Aποστήθιση σε Πανεπιστήμια και ΤΕΙ

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου η ελληνική εκπαίδευση διαπράττει τραγικό σφάλμα με την προαγωγή της στείρας αποστήθισης. Δεν είναι αυτή που σε ωθεί μπροστά στη μετέπειτα ζωή, πέρα από το να σου εξασφαλίσει μια καλή(?) βαθμολογία σε δευτεροβάθμιο επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Δεν πιστεύω στις οικονομικές σχολές, στα θεωρητικά μαθήματα να θέλουν παπαγαλία ;;
Νόμιζα ότι ξεμπέρδεψα :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ού.. καλά είστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από αποστήθιση να φάνε και οι κότες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Δεν πιστεύω στις οικονομικές σχολές, στα θεωρητικά μαθήματα να θέλουν παπαγαλία ;;
Νόμιζα ότι ξεμπέρδεψα :eek:
Χα...περίμενε και θα δείς:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Ψυχολογία να φανταστώ θα μου βγει ο κ@@ς? :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Κάποιοι ορισμοί σίγουρα θέλουν αποστήθιση, και είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν σε όλες τις σχολές. Αλλά ρε παιδιά, πώς είναι δυνατόν 1000 σελίδες να τις μάθεις παπαγαλία...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Κάποιοι ορισμοί σίγουρα θέλουν αποστήθιση, και είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν σε όλες τις σχολές. Αλλά ρε παιδιά, πώς είναι δυνατόν 1000 σελίδες να τις μάθεις παπαγαλία...;

Εγω δεν μπορω να μάθω ούτε 2:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ούτε και εγώ, και δεν το έκανα ποτέ.. :)
Και μου κάνει εντύπωση που υπάρχουν παιδιά, ειδικά στο πανεπιστήμιο που λένε ότι το κάνουν! Επιμένω ότι κάποια πράγματα χρειάζονται, λογικό είναι άλλωστε, αλλά σε μαθήματα χωρίς ύλη, με 1000 σελίδες, ελληνικά-αγγλικά, σε ηλεκτρονικές και έντυπες σημειώσεις και χίλια άλλα «εμπόδια» δεν βλέπω πώς μπορεί κανείς να μάθει απέξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Και να το καταφέρει κανείς είναι απλώς καταστροφικό κατ' εμέ.

Πέρα από την εξειδικευμένη ορολογία που έχει κάθε επιστήμη και φυσικά δεν αποφεύγεται, όλα τα υπόλοιπα είναι θέμα κατανόησης.
Άσχετα από το αν μιλάμε για θεωρητική επιστήμη ή όχι.
Αν μη τι άλλο, η τριτοβάθμια εκπαίδευση είναι μία καλή ευκαιρία να αρχίσει κανείς να "στροφάρει", όχι να αποχαυνωθεί περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εμάς πάντως οι καθηγητές αν βλέπουν παπαγαλία κόβουν με 4, γιατί θεωρούν ότι έχεις αντιγράψει από το βιβλίο!
Άρα αν τα μαθαίνετε έτσι και κόβεστε, ψάξτε το μήπως και οι δικοί σας κάνουν το ίδιο!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Σε αυτό δεν μπορώ να σχολιάσω κατηγορηματικά γιατί έχω παρατηρήσει όλες τις μεθόδους διόρθωσης.:P

Πάντως λέω με βεβαιότητα πως οτιδήποτε διδαχθήκαμε χωρίς την απαίτηση παπαγαλίας ως τελείας το κατανοήσαμε.
Θες το μέγεθος της ύλης, θες το ανούσιο και βαρετό που ενέχει η παπαγαλία...
Σε απωθεί εκ των πραγμάτων.

Οπότε καλύτερα να αφομοιώνει κανείς αυτό που διαβάζει και ας μην πάρει το δέκα το καλό του καθηγητή που θέλει να βλέπει αναπαραγόμενο το σύγγραμμά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Θα συμφωνησω. Η κατανοηση κατα καποιο τροπο ειναι και η καλυτερη αποστηθιση.
Οταν καταλαβεις μια εννοια τοτε αυτοματα ο εγκεφαλος την συνδεει με κατι σχετικο που εχεις ηδη κατανοησει, οποτε στη πορεια ειναι πιο ευκολο να το εχεις κρατησει εκει μεσα και με διαφορες διαδρομες να καταληξεις σε αυτη τη πληροφορια.

π.χ εχοντας κατανοησει παλαιοτερα το διαγραμμα ροης ως τεχνικη αναπαραστασης προγραμματων μου ηταν πιο ελκολο να καταλαβω για παραδειγμα τη λειτουργια ενος βρογχο (π.χ if ) και να τη συνδεσω με τα παραπανω. Πλεον οταν σκεφτομαι if statement πεταγεται και η εικονα του διαγραμματος ροης του συγκεκριμενου βρογχου.
Αντιθετως ανα παπαγαλιζα το συντακτικο της το πολυ πολυ να θυμομουν τη στιγμη που το παπαγαλιζα και με αυτη την εικονα να το ειχα συνδεσει. Αυτο ομως δεν σε βοηθα μετεπειτα.

Πρωι ειναι ακομα. Οτι θεμε λεμε! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Να υποθέσω ότι το παραπάνω παράδειγμα είναι άσκηση-παγίδα κατανόησης γραπτού κειμένου...:P

Συμφωνώ πάντως, ακριβώς αυτή είναι η νοητική διαδικασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Οντως ηταν λιγο εξειδικευμενο το παραδειγμα αλλα οταν το καταλαβα δεν μου πηγαινε η καρδια να το σβησω και να γραψω αλλο. Η βαρεμαρα στο μεγαλειο της :)

Καλημερα σε ολους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top