[6/6/2014] Λατινικά Κατεύθυνσης

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 16)
  • Άριστα 18 -20

    Ψήφοι: 9 56.3%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 5 31.3%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 2 12.5%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Houdini33

Νεοφερμένος

Ο Houdini33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Θα συμφωνησω απολυτα! Και εκτος του τελευταιου σε ολα τα αλλα οποιος ειχε διαβασει οπως επρεπε,εγραφε! Οποιος δεν ειχε διαβασει τα παραθετικα για παραδειγμα ε σορρυ αλλα δε του φταιει κανεις!

Μαζί σου.Θα τα πούμε με περισσότερα τεκμήρια όταν βγουν οι μέσοι όροι των βαθμών των υποψηφίων. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τη δυσκολία του διαγωνισματος -εκτός της τελευταίας παρατήρησης- γιατι θα τρελαθω στο τελος;; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki*

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Τα θέματα δεν τα λες εύκολα σε καμία περίπτωση!Όλοι είπαν ότι ήταν αρκετά εξεζητημένα!Όλη τη χρονιά έγραφα 19+ και τώρα λόγω απροσεξίας και θεμάτων έγραψα γύρω στο 17.5..Οι περισσότεροι που ξέρω έγραψαν από μέτρια έως χάλια!Οκ βέβαια εδώ μέσα είναι όλες οι διάνοιες που έχουν γράψει από 19 και πάνω!Μακάρι να έχουν γράψει αλλά πιστεύω ότι είναι πολύ λίγοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chili_pepper

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
μιλαμε ομως για μαθημα που ο καλα προετοιμασμενος παει να χτυπησει το 100αρι ετσι? γενικως στα λατινικα δεν μπορουν να του ξεφυγουν και πολλα του αριστου. αρα το γεγονος πως σε καποιους ξεφυγε τα κανει ενα τσικ τσιμπημενα.
Τα εκανε λιγο πιο τσιμπημενα αλλα οχι δυσκολα. Ε και λιγο στη τυχη να εκανε κανεις τη τελευταια ασκηση μπορει να επαιρνε τα μισα+μορια(αρκει βεβαια να ηξερε και τη θεωρια). Εγω για παραδειγμα σκεφτηκα τη σωστη απαντηση στο τελευταιο ερωτημα αλλα δε μου ταιριαζε γιατι ηταν διμελης,οποτε δε την εγραψα. Καποιος αλλος ομως για παν ενδεχομενο μπορει να τα βαλε. Ολα τα αλλα ειναι καθαρα στο παιδι και οχι στα θεματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
2 μοναδες απ χαζομαρα και μαλλον 2 απ την τελευταια ασκηση με την ευθεια ερωτηση..ουτε καν το χαμε κανει στο φροντιστηριο.... :(
Δηλαδη πόσο περίπου υπολογίζεις ότι έγραψες;;; Στα προηγούμενα μαθήματα πως τα πήγες;; Μην απογοητευεσαι καθόλου, συνέχισε δυναμικα για ιστορία και όλα θα πάνε καλά. Πολλοί μαθητές την πάτησαν σήμερα;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Houdini33

Νεοφερμένος

Ο Houdini33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τη δυσκολία του διαγωνισματος -εκτός της τελευταίας παρατήρησης- γιατι θα τρελαθω στο τελος;; :confused:

Διπλό ερώτημα σύμπτυξης που αντικειμενικά και καθολικά είναι το δυσκολότερο κεφάλαιο του βιβλίου.(4 μόρια)

Το τελευταίο ερώτημα που δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ standard απάντηση. (7 μόρια)

11 μόρια ήταν για τους άριστους,δηλαδή ο καλός και ο μέτριους ξεκινούσαν από το 90 στην καλύτερη.Μετά όλο και κάποιο λάθος θα γίνει,γιατί οι τύποι που ζητούσαν ήταν κυρίως εξαιρέσεις.

