9η τέχνη

georgegabgab

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Οι πιο πολύ απο εμάς τα ξέρουμε απλώς σαν κόμιξ, και δύο σχεδόν δεκαετίες δειλών βημάτων οδήγησαν, τελικά, σε αυτό που μπορούμε να αποκαλούμε πλέον με βεβαιότητα «άνοιξη τους» στην ελληνική αγορά. Ετσι απο πολύ μικρός έχω αρχίσει να τα διαβάζω και να προσπαθώ να μοιηθώ στον συναρπαστικό κόσμο των πενακιών... Έχετε προσπαθήσει ποτέ να σκιτσάρετε τα δικά σας κόμιξ..? Σας έχει συνεπάρει ποτέ κάποιο κόμικ τόσο ώστε να λέτε "άσε μωρέ τον άλλο να φωνάζει έγω έχω να τελείσω τον Dufaux (ή τον Αρκά.!!)", αν ναι τι πιστέυετε οτι είναι αυτό που σας προκαλεί αυτό το συναίσθημα?

(Ο λόγος που κάνω την ερώτηση είναι γιατί διαβάζω "τα αρπακτικά" αυτές τις μέρες!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Sandman :heart:

Γενικά πάντως τα αγαπάω τα κόμικ. Πολύ. Από μικρό διάβαζα σα χαζό ολημερίς. Ακόμα διαβάζω. Και όταν ανοίγω τους υπέροχους τόμους του Sandman αφοσιώνομαι σε σκίτσο και σε ιστορία που δεν θέλω να με ενοχλήσει κανείς. Να κάμω δικό μου κόμικ δεν έχω προσπαθήσει και δεν νομίζω να στο κοντινό μέλλον. Ύστερα ίσως. Προς το παρόν κάθομαι και σκιτσάρω ξένων ανθρώπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Αχ... ωραίο τόπικ!
Λοιπόν, εγώ έχω διαβάσει όλη τη σειρά με τον Asterix! :D
Μου αρέσει πολύ και ο Αρκάς. Έχει ωραίο χιούμορ.
Και Λούκυ Λουκ διάβαζα λίγο αλλά βαρέθηκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Εγώ΄έχω μια μανία με τα κόμικς...
Κάνω συλλογή, αλλά δεν έχω πάρα πολλά... Χίλια μόνο.
Πιο πολύ της Disney... Don Rosa, Carl Barks & Daan Jippes οι αγαπημένοι μου σχεδιαστές της Disney αλλά τρελαίνομαι και για Tin Tin. Τρομερός ο τύπος!! Επίσης διαβάζω και Luckey Luke και Asterix...

Και κόμικς της Marvel άμα λάχει...

Επιδίδεται κανείς σε εξορμήσεις στο μοναστηράκι? Εγω την τελευταία φορά που πήγα έδωσα 100?...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgegabgab

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Εγώ΄έχω μια μανία με τα κόμικς...
Κάνω συλλογή, αλλά δεν έχω πάρα πολλά... Χίλια μόνο.
Πιο πολύ της Disney... Don Rosa, Carl Barks & Daan Jippes οι αγαπημένοι μου σχεδιαστές της Disney αλλά τρελαίνομαι και για Tin Tin. Τρομερός ο τύπος!! Επίσης διαβάζω και Luckey Luke και Asterix...

Και κόμικς της Marvel άμα λάχει...

Επιδίδεται κανείς σε εξορμήσεις στο μοναστηράκι? Εγω την τελευταία φορά που πήγα έδωσα 100?...

Για ποιόν λόγο? για κόμιξ? γιατί εκεί μπορείς να βρείς τα πάντα... απο ρούχα μέχρι αντίκες.(παλιά πράγματα δίσκους, κόμιξ!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Για ποιόν λόγο? για κόμιξ? γιατί εκεί μπορείς να βρείς τα πάντα... απο ρούχα μέχρι αντίκες.(παλιά πράγματα δίσκους, κόμιξ!!!)


Ναι ρε συ, για κόμιξ... Πήρα κάτι συλλεκτικά κομμάτια, μούρλια... Από την εποχή που ήταν έφηβος ο πατέρας μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Και γαμω ειναι 'τα αρπακτικα' τα ειχα διαβασει πριν 3+ χρονια οταν τα ειχε βγαλει το '9' της ελευθεροτυπιας..

Στην 5ημερη ειχα παρει δωρο στον εαυτο μου τον "βιο και την πολιτεια του Σκρουντζ" και ετρωγα το δουλεμα του αιωνα απ τους συμμαθητες :P... Παντως αντιθετα με το τι πιστευουν οι περισσοτεροι υπαρχουν παρα πολλα κομικ για "μεγαλους" και ειναι μια τεχνη που πραγματικα με συγκινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgegabgab

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
το πρόβλημα είναι οτι επειδή τότε δεν μάζεβα τα 9 (ήμουν μικρός ) τώρα δέν μπορώ να τα βρώ πουθενα τα άλλα τέυχοι εκτώς απο το πρώτο "δεν έχουν βγεί" λένε, μήπως ξέρεις που μπορώ να βρώ έστω και την ξένη έκδωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
το πρόβλημα είναι οτι επειδή τότε δεν μάζεβα τα 9 (ήμουν μικρός ) τώρα δέν μπορώ να τα βρώ πουθενα τα άλλα τέυχοι εκτώς απο το πρώτο "δεν έχουν βγεί" λένε, μήπως ξέρεις που μπορώ να βρώ έστω και την ξένη έκδωση?

