6ο μάθημα για Πανελλήνιες

Or3st1s SOAD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ορεστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Τα μαθηματικα γεν για τα παιδια θετικης τεχνολογικης θεωρουνται ευκολα σχετικα μιας και εχουν ενα κεφαλαιο απο την κατευθυνση και γενικα εχουν ευκολοτερες εννοιες.Η βιολογια ειναι και αυτη σχετικα ευκολη.Αν εισαι καλος στην αποστηθιση σου προτεινω να την επιλεξεις καθως ειναι πολυ πιο ευκολη απο της κατευθυνσης και αμα διαβασεις θα γραψεις σιγουρα 18+.Αν παλι εισαι καλος στα μαθηματικα και σιγουρος και δεν σαρεσει η παπαγαλια μαλλον προτιμησε τα μαθ γεν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ρε παιδιά μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τι μαθήματα επιλογής να πάρω???
Είμαι θετική και σκέφτομαι βιολογία γεν. ή μαθηματικά γεν.. Δεν ξέρω είμαι μπερδεμένος και θα ήθελα να ακούσω συμβουλές και τι πιστεύετε.
Δεν ξέρω αν υπάρχει συγκεκριμένο θέμα και για αυτό γράφω εδώ.!!!! :)

Σκέφτηκες τη Φυσική Γενικής? Για τα άτομα της θετικής είναι καλή επιλογή γιατί έχει κοινά σημεία με το 1ο κεφάλαιο της Χημείας. (Κοίτα δεν ειμαι το καταλληλο ατομο να σε συμβουλεψει για φυσ. γεν. γιατι σιχαινομαι τη φυσικη, αλλα δε νομιζω οτι γενικα ειναι δυσκολο μαθημα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Απλα στη φυσικη γενικης δυσκολα θα βρεις καθηγητη που να ενδιαφερεται στο σχολειο και επιπλεον πρεπει να στραφεις στη λυση του ιδιαιτερου,διοτι με το κυαλι θα βρεις φροντιστηρια να προσφερουν φυσικη γενικης.

Εγω θα παρω μαθηματικα παντως και τελη Νοεμβρη με αρχες Δεκεμβρη θα χω βγαλει την υλη στο φροντιστηριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
Και εγω ειμαι αναποφασιστη οσον αφορα το μαθημα επιλογης.
απο τη μια μου αρεσουν πολυ τα μαθηματικα...αλλα ειμαι καλη και στην αποστηθιση-παπαγαλια!
ΑΔΙΕΞΟΔΟΣ!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Και εγω ειμαι αναποφασιστη οσον αφορα το μαθημα επιλογης.
απο τη μια μου αρεσουν πολυ τα μαθηματικα...αλλα ειμαι καλη και στην αποστηθιση-παπαγαλια!
ΑΔΙΕΞΟΔΟΣ!!:(
Αναλόγως τι πεδία θες να δηλώσει και τι σε ενδιαφέρει πραγματικά. Τα μαθηματικά δεν είναι πλέον τόσο εύκολα όσο τα παρουσιάζουν και η βιολογία δεν είναι μόνο θέμα παπαγαλίας αλλά και κριτικής ικανότητας. Αν σε ενδιαφέρει σκέψου και την φυσική πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Καλησπέρα. Εχω επιλέξει ως μάθημα επιλογής (γενικής παιδείας) τη βιολογία, αλλά μου φαίνεται λίγο δύσκολη. Παλούκι είναι, τι δύσκολη λεω; Πχ μπορώ να παπαγαλίσω 1000 σελίδες ιστορία, αλλά βιολογία ούτε 5. Δεν μ' αρέσει γενικά σαν μάθημα. Αντιθέτως κάναμε φυσική σχολείο, και μου φάνηκε πιο εύκολη. Γενικά όσα χρόνια κάνω φυσική εύκολη μου φαίνεται, απλά δεν έδινα ιδιαίτερη σημασία επειδή ήξερα οτι θα επιλέξω βιολογία. Λοιπόν, σχετικά με την φυσική θα ήθελα να μου πει κάποιος....
1) Είναι εύκολο μάθημα; Δηλαδή μπορώ να πιάσω απο 17+; Γιατί στην κατεύθυνση (θεωρητική) σε όλα είμαι μια χαρά, ούτε κενά ούτε τίποτα. Οπότε δε θέλω να με χαντακώσει η φυσική.
2)Απο τις προηγούμενες χρονιές, χρειάζεται να ξέρω τίποτα; Αν ναι είναι πολλά πράγματα; Πχ σήμερα κάναμε το πρώτο κεφάλαιο, και ήταν όλα νέα πράγματα. Δεν σχετίζονται δηλαδή με την Α+Β λυκείου...
Εννοείται πως θα κάνω και φροντιστήριο στη φυσική.
Βοηθήστε με όσοι ξέρετε, καθώς σε λίγες μέρες μπαίνει Οκτώβριος και θέλω να αποφασίσω κάπου...

