[28/5/2010] Λατινικά Κατεύθυνσης

Πώς τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 30)
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 9 30.0%
  • Καλά

    Ψήφοι: 5 16.7%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 6 20.0%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 2 6.7%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 8 26.7%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να σχολιαστούν τα θέματα που έπεσαν, να πείτε πώς σας φάνηκαν, πώς γράψατε κ.λ.π.
Επειδή ο σκοπός αυτού του θέματος είναι ο παραπάνω, καλό θα ήταν το θέμα Πανελλήνιες 2010 , να μην επιβαρύνεται με τέτοιου είδους σχόλια... :)

Παρόμοια ξεχωριστά θέματα θα δημιουργηθούν και για τα υπόλοιπα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα.

Το θέμα θα ξεκλειδωθεί μετά το τέλος της αυριανής εξέτασης.

Καλή επιτυχία! :D

Προηγούμενα θέματα:

[14/5/2010] Έκθεση Γενικής Παιδείας
[17/5/2010] Μαθηματικά Γενικής Παιδείας
[17/5/2010] Βιολογία Γενικής Παιδείας
[17/5/2010] Φυσική Γενικής Παιδείας
[17/5/2010] Ιστορία Γενικής Παιδείας
[19/5/2010] Μαθηματικά Κατεύθυνσης
[19/5/2010] Νεοελληνική Λογοτεχνία Κατεύθυνσης
[21/5/2010] Χημεία-Βιοχημεία Κατεύθυνσης
[21/5/2010] Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων και Υπηρεσιών Κατεύθυνσης
[21/5/2010] Βιολογία Κατεύθυνσης
[21/5/2010] Ιστορία Κατεύθυνσης
[26/5/2010] Φυσική Κατεύθυνσης
[26/5/2010] Αρχαία Ελληνικά Κατεύθυνσης
___________________________________
updated: τα θέματα εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Magistros

Νεοφερμένος

Ο Magistros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
ΦΙΑΣΚΟ!! 3 λέξεις λάθος (malo, ocisso, moverat) -15 μοναδες ο μαλακας!!
:boom::boom::boom::boom:




*** αα ναι κάλο καλοκαίρι σε όλους και καλά αποτελέσματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
δεν εγραψα καθολου την δευτερη μεταφραση :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
εκανα χαζα λαθη στην γραμματικη γυρω στο 90 με κοβω!δεν θεωρω οτι ηταν δυσκολα αλλα δεν ειχε ποικιλια.πολυ γραμματικη γαμωτο!!!ενταξει γενικα ομως καλα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gregoir

Νεοφερμένος

Ο Gregoir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Τα θέματα μου φάνηκαν αρκετά "καλά", δηλαδή εξέταζαν ένα αρκετά μεγάλο πλήθος της ύλης. Προσωπικά έχα 5 μόρια (3 από ουσιαστικά, 2 από γραμματική). Καλη Επιτυχία σε όλου πάντως και από εδώ και πέρα για τους περισσότερους(που δεν γράφουν ΑΟΘ) καλο καλοκαίρι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Νομίζω πως έγραψα καλά. Γύρω στο 90 υπολογίζω, αλλά όλο και κάτι θα μου διέφυγε, δε μπορεί, στα λατινικά όλο κάνω βλακείες... Τέλος των πάντων, για μένα έχει σημασία ότι τελείωσε αυτό το μαρτύριο με τις πανελλήνιες! Εύχομαι σε όλους τους συμφορουμίτες που έδιναν φέτος πανελλήνιες ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΊΑ και ΚΑΛΆ ΑΠΟΤΕΛΈΣΜΑΤΑ!!!! Καλό καλοκαίρι παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Socratis

