[27/5/2016] Βιολογία Κατεύθυνσης

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Sins

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Περιπτώσεις στο Γ1...? Είτε ο ΙΙ ήταν ΒΒ ή ΒΟ (βαριέμαι να γράφω το Ι και εκθέτη), δεν επηρέαζε την άσκηση, επειδή δεν σε νοιάζουν οι πιθανότητες. Πάλι για τον ζητούμενο ΑΟ ή ΑΒ έβγαινε. Με το μάτι βγαίνει. Αδυνατώ να πιστέψω ότι άνθρωπος μπορεί να έφαγε πάνω από 5 λεπτά στο Α και 20 λεπτά σε όλο το Β, αφήνοντας 2μιση ώρες για το Γ και το Δ. Αν πάλι κάποιος κόλλησε σε κάποιο ερώτημα (πχ. Γ1) και συνέχισε να ασχολείται για μία ώρα, τότε το πρόβλημά του είναι η διαχείριση του χρόνου, όχι τα θέματα.


εγώ πορσωπικά πήρα περιπτώσεις για το πως είναι ο γονότυπος της μητέρας ώστε να εξηγήσω οτι αναλόγως μπορεί να είναι το πατέρα ΙΑΙΑ ή ΙΑι. και μετά έκανα διασταυρώσεις και τέτοια οπότε έχασα αρκετή ώρα απο αυτό. Με το μάτι βγαίνει προφανώς, αλλά ξέρεις πανελλήνιες δίνεις εκείνη την στιγμή και έχεις το άγχος να γράψεις το κάθε τι όσο πιο τεκμηριωμένα μπορείς..οπότε απλά θα σε παρακαλούσα να μην κρίνεις τόσο πολύ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petmak97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petmak97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Λέτε θα κόψουν μόρια για το Δ5 με την αναστροφή...εγώ εκείνη την στιγμή δεν τον σκέφτηκα!! :confused: πάντως οι φοιτητές της Ιατρικής ας διαβάσουν λίγο παθολογία ή φυσιολογια και ας μην αγχωνουν τον κόσμο...μάγκες ήταν όταν δώσανε και γράψανε και χίλια μπράβο τους αφού είναι αρκετά δύσκολο...αλλά γτ να μπουν και να σχολιάσουν την ευκολία των θεμάτων...!! Ας επικρατήσει η ψυχραιμία χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris kn

Νεοφερμένος

Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Εχω εγκυρες πηγες,δεν κοβουν τιποτα στο Δ5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petmak97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petmak97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 216 μηνύματα.

GeorgeChalkis

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChalkis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Από που το άκουσες αν επιτρέπεται;:/:

έχουν έρθει οδηγίες για την βαθμολόγηση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Georginatsi

Νεοφερμένος

Η Georginatsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Εχω εγκυρες πηγες,δεν κοβουν τιποτα στο Δ5

Και όσοι το έλυσαν τι;; Τσάμπα χασαμε χρόνο;; Όλοι το ίδιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Keepmaw10

Νεοφερμένος

Ο Keepmaw10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδιά βοήθεια...δεν προλαβα να κάνω το Δ5 στη βιολογία...ολά τα αλλά τα έχω τελεια!!!Θα πιάσω ιατρική αθηνων?φυσικη έχω 20αρακι σιγουρο και χημεία δε φοβάμαι!!!