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Stavros_94


Ρωτα το Dias με πμ! Απο εδω δεν νομιζω να δινουν πολλοι φυσικη! Ο Διας εδωσε περσυ! Θα σου πει οτι χρειαζεσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Καλησπέρα. Εχω επιλέξει ως μάθημα επιλογής (γενικής παιδείας) τη βιολογία, αλλά μου φαίνεται λίγο δύσκολη.
Παλούκι είναι, τι δύσκολη λεω; Πχ μπορώ να παπαγαλίσω 1000 σελίδες ιστορία, αλλά βιολογία ούτε 5. Δεν μ' αρέσει γενικά σαν μάθημα. Αντιθέτως κάναμε φυσική σχολείο, και μου φάνηκε πιο εύκολη. Γενικά όσα χρόνια κάνω φυσική εύκολη μου φαίνεται, απλά δεν έδινα ιδιαίτερη σημασία επειδή ήξερα οτι θα επιλέξω βιολογία. Λοιπόν, σχετικά με την φυσική θα ήθελα να μου πει κάποιος....
1) Είναι εύκολο μάθημα; Δηλαδή μπορώ να πιάσω απο 17+; Γιατί στην κατεύθυνση (θεωρητική) σε όλα είμαι μια χαρά, ούτε κενά ούτε τίποτα. Οπότε δε θέλω να με χαντακώσει η φυσική.
2)Απο τις προηγούμενες χρονιές, χρειάζεται να ξέρω τίποτα; Αν ναι είναι πολλά πράγματα; Πχ σήμερα κάναμε το πρώτο κεφάλαιο, και ήταν όλα νέα πράγματα. Δεν σχετίζονται δηλαδή με την Α+Β λυκείου...
Εννοείται πως θα κάνω και φροντιστήριο στη φυσική.
Βοηθήστε με όσοι ξέρετε, καθώς σε λίγες μέρες μπαίνει Οκτώβριος και θέλω να αποφασίσω κάπου...

Ευχαριστώ
Ο καθ'ύλην αρμόδιος να σου απαντήσει είναι ο Dias, αλλά μέχρι να εμφανιστεί με τους κεραυνούς του, σου επισημαίνω ότι στις φετινές εξετάσεις δήλωσαν Βιολογία Γενικής περίπου 44.000 υποψήφιοι, από τους οποίους το 19% έγραψε 18-20, ενώ Φυσική Γενικής δήλωσαν μόνο 700 άτομα και 18-20 έγραψε το 47,3%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Καλησπέρα. Εχω επιλέξει ως μάθημα επιλογής (γενικής παιδείας) τη βιολογία, αλλά μου φαίνεται λίγο δύσκολη.
Παλούκι είναι, τι δύσκολη λεω; Πχ μπορώ να παπαγαλίσω 1000 σελίδες ιστορία, αλλά βιολογία ούτε 5. Δεν μ' αρέσει γενικά σαν μάθημα. Αντιθέτως κάναμε φυσική σχολείο, και μου φάνηκε πιο εύκολη. Γενικά όσα χρόνια κάνω φυσική εύκολη μου φαίνεται, απλά δεν έδινα ιδιαίτερη σημασία επειδή ήξερα οτι θα επιλέξω βιολογία. Λοιπόν, σχετικά με την φυσική θα ήθελα να μου πει κάποιος....
1) Είναι εύκολο μάθημα; Δηλαδή μπορώ να πιάσω απο 17+; Γιατί στην κατεύθυνση (θεωρητική) σε όλα είμαι μια χαρά, ούτε κενά ούτε τίποτα. Οπότε δε θέλω να με χαντακώσει η φυσική.
2)Απο τις προηγούμενες χρονιές, χρειάζεται να ξέρω τίποτα; Αν ναι είναι πολλά πράγματα; Πχ σήμερα κάναμε το πρώτο κεφάλαιο, και ήταν όλα νέα πράγματα. Δεν σχετίζονται δηλαδή με την Α+Β λυκείου...
Εννοείται πως θα κάνω και φροντιστήριο στη φυσική.
Βοηθήστε με όσοι ξέρετε, καθώς σε λίγες μέρες μπαίνει Οκτώβριος και θέλω να αποφασίσω κάπου...

