6ο μάθημα για Πανελλήνιες

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
ε ναι σ αυτα τα δυο δε χρειαζεται εγω δν εκανα κ δε μετανοιωσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! Ειμαι β' λυκειου καιι Τεχνολογικη Κατευθυνση! Ενδιαφερομαι περισσοτερο για Στρατιωτικες σχολες οπως ΣΤΥΑ-ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ-ΣΜΥ ...... Τωρα οσο αφορα τα μαθηματα που θα επιλεξω για του χρονου ειμαι αναμεσα στην Βιολογια αντι Μαθηματικα Γενικης....Τι λετε ;; Η βιολογια ειναι πιο ευκολη , μπορω να πιασω ευκολα ενα 18αρι με αρκετο διαβασμα;;;:P Εχω ακουσει οτι δεν εχει ασκησεις και τετοια αλλα ΜΟΝΟ θεωρια!!!:D
Η βιολογια γενικης ειναι ενα μαθημα που μεχρι προσφατα στηριζοταν αρκετα στην παπαγαλια.Αν δηλαδη μαθαινες ολο το βιβλιο πολυ καλα(κατι οχι και τοσο δυσκολο αν εχεις καλη μνημη) μπορουσες ανετα να γραψεις πανω απο 18!Ωστοσο,εχει κ ασκησεις σχετικα απλες(δηλ δεν απαιτουν ιδιαιτερα δυσκολους μαθηματικους υπολγισμους)που στηριζονται στη θεωρια του σχολικου!Στις τελευταιες ομως πανελλαδικες του 2011 κ ιδιως του 2012 αποδειχθηκε οτι καποια θεματα απαιτουν και κριτικη ικανοτητα κ η παπαγαλια μονο δεν επαρκει!Η αποψη μου ειναι οτι με μια καλη προετοιμασια δεν θα αντιμετωπισεις ιδιαιτερο προβλημα.Τα μαθηματικα παλι εχουν τελειως διαφορετικη φυση!Δεν τα ειχα επιλεξει γιατι με ενδιαφερουν οι επιστημες υγειας οποτε δεν μπορω να εκφερω αποψη...Ξερω μονο οτι μεγαλο κομματι της υλης τους μοιαζουν με τα μαθηματικα κατευθυνσης.Οπως κ να χει τα δυο απαιτουν διαβασμα διαφορετικου ομως τυπου!ΑΝ δεν μπορεις την παπαγαλια κ σου αρεσει μονο να λυνεις ασκησεις διαλεξε μαθηματικα γενικης χωρις δευτερη σκεψη!Παντως ειθισται τα παιδια της τεχνολογικης να επιλεγουν μαθηματικα!Ελπιζω να βοηθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Φυσικη παρτε ρε μικρη υλη -ευκολες ασκησεις. Ζητημα να ασχολιομουνα 3-4 ωρες τον μηνα (νταξ στο τελος αφιερωσα λιγο παραπανω χρονο αλλα και παλι ελαχιστο σε σχεση με αυτους που εδιναν βιολογια-μαθηματικα) Δεν χρειαζεται να εχεις βασεις απο αλλες χρονιες (Ακομα και θεωρητικος μπορει να γραψει) και οι τυποι ειναι ελαχιστοι.Χρειαζονται καποια πραματακια απο την β λυκειου αλλα καλυπτονται το πολυ σε ενα μαθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Μαθηματικά γενικής σίγουρα συγκριτικά με τη βιολογία. Κάποτε η βιολογία ήταν ό,τι διαβάσεις γράφεις. Πλέον και παπαγαλία και διάβασμα και κατανόηση δεν αρκεί. Παράδειγμα τα φετινά. Η τεχνολογική και η θετική δε δυσκολεύεται στα μαθηματικά, ίσα ίσα το θεωρούν ευκολάκι. Άλλο η θεωρητική :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Φυσικη παρτε ρε μικρη υλη -ευκολες ασκησεις. Ζητημα να ασχολιομουνα 3-4 ωρες τον μηνα (νταξ στο τελος αφιερωσα λιγο παραπανω χρονο αλλα και παλι ελαχιστο σε σχεση με αυτους που εδιναν βιολογια-μαθηματικα) Δεν χρειαζεται να εχεις βασεις απο αλλες χρονιες (Ακομα και θεωρητικος μπορει να γραψει) και οι τυποι ειναι ελαχιστοι.Χρειαζονται καποια πραματακια απο την β λυκειου αλλα καλυπτονται το πολυ σε ενα μαθημα

