[28/5/2014] Νεοελληνική Γλώσσα

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 86)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 17 19.8%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 36 41.9%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 27 31.4%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 3 3.5%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 2 2.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Δεν ήξερα ότι δίνεις. Και πως τελείωσες τόσο νωρίς; Σε μιάμιση ώρα τελείωσες; :confused:
Και πάλι εσύ, είσαι πιο ώριμος από ένα 18χρονο ,διαφορετικά αντιμετωπίζεις τις καταστάσεις! Και τέλος πάντων με αυτά που λες, νομίζω μόνο άγχος θα προκαλέσεις στους υποψηφίους όταν μπουν εδώ μέσα αργότερα!;)

Ναι περίπου σε τόσο που είπες έγραψα γύρω στις 5 σελίδες συνολικά αν δεν κάνω λάθος γεμάτες. :D Ότι ήθελε η ερώτηση γράφτηκαν και η περίληψη / έκθεση όσες λέξεις ήθελε. Στα άλλα έχεις δίκια για καταστάσεις κλπ!

Ρε παιδιά μην αγχώνεστε σιγά ρε! Δεν χάλασε και ο κοσμός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eduard

Νεοφερμένος

Ο eduard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Δεν είναι και τόσο εύκολο το θέμα για έναν 18χρονο. Ειδικά για ένα θέμα που δεν έχει διδαχτεί και πάρα πολύ ούτε ήταν μέσα στο "ΣΟΣ". Όσοι είμαστε απ' έξω το βλέπουμε διαφορετικά. Αλλά η πραγματικότητα μπορεί να είναι διαφορετική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Δεν είναι και τόσο εύκολο το θέμα για έναν 18χρονο. Ειδικά για ένα θέμα που δεν έχει διδαχτεί και πάρα πολύ ούτε ήταν μέσα στο "ΣΟΣ". Όσοι είμαστε απ' έξω το βλέπουμε διαφορετικά. Αλλά η πραγματικότητα μπορεί να είναι διαφορετική.

Εμένα το θέμα μου θυμίζει αρκετά τον εθελοντισμό, το οποίο είναι πάρα πολύ σος. Ο εθελοντής είναι και ανθρωπιστής, σωστά; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Στο Β4β εγώ θα έβαζα: 1) η οικουμενική ψυχή αισθάνεται βαθύτερα την ταλαιπωρία του ανθρώπου
2) μια έκφραση σιγά-σιγά φτωχαίνει
3) η "ανθρωπιά" είναι ένα νόμισμα που κυκλοφορεί σε όλα τα χέρια

Δε ξέρω κατά πόσο ισχύουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το κείμενο δεν είναι δύσκολο στην γενική κατανόηση αλλά είναι πολύ θεωρητικό, ο συγγραφέας εκφράζει την άποψη για την ανθρωπιά και ο τρόπος γραφής του ίσως δυσκολέψει μερικούς.

Για όσους κατάλαβαν το γενικό νόημα και τον συνειρμό του συγγραφέα η περίληψη δεν πρέπει να ήταν ιδιαίτερα δύσκολη καθώς έχει πολλές λεπτομέρειες που μπορούν να παραληφθούν εύκολα.

Η ανάπτυξη φαίνεται ενδιαφέρον, είναι ένα θέμα που το σκέφτομαι και εγώ συχνά. Η κοινωνία έχει γίνει ανταγωνιστική και ο καθένας μας είναι σαν να πολεμά με τον άλλον για να έχει στο τέλος "καλύτερη" ζωή με χρήματα, καλή δουλειά, φήμη κλπ. Η ειρωνεία είναι ότι οι ίδιες οι πανελλήνιες προβάλλουν αυτό το θέμα εφόσον είναι ένας διαγωνισμός επιβίωσης και ανταγωνισμού.

Β2 κλασσική ερώτηση πανελληνίων.

Το Β3 κλασσικό θέμα, έχει μερικά δύσκολα.

Β4 φαίνεται εύκολο.

Γ1 επίκαιρο.

Γενικά εντάξει φαίνεται σαν εξέταση, ούτε εύκολη ούτε δύσκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Όντως πολύ ωραίο το θέμα. Δεν είχε τίποτα το ιδιαίτερο καμία άσκηση, έβγαιναν όλες σχετικά εύκολα (βέβαια αλλιώς είναι όταν δίνεις πανελλήνιες και αλλιώς είναι που εγώ κάθομαι τώρα και τα βλέπω μπροστά σε μια οθόνη), εκτός από τα συνώνυμα-αντώνυμα (ειδικά τα πρώτα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Στο Β4β εγώ θα έβαζα: 1) η οικουμενική ψυχή αισθάνεται βαθύτερα την ταλαιπωρία του ανθρώπου
2) μια έκφραση σιγά-σιγά φτωχαίνει
3) η "ανθρωπιά" είναι ένα νόμισμα που κυκλοφορεί σε όλα τα χέρια

Δε ξέρω κατά πόσο ισχύουν..

