμμής» για τον οργανισμό και αποτελούν περίπου το 60% του συνόλου των λευκών αιμοσφαιρίων.
Υπάρχει όμως μία άλλη ομάδα εξειδικευμένων κυττάρων, τα οποία είναι ικανά να αναγνωρίσουν κάθε μικροοργανισμό που έχει εισβάλει στο σώμα μας –και να το θυμούνται πολλά χρόνια αργότερα.
Αυτά τα κύτταρα ονομάζονται λεμφοκύτταρα και αποτελούν το 30% περίπου των λευκών αιμοσφαιρίων.
Υπάρχουν δύο μεγάλες ομάδες λεμφοκυττάρων: τα Β- και τα Τ-λεμφοκύτταρα.
Τα Β-λεμφοκύτταρα παράγουν ουσίες (μικρές πρωτεΐνες, τα αντισώματα) εναντίον των επιφανειών των ξένων κυττάρων. Τα αντισώματα αυτά κολλούν πάνω στα ξένα κύτταρα. Μια άλλη κατηγορία κυττάρων «σκουπιδιάρηδων», τα μακροφάγα, καταστρέφουν τα ξένα κύτταρα που έχουν επάνω τους κολλημένα αντισώματα.
Τα Β-λεμφοκύτταρα όμως δεν μπορούν να λειτουργήσουν αυτόνομα και χρειάζονται την συνεργασία των Τ-λεμφοκυττάρων.
Τα Τ-λεμφοκύτταρα, ανάλογα με το είδος των ουσιών που έχουν στην επιφάνειά τους (κυτταρική μεμβράνη), διακρίνονται στις υποομάδες CD4 και CD8.
Τα CD4 Τ-λεμφοκύτταρα, που ονομάζονται και «βοηθητικά» συνεργάζονται με τα Β-κύτταρα και τα κινητοποιούν για να δημιουργήσουν αντισώματα. Καταστροφή CD4 από οποιαδήποτε αιτία (ακτινοβολία, τοξικά φάρμακα, ιοί) οδηγεί σε ανεπαρκή λειτουργία και των Β-κυττάρων και συνεπώς σε ανεπαρκή προστασία του οργανισμού. Τα CD8 ονομάζονται και «κατασταλτικά» γιατί ελέγχουν την ένταση της αντιδράσεως των Β-κυττάρων, φέρνοντας έτσι μιαν ισορροποία στην διεγερτική δράση των CD4.
Μια τρίτη ομάδα λευκών αιμοσφαιρίων που έχει στην επιφάνειά της το μόριο CD4 είναι τα μακροφάγα. Καταστρέφουν ξένα κύτταρα που είναι επενδεδυμένα με αντισώματα (του οργανισμού) ή κύτταρα του οργανισμού, τα οποία έχουν προσβληθεί από ιούς.

