6ο μάθημα για Πανελλήνιες

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
ειμαι θεωρητικη,καλως η κακως ειμαι αρκετα καλη στην παπαγαλια,αλλα η βιολογια μην πω πως με παει! μου φαινονται ακαταλαβιστηκα και φυσικα η υλη δεν προχωραει!..τα μαθαινω με δυσκολια - βασικα δεν τα μαθαινω ακριβως - και μετα απο 1 μαθημα τα ξεχναω. α ναι! και τη συχαίνομαι :) καλο κουραγιο παιδια !

Νταξει,μπροστά στη βιολογία κατεύθυνσης η γενικής μου φαινόταν παραμύθι! Ειλικρινά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
κανα 3λεπτο δηλαδη
Ε μάλλον. Δεν μπορώ να καταλάβω που βρήκες δυσκολία σε αυτό το κομμάτι πάντως:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
ειμαι θεωρητικη,καλως η κακως ειμαι αρκετα καλη στην παπαγαλια,αλλα η βιολογια μην πω πως με παει! μου φαινονται ακαταλαβιστηκα και φυσικα η υλη δεν προχωραει!..τα μαθαινω με δυσκολια - βασικα δεν τα μαθαινω ακριβως - και μετα απο 1 μαθημα τα ξεχναω. α ναι! και τη συχαίνομαι :) καλο κουραγιο παιδια !

Μην βεβηλωνεις την κατευθυνση της θεωρητικης.Ηδη υπαρχει ο μυθος οτι την αποτελουν ατομα που δεν σκεφτονται και οτι μονο ειναι καλα στην παπαγαλια,θες να τον επιβεβαιωσεις?:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Ε μάλλον. Δεν μπορώ να καταλάβω που βρήκες δυσκολία σε αυτό το κομμάτι πάντως:P
Το βρηκα πιο δυσκολο σε σχεση με αλλα παντως αν μου λες οτι σου πηρε 3 λεπτα να το μαθεις αυτο θα βγαζεις το μαθημα σε ενα τεταρτο το πολυ,οποτε και το μαθημα ιστοριας θα σου παιρνει το παρα πολυ 25 λεπτα σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SW-Estel

Νεοφερμένος

Η SW-Estel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Δηλαδή διαβάζετε τη Βιολογία σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα και την μαθαίνετε? Και τη θυμάστε κιόλας? Μάλιστα.
Γιατί εγώ όχι με μία, αλλά ούτε με δέκα αναγνώσεις δεν την θυμόμουνα.
Σε αντίθεση με την Ιστορία που δεν είχα κανένα πρόβλημα. Δε ξέρω μου κάθησε στραβά από την αρχή.
Και φυσικά το 2ο κεφάλαιο το χειρότερο. ΠΟΤΕ δεν το έμαθα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρεντροουζ13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μόσχα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
Δηλαδή διαβάζετε τη Βιολογία σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα και την μαθαίνετε? Και τη θυμάστε κιόλας? Μάλιστα.
Γιατί εγώ όχι με μία, αλλά ούτε με δέκα αναγνώσεις δεν την θυμόμουνα.
Σε αντίθεση με την Ιστορία που δεν είχα κανένα πρόβλημα. Δε ξέρω μου κάθησε στραβά από την αρχή.
Και φυσικά το 2ο κεφάλαιο το χειρότερο. ΠΟΤΕ δεν το έμαθα.

Συμφωνώ απόλυτα! Ποτέ μου δεν κατάφερα να τη μάθω τη βιολογία γενικής.. κ φέτος που θα ξαναδώσω έχω πάρει μαθηματικά γενικής.. Πολύύ καλύτερη επιλογή για μένα τουλάχιστον κι ας λένε όλοι βλακείες τύπου "η ύλη είναι πολύ μικρή στη βιολογία" ,"τα μαθηματικά ρίχνουν τους θεωρητικούς πολύ στις πανελλήνιες " κλπ . :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SW-Estel

Νεοφερμένος

Η SW-Estel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα! Ποτέ μου δεν κατάφερα να τη μάθω τη βιολογία γενικής.. κ φέτος που θα ξαναδώσω έχω πάρει μαθηματικά γενικής.. Πολύύ καλύτερη επιλογή για μένα τουλάχιστον κι ας λένε όλοι βλακείες τύπου "η ύλη είναι πολύ μικρή στη βιολογία" ,"τα μαθηματικά ρίχνουν τους θεωρητικούς πολύ στις πανελλήνιες " κλπ . :mad:

Ακριβώς αυτό. Ποτέ δεν μου άρεσε η Βιολογία, σε αντίθεση με τα Μαθηματικά, που αν και δεν τα κατάφερνα τέλεια,
πάντα μου άρεσαν. Απλά επηρεαζόμενη όπως λες, από την ''μικρή ύλη'' και τον ''σίγουρο βαθμό'' διάλεξα την Βιολογία.
Εξάλλου, ενδιαφερόμουν -κυρίως- για σχολές του 1ου πεδίου.
Πολύ καλά κάνεις, κι εγώ Μαθηματικά θα διάλεγα αν ξαναέδινα 2η φορά. Καλή επιτυχία λοιπόν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρεντροουζ13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μόσχα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό. Ποτέ δεν μου άρεσε η Βιολογία, σε αντίθεση με τα Μαθηματικά, που αν και δεν τα κατάφερνα τέλεια,
πάντα μου άρεσαν. Απλά επηρεαζόμενη όπως λες, από την ''μικρή ύλη'' και τον ''σίγουρο βαθμό'' διάλεξα την Βιολογία.
Εξάλλου, ενδιαφερόμουν -κυρίως- για σχολές του 1ου πεδίου.
Πολύ καλά κάνεις, κι εγώ Μαθηματικά θα διάλεγα αν ξαναέδινα 2η φορά. Καλή επιτυχία λοιπόν!

Βασικά κι εμένα μόνο του 1ου πεδίου σχολές με ενδιαφέρουν αλλά πιστεύω ότι θα τα πάω πολύ καλύτερα στα μαθηματικά (αν και έχω αρκετά κενά) . Και στο κάτω κάτω δεν θέλω να γράψω και 20 :P να σπουδάσω αυτό που μ αρέσει θέλω :P
Ευχαριστωωωωωω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Nταξει οσον αφορα τη βιολογια, απλα, 2 λεξεις, βιογεωχημικοι κυκλοι......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viv23

Νεοφερμένος

Η viv23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ακριβως το ιδιο εχω παθει και εγω! Εκτος οτι την εχω παρει αρκετα στραβα,η παπαγαλια δεν μου αρκει. Θελω να καταλαβαινω τι διαβαζω,αλλα αυτο ειναι αδυνατον! Μου φαινεται τοσο δυσκολο να διαβασω βιολογια,αγγαρεία πραγματικη! Ενω αντιθετα ιστορια,μετα χαρας.. που εχουμε φτασει δηλαδη!

Μα γι'αυτο ανέφερα "καλως ή κακως". Δυστυχως στη θεωρητικη ετσι λειτουργει το συστημα,αλλα νομιζω το προβλημα δεν ειναι εδω! Και ας μην γενικευουμε για τους θεωρητικους :p Το προβλημα ειναι αυτη καταραμένη βιολογια απ'ολες τις αποψεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ναι οκ.

Και τωρα θα μπει πανεπιστημιο ενα ατομο που δεν μπορει να καταλαβει πως γινεται μια ανοσοβιολογικη αποκριση.

:xtipao:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viv23

Νεοφερμένος

Η viv23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Μα για την ακριβεια,δε με ενδιαφερει καθολου η Βιολογια! εγω σχολη 1ου πεδίου θελω! και συγγνωμη,αλλα καποιος της θεωρητικης ας ανοιξει το βιβλιο και ας μου πει αν ειναι σωστος ο τροπος εκφρασης/γραφης. Τα περισσοτερα κομματια ειναι εντελως κακογραμμένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,419 μηνύματα.
Μα για την ακριβεια,δε με ενδιαφερει καθολου η Βιολογια! εγω σχολη 1ου πεδίου θελω! και συγγνωμη,αλλα καποιος της θεωρητικης ας ανοιξει το βιβλιο και ας μου πει αν ειναι σωστος ο τροπος εκφρασης/γραφης. Τα περισσοτερα κομματια ειναι εντελως κακογραμμένα

μια χαρά είναι η βιολογία. Εντελώς κατανοητή. Το μόνο που χρειάζεται είναι διάβασμα. Nothing else ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
η βιολογία γενικής είναι και καλογραμμένη και αρκετά απλή στην κατανόηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Iσχυει...συγκριτικα πχ με την ιστορια κατευθυνσης η βιολογια ειναι πολυ πιο κατανοητη και καλογραμμενη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsosleo7