Σε κάλυψα καθόλου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chili_pepper

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Μαζί σου.Θα τα πούμε με περισσότερα τεκμήρια όταν βγουν οι μέσοι όροι των βαθμών των υποψηφίων. ;)

Τα λατινικα απαιτουν διαβασμα ολη τη χρονια και ιδιαιτερη προσοχη για να μη σου ξεφυγει κατι. Κατ' εμε στο συγκεκριμενο μαθημα οι μεσοι οροι δε μου λενε κατι για τη δυσκολια των θεματων και αυτο γιατι ειναι στο χερι του μαθητη το ποσο θα γραψει,δεν ειναι πχ λογοτεχνια που ειναι υποκειμενικα τα πραγματα. Αυτο που θα καταλαβω εγω απο τις βαθμολογιες ειναι το ποιοι ηταν αριστα διαβασμενοι και ποιοι μετρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Τα εκανε λιγο πιο τσιμπημενα αλλα οχι δυσκολα. Ε και λιγο στη τυχη να εκανε κανεις τη τελευταια ασκηση μπορει να επαιρνε τα μισα+μορια(αρκει βεβαια να ηξερε και τη θεωρια). Εγω για παραδειγμα σκεφτηκα τη σωστη απαντηση στο τελευταιο ερωτημα αλλα δε μου ταιριαζε γιατι ηταν διμελης,οποτε δε την εγραψα. Καποιος αλλος ομως για παν ενδεχομενο μπορει να τα βαλε. Ολα τα αλλα ειναι καθαρα στο παιδι και οχι στα θεματα.

δεν ειπα δυσκολα, ειπα τσιμπημενα.
ουτως η αλλως οπως ειπα τα λατινικα ειναι ενα μαθημα να πας να χτυπησεις βαθμο, δεν εχει αγνωστο, ολα γνωστα ειναι, δεν εχει κριση, οσο καλυτερα προετοιμαζεσαι για τοσο καλυτερα πας. ομολογω πως πλαγιο λογο δεν ειχα προλαβει καθολου, επιασα την μια απαντηση του τελευταιου.
πχ βλεποντας παλιοτερα θεματα εβλεπα πως εβαζαν δυο ερωτησεις για δευτερευουσα, εισαγωγη, εκφορα κλπ
κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι πιο ευκολο απο καποια μετατροπη, αλλα αυτο ειναι απλα η δικη μου γνωμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Τα θέματα ήταν νορμάλ. Έβαλαν κλασσικές ασκήσεις φροντισηριου. Το 95-100 ενας καλά προετοιμασμενος θα το έγραφε χαλαρα.
Κατ εμε, η τελευταία άσκηση δεν είναι δύσκολη. Απλά έχετε μάθει να λειτουρειτε μηχανικά. Σκεφτείτε τι ζητάει, συνδυάστε τις γνώσεις σας στη λατινική γλώσσα και θα την λύσετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chili_pepper

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Διπλό ερώτημα σύμπτυξης που αντικειμενικά και καθολικά είναι το δυσκολότερο κεφάλαιο του βιβλίου.(4 μόρια)
μπορει να ειναι απο τα δυσκολοτερα αλλα οποιος ξερει την θεωρια γιατι να μην την γραψει την ασκηση;Στα λατινικα ειτε επειδη δε ξερεις την θεωρια δεν γραφεις ειτε λογω απροσεξιας
για το τελευταιο ερωτηματα παντως συμφωνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nenoula

Δραστήριο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.
Δηλαδη πόσο περίπου υπολογίζεις ότι έγραψες;;; Στα προηγούμενα μαθήματα πως τα πήγες;; Μην απογοητευεσαι καθόλου, συνέχισε δυναμικα για ιστορία και όλα θα πάνε καλά. Πολλοί μαθητές την πάτησαν σήμερα;-)

γυρω στο 19.2 απ οτι ειδα και απο απαντησεις...απλα νευριασα γτ ηθελα γυρω στο 99-100 και το εχασα γιατι εκανα 2 λαθη απο εντελως βλακεια:mad: και στην τελευταια ερωτηση φαντασου οτι το σκεφτηκα τον τριτο τροπο,τον εγραψα και στο προχειρο και ειπα α θα ναι λαθος και δεν το γραψα!!!!:( και που ξερεις μπορει να κανα κι αλλα..στα αλλα σχετικα καλα απλα ελεγα να γραψω αρκετα καλα στα λατινικα που ταν πιο σιγουρο....:/:

σ ευχαριστω!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chili_pepper

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
δεν ειπα δυσκολα, ειπα τσιμπημενα.
ουτως η αλλως οπως ειπα τα λατινικα ειναι ενα μαθημα να πας να χτυπησεις βαθμο, δεν εχει αγνωστο, ολα γνωστα ειναι, δεν εχει κριση, οσο καλυτερα προετοιμαζεσαι για τοσο καλυτερα πας. ομολογω πως πλαγιο λογο δεν ειχα προλαβει καθολου, επιασα την μια απαντηση του τελευταιου.
πχ βλεποντας παλιοτερα θεματα εβλεπα πως εβαζαν δυο ερωτησεις για δευτερευουσα, εισαγωγη, εκφορα κλπ
κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι πιο ευκολο απο καποια μετατροπη, αλλα αυτο ειναι απλα η δικη μου γνωμη.