Πολυ φοβαμαι οτι θα σ κοψουν φιλε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Keepmaw10

Νεοφερμένος

Ο Keepmaw10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Λέτε θα κόψουν μόρια για το Δ5 με την αναστροφή...εγώ εκείνη την στιγμή δεν τον σκέφτηκα!! :confused: πάντως οι φοιτητές της Ιατρικής ας διαβάσουν λίγο παθολογία ή φυσιολογια και ας μην αγχωνουν τον κόσμο...μάγκες ήταν όταν δώσανε και γράψανε και χίλια μπράβο τους αφού είναι αρκετά δύσκολο...αλλά γτ να μπουν και να σχολιάσουν την ευκολία των θεμάτων...!! Ας επικρατήσει η ψυχραιμία χαχα

Πολυ φοβαμαι οτι θα το κοψουμ φιλε :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Παίδες μην αγχωνεστε είτε εύκολα είτε δύσκολα σας έβαλαν στην βιολογία οι βάσεις που αφορούν τις ιατρικες φάρμακευτηκες οαραιτρατικα θα ανέβουν η θα πέσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Keepmaw10

Νεοφερμένος

Ο Keepmaw10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Το θεμα γ πως σας φανηκε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Αν γράψεις χημεία 20 τότε βγάζεις 18.618 σύμφωνα και με τους βαθμούς που πιστεύεις ότι έχεις στα άλλα μαθήματα.Οποτε για να είσαι ήσυχος ένα 18 και άνω είναι ικανοποιητικο.Δυστυχως στο τρίτο πεδίο δεν γνωρίζουμε πως θα είναι οι βάσεις καθώς τα παιδιά δεν έχουν εξεταστεί χημεία.Αν τα θέματα της χημείας θα είναι τόσο απαιτητικά όσο και της βιολογίας τότε προβλέπεται πτώση στο 3ο πεδίο λόγω αυξημενων συντελεστών βαρύτητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Ο καλα διαβασμενος δεν θα βρει προβλημα, αλλα θεωρω οτι με το χρονο θα ειχαν θεμα τα παιδια. Ναι κι εγω τα ελυσα, αλλα 1ον) Δεν τα λες και τα πιο ευκολα, ανετα μεσα στο αγχος και την πιεση πεφτεις στις παγιδες του διαγωνισματος 2ον) Μπορει οι απαντησεις να βγαινουν ευκολα ( Πχ στα Γ1, Γ2) αλλα η αιτιολογηση για εναν που θελει να ειναι πληρης η απαντηση του ειναι αρκετα μεγαλη και τρωει χρονο. 3ον) Για εμας τους απεξω παντα ειναι λιγο πιο ευκολα γιατι αν αποφασισουμε να ασχοληθουμε ειμαστε σπιτακι μας, με την ανεση μας, στη σχολη μας. Ας δουμε ομως τους εαυτους μας οταν γραφαμε εξετασεις. Δεν νομιζω να αρεσε σε κανεναν μας να ακουμε τους απεξω να λενε ποσο ευκολα ηταν ( και ας ηταν αντικειμενικα). Τα θεματα σημερα για μενα ηταν καλα, αλλα ευκολα και αλλα λιγο πιο δυσκολα, χωρις να χρειαζεται να εχεις φωτοτυπια το βιβλιο στο μυαλο σου ( οποιος ειχε καταλαβει την υλη ηταν σε θεση να απαντησει). Ο καθενας μπορει να πει τη γνωμη του αλλα μεχρι εκει. Νομιζω αναλυσεις επι αναλυσεων απο ατομα που δεν δινουν δεν εχουν ιδιαιτερο νοημα. Καλη συνεχεια στους εξεταζομενους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georginatsi

Νεοφερμένος

Η Georginatsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Εχω εγκυρες πηγες,δεν κοβουν τιποτα στο Δ5

Και εμείς που το γράψαμε και με αναστροφή ,τι;; Αν ειναι ετσι πρεπει να το διευκρίνιζαν..τζάμπα χάσαμε χρόνο;;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Και εμείς που το γράψαμε και με αναστροφή ,τι;; Αν ειναι ετσι πρεπει να το διευκρίνιζαν..τζάμπα χάσαμε χρόνο;;:worry:

Εσεις μπραβο σας που ησασταν ψυχραιμοι και το γραψατε και αυτο. Αλλα δεν νομιζω να σου πηρε και πανω απο πεντε λεπτα. Δυο αλληλουχιες εγραφες, ελεγες συμφωνα με τα παραπανω και μπλα μπλα εδω βγαινει οτι η πρωτεινη εχει ενα αμινοξυ παραπανω και στις 2 θεσεις. Το μονο που μπορουν να κανουν ειναι να μην βαζουν 100 πχ αλλα 98 η 99 σε εναν που πηρε μια περιπτωση ( γιατι σκοπος του θεματος ειναι να εξετασει αν ξερετε τι προκαλουν η προσθηκη -απαλοιφη των βασεων και οτι ειναι καλυτερα να μπαινουν βασεις πολλαπλασια του 3 παρα του 4 η του 5 πχ). Ρωτα τον βιολογο στο σχολειο σου, πιθανα θα διορθωνει και θα ξερει να σου πει με σιγουρια τι οδηγιες εχουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petmak97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petmak97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Εγώ πάντως τα βρήκα τα θέματα δύσκολα όχι σαν πέρυσι αλλά ζόρικα...είμαι περσινός απόφοιτος παρεμπιπτόντως...εμείς π έχουμε χάσει ήδη την ιατρική τι να πούμε..έκθεση:80 φυσική:80 βιολογία:90
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Παλικάρια ηρεμαααα.....Εγώ πάντως τα βρήκα τα θέματα δύσκολα όχι σαν πέρυσι αλλά ζόρικα...είμαι περσινός απόφοιτος παρεμπιπτόντως...εμείς π έχουμε χάσει ήδη την ιατρική τι να πούμε..έκθεση:80 φυσική:80 βιολογία:90

Ελα ρε συ κριμα, γιατι ετσι φυσικη? Μην χανεις το κουραγιο σου ομως, μεχρι να βγουν οι βαθμοι δεν ξερεις ποσο εγραψες. Συγκεντρωσου να γραψεις χημεια τωρα, περασαν αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petmak97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petmak97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Ελα ρε συ κριμα, γιατι ετσι φυσικη? Μην χανεις το κουραγιο σου ομως, μεχρι να βγουν οι βαθμοι δεν ξερεις ποσο εγραψες. Συγκεντρωσου να γραψεις χημεια τωρα, περασαν αυτα
Φυσική έκανα στο θέμα Γ Μια απο τις μεγαλύτερες βλακείες που έχω κάνει ποτέ πραγματικά...ούτε στην Α λυκείου δεν είχα κανει ποτέ τέτοια χαζομάρα...:P:P Η απροσεξία είναι μέρος του παιχνιδιού....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

semi

Νεοφερμένος

Η semi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Εχω εγκυρες πηγες,δεν κοβουν τιποτα στο Δ5
αν επιτρέπεται, μπορείς να προσδιορίσεις τις πήγες; έχω αγωνία, γιατί πρόκειται για κρίσιμο ζήτημα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Φυσική έκανα στο θέμα Γ Μια απο τις μεγαλύτερες βλακείες που έχω κάνει ποτέ πραγματικά...ούτε στην Α λυκείου δεν είχα κανει ποτέ τέτοια χαζομάρα...:P:P Η απροσεξία είναι μέρος του παιχνιδιού....

Εβαλες μετρα αντι για αλγεβρικες τιμες στους τυπους??? Κριμα. Παντως δεν νομιζω να στο κοψουν ολο. Ξερεις τους τυπους αρα κατι παιρνεις απο εκει και στα αλλα δυο ερωτηματα δεν μπορουν να στα κοψουν ολα. Αν η φυσικη ειναι σωστη απο τα αριθμητικα δεν χανεις και πολλα ( Στο Γ3 πχ με λαθος στο Γ2 μπορει να βγαλεις λαθος φορα στη Δp αλλα αυτο δειχνει οτι ξερεις πως να βρεις αυτο που ζητανε αρα οχι πολλα. Σιγουρα δεν εισαι για 16)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Συγγνώμη, την παλεύετε μερικοί εδώ μέσα; Κάθεστε και κονταροχτυπιέστε με όποιον διαφωνεί με την άποψή σας ότι ήταν εύκολα/δύσκολα και ότι τι; Θα νιώσετε κάποια ηθική δικαίωση αν όλοι και όλες συμφωνήσουν μαζί σας; Ή θα αλλάξει το πώς γράψατε; Συνέρθετε λίγο!

