[28/5/2014] Νεοελληνική Γλώσσα

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 86)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 17 19.8%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 36 41.9%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 27 31.4%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 3 3.5%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 2 2.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
στο οικουμενική πάει το καθολική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
εξαρταται απο τον βαθμολογητη πιστευω....
κ γω τις ξεπερασα κατα πολυ αλλα με το ματι σαν εκταση κειμενου δεν πολυφαινεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Όντως εξαρτάται και ποιος το εξετάζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Παιδιά εγώ τα βρήκα τα θέματα βατά απλά έκανα ορθογραφικό Στα αντωνυμα να και εγραψα διακεκομενο αντί διακεκομμενο θα μου το κόψουν λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chili_pepper

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Στην εκθεση επειδη δε προλαβαινα εγραψε 3 παρ. στο 1ο ζητ. και 2 παρ. στο 2ο λετε να μου κοψουν πολυ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,419 μηνύματα.
Παιδιά εγώ τα βρήκα τα θέματα βατά απλά έκανα ορθογραφικό Στα αντωνυμα να και εγραψα διακεκομενο αντί διακεκομμενο θα μου το κόψουν λέτε?

Αν πέσεις σε καλό άνθρωπο, οχι. Αν πέσεις σε κακό, θα σου κόψει το μισό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
14 με το ζορι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
δεν τα πηγα καλα...τα συνωνυμα και τα αντωνυμα ηταν παλουκι
ακουστε λιγο... στο οικουμενικη παει το συλλογικη; στο αναλισκεται το δρα; στο κοινοχρηστος το ιδιαιτερος;

Μπορεί έτσι να σου φαίνεται. Κι εγώ, όταν έδινα, νόμιζα ότι είχα γράψει άσχημα. Το αποτέλεσμα θα δείξει. Πάμε δυναμικά στα επόμενα! :D

Το "συλλογική" παίζει (είναι διαβαθμίσιμο, ενώ το "οικουμενική" απόλυτο), το "δρα" όχι (ζητάει συνώνυμο, όχι να αποδώσεις το νόημα της μεταφοράς), το "ιδιαίτερος" παίζει κι αυτό (με την παλαιότερη σημασία του θα ήταν σωστό... Αν παρατηρήσεις, όμως, υπάρχουν μερικά στοιχεία παλαιότερης χρήσης της γλώσσας και στο κείμενο, π.χ. "εσυλλογίσθηκε", "επρόβαλλαν" κ.ά, οπότε θα μπορούσε να πάει). Όλα αυτά είναι ενδεικτικά και όχι οριστικά.

Καλή σου συνέχεια! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Παρόλο που είναι πιο δύσκολο το θέμα της έκθεσης από το περσινό που έγραψα εγώ.Θεωρώ ότι είναι πιο επίκαιρο και μπορείς να κατεβάσεις περισσότερες ιδέες.Το δύσκολο σε αυτό το θέμα είναι να μην ξεφύγεις από τα όρια των λέξεων..Οι λεξιλογικές επίσης ήταν κάπως δυσκολούτσικες..Η περίληψη πιο απλή σε σχέση με πέρσι.Οι θεωρητικές στο ίδιο επίπεδο με το περσινό..Γενικά σε σχέση με τα περσινά είναι σχεδόν ίδιο σε επίπεδο...Για να δούμε Σε μαθηματικά φυσική και αρχαία τι θα πέσει..Μακάρι μετά την περσινή απογοήτευση που νιώσαμε όλοι πέρσι στα μαθηματικά και φυσική, να βάλουν πιο βατά θέματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,419 μηνύματα.
Στην εκθεση επειδη δε προλαβαινα εγραψε 3 παρ. στο 1ο ζητ. και 2 παρ. στο 2ο λετε να μου κοψουν πολυ;

Ισως. Γιατί σκέψου οτι έλεγε
" αλλά και σε δραστηριότητες, ατομικές και συλλογικές "
Αν έγραψες και στις 2 παραγράφους μόνο για ατομικές ή μόνο για συλλογικές, σίγουρα θα σου κόψουν πολύ. Αν έγραψες 1 παρ. για ατομική και 1 για συλλογική, δε θα σου κόψουν και τόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,091 μηνύματα.
στο οικουμενική πάει το καθολική;

Nαι.

Παιδιάααααα, δεν είχα καθόλου άγχος!! Απίστευτο! Κανένας δεν μιλούσε για το τι θέματα θα πέσουν, οι επιτηρήτριες ήταν πολύ καλές και ευγενικές, και μέχρι να πάρουμε τα θέματα λέγαμε διάφορες βλακείες και αγκαλιαζόμασταν :P

Τα λαθάκια που βρήκα ήταν στη δικαιολόγηση της χρήσης του ωστόσο, εβαλα αντίθεση αλλά μας είπαν ότι προσθέτει επιπλέον στοιχεία, δεν είναι αντίθεση, και στη δικαιολόγηση του ορισμού.
Δεν μπορώ να πω ότι ήταν περίεργο το θέμα της έκθεσης, πιστεύω ότι όλοι έχουμε κάνει κάτι σχετικό. Υπάρχουν πάρα πολλα που μπορείς να γραψεις... Εγώ ικανοποιημένη είμαι πάντως. Για περίληψη και Β1 δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρη, αλλά καλά πιστευω... Πάμε παρακάτω :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Είσαι οκ :)
Γιατί αν γίνονται κάποια πράγματα, πρέπει και να γίνονται.
Το ότι υπάρχει εθελοντισμός σήμερα δεν επηρεάζει το ότι πρέπει να υπάρχει γενικά και στο μέλλον.