2. Μοριακή βιολογία του HIV

Το 1983 επιστήμονες ανακάλυψαν τον ιό HIV (Human Immunodeficiency Virus), ο οποίος προκαλεί το σύνδρομο της επίκτητης ανοσοανεπάρκειας AIDS.
Οι ιοί είναι οι απλούστερες μορφές «ζωής». Στην ουσία είναι πακέτα με γενετικό υλικό. Αποτελούνται από ένα πρωτεϊνικό περίβλημα, που περικλείει έναν μικρό κύλινδρο. Μέσα σ' αυτόν βρίσκεται το γενετικό υλικό του ιού. Σε όλους τους ζωντανούς οργανισμούς το γενετικό υλικό είναι ένα μακρύ μόριο που ονομάζεται DNA (δεσοξυ-ριβο-νουκλεϊνικό οξύ). Στον HIV κατ' εξαίρεση το γενετικό υλικό βρίσκεται σε μορφή RNA (ριβο-νουκλεϊνικό οξύ).
Μαζί με το RNA ο πυρήνας του HIV περιέχει και λίγα μόρια απο τρεις σημαντικές πρωτεΐνες, που είναι απαραίτητες για να πάρει τον έλεγχο του κυττάρου που θα προσβάλλει και να πολλαπλασιαστέι μέσα του. Αυτές οι πρωτεΐνες που ονομάζονται και ένζυμα είναι η αντίστροφη μεταγραφάση (reverse transcriptase), η ενσωματάση (integrase) και η πρωτεάση (protease).
Ο ιός δεν είναι εξοπλισμένος με τα απαραίτητα υλικά (οργανίδια και χημικές ουσίες) για να πολλαπλασιαστεί αυτόνομα. Για να το επιτύχει πρέπει να μπει μέσα σε ένα ζωντανό κύτταρο, να πάρει τον έλεγχο του αναπαραγωγικού του μηχανισμού και να τον χρησιμοποιήσει για τους δικούς του σκοπούς.
Οι ιοί έχουν συγκεκριμένα κύτταρα-στόχους. Οι ιοί της ηπατίτιδας για παράδειγμα επιτίθενται στα ηπατοκύτταρα, της παρωτίτιδας στα κύτταρα των σιελογόνων αδένων κλπ.
Τα κύτταρα-στόχοι του HIV είναι κύτταρα που έχουν στην επιφάνειά τους το μόριο CD4. Αυτά είναι τα CD4 Τ-λεμφοκύτταρα και τα μακροφάγα.
Μόλις ο HIV μπει στον οργανισμό μέσω μίας πληγής, εισέρχεται στην κυκλοφορία του αίματος και αναζητά κύτταρα-στόχους. Οι πρωτεΐνες της επιφανείας του αγγίζουν και ερευνούν όσα κύτταρα έλθουν σε επαφή μαζί τους. Όταν συναντήσουν ένα κύτταρο με το μόριο CD4 κολλούν πάνω του, ενώνονται με αυτό και αδειάζουν μέσα του το γενετικό τους υλικό και τα ένζυμά τους. Μέσω μιας πολύπλοκης διαδικασίας το ένζυμο αντίστροφη μεταγραφάση ετοιμάζει το γενετικό υλικό του ιού να ενσωματωθεί σε αυτό του κυττάρου. Στην ουσία μετατρέπει το ιικό RNAσε DNA. Σε ένα δεύτερο στάδιο το ένζυμο ενσωματάση λειτουργεί σαν ψαλίδι. Κόβει το κυτταρικό DNA και ενσωματώνει σʼ αυτό το ιικό DNA. Απο αυτό το σημείο η γενετική ταυτότητα του κυττάρου-στόχος έχει μεταβληθεί μόνιμα και εξυπηρετεί τον ιό.
Το κύτταρο δεν μπορεί πλέον να αντιληφθεί ότι μέσα του υπάρχει ξένο γενετικό υλικό και αρχίζει μαζί με το δικό του, να «διαβάζει» το ιικό DNA.
Από το ιικό DNA προκύπτουν οι πρωτεΐνες του ιού, οι οποίες συγκεντρώνονται μέσα στο κύτταρο-στόχος. Το τρίτο ιικό ένζυμο, η πρωτεάση τις κόβει σε λειτουργικά τμήματα. Σχηματίζονται νέοι ιοί μέσα στο κύτταρο, οι οποίοι αρχίζουν να εκβλαστάνουν σαν σταγόνες μέσα από την κυτταρική μεμβράνη. Το κύτταρο καταστρέφεται και οι ιοί απελευθερώνονται στο αίμα, όπου επιτίθενται σε νέους στόχους.

3. HIV και ανοσοποιητικό σύστημα

Ο HIV διαταρράσει σοβαρά την λειτουργία του ανοσοποιητικού συστήματος. Σημαντικά κύτταρα (CD4 T-λεμφοκύτταρα και μακροφάγα) καταστρέφονται. Ουσίες που σε φυσιολογικές συνθήκες παράγονται από τα T-λεμφοκύτταρα και ενεργοποιούν τα Β- λεμφοκύτταρα, εκκρίνονται τώρα είτε σε τεράστιες, είτε σε πολύ μικρές ποσότητες. Η συμπεριφορά των Β-κυττάρων επηρεάζεται σοβαρά. Ο ιός ακόμη καταστρέφει πολλά «κύτταρα μνήμης» από την ομάδα των CD4 T-λεμφοκυττάρων. Έτσι το επίπεδο της ανοσίας πέφτει σημαντικά.
Παρότι το ανοσοποιητικό παράγει αντισώματα κατά του ιού, αυτά είναι αναποτελεσματικά, επειδή ο ιός αλλάζει εμφάνιση πολύ γρήγορα (μεταλλάσσεται). Έτσι ο HIV βρίσκεται πάντοτε ένα βήμα μπροστά από το ανοσοποιητικό σύστημα.
Η βαθμιαία ελάττωση του αριθμού των CD4 Τ-λεμφοκυττάρων οδηγεί στην εμφάνιση ευκαιριακών λοιμώξεων