Ουσιαστικα,συμφωνουμε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Διπλό ερώτημα σύμπτυξης που αντικειμενικά και καθολικά είναι το δυσκολότερο κεφάλαιο του βιβλίου.(4 μόρια)

Το τελευταίο ερώτημα που δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ standard απάντηση. (7 μόρια)

11 μόρια ήταν για τους άριστους,δηλαδή ο καλός και ο μέτριους ξεκινούσαν από το 90 στην καλύτερη.Μετά όλο και κάποιο λάθος θα γίνει,γιατί οι τύποι που ζητούσαν ήταν κυρίως εξαιρέσεις.

Σε κάλυψα καθόλου;

1ον. Δε νομίζω ότι ειναι δύσκολο να σκεφτείς ότι εφόσον το ρήμα ειναι παρατατικός -> κανω μετοχή με υποκ το υποκ του ρήματος-> το υποκ υπάρχει στην άλλη πρόταση άρα την κανω συνημμένη (σε ονομαστική). Ούτε καν απόλυτη που θα μπορούσε να μπει και ποιητικό αίτιο δεν έβαλαν.
2ον. Σελ 134 - λατινικα γ γενικού λυκειου. Όπου συμφωνώ ότι ηταν κάπως λεπτομέρεια αλλα στο βιβλίο υπήρχε.
Όταν λες εξαιρέσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Έχασα 5 μονάδες από εκείνη την μαλακια στο τέλος. 1 τρόπο έβαλα.
Γύρω στο 18.8 υπολογίζω...
Δε πειράζει :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thodwrhs13Ban

Νεοφερμένος

Ο Thodwrhs13Ban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
πιστεύω ότι σήμερα ήταν αρκετά εύκολα τα θέματα! το μόνο που χρειαζόταν ήταν αρκετή ψυχραιμία και καλή γνώση ιδιαίτερα των συντακτικών φαινομένων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά στην τελευταία οι τρόποι ήταν:

Utrum...an
(Mavis)ne...an
και σκετο an στο δεύτερο μέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
εγω υπολογιζω γυρω στο 95.εκανα δυο βλακειες στα γραμματικα και εκεινο το σκατο aliquot το ειχα βαλει επιθετικο προσδιορισμο και το αλλαξα τελευταια στιγμη :wall: μετα δυο μοναδες απο την τελευταια.

Αντε παιδες αλλο ενα εμεινε!Λιγες μερες ακομα και μετα θα ειμαστε χαλαουριτα!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thodwrhs13Ban

Νεοφερμένος

Ο Thodwrhs13Ban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
εγω υπολογιζω γυρω στο 95.εκανα δυο βλακειες στα γραμματικα και εκεινο το σκατο aliquot το ειχα βαλει επιθετικο προσδιορισμο και το αλλαξα τελευταια στιγμη :wall: μετα δυο μοναδες απο την τελευταια.

Αντε παιδες αλλο ενα εμεινε!Λιγες μερες ακομα και μετα θα ειμαστε χαλαουριτα!!!:clapup:

βασικά είχε μικροπαγίδες αλλά εντάξει ένα 18-19, άριστο θεωρείται:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Στο cavete που ήθελε το σουπίνο στους 2 τύπους η διατύπωση είναι λάθος.
Το σουπίνο δεν έχει 2 τύπους, αλλά 2 πτώσεις!! Σας έστειλαν διόρθωση γι' αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο cavete που ήθελε το σουπίνο στους 2 τύπους η διατύπωση είναι λάθος.
Το σουπίνο δεν έχει 2 τύπους, αλλά 2 πτώσεις!! Σας έστειλαν διόρθωση γι' αυτό;

Εμενα μου είπε ο ξάδερφος μου που δίνει οτι τους έστειλαν διευκρίνιση για το cana στη σύνταξη οτι θέλουν το πρώτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top