Έκατσα και τα είδα και γω τα θέματα. Ήταν πολλά. Ήθελαν να κατέχεις πολύ καλά την θεωρία για να μην χάσεις χρόνο στο Α και στο Β και να έχεις σίγουρες τις μονάδες-μαξιλαράκι. Ναι, το Γ και το Δ θέμα δεν ήταν από τα τετριμμένα και αναμενόμενα που πέφτουν στις εύκολες χρονιές. Όμως ένας καλά διαβασμένος που έχει στόχο να γράψει 19+, δύσκολα να πέσει σε κάποια/κάποιες από τις παγίδες και να γράψει άσχημα.

Btw εγώ έδωσα το 2011. Ήταν η πρώτη χρονιά μετά από 2-3 συνεχόμενες που έπεφταν βατά ή ακόμα και εύκολα θέματα που ξαφνικά η δυσκολία ανέβηκε κατακόρυφα. Όλα τα σάιτ και τα κανάλια έδιναν εικόνα πανωλεθρίας στην Βιολογία κατεύθυνσης (και γενικής, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση). Εμένα κανένα δεν με ζόρισε τόσο ώστε να κολλήσω και να μην βρω την λύση, απλά χρονικά ήταν πίεση. Έγραψα 99%. Και αυτό το λέω μόνο σαν αντιπαράδειγμα για τα παραπάνω που ακούστηκαν ότι "λένε" ότι ήταν δύσκολα. Πολλά "λένε".
Ισχύει ότι αυτή την στιγμή είμαι στην ησυχία του σπιτιού μου, 5 χρόνια μετά τις πανελλήνιες, με ζεστό τσάι μπροστά μου και όσο χρόνο θέλω να δω τα θέματα, και σχεδόν έχοντας ξεχάσει την Βιολογία της Γ' λυκείου (πέραν των basics). Και δεν θα κάτσω να κάνω την έξυπνη πόσες ώρες θα μου έπαιρνε να τα λύσω. Πιθανόν 1 και πιθανόν 5 (αφού έχω ξεχάσει τα περισσότερα που διδάσκεστε). Αλλά αντιπαραβάλλοντάς τα με τα θέματα του '11 που έδωσα (και μου χουν μείνει :P), θεωρώ ότι ήταν ένα κλικ παραπάνω, αλλά όχι στον Θεό. Πάλι προλάβαινες να τα λύσεις και να τα τσεκάρεις και να αριστεύσεις.

καλά μας κοροιδεύεις? εσύ δεν είσαι στο δεύτερο/τρίτο χρόνο ιατρικής?
ο καθένας ο οποίος σπουδάζει ιατρική και κάθεται στο σπίτι του χαλαρά και λύνει τα θέματα θα πει ότι δεν είχα κατι τραγικό...
Καλά μην το λες, εγώ τελειώνω το 5ο και από Βιολογία μου 'χουν μείνει τα πάρα πάρα πάρα πάάάάάάρα πολύ βασικά. Πρέπει να τα φρεσκάρω για να πω ότι οκ κάθομαι και τα παλεύω! :P

Ρε τούβλο έδωσες το 2014 την αμέσως επομένη πιο εύκολη χρονιά από τη φετινή , σε ό,τι αφορά τα θέματα , και επειδή πέρασες Ιατρική μάς κάνεις τον καμπόσο

Γιούχου.https://ischool.e-steki.gr//www.pinterest.com/pin/create/extension/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top