4. Εξέλιξη της λοιμώξεως από ΗIV
Οξεία λοίμωξη
Όταν ο HIV μπει στον οργανισμό πολλαπλασιάζεται σε τεράστιους αριθμούς. Δισεκατομμύρια νέοι ιοί σχηματίζονται καθημερινά και δισεκατομμύρια CD4 Τ-λεμφοκύτταρα καταστρέφονται επίσης. Μέσα σε 2-12 εβδομάδες το 50% περίπου των ασθενών εμφανίζει μη ειδικά συμπτώματα, κυρίως πυρετό, διόγκωση των λεμφαδένων, φαρυγγίτιδα, εξάνθημα, πόνους στους μύες και τις αρθρώσεις. Περίπου 12-15 εβδομάδες αργότερα η αρχική, οξεία φάση παρέρχεται και εγκαθίσταται στον οργανισμό μια λεπτή ισορροπία: όσα κύτταρα καταστρέφονται, αντικαθίστανται συνεχώς.
Όμως, παρά την επιφανειακή ηρεμία, η μάχη κατά του ιού συνεχίζεται μέσα στους λεμφαδένες. Υπολογίζεται ότι 10-300 εκατομμύρια ιών σχηματίζονται καθημερινά και ότι περίπου 2 δις CD4 Τ-λεμφοκύτταρα καταστρέφονται στο ίδιο χρονικό διάστημα.
Χρόνια λοίμωξη
Η συνεχιζόμενη μάχη κατά του HIV εξαντλεί το ανοσοποιητικό σύστημα. Έτσι μετά από μερικά χρόνια (σε ασθενείς χωρίς θεραπεία) χάνεται η ισορροπία ανάμεσα στον HIV και τα CD4 κύτταρα. Οι αριθμοί του ιού στο αίμα (ιικό φορτίο) αυξάνονται σταδιακά, ενώ ο αριθμός των CD4 κυττάρων ελαττώνεται. Επειδή τα τελευταία είναι υπεύθυνα για την προστασία του οργανισμού από εισβολείς, όσο χαμηλότερος ο αριθμός τους, τόσο μεγαλύτερος ο κίνδυνος για λοιμώξεις. CD4 λιγότερα από 200/μl είναι μια ιδιαίτερα επικίνδυνη κατάσταση και επιβάλλεται να ληφθούν αμέσως μέτρα.

5. Αντι-ιικοί στόχοι

Το ιδανικό φάρμακο κατά του HIV θα ήταν ένα αποτελεσματικό εμβόλιο, που θα εμπόδιζε την εγκαταστασή του στον οργανισμό. Παρότι γίνεται έρευνα προς αυτή την κατεύθυνση, ακόμη δεν υπάρχουν αποτελέσματα.
Έτσι, μέχρι στιγμής, για να πολεμήσει κανείς τον HIV πρέπει να του επιτεθεί την περίοδο κατά την οποία αυτός είναι ενεργός, «ζωντανός». Όταν δηλαδή βρίσκεται μέσα σε ένα κύτταρο και πολλαπλασιάζεται. Σήμερα τα πιο αποτελεσματικά φάρμακα στοχεύουν κατά των ενζύμων τα οποία χρησιμοποιεί ο HIV για να χειριστεί το κύτταρο-στόχος. Αυτά είναι η αντίστροφη μεταγραφάση και η πρωτεάση.
Οι αναστολείς της αντίστροφης μεταγραφάσης σταματούν το προκαταρκτικό στάδιο κατά το οποίο το ιικό RNA μετατρέπεται σε DNA. Ο πολλαπλασιασμός του ιού σταματά σε πολύ αρχικό στάδιο.
Οι αναστολείς της πρωτεάσης δρουν πολύ αργότερα, όταν πια έχουν σχηματιστεί οι ιικές πρωτεΐνες. Εμποδίζουν τον τεμαχισμό των ιικών πρωτεϊνών σε λειτουργικά τμήματα, επομένως δεν σχηματίζονται ιοί.
Αυτά τα φάρμακα δίνονται σε συνδυασμούς. Επειδή είναι πολύ ισχυρά έχουν συχνά παρενέργειες, πράγμα που σημαίνει ότι οι ασθενείς πρέπει να βρίσκονται υπό ιατρικό έλεγχο.
Μια πιο καινούργια ομάδα φαρμάκων στοχεύει στο να εμποδίσει τον ιό να συνδεθεί με την επιφάνεια των Τ λεμφοκυττάρων και να μπει μέσα τους. Αυτά τα φάρμακα ονομάζονται αναστολείς της εισόδου.