Νεοφερμένος

Ο Socratis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
παιδες τον πλαγιο λογο πως τον κανατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
Ασε γιατι παω να σκασω τον εκανα σωστα και αντι να βαλω patri εβαλα patrem!!!το respondeo παιρνει σε δοτικη αντικειμενο:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:τσαμπα μοναδες!!!! αν ειμαι σωστην γινοταν Iulia respondit patri canam esse se malle
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Δν μπορω να πω οτι τα θεματα ηταν πανευκολα αλλα ηταν δεν ηταν και δυσκολα.Επρεπε να προσεξεις και τη λεπτομερεια.Μερικοι τυποι στην γραμματικη εκρυβαν καποιες παγιδες.Επισης,και η δευτερευουσα προταση(η ενδοιαστικη)που επεσε αν καποιος δεν γνωριζε οτι ηταν ενδοιαστικη(αρκετοι φιλοι μου την εβαλαν τελικη)ή αν δεν ηξερε πως να αιτιολογησει το τροπο εισαγωγης ή αν δεν γνωριζε το ποιηματα πολυ ευκολα εχανε 8 μοναδες και με τη μια επεφτε ετσι στο 92 και κανενα αλλο λαθακι αρα πεφτεις στο 90 χωρις να το καταλαβεις.Έπισης μια μικρη δυσκολια για μενα υπηρχε στην μετατροπη ενεργητικης συνταξης σε παθητικη οπου επρεπε να καταλαβεις οτι το arma ειναι πληθυντικος ουδετερου ετσι ωστε να βαλεις και το ρημα στο σωστο τυπο(δηλαδη στο γ πληθυντικου ουδετερου γενους που γινεται mota erant).Ακομη πολλοι κανανε λαθος την αναπυξη μετοχης σε δευτερουσα προταση κι αντι να βαλουν Cum Scribonianus occisus est βαλανε occisus erat.Τελος και η τελευταια ασκηση με τον πλαγιο λογο ηταν μεν ευκολη αλλα ειχε πολλες μετατροπες(4 στο συνολο).Γενικοτερα τα θεματα απευθυνονταν στους καλα διαβασμενους,σ' αυτους που γνωριζαν πολυ καλη γραμματικη,καλο λεξιλογιο(ουσιαστικα,επιθετα,αντωνυμιες,παραθετικα(εστω και το ενα που επεσε επρεπε να ξερεις τουλαχριστον πως σχηματιζεται για να το βρεις), πολυ καλα τους αρχικους χρονους των ρηματων των κειμενων αλλα και ολα τα υπολοιπα οπως τον πλαγιο λογο.Τελος παντων,προσωπικα ειμαι πολυ χαρουμενος γιατι τα πηγα παρα πολυ καλα(υπολογιζω 97)βασικα ηταν το μαθημα που περιμενα να μου δωσει μορια και ευτυχως δικαωθηκα αφου τα πηγα μια χαρα.Παει κι αυτο τωρα και ετσι τελειωσαμε.Καλο καλοκαιρι σε ολους και καλο κουραγιο στους υπολοιπους που δινουν ΑΟΘ,ενα μαθημα που κρινει τα παντα στο 5ο πεδιο για το ποιος θα περασει ή οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Occisus esset δεν επρεπε να γινει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daffy3

Νεοφερμένος

Ο daffy3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
και εγώ νομίζω occisus esset ήταν, αφού ο διηγηματικός cum είναι πάντα με υποτακτική...:hmm:

αλήθεια αυτό με το patri λέτε να κόψει πολλές μονάδες γτ και ένας φίλος μου το έβαλε αιτιατική αντί για δοτική
εμάς πάντως η καθηγήτρια στο σχολείο μας έλεγε να μην βάζουμε καθόλου β' αντικείμενο ακριβώς για να μην κάνουμε λάθος και ότι και να μν υπάρχει καθόλου θα μας το πάρουν σωστό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Μπορεί να κόψουν,αλλά παραπάνω από 2 μόρια δεν υπάρχει περίπτωση! Κι εγώ αυτή την βλακεία έκανα..
Σίγουρα ήθελε υποτακτική με τον cum..