φυσικά αναφέρεσαι σε θετικοτεχνολογικούς. Πρέπει να έχεις μια στοιχειώδη σχέση με ενέργειες και έργα για να καταλάβεις το 2ο κεφάλαιο, όπως και το 3ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Φυσικά, κανένας δεν σκέπτεται καν τη φυσική γενικής παιδείας. Ας είναι ύλη πολύ απλή 30 σελίδων και με 4-5 μόνον περιπτώσεις απλών ασκήσεων. Γιατί άραγε? Μήπως γιατί την έχουν θάψει τα φροντιστήρια για να μην δημιουργήσουν παραπάνω τμήματα?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Φυσικά, κανένας δεν σκέπτεται καν τη φυσική γενικής παιδείας. Ας είναι ύλη πολύ απλή 30 σελίδων και με 4-5 μόνον περιπτώσεις απλών ασκήσεων. Γιατί άραγε? Μήπως γιατί την έχουν θάψει τα φροντιστήρια για να μην δημιουργήσουν παραπάνω τμήματα?


ναι αυτο λεω. Απλα τα φροντιστηρια δεν θελουν να πληρωνουν εξτρα ωρες φυσικους για να κανουν φυσικη γενικης ,και στριμωχνουν τους μαθητες 10 ,10 σε τμηματα βιολογιας μαθηματικων .Και τα προβατα ακολουθουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
παιδια ακομη κ εγω που ειμαι θεωρητικος εγραψα σχετικα ευκολα φυσικη γενικης στις ενδοσχολικες.. νταξει ηταν ευκολα αλλα εννοω πως ειναι μικρη υλη εγω ας πουμε σε 3 μερες την εβγαλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Εγώ θα δώσω στατιστική, γιατί θέλω οικονομικές σχολές.Θεωρώ ότι όποιος δεν θέλει οικονομικά καλύτερα να διαλέξει βιολογία ή φυσική.Αν και φυσική δίνουν άτομα που την αγαπούν πολύ αλλά γνωρίζω ότι δεν είναι πολύ δύσκολη οπότε γιατί όχι; Να επιλέξετε αυτό που σας αρέσει περισσότερο,για αυτό είναι και επιλογής :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t00nS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο t00nS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Φυσικά, κανένας δεν σκέπτεται καν τη φυσική γενικής παιδείας. Ας είναι ύλη πολύ απλή 30 σελίδων και με 4-5 μόνον περιπτώσεις απλών ασκήσεων. Γιατί άραγε? Μήπως γιατί την έχουν θάψει τα φροντιστήρια για να μην δημιουργήσουν παραπάνω τμήματα?

Και εγώ τους τελευταίους μήνες ήμουν σίγουρος ότι θα διάλεγα φυσική αλλά μετά τα θέματα των πανελληνίων διάφορες σκέψεις περνάνε από το μυαλό μου διότι από τη μια η Ε.Ε.Φ έβγαλε ανακοίνωση ότι τα θέματα ήταν τα πιο δύσκολα της τελευταίας δεκαετίας και από την άλλη σκέφτομαι του χρόνου τι θα γίνεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Η φυσική κατεύθυνσης ήταν πολύ δύσκολη όχι της γενικής!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t00nS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο t00nS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Η φυσική κατεύθυνσης ήταν πολύ δύσκολη όχι της γενικής!! ;)
Στη γενικής φέτος βάλαν παλούκια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Στη γενικής φέτος βάλαν παλούκια..