Μακάρι γιατι είδα κατι λύσεις κ τρόμαξα για λίγο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Στην εκθεση επειδη δε προλαβαινα εγραψε 3 παρ. στο 1ο ζητ. και 2 παρ. στο 2ο λετε να μου κοψουν πολυ;
Κατι παρομοιο κι εγω:/: Εγραψα 3 παραγραφους για το 1ο ζητουμενο και απο μια μικρη για το 2ο και το 3ο ζητουμενο. Δυστυχως εχασα το μετρο και ηταν ηδη αργα. Πιστεύω θα μου κοψουν σημαντικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chili_pepper

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Ισως. Γιατί σκέψου οτι έλεγε
" αλλά και σε δραστηριότητες, ατομικές και συλλογικές "
Αν έγραψες και στις 2 παραγράφους μόνο για ατομικές ή μόνο για συλλογικές, σίγουρα θα σου κόψουν πολύ. Αν έγραψες 1 παρ. για ατομική και 1 για συλλογική, δε θα σου κόψουν και τόσο.

Ετσι σκεφτηκα και γω και εκανα 1 για ατομικη και 1 για συλλογικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Ετσι σκεφτηκα και γω και εκανα 1 για ατομικη και 1 για συλλογικη

Και εγω 2 έγραψα στο 2ο γιατι φοβόμουν μήπως ξεφύγω πολύ από το όριο λέξεων.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Έκανα μουτζούρες είναι η αλήθεια.Θέλω να πιστεύω ότι τα γράμματα είναι ευανάγνωστα.

Παιδιά οι επιτηρητές πως ήταν;Εμάς αρκετά αναίσθητοι.Η μια ήταν καλούλα , η άλλη στρίτζο αλλά έπεσε η αντιγραφή σύννεφο.
Ο μπροστά μου γύρισε ολόκληρος και είδε όλη την θεωρία.

κι εγω εκανα μερικες μουτζουρες αλλα δεν αγχωνομαι γι αυτο. εσβηνα με μια απλη γραμμη, παντως δεν γινεται πανικος.

ειχαμε μια επιτηρητρια αρκετα χαλαρη και καποια στιγμη εγινες της πουτανας. ρωτουσαν χυμα και δυνατα, γελουσαν κλπ και αυτη χαχανιζε. οκ δεν μου αρεσε καθολου, ενοχληθηκα αρκετα εκεινη την στιγμη. ο επιτηρητης μαναρι και αδιαφορος τελειως σαν επιτηρητης.


στο δευτερο εκανα 2 και το θεωρησα και λογικο για να υπαρχει ισορροπια στα ατομικα και συλλογικα. αλλα οπως και να εχει ο,τι εγινε, εγινε.

περα απο τις ασκησεις δεν μπορειτε να ξερετε πως τα πηγατε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
To θέμα δεν ήταν και από τα πιο εύκολα...εγώ όταν διάβαζα φαινόμενα ,νόμιζα ότι ήθελε συγκεκριμένα παραδείγματα και ίσως έτσι να έχω βγει λίγο εκτός θέματος (έγραψα για άστεγους-ζητιάνους, ρατσιστική συμπεριφορά σε μειονότητες και κακομεταχείρηση ζώων ) ..ευτυχώς που θυμήθηκα το τελευταίο λεπτό να βάλω τίτλο. Θεωρία κανονική , μπορούσε να βάλει πιο δύσκολα. Τέλος λίγο η περίληψη με δυσκόλεψε , ελπίζω να έχω αποδώσει σωστά το νόημα....


υ.γ (πειράζει που σε δύο παραγράφους χρησιμοποίησα α πληθυντικό και σε όλο το υπόλοιπο κείμενο γ πρόσωπο ? )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

billie perrakis

Νεοφερμένος

Ο billis p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
γτ λάθος; :/ μόνο αυτο μου κολλούσε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
To θέμα δεν ήταν και από τα πιο εύκολα...εγώ όταν διάβαζα φαινόμενα ,νόμιζα ότι ήθελε συγκεκριμένα παραδείγματα και ίσως έτσι να έχω βγει λίγο εκτός θέματος (έγραψα για άστεγους-ζητιάνους, ρατσιστική συμπεριφορά σε μειονότητες και κακομεταχείρηση ζώων ) ..ευτυχώς που θυμήθηκα το τελευταίο λεπτό να βάλω τίτλο. Θεωρία κανονική , μπορούσε να βάλει πιο δύσκολα. Τέλος λίγο η περίληψη με δυσκόλεψε , ελπίζω να έχω αποδώσει σωστά το νόημα....


υ.γ (πειράζει που σε δύο παραγράφους χρησιμοποίησα α πληθυντικό και σε όλο το υπόλοιπο κείμενο γ πρόσωπο ;)
Με τα φαινομενα εγώ καταλαβα εννοουσε περιστατικα που συμβαινουν γυρω μας και της μορφες που εχουν. Δεν ξερω τι αλλο ηθελε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βασω[ij]

Νεοφερμένος

Η Βασω[ij] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Θεωρώ ότι το θέμα ήταν πιο δύσκολο από το περσινό και πιο εύκολο από το προπέρσινο.Πείτε μου λίγο στον ορισμό τι βάλατε γένος και ειδοποιός διαφορά.Εγώ έβαλα γένος το μια λέξη και διαφορά όλα τα υπόλοιπα.Επίσης ξέρετε αν κόβουν στην έκθεση επειδή είναι μεγάλη;Έγραψα 3 σελίδες περίπου 700 λέξεις.

και εγω τον ορισμο ετσι τον εγραψα

παιδια στο αδιακοπης εβαλα αντωνυμο το μεμονωμενης... ταιριαζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top