[28/5/2012] Αρχαία Ελληνική Γλώσσα

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 47)
  • [B]Άριστα[/B] 18-20

    Ψήφοι: 9 19.1%
  • [B]Πολύ καλά[/B] 15-18

    Ψήφοι: 17 36.2%
  • [B]Καλά[/B] 12-15

    Ψήφοι: 11 23.4%
  • [B]Μέτρια[/B] 10-12

    Ψήφοι: 7 14.9%
  • [B]Όχι καλά[/B] 5-10

    Ψήφοι: 2 4.3%
  • [B]Καθόλου καλά[/B] 0-5

    Ψήφοι: 1 2.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
ρεε παιδια αμα εχουμε γραψει σωστο τον τυπο και λαθος τον τονο φευγει ολο???
Μισή μονάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natassa.SP

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natassa.SP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
ρεε παιδια αμα εχουμε γραψει σωστο τον τυπο και λαθος τον τονο φευγει ολο???
.
Εξαρτάται αν είναι κανας γέρος θα σ κόψει λιγουλάκι αλλά μπορεί να κάνει και τα στραβα μάτια...8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleokasap

Νεοφερμένος

Η kleokasap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Μισή μονάδα.

μακαριι!

.
Εξαρτάται αν είναι κανας γέρος θα σ κόψει λιγουλάκι αλλά μπορεί να κάνει και τα στραβα μάτια...8)

αμα ειναι για λιγο ενταξει δεν πειραζει ολο δεν θελω...:(

και αλλη μια ερωτηση στον πλαγιο εκανα μια μεγαλη πατατα εκανα το ενα μερος λαθος δηλαδη δεν εβαλα το κρατησαιεν γμτοοοοο μου φευγει ολος ο πλαγιος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Το καθένα έπιανε 2 μόρια. Άρα εσύ έπρεπε να βάλεις το ότι στην πρώτη, να βάλεις το ει+ευκτική και να αλλάξεις το εστι σε είη .. πες μισό μόριο κάθε τύπος ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleokasap

Νεοφερμένος

Η kleokasap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ναι το εστι το εβαλα ειη και μετα ειναι αλλα δεν αλλα δεν αλλαξα τον υποθετικο... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Έκανα και εγώ ένα τραγικό λάθος στο υποθετικό λόγο απο απροσεξία. αντί να βάλω κρατήσαιεν έβαλα κρατήσαιντο. Tragic. Δεν το πρόσεξα καθόλου. Γενικά είχε αρκετά πράγματα να γράψεις και τελείωσα 3 λεπτά πριν το τέλος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleokasap

Νεοφερμένος

Η kleokasap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Έκανα και εγώ ένα τραγικό λάθος στο υποθετικό λόγο απο απροσεξία. αντί να βάλω κρατήσαιεν έβαλα κρατήσαιντο. Tragic. Δεν το πρόσεξα καθόλου. Γενικά είχε αρκετά πράγματα να γράψεις και τελείωσα 3 λεπτά πριν το τέλος....

κ εγω το ιδιο..! δεν ξερω τωρα ποσο θα μας κοψουν ευχομαι οχι ολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

starry_eyed

Δραστήριο μέλος

Η starry_eyed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 416 μηνύματα.
ωραια θεματακια και ωραιο κειμενακι αγνωστο...απαιτουσαν ομως προσοχη.
αριστοτελης μια ζωη! θυμαμαι το 2010 που ειχε πεσει αριστοτελης 3η(?) συνεχομενη χρονια κ ολοι ημασταν:eek:
δεν παμε με σος ομως γιατι ... η συνεχεια ειναι γνωστη σε ολους... καλη επιτυχια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Eγώ έχασα όλες τις μονάδες από τη μετατροπή. Πάνε 4...
Είχα και απροσεξίες στη γραμματική γαμώτο. Και έχασα 4 κ από εκεί. Έχασα και από συντακτικό...
Σκ...!
Αν μου είχε μείνει χρόνος για επανάληψη θα τα εντόπιζα τα λάθη στη γραμματική. >.<
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Κι εγώ το έκανα αυτό.
Δεν άλλαξα την υποθετική, γιατί δεν το κάνουμε και στα λατινικά και δεν το σκέφτηκα! xD
Παίρνουμε 2/4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Ξεχασα να γραψω εισαγωγη :look: :look:

ΥΓ:Το αγνωστο απο τα ευκολοτερα που εχουν πεσει ποτε...χθες μαλιστα ειπα οτι θα πεσει Θουκυδιδης

Κι εγώ έγραψα ότι θέλω να πέσει ο φίλος μου ο Θούκυς!!!!!

Να ρωτησω κατι?
Η λεξη αρετη παραγεται απο το ρημα αραρισκω,σωστα?:worry:

Από το θαμιστικό ρήμα αραρίσκω, ρίζα αρ- , από την οποία και ο Θεός Άρις, μεταξύ άλλων. Πες μου ότι κι εσύ έτσι ξεκίνησες την Β2 να τρελαθώ!!!!!

το τω γιατι δεν ειναι δοτικη προσωπικη κτητικη ????/ αφου εχει το εστι??????????????

Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ.........πφφφφφφφ:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Κι εγώ έγραψα ότι θέλω να πέσει ο φίλος μου ο Θούκυς!!!!!



Από το θαμιστικό ρήμα αραρίσκω, ρίζα αρ- , από την οποία και ο Θεός Άρις, μεταξύ άλλων. Πες μου ότι κι εσύ έτσι ξεκίνησες την Β2 να τρελαθώ!!!!!