Στην ίδια άσκηση, θα έβαζα:

1. "μια προσωπικότητα που ξοδευόταν ολόκληρη"
2. "ένας άνθρωπος..., που αναλίσκεται"
3. "μια έκφραση...αδειάζει..."

Προσωπικά, θα έβρισκα εκφράσεις που μόνο μεταφορές θα μπορούσαν να θεωρηθούν (παρά προσωποποιήσεις, αλληγορίες και άλλα εκφραστικά μέσα). Ο λόγος είναι ότι δεν ξέρεις αν ο διορθωτής εννοήσει τη μεταφορά με τη στενή ή με την ευρεία έννοια. :/:

Ελπίζω να είστε ικανοποιημένοι με τον εαυτό σας σήμερα! :D
Καλή συνέχεια! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Πανεύκολα τα θέματα, γελοία.. κτλ.

Βρε άντε μου και στο διάολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Ας ελπίσουμε ότι θα γίνει γρήγορα καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Πανεύκολα τα θέματα, γελοία.. κτλ.

Βρε άντε μου και στο διάολο.

Κοίτα, η αλήθεια είναι οτι εμείς τα βλέπουμε εύκολα γιατί είμαστε πίσω απο έναν υπολογιστή και δεν έχουμε το άγχος να τα λύσουμε.
Εσείς που γράψατε, πως τα είδατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Θεωρώ ότι το θέμα ήταν πιο δύσκολο από το περσινό και πιο εύκολο από το προπέρσινο.Πείτε μου λίγο στον ορισμό τι βάλατε γένος και ειδοποιός διαφορά.Εγώ έβαλα γένος το μια λέξη και διαφορά όλα τα υπόλοιπα.Επίσης ξέρετε αν κόβουν στην έκθεση επειδή είναι μεγάλη;Έγραψα 3 σελίδες περίπου 700 λέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Tρόποι ανάπτυξης είναι παραδείγματα και αιτιολόγηση?Από τα συνώνυμα-αντώνυμα ίσως δεν έγραφα ακριβώς τα αναλίσκεται,ευζωίας,αυτοακυρώνεται.Τα άλλα οκ!!Ας ελπίσουμε να είναι έτσι όλα τα μαθήματα

Κι εγώ αυτά ακριβώς έβαλα στην τύχη (συνώνυμα-αντώνυμα) Το θέμα έκθεσης μου φάνηκε καλό..και οι ασκήσεις..το κείμενο έτσι κι έτσι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Στην εκθεση τι επιχειρηματα βαλατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Tρόποι ανάπτυξης είναι παραδείγματα και αιτιολόγηση?Από τα συνώνυμα-αντώνυμα ίσως δεν έγραφα ακριβώς τα αναλίσκεται,ευζωίας,αυτοακυρώνεται.Τα άλλα οκ!!Ας ελπίσουμε να είναι έτσι όλα τα μαθήματα

με παραδείγματα και με ορισμό..γιατί αιτιολόγηση? :(

η έννοια που ορίζεται είναι η ανθρωπιά ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
με παραδείγματα και με ορισμό..γιατί αιτιολόγηση? :(

η έννοια που ορίζεται είναι η ανθρωπιά ..

κι εγώ αυτό έβαλα :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MsBonita31

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
https://www.madata.gr/panelladikes-2014/351284.html
Οι απαντησεις..οποιος τολμαει ας τις δει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eduard

Νεοφερμένος

Ο eduard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Επίσης ξέρετε αν κόβουν στην έκθεση επειδή είναι μεγάλη;Έγραψα 3 σελίδες περίπου 700 λέξεις.

Δυστυχώς γι' αυτόν τον λόγο θα χάσεις μόρια. Η εκφώνηση είναι σαφής (500-600 λέξεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Δυστυχώς γι' αυτόν τον λόγο θα χάσεις μόρια. Η εκφώνηση είναι σαφής (500-600 λέξεις).

Ούτε καν! Στην περίληψη αν ξέφυγε απ' το όριο θα του κόψουν μονάδες. Στην έκθεση δεν ισχύει.
17,1 έγραψα πέρσι, και είχα γράψει πάνω απο 650 λέξεις !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top