Εχω ολα τα 9 απο το τευχος 2 μεχρι το 200 νομιζω.. (το πρωτο το πεταξα ο @##$, ακομα θυμαμαι την ιστορια της "Χρυσης Πολης" που ειχε :()..
Απ'τα αρπακτικα ειχε δημοσιευσει το '9' μονο τον πρωτο κυκλο αν δεν κανω λαθος.. συνολικα ειναι 4 τομοι.

Αγγλικες εκδοσεις νομιζω οτι ειναι εύκολο να βρεις, ο τιτλος στα αγγλικα ειναι Raptors. (το οριντζιναλ ειναι γαλλικο με τιτλο 'Rapaces') Συγκεκριμενο μαγαζι-site δεν ξερω να σου προτεινω, παει καμια 2ετια που εχω να ασχοληθω σοβαρα με τα κομικ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgegabgab

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
τους τίτλους τους είχα ανακαλήψει και εγώ, και αποσπασματικά τεύχη έχω διαβάσει και απο τα άλλα 3 αλλά θα ήθελα να τα βρω και σε βιβλία ολοκληρωμένα... τώρα που εδώ είναι το θέμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
εγω εχω σχεδον οτι εχει βγαλει ο Αρκας και διαβαζω καθε εβδομαδα το 9
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgegabgab

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Συμφωνώ οτι ο Αρκάς είναι καταπληκτικός αλλά παλαιότερα το 9 νομίζω οτι ήταν πολύ καλύτερο από τώρα. όλες οι ιστορίες είχαν περισσότερο ενδιαφέρον και τα κόμιξ που περιείχε ήταν καλύτερα( σε παρότρειναν να τα διαβάσεις!) . Τώρα έχω καταλήξει να διαβάζω τον γάτο και αποσπασματικά άλλα κόμιξ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Mμ, καλός είναι ο Αρκάς, αλλά δεν μου πολυαρέσει η αισθητική όσων ελληνικών κόμικ έχω διαβάσει.

Γενικά ΑΓΑΠΩ, τόσο τα πιο διαδεδομένα και παιδικά της Disney όσο και πιο σκοτεινά, ενήλικα και άγνωστα όπως εκείνα του Enki Bilal.


Α, και κυρίως ο Astérix, μην ξεχνάμε τον Astérix! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Λατρευω τον Αστεριξ!
Πολυ ομορφη εικονογραφιση. Μονο απο τις εκφρασεις των χαρακτηρων γελας.
Ειχα παρει στο πλοιο για Ζακυνθο την Γαλερα του Οβελιξ να διαβασω και κατι παιδια στην ηλικια μου, ισως και πιο μεγαλα με κοιτουσαν σαν ουφο. Λες και τα κομιξ εχουν ηλικια. Αυτοι χανουν...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Λατρευω τον Αστεριξ!
Πολυ ομορφη εικονογραφιση. Μονο απο τις εκφρασεις των χαρακτηρων γελας.
Ειχα παρει στο πλοιο για Ζακυνθο την Γαλερα του Οβελιξ να διαβασω και κατι παιδια στην ηλικια μου, ισως και πιο μεγαλα με κοιτουσαν σαν ουφο. Λες και τα κομιξ εχουν ηλικια. Αυτοι χανουν...:xixi:
Τα κόμιξ δεν έχουν ηλικία!Ειδικά αυτά με Αστερίξ,Λούκι Λουκ κλπ είναι για όλες τις ηλικίες!Αστερίξ έχω πάρα πολλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
αστεριξ και λουκι λουκ εχω και εγω παρα πολλα αν και τωρα δεν τα διαβαζω οπως παλιοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
αστεριξ και λουκι λουκ εχω και εγω παρα πολλα αν και τωρα δεν τα διαβαζω οπως παλιοτερα.
συμφωνω!!!κ tom & jerry:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4kR!bn:)

Νεοφερμένος

Η Ακριβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Τρελαίνομαι για κόμιξ της Disney και πιο πολύ για τις ιστορίες στη Λιμνούπολη:)Πιο παλιά μου άρεσε πολύ να αντιγράφω τα αγαπημένα μου καρέ.Τώρα τελευταία κάνω μερικές απόπειρες να φτιάξω και δικά μου.Δεν πάει και άσχημα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragda55

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ορεστιάδα (Έβρος). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
αγαπημενη ασχολια!!!

ειδικα : 1. Arkas
2. Asterix!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top