Πώς μεταδίδεται ο HIV;

Πού βρίσκεται HIV;
Ο HIV, ο ιός που προκαλεί το AIDS, βρίσκεται σε ποσότητες ικανές για να μολύνουν:
  1. Στο αίμα
  2. Στο σπέρμα και στα κολπικά υγρά
  3. Στο μητρικό γάλα
O ιός επιζεί στο περιβάλλον εκτός του ανθρώπινου οργανισμού για ελάχιστη ώρα.
Πώς ΔΕΝ μεταδίδεται ο HIV;

Ο HIV ΔΕΝ μεταδίδεται:
  • από τον αέρα
  • από τις πισίνες
  • από τη θάλασσα
  • από την τουαλέτα
  • από τα πόμολα
  • από τα τρόφιμα και τα ποτά
  • από την κοινή χρήση ποτηριών, πιρουνιών, πιάτων, φλιτζανιών του καφέ, κτλ.
  • από αντικείμενα και επιφάνειες γενικώς
  • από τα έντομα
  • από τα ζώα εν γένει
  • από το σάλιο
  • από τη σωματική επαφή
  • από χάδια, τριψίματα, μασάζ
  • από φιλιά, ακόμη και βαθιά φιλιά με τη γλώσσα
  • από ελιές στο δέρμα
  • από τον αμοιβαίο αυνανισμό
  • αν κάποιος εκσπερματώσει πάνω μας σε δέρμα που δεν έχει αμυχές ή πληγές
Πώς μεταδίδεται ο HIV;

Ο HIV μεταδίδεται με τους εξής τρόπους:
  1. Με το αίμα
  2. Με σεξουαλική επαφή χωρίς προφυλάξεις
  3. Με κοινή χρήση σύριγγας
  4. Από τη μητέρα στο νεογνό (κάθετη μετάδοση)
Μετάδοση με το αίμα
Ο HIV ζει στο αίμα. Για να μολυνθούμε με τον HIV πρέπει να έρθουμε σε επαφή με μολυσμένο αίμα. Εάν έρθουμε σε επαφή με μολυσμένο αίμα και το αίμα εισχωρήσει στο δικό μας σώμα μέσω αμυχών, πληγών ή βλεννογόνων μπορεί να μολυνθούμε.
Οι μεταγγίσεις θεωρούνται πλέον ασφαλείς, αφού το αίμα ελέγχεται διεξοδικά για την παρουσία του HIV και άλλων παθογόνων. Είναι πάρα πολύ απίθανο να μολυνθούμε μέσω μεταγγίσεων αίματος.
Ο HIV μπορεί να μεταδοθεί μέσω κοινής χρήσης αντικειμένων όπου μπορεί να υπάρχουν υπολείμματα αίματος, όπως ξυράφια, οδοντόβουρτσες κτλ. Για τον λόγο αυτό αποφεύγετε να χρησιμοποιείτε τις οδοντόβουρτσες και τα ξυράφια άλλων.
Μετάδοση με σεξουαλική επαφή χωρίς προφυλάξεις
Ο HIV περιέχεται στο σπέρμα, τα προσπερματικά υγρά (δηλαδή στα υγρά που βγαίνουν πριν από την εκσπερμάτωση) και στα κολπικά υγρά. Περιέχεται επίσης στο σάλιο αλλά σε ποσότητες που δεν επαρκούν για τη μετάδοσή του.
Εάν κάποιος βλεννογόνος, αμυχή ή πληγή στο δέρμα μας έρθει σε επαφή με σπέρμα ή κολπικά υγρά είναι δυνατόν να μολυνθούμε με τον HIV.
Από τις σεξουαλικές πράξεις, οι πιο επικίνδυνες για τη μετάδοση του HIV είναι ο κολπικός και ο πρωκτικός έρωτας. Ο λόγος είναι ότι οι βλεννογόνοι του κόλπου και του πρωκτού είναι πολύ ευαίσθητοι και εύκολα τραυματίζονται, οπότε υπάρχουν μικρές, ανεπαίσθητες αμυχές μέσα από τις οποίες να εισχωρήσει ο ιός.
Το στοματικό σεξ δεν θεωρείται υψηλού κινδύνου σεξουαλική συμπεριφορά, δεν είναι όμως εντελώς ακίνδυνο. Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις μετάδοσης του HIV από τον στοματικό έρωτα. Εξάλλου υπάρχει ρίσκο για μετάδοση άλλων αφροδίσιων νοσημάτων. Το στοματικό σεξ γίνεται πιο επικίνδυνο εάν υπάρχουν πληγές στο στόμα, ουλίτιδα κτλ, ή αν ο άλλος εκσπερματώνει στο στόμα μας.
Η σωστή χρήση προφυλακτικού ελαχιστοποιεί την πιθανότητα μετάδοσης του HIV μέσω της σεξουαλικής επαφής.
Μετάδοση με κοινή χρήση σύριγγας
Όταν κανείς χρησιμοποιεί σύριγγα, παραμένουν στη βελόνα υπολείμματα αίματος. Αυτά τα υπολείμματα αίματος μπορεί να περάσουν στο σώμα του επόμενου ανθρώπου που θα χρησιμοποιήσει τη σύριγγα. Εάν ο άνθρωπος που έκανε χρήση της σύριγγας πριν από εσάς είναι φορέας του HIV ή άλλων νοσημάτων, είναι πάρα πολύ πιθανό να μολυνθείτε και εσείς. Κατά συνέπεια, πρέπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιείτε καινούργια σύριγγα κάθε φορά.
Μετάδοση από τη μητέρα στο νεογνό (κάθετη μετάδοση)
Ο HIV μπορεί επίσης να μεταδοθεί από τη μητέρα στο βρέφος κατά τον τοκετό και τον θηλασμό, αλλά όχι κατά την κύηση. Γιʼ αυτό οι οροθετικές μητέρες υποβάλλονται σε καισαρική τομή και αποθαρρύνονται να γαλουχήσουν τα παιδιά τους. Η χρήση αντιρετροϊικών φαρμάκων κατά την κύηση ή λίγο πριν τον τοκετό μειώνουν αισθητά την κάθετη μετάδοση, όπως αποκαλείται η μετάδοση του HIV από τη μητέρα στο βρέφος.