Έτσι το ξεκίνησα περίπου εγώ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TWEETY

Νεοφερμένος

Η ΑγλαΪα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Το γνωστό φυσικά και δεν ήταν sos ! Το άγνωστο ήταν βατό με μερικά δύσκολα σημεία. Θεωρώ έχω γράψει καλά! Το τω ρε παιδιά τι ήτανε ;

tiramisu το σημείο εκεί με το επιδειν πως το μετέφρασες;
το τω ηταν δοτική προσωπική απο το έστι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Άλλο δεισιδαιμονία και άλλο λαϊκές παροιμίες...
Εδώ και πολλάα χρόνια!;)

Η ψυχή ως χρυσαλίδα υπάρχει σαν εικόνα από τον Όμηρο μέχρι τις μέρες μας. Δεν είναι δεισιδαιμονία (αφού γεμίζει ελπίδα τους ανθρώπους και όχι φόβο έναντι του Θεού), αλλά ούτε και παροιμία.......δηλαδή δεν λες η ψυχη ως χρυσαλίδα πέταξε και την είδα!
Βλέπω του χρόνου να βάζουν ΒΙυζηνό στο άγνωστο των αρχαίων πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TWEETY

Νεοφερμένος

Η ΑγλαΪα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
:)
Eγώ έχασα όλες τις μονάδες από τη μετατροπή. Πάνε 4...
Είχα και απροσεξίες στη γραμματική γαμώτο. Και έχασα 4 κ από εκεί. Έχασα και από συντακτικό...
Σκ...!
Αν μου είχε μείνει χρόνος για επανάληψη θα τα εντόπιζα τα λάθη στη γραμματική. >.<
Μια από τα ίδια,έχω νευριάσει απίστευτα με τα λάθη που έχω κάνει...τζάμπα μονάδες...
Οτι εγινε έγινε τώρα... Πάμε γεράαα για ιστορία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
έλα μωρέ...και εγώ έχω κάνει και είμαι για σκότωμα...σιγά...γιατί νομίζεις πως όλη η ελλάδα είναι τόσο σαϊνια που έχουν γράψει ε? :/:

εε οχι ενταξει ...αλλα το αγνωστο δεν ειναι και δυσκολο καλο ηταν...εγω εκανα βλακειες..το θεμα ειναι οτι δεν ειναι ενα διαγωνισμα να πεις στο επομενο θα προσεξω πιο πολυ ειναι πανελληνιες....μοναδα και μοριο!!!!!!:(

Κι εγώ έγραψα ότι θέλω να πέσει ο φίλος μου ο Θούκυς!!!!!



Από το θαμιστικό ρήμα αραρίσκω, ρίζα αρ- , από την οποία και ο Θεός Άρις, μεταξύ άλλων. Πες μου ότι κι εσύ έτσι ξεκίνησες την Β2 να τρελαθώ!!!!!

και εγω ετσι την ξεκινησα γιατι δεν ηξερα τι ακριβως να γραψω γενικα για την αρετη τι ειναι :whistle:

εκανα μια πατατα... ολη δικια μου... αντι εφοραν εγραψα επιοραν :worry:


So did I....το παιρνουν λαθος ε???:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
ρεε παιδια αμα εχουμε γραψει σωστο τον τυπο και λαθος τον τονο φευγει ολο???

Έλα μου ντε;;;;;;

Επίσης το στρατιῶται είναι επιθετικός προσδιορισμός στο Ἄνδρες; Γιατί στο φροντιστήριο της φίλης μου μάλωναν δυο φιλόλογοι η μία έλεγε παραθεση και ο άλλος επιθετικό. Εγώ το έβαλα επιθετικό γιατί είναι ουσιαστικό χωρίς άρθρο που προσδιορίζει ουσιαστικό ομοιόπτωτα....

Έπειτα, εκείνο το γαμημένο το τῳ που το έβαλα δοτική προσωπική κτητική........παίζουν να μου δώσουν κάτι για το δοτική προσωπική;;;; Ή μπα;


Έκανα και μαλακία τώρα το συνειδητοποίησα στο τελεσίδικη..............Τζάμπα μόριο γαμώτο, μπα που να μην προλάβει να τελεσιδικήσει, κακή δίκη να έχει !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βαλαρτ

Νεοφερμένος

Ο βαλαρτ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
To τῳ είναι καθαρή Δοτική Προσωπική Απλή γιατί το εστί εδώ είναι απρόσωπο με την έννοια του ''είναι δυνατόν''... έχουμε απρόσωπη σύνταξη ;) Ρε παιδιά όμως το στρατιωται δεν μπορεί να θεωρηθεί και Παράθεση;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
To τῳ είναι καθαρή Δοτική Προσωπική Απλή γιατί το εστί εδώ είναι απρόσωπο με την έννοια του ''είναι δυνατόν''... έχουμε απρόσωπη σύνταξη ;) Ρε παιδιά όμως το στρατιωται δεν μπορεί να θεωρηθεί και Παράθεση;;;

ειναι επιθετικος γιατι οτι προσδιοριζει τις λεξεις ανηρ γυνη και ανθρωπος ειναι επιθετικοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βαλαρτ

Νεοφερμένος

Ο βαλαρτ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
ειναι επιθετικος γιατι οτι προσδιοριζει τις λεξεις ανηρ γυνη και ανθρωπος ειναι επιθετικοι!

Και να φανταστείς ότι στην αρχή το σκέφτηκα αλλά στο φροντιστήριο μας το επέμεναν σαν Παράθεση... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top