Aνακοινώθηκε η κλιμάκωση του ΓΒΠ 2009

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

DK1991

Νεοφερμένος

Ο DK1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Θα σας μεταφερω τι μου ειπε ενας καθηγητης μου που εχει φροντιστηριο και ασχολειται με το Θεμα(μιλαει και με δημοσιογραφους εφημεριδων κλπ).Απο τα αποτελεσματα προκυπτει πως Οδοντιατρικη Αθηνας και Θεσσαλονικης θα ξεπερασουν τα 19000 μορια. Επισης καθε χρονο μονο ενα 10-15% των Θετικης δηλωνει Πολυτεχνικες Σχολες τελικα. Ετσι απο τους 1350 με ΓΒΠ 19+ γυρω στους 200 θα πανε Πολυτεχνια,150 στις Οδοντιατρικες επισης 100-150 περιπου Φαρμακευτικες που θα φτασουν τα 18800, καμια 100 στις Στρατιωτικες γενικα. Τα ατομα που διαλεγουν Βιολογικο κυριως και Φυσικο Μαθηματικο Χημικο ενω εχουν ΓΒΠ 19+ ειναι λιγα 50-100. Επομενως για τις Ιατρικες απομενουν 750 υποψηφιοι με ΓΒΠ 19+ ενω οι θεσεις ειναι 800 και αν συνεκτιμησουμε πως τις περισσοτερες περιπτωσεις ο ΓΒΠ ειναι μικροτερος απο τον αριθμο των μοριων(αν τον πολ/σουμε επι εκατο) διοτι σε αυτον Βιο και Χημεια μετρουν ισοτιμα ενω στα μορια αυξημενα(για αυτο αλλωστε τα μορια ειναι διαφορετικα απο πεδιο σ πεδιο αναλογα με τα μαθηματα βαρυτητας ενω ο ΓΒΠ ενας) ολες οι Ιατρικες θα ειναι πανω απο 19.000 μορια! Θα τα γραψουν τις επομενες μερες και οι εφημριδες αυτα. Παντως δεν ειναι φυσιολογικο η Ιατρικη Αλεξανδρουπολης να ειναι 19.000! Η αθηνα θα προσσεγγισει τα 19400! Για Πολυτεχνεια δεν τον ρωτησα διοτι η αναλυση θα ηταν εξισοω μακροσκελης. Βεβαια θα γραψουν οι εφημεριδες περισσοτερα προσεχως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Απο τα αποτελεσματα προκυπτει πως Οδοντιατρικη Αθηνας και Θεσσαλονικης θα ξεπερασουν τα 19000 μορια. Επισης καθε χρονο μονο ενα 15% των Θετικης δηλωνει Πολυτεχνικες Σχολες

Πως ακριβως προκυπτει αυτο; Και που το ξερεις πως το 15% δηλωνει πολυτεχνικες σχολες;

Ολοι ειδημονες γιναμε ξαφνικα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Κανένα συμπέρασμα για τις σχολες μέχρι 17000 βγαίνει ή μπα? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Θα σας μεταφερω τι μου ειπε ενας καθηγητης μου που εχει φροντιστηριο και ασχολειται με το Θεμα(μιλαει και με δημοσιογραφους εφημεριδων κλπ).Απο τα αποτελεσματα προκυπτει πως Οδοντιατρικη Αθηνας και Θεσσαλονικης θα ξεπερασουν τα 19000 μορια. Επισης καθε χρονο μονο ενα 10-15% των Θετικης δηλωνει Πολυτεχνικες Σχολες τελικα. Ετσι απο τους 1350 με ΓΒΠ 19+ γυρω στους 200 θα πανε Πολυτεχνια,150 στις Οδοντιατρικες επισης 100-150 περιπου Φαρμακευτικες που θα φτασουν τα 18800, καμια 100 στις Στρατιωτικες γενικα. Τα ατομα που διαλεγουν Βιολογικο κυριως και Φυσικο Μαθηματικο Χημικο ενω εχουν ΓΒΠ 19+ ειναι λιγα 50-100. Επομενως για τις Ιατρικες απομενουν 750 υποψηφιοι με ΓΒΠ 19+ ενω οι θεσεις ειναι 800 και αν συνεκτιμησουμε πως τις περισσοτερες περιπτωσεις ο ΓΒΠ ειναι μικροτερος απο τον αριθμο των μοριων(αν τον πολ/σουμε επι εκατο) διοτι σε αυτον Βιο και Χημεια μετρουν ισοτιμα ενω στα μορια αυξημενα(για αυτο αλλωστε τα μορια ειναι διαφορετικα απο πεδιο σ πεδιο αναλογα με τα μαθηματα βαρυτητας ενω ο ΓΒΠ ενας) ολες οι Ιατρικες θα ειναι πανω απο 19.000 μορια! Θα τα γραψουν τις επομενες μερες και οι εφημριδες αυτα. Παντως δεν ειναι φυσιολογικο η Ιατρικη Αλεξανδρουπολης να ειναι 19.000! Η αθηνα θα προσσεγγισει τα 19400! Για Πολυτεχνεια δεν τον ρωτησα διοτι η αναλυση θα ηταν εξισοω μακροσκελης. Βεβαια θα γραψουν οι εφημεριδες περισσοτερα προσεχως..