Ευχαριστώ
εγώ έδωσα φέτος πανελλήνιες απο θεωρητική με μάθημα επιλογής μαθηματικά και στην αρχή το σκεφτόμουν και εγώ για φυσική...ωστόσο Η ΦΥΣΙΚΗ ΓΕΝ.ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΗ Γ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΟΥΚΙ...ΓΙΑ ΤΟΥΣ μαθητές της θεωρητικής.το πρώτο κεφάλαιο καταπινεται να όμως δεις τα άλλα 2 θα μείνεις ενεός...........(είναι ωραία αλλά και παλούκι με πολλα καινουρια πράγματα....)οπωσδήποτε να διαλέξεις βιολογια.ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΝ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΜΑΘΗΜΑ εκτος αν έχεις την οικονομική δυνατότητα να κάνεις ιδιατερα(στο φροντιστήριο με ποιους θα κανεις το μάθημα-με μαθητεσ τη θετικής-θα ειναι δύσκολο πολύ)
εγώ εξαιτίας των μαθηματικων (έγραψα 10,1 που σημαίνει πλην 1250! μορια) δεν περασα στο τμήμα που ήθελα στην αθήνα...σκέψου ότι όταν οι άλλοι μαθητές της θεωρητικής θα γράφουν πάνω από 18 άνετα εσύ θα αγωνίζεσαι για ένα 15.ωστοσο αν το θεσ πολυ κάνε ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ ιδιαιτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
σας ευχαριστώ που μου απαντήσατε. Ο αδερφός μου που έδωσε φέτος έγραψε 20 στην βιολογία (και οι 2 του έβαλαν 100 καθαρό) και μου λέει συνεχώς πως είναι πανεύκολη. Μόνο σ εμένα φαίνεται δύσκολη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
σας ευχαριστώ που μου απαντήσατε. Ο αδερφός μου που έδωσε φέτος έγραψε 20 στην βιολογία (και οι 2 του έβαλαν 100 καθαρό) και μου λέει συνεχώς πως είναι πανεύκολη. Μόνο σ εμένα φαίνεται δύσκολη;
προσωπικά απεχθάνομαι τη βιολογία και το θεωρώ δύσκολο μάθημα...ωστοσο μπορεις ανετα να γραψεις στη βοιλογία της γ .μην αφήσεις τη φυσική να σε χαντακώσει ακόμα κι αν σου αρέσει σα μαθήμα.(τα πάντα βέβαια εξαρτώνται από το τμήμα που θες να περάσεις γιατι αν αυτό δεν ειναι αρκετα υψηλοβαθμο δεν θα εχεις προβλημα ακόμα και με φυσικη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
....κάναμε φυσική σχολείο, και μου φάνηκε πιο εύκολη. Γενικά όσα χρόνια κάνω φυσική εύκολη μου φαίνεται, απλά δεν έδινα ιδιαίτερη σημασία επειδή ήξερα οτι θα επιλέξω βιολογία. Λοιπόν, σχετικά με την φυσική θα ήθελα να μου πει κάποιος....
1) Είναι εύκολο μάθημα; Δηλαδή μπορώ να πιάσω απο 17+; Γιατί στην κατεύθυνση (θεωρητική) σε όλα είμαι μια χαρά, ούτε κενά ούτε τίποτα. Οπότε δε θέλω να με χαντακώσει η φυσική.
2)Απο τις προηγούμενες χρονιές, χρειάζεται να ξέρω τίποτα; Αν ναι είναι πολλά πράγματα; Πχ σήμερα κάναμε το πρώτο κεφάλαιο, και ήταν όλα νέα πράγματα. Δεν σχετίζονται δηλαδή με την Α+Β λυκείου...
Εννοείται πως θα κάνω και φροντιστήριο στη φυσική....
Αφού το κοινό του φόρουμ με εξέλεξε ειδικό επί του θέματος, θα σου πω τη γνώμη μου. Έδωσα φυσική γενικής, τη βρήκα πολύ εύκολη και ευχάριστη και έγραψα ένα άνετο 100ρι. Αν ήσουν θετική-τεχνολογική, θα σου έλεγα ότι θα έπρεπε να τη διαλέξεις οπωσδήποτε.
Όμως: Θα έλεγα κατηγορηματικά ΟΧΙ για έναν μαθητή της θεωρητικής. Όσο άνετο και αν σου φαίνεται το 1ο κεφάλαιο, το επόμενο (που είναι βασική πηγή θεμάτων), θέλει να είσαι καλά μέσα στον τρόπο σκέψης της φυσικής. Ένας θετικοτεχνολογικός δεν θα έχει πρόβλημα, όμως ένας θεωρητικός που προφανώς δεν έχει καμία επαφή με τη φυσική κατεύθυνσης και που (λογικά) ούτε στα προηγούμενα χρόνια αγάπησε τη φυσική, φοβάμαι ότι θα δυσκολευτεί. Μπορεί η ύλη να είναι πολύ συγκεκριμένη, όμως υπάρχει ο κίνδυνος κάποια θέματα (χωρίς να είναι δύσκολα) να χρειάζονται κάποιες γνώσεις από προηγούμενες τάξεις. Επίσης, όπως έλεγε ο φυσικός μου, η φυσικΗ είναι υπέροχη, αλλά οι φυσικΟΙ είναι απρόβλεπτοι και δεν μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη στα θέματα τους. Με δυο λόγια: πιστεύω ότι είναι μεγάλο ρίσκο να το κάνεις.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnyDaPir

Νεοφερμένος

Ο JohnyDaPir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καλησπερα :)
Πρωτα απο ολα ειμαι θεωρητικη κατευθυνση (β λυκειου)
Θα ηθελα να ρωτησω και να μου απαντησετε αν ξερετε σχετικα με το μαθημα επιλογης που μπορω να παρω του χρονου εχοντας θεωρητικη κατευθυνση!
1)προγραμμματισμος (εαν γινεται)
2)μαθηματικα
3)βιολογια

1)εαν γινεται να παρω ως μαθημα επιλογης προγραμματισμο με θεωρητικη κατευθυνση και να περασω καπου ως καθηγητης πληροφορικης σε γυμνασιο ή λυκειο, αν υπαρχει περιπτωση να χασω μορια και ποσα χρειαζεται για να περασω σε αυτην τη σχολη!
2)να παρω ως μαθημα επιλογης μαθηματικα και να περασω ευελπιδων ή σε καποια αλλη στρατιωτικη σχολη και με ποσα μορια περιπου..!
3)να παρω ως μαθημα επιλογης βιολογια και να περασω γυμναστικη ακαδημια, και ποσα περιπου μορια χρειαζεται..!
Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Καλησπερα :)
Πρωτα απο ολα ειμαι θεωρητικη κατευθυνση (β λυκειου)
Θα ηθελα να ρωτησω και να μου απαντησετε αν ξερετε σχετικα με το μαθημα επιλογης που μπορω να παρω του χρονου εχοντας θεωρητικη κατευθυνση!
1)προγραμμματισμος (εαν γινεται)
2)μαθηματικα
3)βιολογια

1)εαν γινεται να παρω ως μαθημα επιλογης προγραμματισμο με θεωρητικη κατευθυνση και να περασω καπου ως καθηγητης πληροφορικης σε γυμνασιο ή λυκειο, αν υπαρχει περιπτωση να χασω μορια και ποσα χρειαζεται για να περασω σε αυτην τη σχολη!
2)να παρω ως μαθημα επιλογης μαθηματικα και να περασω ευελπιδων ή σε καποια αλλη στρατιωτικη σχολη και με ποσα μορια περιπου..!
3)να παρω ως μαθημα επιλογης βιολογια και να περασω γυμναστικη ακαδημια, και ποσα περιπου μορια χρειαζεται..!
Ευχαριστω εκ των προτερων!