Νεοφερμένος

Ο mitsosleo7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
εγω θα δηλωσω..βιολογια γενικης..σχετικα με τα αλλα μαθηματα ειναι απο τα πιο ευκολα..ο πατερας μ ειναι επισης καθηγητης βιολογιας ετσι θα μπορω να εχω την απαραιτητη βοηθεια αμα χρειαζεται..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Βιολογία Γενικής. Αν και όλοι μου λένε να πάρω Μαθηματικά γενικής που είναι παραπλήσια με αυτά της κατεύθυνσης θα διαλέξω Βιολογία για ευνόητους λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

novemberrain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Γειά σας! :) Απ'ότι μπορείτε να δείτε είμαι μια μαθήτρια της Β' Λυκείου, αλλά καθώς κι αυτή η χρονιά έρχεται σιγά σιγά στο τέλος της και μπαίνω στην τελική ευθεία για την Γ' Λυκείου, θέλω να ζητήσω τη γνώμη σας για κάτι...:D
Οι σχολές οι οποίες με ενδιαφέρουν ΠΟΛΥ είναι το Μαθηματικό και η Πληροφορική, και είμαι αρκετά καλή στα μαθηματικά, οπότε σκόπευα να τα πάρω ως μάθημα επιλογής. Τον τελευταίο καιρό όμως σκέφτομαι + την Αρχιτεκτονική, και αυτό σημαίνει ότι πρέπει να δώσω σχέδιο, έτσι δεν είναι? Όσα παιδιά ξέρω (μία κοπέλα βασικά :P) που θέλουν Αρχιτεκτονική, κάνουν μάθηματα απο τώρα στο σχέδιο κάπου έξω. Πρέπει να ξεκινήσω κι εγώ? Τώρα απαραίτητα ή απο του χρόνου? Ποιά είναι η γνώμη σας? :hmm:
Αφήστε που κυρίως δεν θέλω να ρισκάρω τον βαθμό μου διότι δεν ξέρω πως θα τα πάω στο σχέδιο...:(

Υ.Γ.: Ελπίζω να καταλάβατε, γιατί είπα και πολλά!!! :redface: :P

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 838-842 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο με το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Γειά σας! :) Απ'ότι μπορείτε να δείτε είμαι μια μαθήτρια της Β' Λυκείου, αλλά καθώς κι αυτή η χρονιά έρχεται σιγά σιγά στο τέλος της και μπαίνω στην τελική ευθεία για την Γ' Λυκείου, θέλω να ζητήσω τη γνώμη σας για κάτι...:D
Οι σχολές οι οποίες με ενδιαφέρουν ΠΟΛΥ είναι το Μαθηματικό και η Πληροφορική, και είμαι αρκετά καλή στα μαθηματικά, οπότε σκόπευα να τα πάρω ως μάθημα επιλογής. Τον τελευταίο καιρό όμως σκέφτομαι + την Αρχιτεκτονική, και αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πάρω σχέδιο ως μάθημα επιλογής, έτσι δεν είναι? Όσα παιδιά ξέρω (μία κοπέλα βασικά :P) που θέλουν Αρχιτεκτονική, κάνουν μάθηματα απο τώρα στο σχέδιο κάπου έξω. Πρέπει να ξεκινήσω κι εγώ? Τώρα απαραίτητα ή απο του χρόνου? Ποιά είναι η γνώμη σας? :hmm:
Αφήστε που κυρίως δεν θέλω να ρισκάρω τον βαθμό μου -διότι δεν ξέρω πως θα τα πάω στο σχέδιο- με το να μη πάρω μαθηματικά...:(

Υ.Γ.: Ελπίζω να καταλάβατε, γιατί είπα και πολλά!!! :redface: :P
Εχεις καταλάβει κάτι λάθος: τα μαθηματικά είναι μάθημα επιλογής και τα διαλέγεις ανάμεσα σε μαθηματικά, βιολογια, ιστορια και φυσικη γενικης. Το σχεδιο είναι ειδικό μάθημα στο οποίο εξετάζεσαι αν θέλεις να εισαχθεις σε συγκεκριμένα τμήματα όπως η αρχιτεκτονικη. Δηλαδη αν θες αρχιτεκτονική θα δώσεις τα δυο σχεδια (γραμμικο και ελευθερο) και το μαθημα επιλογης, όποιο πάρεις.

Οι φίλοι μου που κάνουν σχέδιο ,κάνουν νομίζω από πέρυσι, για να φτάσουν απο νωρις σε ενα καλο επιπεδο και γιατι φετος δεν προλαβαινουν να πηγαινουν πάντα λογω μαθηματων.

Και δεν σου προτείνω να παρεις τα μαθηματικά. Εγω τα πηρα και ειναι το μεγαλύτερο λαθος που εκανα φετος.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

novemberrain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
:O Ναι? Οκ νιώθω πολύ ηλίθια τώρα... Ευχαριστώ πολύ πολύ πάντως για την απάντηση! Όσο για τα μαθηματικά γενικής, είναι δύσκολα, ή τι? :Ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top