Εμένα λογικό μου ακούγεται :no1:. Εκτός αν οι προτιμήσεις αλλάξουν εκ θαύματος, που κατά ένα 99,9% δεν το νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δε νομιζω οτι ειναι...λογικο να κανετε προβλεψεις για το που θα φτασουν οι βασεις, καθως δεν μπορειτε να ξερετε τον βασικοτερο παραγοντα, δηλαδη τις προτιμησεις των μαθητων και τις σχολες που θα επιλεξουν. οποιαδηποτε εκτιμηση, κατα τη γνωμη μου ειναι ελλιπης και δεν υπαρχει λογος να γινεται.
καλα ισως λογος υπαρχει. αλλα το μηχανογραφικο ας γινει ανεξαρτητα απο τις προβλεψεις και μοναδικο γνωμονα τις προτιμησεις και τα ενδιαφεροντα του μαθητη.

τα στατιστικα ας τα αφησουμε σε αυτους που προσπαθουν να εξηγησουν ολο τον κοσμο με αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Οι ιατρικες και οι οδοντιατρικες σχολες παντως δεν ειναι οι πλεον περιζητητες....

Πολλοι περισσοτεροι δηλωνουν πολυτεχνικες απο το τριτο πεδιο, δε νομιζω να ναι μονο το 15%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DK1991

Νεοφερμένος

Ο DK1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Μου ειπε πως απο περσυ και προπερσι αν δεις ποσοι ειχαν ΓΒΠ πανω απο 19 και που κινηθηκαν οι Βασεις Οδοντιατρικης(που μπαινουν μονο απο Θετικη)για να υπολογισεις ποσα ατομα ειχαν ΓΒΠ ανω του 19,το ιδιο με τισ Ιατρικες προκυπτει αυτο. Θα υπαρξουν και αρθρα στον Τυπο τωρα που ανακοινωθηκε η Κλιμακωση. Παντως αν δειτε προπερσυ η βαση της Ιατρικης Αθηνας ηταν 19.250 και 680 ατομα περιπου απο Θετικη ειχαν πανω απο 19 ΓΒΠ. Περσυ αυξηθηκε ο αριθμος κατα 120 ατομα και η βαση τσιμπησε κατα 56 μορια! Φετος αυξηθηκε ο αριθμος κατα 550 ατομα!(σαφως δεν αμφισβητω πως οι περισσοτεροι μπορει να ειναι συσσωρευμενοι στο 19-19,2,παντως σιγουρα θα αυξηθηκε και ο αριθμος απο κει και πανω) Η αθηνα Ιατρικη λογικα θα εχει πανω απο 19350 φετος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Ναι, περσι ομως στην Αθηνα σε κανενα ιδρυμα δεν αυξηθηκαν οι εισακτεοι...λογικα ουτε στην ιατρικη...η ανοδος περσι θεωρειται οριακη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DK1991

Νεοφερμένος

Ο DK1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Αν τα 56 μορια τα θεωρεις οριακα τοτε και φετος αν αυξηθει κατα 60-70 μορια οριακο δεν θα ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Mα απο το 2007 είχαν φτάσει αρκετα ψηλά οι βάσεις, η περαιτέρω αύξηση στη βάση το 2008 ήταν το κερασάκι στην τούρτα. Δεν αυξήθηκαν οι θέσεις αλλά ούτε και μειώθηκαν(σε αντιθεση με τα πολυτεχνεία που σε αθηνα/θεσσ οντως μειωθηκαν οι θέσεις).

Και στην περιφέρεια που οι βάσεις εμειναν σταθερές, είχαν αυξηθεί οι θέσεις.
Φετος θα εχουμε μια μικρη αυξηση θεσεων σε μερικες περιφερικές σχολές ακόμη. Ισως συγκρατησει τις βάσεις καπως εκτος Αθηνας, αλλα δεν θέλω ουτε να σκεφτομαι τι θα γίνει κεντρικά.
Μακαρι παιδιά να κάνω λάθος, διότι και εγω αγωνιώ για τις βασεις να μην ανεβουν υπερβολικα λογω αδερφου που θέλει Θεσσαλονικη. Παντως ακουγεται επισης το ότι η ηπειρος θα αρχισει να προτιμαει περισσότερο τη Θεσσ, διότι ολοκηρωθηκε ο δρόμος και τώρα πια οι ωρες ταξιδιού έχουν γίνει ελάχιστες.


