[28/5/2014] Νεοελληνική Γλώσσα

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 86)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 17 19.8%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 36 41.9%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 27 31.4%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 3 3.5%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 2 2.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Στην εκθεση τι επιχειρηματα βαλατε;
Στο έλλειμμα ανθρωπιάς έβαλα 1.ρατσιστικά φαινόμενα,περιθωριοποίηση 2. Ατομικισμός ,συμφεροντολογία 3. Οι αναπτυγμένες χώρες εκμεταλλεύονται τις υποανάπτυκτες (:worry:)
Και στο δεύτερο 1.Εθελοντισμός και μη κυβερνητικές οργανώσεις .Έφερα ως παράδειγμα τους γιατρούς χωρίς σύνορα. 2.Καθημερινή συμπεριφορά ορισμένων ανθρώπων (έγραψα μια μαλακία του τύπου 'προσφέρουν ένα ζεστό χαμόγελο ,μια καλημέρα από τα βάθη της καρδιάς τους' , διάσημες προσωπικότητες προσφέρουν χρήματα σε ορφανοτροφία,οργανώσεις αλλά και άνθρωποι χωρίς οικονομική άνεση δίνουν ό,τι βοήθεια μπορουν στο συνάνθρωπο τους.
Βασικά στο δεύτερο μέρος πιστεύω έκανα βλακεία.Μπορούσα να γράψω κάτι άλλο.
Θεωρώ ότι το θέμα ήταν πιο δύσκολο από το περσινό και πιο εύκολο από το προπέρσινο.Πείτε μου λίγο στον ορισμό τι βάλατε γένος και ειδοποιός διαφορά.Εγώ έβαλα γένος το μια λέξη και διαφορά όλα τα υπόλοιπα.Επίσης ξέρετε αν κόβουν στην έκθεση επειδή είναι μεγάλη;Έγραψα 3 σελίδες περίπου 700 λέξεις.
Κι εγώ τις πέρασα τις 600 ελπίζω να μην κόψουν μονάδες.:/:
Τίτλο ελπίζω να βάλατε παιδιά, γιατί πιάνει 5 μόρια...κρίμα είναι να ξεκινάς με άριστα το 35...
Στην αρχή σκέφτηκα να βάλω τίτλο στυλ 'Παστίλιες για τον πόνο του άλλου' :P Τελικά έβαλα 'ΤΟ ΔΑΚΡΥ ΤΟΥ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥ'
Κολλάει έτσι; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Κοιτάζοντας κάποια σχόλια στο thread και αφού μάζεψα το σαγόνι μου από το πάτωμα μετά από ΤΟΣΗ μεγαλοφυία μαζεμένη, έχω να πω μόνο ότι η δημοσκόπηση στο πάνω μέρος της οθόνης είναι εμφανώς λανθασμένη, αφού δεν προβλέπει πεδίο επιλογής για όσους έγραψαν 110/100.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Ωραία :D
Γενικά από πλευράς εμφάνισης πώς ήταν το γραπτό σας;
Έκανα μουτζούρες είναι η αλήθεια.Θέλω να πιστεύω ότι τα γράμματα είναι ευανάγνωστα.

Παιδιά οι επιτηρητές πως ήταν;Εμάς αρκετά αναίσθητοι.Η μια ήταν καλούλα , η άλλη στρίτζο αλλά έπεσε η αντιγραφή σύννεφο.
Ο μπροστά μου γύρισε ολόκληρος και είδε όλη την θεωρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Εγώ το ξέρω. Εδώ όμως το αναφέρει.

Εμένα δε μου φαίνεται εντελώς λάθος (αφού τα περικείμενα τού δίνουν αρνητική χροιά: "έχει υποστεί τρομακτικές ___ "), αλλά ούτε ιδιαίτερα εύστοχο. Και το ό,τι το γράφει κάποιο φροντιστήριο ως σωστό, δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
δεν τα πηγα καλα...τα συνωνυμα και τα αντωνυμα ηταν παλουκι
ακουστε λιγο... στο οικουμενικη παει το συλλογικη; στο αναλισκεται το δρα; στο κοινοχρηστος το ιδιαιτερος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Παιδια, το κειμενο απο αποψη δυσκολιας για περιληψη, πως σας φανηκε?
Αν εξαιρέσουμε το σταδιακό παραλήρημα που γινόταν όλο και πιο έντονο καθώς τελείωνες το κείμενο
δε μου φάνηκε ιδιαίτερα δύσκολο κείμενο για περίληψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billie perrakis

Νεοφερμένος

Ο billis p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
στο αναλισκεται πάει το συμπεριφέρεται; στο οικονουμενικη πάει το ουσιώδης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Θεωρία πρέπει να πήρα και τα 35 στα 35, τώρα από εκεί και πέρα δεν ξέρω πως θα πάει περίληψη/παράγραφος/έκθεση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Νομίζω ότι έκανα μεγάλη βλακεία...
Στο δεύτερο σκέλος ήθελε ουσιαστικά προτάσεις;Δεν το ζητούσε ξεκάθαρα.
Έλεγε να αναφέρουμε δραστηριότητες συλλογικές και ατομικές.Έγραψα για εθελοντισμό κτλ αλλά τα ανέφερα ως πράγματα που συμβαίνουν και όχι ότι πρέπει να συμβούν.
Θα μου πάρουν την μισή έκθεση λάθος;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Θεωρώ ότι πρέπει να έγραψα πάνω από τον στόχο που είχα βάλει. Είμαι ευχαριστημένος.
Το σημαντικό όμως τώρα είναι να αφήσουμε πίσω μας την έκθεση και να πάμε παρακάτω.
Προσωπικά, στο επόμενο μάθημα (ΜΑΘ ΓΕΝ) πάω με τελείως άλλη ψυχολογία:

ΠΑΜΕ ΟΛΟΙ ΓΕΡΑ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
παιδιά μπορούν να κόψουν αν εχουμε ξεφύγει απο το όριο των λέξεων στην έκθεση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Νομίζω ότι έκανα μεγάλη βλακεία...
Στο δεύτερο σκέλος ήθελε ουσιαστικά προτάσεις;Δεν το ζητούσε ξεκάθαρα.
Έλεγε να αναφέρουμε δραστηριότητες συλλογικές και ατομικές.Έγραψα για εθελοντισμό κτλ αλλά τα ανέφερα ως πράγματα που συμβαίνουν και όχι ότι πρέπει να συμβούν.
Θα μου πάρουν την μισή έκθεση λάθος;;;
Είσαι οκ :)
Γιατί αν γίνονται κάποια πράγματα, πρέπει και να γίνονται.
Το ότι υπάρχει εθελοντισμός σήμερα δεν επηρεάζει το ότι πρέπει να υπάρχει γενικά και στο μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Έκανα μουτζούρες είναι η αλήθεια.Θέλω να πιστεύω ότι τα γράμματα είναι ευανάγνωστα.

Παιδιά οι επιτηρητές πως ήταν;Εμάς αρκετά αναίσθητοι.Η μια ήταν καλούλα , η άλλη στρίτζο αλλά έπεσε η αντιγραφή σύννεφο.
Ο μπροστά μου γύρισε ολόκληρος και είδε όλη την θεωρία.

Κι εγώ έκανα λίγες γι'αυτό :P

Εμάς ούτε καν..η μία κάτι έγραφε στην έδρα..ο άλλος όμως κοιτούσε συνέχεια και γυρνούσε με τον παραμικρό ήχο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 349102

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
η λυση στην αναπτυξη παραγραφου ειναι απολυτη?Γιατι ο ορισμος, οντως υπαρχει ξεκαθαρα ,αλλα εκεινη τη στιγμη λογω πιεσης ισως δεν μου ηρθε στο μυαλο και εγραψα οτι ο τροπος ηταν συγκριση αντιθεση.Το αιτιολογησα με χωρια μεσα απο το κειμενο και με δικα μου λογια λεγοντας οτι συγκρινει το]ην εννοεια του ορου ανθρωπια με βαση το σημερα και το παρελθον. Υπαρχει καποια περιπτωση να παρω μορια απο αυτο? Στις σημειωσεις κατω κατω γραφει οτι οποιαδηποτε απαντηση, σωστα τεκμηριωμενη θεωρειται σωστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eduard

Νεοφερμένος

Ο eduard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
δεν τα πηγα καλα...τα συνωνυμα και τα αντωνυμα ηταν παλουκι
ακουστε λιγο... στο οικουμενικη παει το συλλογικη; στο αναλισκεται το δρα; στο κοινοχρηστος το ιδιαιτερος;

Το ιδιαίτερος δεν πάει στο κοινόχρηστος. Ατομικός ή ιδιωτικός.
Το Οικουμενική δέχεται το Παγκόσμια, Πανανθρώπινη.
Και το Αναλίσκεται ξοδεύεται, αφιερώνεται, καταναλώνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
παιδιά μπορούν να κόψουν αν εχουμε ξεφύγει απο το όριο των λέξεων στην έκθεση;
Αν το εχεις παρακανει τοτε λογικα ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
καλα ηταν! τωρα πως τα πηγα δεν εχω ιδεα. ουτε στα μαθητικα μου χρονια δεν μπορουσα να υπολογισω την εκθεση. ελπιζω τουλαχιστον να ειναι ενας αξιοπρεπης βαθμος. ειδα τις λυσεις των ασκησεων και ολα καλα και αφου ανακουφιστηκα με αυτο δεν βλεπω τα υπολοιπα γιατι δεν θεωρω πως εχει και νοημα.

παντως στην αρχη πανικοβληθηκα τελειως, μεσα σε ενα τεταρτακι ειχα ηρεμησει!

καλα αποτελεσματα σε ολους και καλη συνεχεια με το μαθημα επιλογης!! :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βασω[ij]

Νεοφερμένος

Η Βασω[ij] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
παιδια εγω για αντωνυμο στο αδιακοπης εβαλα μεμονωμενης. ταιριαζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Έκανα μουτζούρες είναι η αλήθεια.Θέλω να πιστεύω ότι τα γράμματα είναι ευανάγνωστα.

Παιδιά οι επιτηρητές πως ήταν;Εμάς αρκετά αναίσθητοι.Η μια ήταν καλούλα , η άλλη στρίτζο αλλά έπεσε η αντιγραφή σύννεφο.
Ο μπροστά μου γύρισε ολόκληρος και είδε όλη την θεωρία.

Εμάς ήταν φοβερές οι επιτηρήτριες, είχα μια καθηγήτρια από το γυμνάσιο και μας έλεγε αστείες ιστορίες μέχρι να πάρουμε τα θέματα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top