Ρε παιδιά,εύκολα εύκολα τα θέματα,όμως μέσα στις παγίδες ήταν!Εγώ έχασα τουλάχιστον 5 μόρια από απροσεξία..:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Socratis

Νεοφερμένος

Ο Socratis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Εγω που αντι να γραψω patri εγραψα pateri.Ελεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Magistros

Νεοφερμένος

Ο Magistros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Τον πλαγιο λογο τον ειχα μια χαρα (malle) και μετα οταν τα ξανακοιτουσα δεν ξερω γιατι αλλα μου φανηκε λάθος (!) και το "διορθωσα" σε maluisse!! μα ποσο μλκας!! :(:/:

Το moveo νομιζα οτι ηταν moveo, movui, movitum, movere οποτε ολες οι ασκησεις που το περιείχαν βγήκαν λαθος!!!:whatever::whatever::whatever:

Στην μετοχη πάλι χαζομαρες έκανα, το ociso το έκανα ενεργητικο τυπο... απογοητευση....................ευτυχως στα αλλα πηγα καλά, ελπιζω σε ενα 14/15max
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas0505

Νεοφερμένος

Ο kostas0505 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
σημερα πηγα να γραψω με 39 πυρετο!!!το κεφαλι μου πηγαινε να σπασει!!τελικα τα πηγα πολυ καλα!!μαλλον 100 τσεκαρα και τις απαντησεις και τα εχω σωστα!!!καλα αποτελεσματα παιδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Τα θέματα ήταν "καλά" όπως είπε κι ένα άλλο παιδί, από την άποψη ότι υπήρχαν αρκετές παγίδες, τόσο στη γραμματική όσο και στο συντακτικό.
Μπορούσε κανείς πολύ εύκολα να κάνει λάθη τα οποία κόστιζαν πολύ... :whip:

Έκανα τη μεγαλύτερη π α τ ά τ α του κόσμου, στην αλλαγή φωνής έκανα λάθος το πρόσωπο, έβαλα mota erat, αν είναι δυνατόν δηλαδή! Και τα έλεγξα δέκα φορές το καθένα, αλλά άμα κολλήσει κάπου το μυαλό :/::/::/:
Έλεος μ' αυτά τα πρόσωπα και στα λατινικά και στ' αρχαία:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gregoir

Νεοφερμένος

Ο Gregoir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Όντως η μετοχή γινόταν Cum Scribonianus occisus esset.
Όσο για τον πλάγιο λόγο, νομίζω ήταν αυτό που έπρεπε για τελευταίο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
ναι occisus esset!!πολλοι εκαναν λαθος το πρωτο ουσιαστικο !δεν ηταν το pater!!και εγω στην αρχη αλλα ευτυχως το διορθωσα.παντως αν και τελειωσα νοωρις τα ειδα περιπου 10 φορες και στις 10 κατι βρηκα!!ζαλιζομουνα κιολας,ελεος πια!αντε αλλο ενα γιατι αυτον τον πονο στο στομαχι πριν αρχισουμε δεν τον αντεχω!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lebron15

Νεοφερμένος

Ο lebron15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Τα λατινικα ηταν το μαθημα μου αλλα δυστυχως δεν εγραψα 100,απο οτι ειδα μετα εγραψα 97 μαλλον,εχω αγχωθει ομως γιατι δεν ξερω αν πιανω τη σχολη που θλεω τωρα,πιστευω ειμαι οριακα,ξερετε ποτε βγαιουν τα μορια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Τα λατινικα ηταν το μαθημα μου αλλα δυστυχως δεν εγραψα 100,απο οτι ειδα μετα εγραψα 97 μαλλον,εχω αγχωθει ομως γιατι δεν ξερω αν πιανω τη σχολη που θλεω τωρα,πιστευω ειμαι οριακα,ξερετε ποτε βγαιουν τα μορια;
Ποια σχολη σε ενδιαφερει?? Κοιταξε να δεις, μια απωλεια 3-4 μοριων δεν ειναι δα και τραγικη!! Αν εχεις παει καλα στα υπολοιπα δε χρειαζεται να φοβασαι... Αλλωστε πιστευω πως θα πεσουν οι βασεις φετος (εστω και οριακα), οποτε εχεις καλες πιθανοτητες!! Τα αποτελεσματα να τα περιμενετε 18 με 20 Ιουνιου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top