Είμαι και γω ακριβώς στην ίδια φάση! Β Λυκείου Κατεύθυνση Θεωρητική και έχω το αιώνιο ερώτημα του μαθήματος επιλογής...όσον αναφορά το προγραμματισμό δεν ξέρω αν υπάρχει σαν μάθημα επιλογής...τουλάχιστον στο δικό μας το σχολείο δεν το χουμε....είναι μια καλή επιλογή η Πληροφορική αλλά σαν καθηγητής μπορεί να αργήσεις να διοριστείς...στην εποχή μας έχουν παγώσει τα πάντα!....τα μαθηματικά προσωπικά τα απεχθάνομαι αλλά πρέπει να ομολογήσω ότι μπορεί να σου ανοίξει πολλές σχολές...λένε ότι τα μαθηματικά γενικής είναι εύκολα αλλά αν μπορείς να καταφέρεις αρχαία,λατινικά,ιστορία κλπ μαζί με μαθηματικά μαγκιά σου! Επίσης υπάρχει και μια στρατιωτική σχολή που υπάρχει στο 1ο πεδίο ...η Σ.Σ.Α.Σ....σκέψου το...είναι πολύ καλή σχολή αλλά θέλει διάβασμα....ψυχολογικό και στρατολογικο ειναι τα τμήματα που μπορεις να περασεις απο Θεωρητικη (19.000 μορια περιπου θελει...ψηλή βαση...) ...τωρα Βιολογια...ειναι μια πολυ καλη επιλογη...οι περισσοτεροι μαθητες περνουν αυτο μαθημα...ειναι πολυ ευκολο και μπορεις να γραψεις 100% ! Για τα μορια που ζητας δεν ειμαι και 100% σιγουρη γι αυτο καλυτερα να μην αναφερθώ! Ελπίζω να σε βοήθησα....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Καλησπερα :)
Πρωτα απο ολα ειμαι θεωρητικη κατευθυνση (β λυκειου)
Θα ηθελα να ρωτησω και να μου απαντησετε αν ξερετε σχετικα με το μαθημα επιλογης που μπορω να παρω του χρονου εχοντας θεωρητικη κατευθυνση!
1)προγραμμματισμος (εαν γινεται)
2)μαθηματικα
3)βιολογια