Α και miv οταν αρχίσεις και λες ότι όσοι φοιτητες ασχολούνται με forum μαθητων λυκειου δεν εχουν αλλες δουλειές νομίζω ότι προσβάλλεις κόσμο... Πρωτον αυτη την περιοδο οι φοιτητες δεν εχουν σχολη, κλεισμενοι στα σπιτια τους ειναι διαβαζοντας για την εξεταστικη. Προσωπικα εγινα μέλος εδω πέρα απο το ότι εδινε ο αδερφος μου φέτος και ηθελα να ενημερωθώ, επειδή ήθελα να βαλω ενα λιθαρακι και εγώ βοηθώντας εστω και ενα ατομο που τώρα επιλεγει τη σχολή τους και ζητανε κάποια γνώμη.(και επειδή βαριομουν :P) Παραδειγματίστηκα απο παιδιά σε αλλο forum που εχουν φτάσει στην κορυφη(ειδικότητα σε αμερικη πχ) και παλι εχουν βοηθησει εμας τους "ταπεινους" φοιτητες απίστευτα αφιερώνοντας χρόνο λύνοντας απορίες και καθοδηγώντας. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σωτήρες έχουν αποδειχτεί για πολυ κόσμο.
Προσωπικα μπορει να εχω μονο 2-3 βοηθητικα posts,ενα τπτ δλδ, αλλα όπως είδα υπαρχουν πολλοι φοιτητες που εχουν κάνει τεραστια προσφορά εδω μέσα.
Αρα λιγη προσοχή σε ό,τι λεμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Ρε παιδια,που θα πάνε οι βάσεις?Που θα μπούνε οι 500+ επιπλέον αριστούχοι σε σχέση με περσι?Είναι ξεκάθαρο πλέον οτι όλες οι ιατρικές θα έχουν 19000+....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Στα ίδια επίπεδα οι βάσεις,δική μου πρόβλεψη.Σπουδάζω μαντική γιαουρτιού και τα ξέρω όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Στα ίδια επίπεδα οι βάσεις,δική μου πρόβλεψη.Σπουδάζω μαντική γιαουρτιού και τα ξέρω όλα.

Α,να σε εμπιστευτούμε τότε....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Ρε παιδια,που θα πάνε οι βάσεις?Που θα μπούνε οι 500+ επιπλέον αριστούχοι σε σχέση με περσι?Είναι ξεκάθαρο πλέον οτι όλες οι ιατρικές θα έχουν 19000+....

ναι νομιζω αυτο θα συμβει................. αλλα εξαρταται απο το ποσσοι θα δηλώσουν..............................
γμτ να ξεραμε απο τους 1300 ποσοι ειναι πανω απο 19.5..............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepBreathing

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Σύμφωνα με όλα αυτά τα δεδομένα πόσο λέτε να πάει η ιατρική Θεσσαλονίκης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
ναι νομιζω αυτο θα συμβει................. αλλα εξαρταται απο το ποσσοι θα δηλώσουν..............................
γμτ να ξεραμε απο τους 1300 ποσοι ειναι πανω απο 19.5..............

δες προβληματα που εχει ο κοσμος ...
εμεις που στο τελος δεν θα παμε πουθενα τι να πουμε ...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Σύμφωνα με όλα αυτά τα δεδομένα πόσο λέτε να πάει η ιατρική Θεσσαλονίκης?

Τα 19200 πιστεύω τα φτάνει άνετα. Λογικά παίζει και παραπάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Με 18.621 μπαινω Βιολογια Αθηνας; Πραγματικα ειδα αυτη την κλιμακωση και τρελαθηκα. Στο φουλ το αγχος αυτο το καλοκαιρι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepBreathing

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Τα 19200 πιστεύω τα φτάνει άνετα. Λογικά παίζει και παραπάνω...

Έχω λιγο παραπάνω απο 19250 και θέλω ιατρική Θεσσαλονίκης...Με αυτά που ακούω είμαι σχεδόν σίγουρος πως δέν περνάω Θεσσαλονίκη...(για την ακρίβεια έχω 19265 στο 3ο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Τα 19200 πιστεύω τα φτάνει άνετα. Λογικά παίζει και παραπάνω...

χωρις να θέλω να προκαλέσω ταραχη :P
αν αριστευσαν 1300 ατομα με πανω απο 19 000 μόρια και η ιατρική θεσσνικης παιρνει 160 αυτο σημαινει οτι τα ατομα που θα μπουν δε θα εχουν απλα ενα 19200 .... θα υπαρχουν 160 ατομα πουθ θα θελουν ιατρικη θεσσνικης με 19500+ ..... αρα τοσο θα ειν αι η βαση της...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top