παλουκια δεν ηταν,απλα δυσκολοτερα απτο κανονικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Από ότι ξέρω παιδιά που έδωσαν φυσική γεν. και ήταν καλά διαβασμένα , έγραψαν αρκετά καλά .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Από ότι ξέρω παιδιά που έδωσαν φυσική γεν. και ήταν καλά διαβασμένα , έγραψαν αρκετά καλά .
Ε καλά αυτό ισχύει για όλα τα μαθήματα. Δεν νομίζω κάποιος καλά διαβασμένος να έχει πρόβλημα πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Ε καλά αυτό ισχύει για όλα τα μαθήματα. Δεν νομίζω κάποιος καλά διαβασμένος να έχει πρόβλημα πουθενά.

Αυτό είναι σχετικό.Ανάλογα με τα θέματα που θα βάλουν.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia...!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η π = 3,14159 26535... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Αυτό είναι σχετικό.Ανάλογα με τα θέματα που θα βάλουν.:hmm:
εγω παλι θα δωσω μαθηματικα γενικης ..δεν θα παρω αοθ ομως...απλα μου αρεσουν πολυ τα μαθηματικα και τα κατανοω αρκετα ευκολα..!!!ο καθενας ας διαλεξει ο,τι του αρεσει και ολα τα υπολοιπα θα ερθουν μονα τους...η υλη δεν εχει σημασια γιατι και 5 σελιδες να ειναι δεν θα σου κανει καρδια να τις διαβασεις κα να τις αποστηθισεις..!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Επειτα απο πολυωρες συζητησεις,σπαζοκεφαλιες,αησυχιες
κατεληξα στην Βιολογια.Ναι,σε αυτη που ειχα διαγραψει εξ αρχης.
Το ξανασκεφτηκα και προσφερει καποια αντρανταχτα θετικα (αλλα και καποια ατρανταχτα αρνητικα.)
1.Σιγουρια
2.Πιο ευκολο το 20 γιατι εισαι παπαγαλος(δεν ειναι κακο να το παραδεχομαστε)
3.Λιγοτερο αγχος για το τι θα πεσει.Πολυ λιγοτερο.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ
1.επιπλεον παπαγαλια(αν και θετικη) αλλα και τι να κανουμε
2.δεν εχει καποιο κοινο κεφαλαιο με την κατευθυνση


:)Εγω επελεξα με βαση τα πλεονεκτηματα και την ευκολια που θα μου δωσουν τα μορια στο τελος..

Μιλησα μαλιστα με την καθηγητρια μου και μου ειπε πως με λιγη πιεση την υλη θα την βγαλουμε μεχρι τον Δεκεμβρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Επειτα απο πολυωρες συζητησεις,σπαζοκεφαλιες,αησυχιες
κατεληξα στην Βιολογια.Ναι,σε αυτη που ειχα διαγραψει εξ αρχης.
Το ξανασκεφτηκα και προσφερει καποια αντρανταχτα θετικα (αλλα και καποια ατρανταχτα αρνητικα.)
1.Σιγουρια
2.Πιο ευκολο το 20 γιατι εισαι παπαγαλος(δεν ειναι κακο να το παραδεχομαστε)
3.Λιγοτερο αγχος για το τι θα πεσει.Πολυ λιγοτερο.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ
1.επιπλεον παπαγαλια(αν και θετικη) αλλα και τι να κανουμε
2.δεν εχει καποιο κοινο κεφαλαιο με την κατευθυνση


:)Εγω επελεξα με βαση τα πλεονεκτηματα και την ευκολια που θα μου δωσουν τα μορια στο τελος..