1)εαν γινεται να παρω ως μαθημα επιλογης προγραμματισμο με θεωρητικη κατευθυνση και να περασω καπου ως καθηγητης πληροφορικης σε γυμνασιο ή λυκειο, αν υπαρχει περιπτωση να χασω μορια και ποσα χρειαζεται για να περασω σε αυτην τη σχολη!
2)να παρω ως μαθημα επιλογης μαθηματικα και να περασω ευελπιδων ή σε καποια αλλη στρατιωτικη σχολη και με ποσα μορια περιπου..!
3)να παρω ως μαθημα επιλογης βιολογια και να περασω γυμναστικη ακαδημια, και ποσα περιπου μορια χρειαζεται..!
Ευχαριστω εκ των προτερων!
τα μαθηματα επιλογης ειναι τεσσερα:βιολογια μαθηματικα φυσικη και ιστορια.ως μαθητες της θεωρητικης απλουστατα επιλεγετε βιολογια αν εχετε υψηλους στοχους.για φυσικη μην το σκεφτεστε καν.ουτε ιστορια γιατι ειναι τεραστια η υλη(αν και νομιζω οτι μειωθηκε λιγο.εγω εδωσα φετος(ηθελα να περασω φιλολογια στην αθηνα) και εκανα την εξυπναδα να διαλεξω μαθηματικα γενικης γιατι ακουγα οτι ηταν εθκολα και ανετα εγραφες ενα 17-18( και μου αρεσαν
βεβαια).ξερετε ποιο ηταν το αποτελεσμα;:παρα το γεγονος οτι διαβασα παρα πολυ μαθηματικα εγραψα 10,1(+οτι δεν ειχα επιλεξει αοθ)και αυτο σημαινει πως εχασα απο τα μαθηματικα 1250 μορια!!!!ακομα και αν σου αρεσουν τα μαθηματικα και τα καταλαβαινεις,ακομα και αν διαβασεις πολυ(+οτι θα εχεις και περισσοτερο αγχος)δεν υπαρχει λογος να διαλεξεις μαθηματικα ειδικα αν δεν σε ενδιαφερουν το 5 πεδιο.ΜΗΝ ΔΙΑΛΕΞΕΤΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ(ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ΚΑΝ).
επισης (για 3) ολοι οι υποψηφιοι της θεωρητικης εισαγονται σε τεφαα χωρις απωλεια μοριων ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ.για τη γυμνστικη ακαδημια δινεις και αθληματα απο τα οποια αν δεν απατωμαι μπορεις να παρεις το μαξιμουμ 4.000 μορια.
προγραμματισμος δεν υπαρχει ως επιλεγομενο μαθημα για πανελληνιες(ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ)
ακομα τα μαθηματικα δεν εχουν σχεση με στρατιωτικες σχολες
δεν υπαρχει επιτελους καποιος καθηγητης να σας ενημερωσει για το τι επιλογες εχετε;μηπως νοιαζεται κανεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Ανάλογα με το ποιές σχολές σε ενδιαφέρουν πρέπει να διαλέξεις και το μάθημα επιλογής! Τα μαθήματα επιλογής είναι 4
-Βιολογία Γ.Π.
-Ιστορία Γ.Π.
-Μαθηματικά Γ.Π.
-Φυσική Γ.Π.
Από θεωρητική μπορείς:
1. Να πάρεις Ιστορία Γενικής Που δε σου το συνιστώ
2.Να πάρεις Βιολογία Γενικής και να ανοίξεις το 3ο πεδίο, ιατρικά-παραϊατρικά!
3.Να πάρεις Φυσική Γενικής που νομίζω δεν ανοίγεις κάποιο άλλο πεδίο.
4.Να πάρεις Μαθηματικά Γενικής και να ανοίξεις 2ο πεδίο (μαθηματικά-φυσικές-πληροφορικές-χημικά-βιολογίες) Τις Θετικές επιστήμες και 4ο πεδίο (πολυτεχνεία-τει μηχανολογιων-πληροφορικες)
5.Να πάρεις Μαθηματικά Γενικής και ΑΟΘ και να έχεις ανοίξει 2ο-4ο και 5ο πεδίο (οικονομικά)
Συνήθως τα παιδιά της Θεωρητικής διαλέγουν Βιολογία γενικής λόγο της μικρής και "απλής" ύλης. Αν σε ενδιαφέρει η πληροφορική διάλεξε μαθηματικά γενικής. Αν έχεις μια βάση από τα προηγούμενα χρόνια δε θα σου φανεί και τόσο δύσκολο! :) Ελπίζω να βοήθησα..
Επίσης κάποιες στρατιωτικές δηλώνονται μόνο στο 5ο πεδίο (όπως αστυνομίες) άρα χρειάζεσαι Μαθηματικά γενικής και ΑΟΘ, ενώ κάποιες άλλες μόνο 2ο-4ο (Ευελπίδων νομίζω, ΣΜΥΝ κλπ) άρα χρειάζεσαι σίγουρα Μαθηματικά Γενικής :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
με φυσικη ανοιγετε το 2 και 4 πεδιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul95

Δραστήριο μέλος

Ο paul95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Μαθηματικά θα πάρω και είναι αποφασισμένο....
Είμαι Θετική κατεύθυνση και στοχεύω προς 3ο πεδίο. Δεν επιλέγω βιολογία γενικής παιδείας, αν και το μάθημα το λατρεύω, επειδή μισώ την παπαγαλία... μου αρκεί της κατεύθυνσης. Για ιστορία ούτε λόγος (τη σιχαίνομαι), το ίδιο και για φυσική...(πανδύσκολη και απαίσια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Η φυσική γενικής δεν είναι πανδύσκολη.Ειδικά για όποιον κάνει χημεία κατεύθυνσης και είναι στο "νόημα".Απλά τα παιδιά δε την επιλέγουν γιατί τη φοβούνται:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

electra1993

Νεοφερμένος

Η electra1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Νομίζω όπως είπε και ο Δίας ότι είναι παρακινδυνευμένη επιλογή για παιδί της Θεωρητικής η Φυσική. Μάλλον η Βιολογία είναι καλύτερη.

Μόλις διαπίστωσα πόσο παλιό είναι το topic! Fail!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top