Και άλλα πολλά. Ψάξτε το παραπάνω σάιτ, έχει πολλά ενδιαφέροντα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
ρε παιδια εχω μια απορια..
απο ενα κουνουπι δεν γινεται?δηλαδη να τσιμπησει εναν φορεα να μινει αιμα στη μουσουδα:P του και μετα να τσιμπησει και εμενα και να κολλησω.Τοσο απιθανο ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
ρε παιδια εχω μια απορια..
απο ενα κουνουπι δεν γινεται?δηλαδη να τσιμπησει εναν φορεα να μινει αιμα στη μουσουδα:P του και μετα να τσιμπησει και εμενα και να κολλησω.Τοσο απιθανο ειναι?

Καθόλου απίθανο,αφού το λέει και το άρθρο που παρέθεσε ο who. Ο HIV ζει στο αίμα. Για να μολυνθούμε με τον HIV πρέπει να έρθουμε σε επαφή με μολυσμένο αίμα. Εάν έρθουμε σε επαφή με μολυσμένο αίμα και το αίμα εισχωρήσει στο δικό μας σώμα μέσω αμυχών, πληγών ή βλεννογόνων μπορεί να μολυνθούμε.

Αν και δεν ξέρω κατά πόσο ένα κουνούπι θα έχει πάνω του ''κολλημένο'' αίμα...ώστε να συμβεί κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Death Talks About Life pg00a.jpg

Death Talks About Life pg01.jpg

Death Talks About Life pg02.jpg

Death Talks About Life pg03.jpg

Death Talks About Life pg04.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Death Talks About Life pg05.jpg

Death Talks About Life pg06.jpg

Λοιπόν, είναι ένα απλό εξασέλιδο κόμικ, ο χαρακτήρας που μιλάει είναι η Death, ο creator, Neil Gaiman, θεώρησε σωστό να κάνει μια μικρή προσπάθεια για να ενημερώσει τους αναγνώστες του για τους κινδύνους του έρωτα δίχως προφυλλάξεις. Μου φάνηκε όμορφο, περιεκτικό και το βρήκα καλή ιδέα να το παραθέσω.. (:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top