Μιλησα μαλιστα με την καθηγητρια μου και μου ειπε πως με λιγη πιεση την υλη θα την βγαλουμε μεχρι τον Δεκεμβρη.

Αυτη η φημη οτι η βιολογια ειναι παπαγαλια εχει διαψευστει τα τελευταια χρονια. Ξερω μαθητες που ηξεραν το βιβλιο νερακι και δεν εγραψαν, ενω αλλοι που δεν ηξεραν τελεια τη θεωρια αλλα ειχαν λιωσει στις ασκησεις εγραψαν πολυ καλυτερα.Πολλοι ακουνε τις συμβουλες των αλλων οτι η βιολογια ειναι σιγουρο 20 και την πατανε.Απλως σκεψου το καλυτερα και μην επηρεαζεσαι απο τις γνωμες των αλλων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Αυτη η φημη οτι η βιολογια ειναι παπαγαλια εχει διαψευστει τα τελευταια χρονια. Ξερω μαθητες που ηξεραν το βιβλιο νερακι και δεν εγραψαν, ενω αλλοι που δεν ηξεραν τελεια τη θεωρια αλλα ειχαν λιωσει στις ασκησεις εγραψαν πολυ καλυτερα.Πολλοι ακουνε τις συμβουλες των αλλων οτι η βιολογια ειναι σιγουρο 20 και την πατανε.Απλως σκεψου το καλυτερα και μην επηρεαζεσαι απο τις γνωμες των αλλων:)

Συμφωνώ απόλυτα. Όλοι οι θεωρητικοί του τμήματός μου (εκτός από μένα την τρελή) πήραν βιολογία. Ε την ήξεραν όλοι νεράκι, απέξω και ήξεραν και να κάνουν και ασκήσεις, διαγράμματα εκεί, μου λέγανε για την περίφημη ανοσοβιολογική απόκριση. Μαθητές καλοί πολύ καλοί, δεν έγραψαν. Δεν τίθεται πλέον θέμα ότι η βιολογία είναι στανταράκι ευκολάκι. Το ίδιο έγινε και με τη φυσική γενικής φέτος. Τεράστιο ποσοστό μαθητών (θετικής και τεχνολογικής) έδωσε φυσική γενικής φέτος γιατί είδαν και απόειδαν με τα μαθηματικά γενικής πέρσι. Και ως γνωστόν, όπου ακούς πολλά κεράσια ... να τα θεματάκια τα πολύ πιο απαιτητικά συγκριτικά με το παρελθόν.

Διαλέξτε το μάθημα που είστε καλύτεροι. Μην κολλάτε σε στερεότυπα ότι δήθεν είναι τσάμπα και εύκολα μόρια.
Άλλο αν θέλετε 5ο πεδίο οπότε αναγκαστικά το σετάκι μαθηματικά γενικής και ΑΟΘ. Και αυτό (επειδή τα έδωσα) αν δεν πραγματικά το θέλετε μην κάνετε τον κόπο, δεν είναι έξτρα επιλογές στο τέλος. Ή θέλετε οικονομικά/αστυνομικές σχολές ή δε θέλετε. Είναι πολύ το έξτρα διάβασμα και δεν το αξίζει αν δεν σας ενδιαφέρουν καθόλου τέτοιες σχολές.

Α και φιλική συμβουλή, μην κολλάτε σε όσα σας φλομώνουν στα φροντιστήρια περί ύλης κλπ. Δεν έχει καμία σημασία (εκτός της ιστορίας :P) πόσες φορές θα βγάλετε την ύλη ή πόσο μπροστά είστε. Προσωπικά τέλειωσα τα λατινικά το Φεβρουάριο ενώ όλοι είχαν τελειώσει από το Δεκέμβρη και μου έλεγαν ότι είμαι τόοοοσο πίσω και πως δε θα χω ιδέα. Είχε φτάσει όμως Μάρτης και δεν ξεχώριζαν το γερούνδιο από το γερουνδιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top