[27/5/2016] Βιολογία Κατεύθυνσης

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μονο που ενα 15χρονο ενδιαφερεται για το γκομενακι που "σταμπαρε" προχθες κι οχι να γινει παπαγαλος .... 3 χρονια εκ των προτερων.
Εδω ενα 17-18χρονο και ανω δεν καθεται μονο του να διαβασει θα το κανει ενα 15χρονο; Ενα κυριολεκτικα παιδακι;




Αν μπορεις μαζεψε μου αυτα τα "ωραια" σου σε ενα αρχειο και στειλτο μου. :P
Κάθεσε τώρα και συζητάς με τον focko που παρακολουθεί Seniora Elis?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Όλοι ευχόμαστε να μην έγραψαν οι άλλοι ώστε να μειωθεί ο ανταγωνισμός...το να λες όμως εύχομαι οι περισσότεροι να βιάστηκαν στο Γ4 δεν σε τιμά...άποψη μου δεν θέλω να μαλώσω :P

Έτσι όπως το έθεσα ομολογώ οτι όντως δεν με τιμά
Το ανέφερα απλά γιατί και στο φροντιστήριο μου μπερδεύτηκαν με αυτο το θέμα και νόμιζαν οτι ζητούσε ζεύγη βάσεων, οπότε υποθέτω ότι πολλοί άλλοι θα βιάστηκαν ...Όχι πως κατά τα άλλα είχε καμιά άλλη δυσκολία αυτό το ερώτημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Το θεμα Α ειναι ωραιο, με ασυνηθιστες ερωτησεις ( αν κρινουμε απο αυτα που βαζουν καθε χρονο). Το θεμα Β ειναι ωραιο, εξω απο το πνευμα της παπαγαλιας ( γραφωντας απλα με δικα σου λογια αυτα που λεει το βιβλιο νομιζω θα σε βαθμολογησουν με ολες τις μοναδες), το θεμα Γ μου αρεσε και η ασκηση με τα δεντρα και η ασκηση με το πειραμα Hersey-Chase ( δεν απαιτειται παπαγαλια για να απαντησεις, απλα κατανοηση της υλης) και το θεμα Δ κλασσικο ( ισως παρει λιγο χρονο μεχρι να βρεθει το εσωνιο και να αποφασισεις ποια αλυσιδα ειναι κωδικη). Ελπιζω να τα πηγατε καλα οσοι δινατε, καλο κουραγιο για ενα τελευταιο ντου τωρα και μετα καλοκαιρι ;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki4you

Νεοφερμένος

Η Maraki4you αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Κάθεσε τώρα και συζητάς με τον focko που παρακολουθεί Seniora Elis?

Χαχαχαχαχα θεούλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChalkis

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChalkis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ρωτησα μερικους καθηγητες και μου ειπαν οτι ειναι πιθανον να μη ζητηθει η αναστροφη λετε να ισχυει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris kn

Νεοφερμένος

Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Μακαρι,δεν νομιζω να τη κανανε πολλοι την αναστροφη.Παντως μεχρι τωρα εχω δει απαντησεις απο μεθοδικο και κελαφα και την εχουν και τα δυο :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κάθεσε τώρα και συζητάς με τον focko που παρακολουθεί Seniora Elis?

Πολύ καλή youtuber είναι η Seniora Ellis ...


Αν μπορεις μαζεψε μου αυτα τα "ωραια" σου σε ενα αρχειο και στειλτο μου. :P


Παλιά είχα ένα blog που τα έγραφα και τα παιδιά μου στέλανε ερωτήσεις και απαντούσα. Πλέον το έχω σταματήσει γιατί βαρέθηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

idoctorwho

Νεοφερμένος

Ο idoctorwho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Κάθεσε τώρα και συζητάς με τον focko που παρακολουθεί Seniora Elis?

Αχ δεν το ξεραμε οτι οσοι παρακολουθουν seniora elis δεν εχουν νοημοσυνη και δεν μπορουν να συζητησουν με αλλους ανθρωπους,Χιλια συγνωμη!Μιλας μας εσυ για ποιους youtubers παρακολουθεις να σε κριτακαρουμε και λιγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris kn

Νεοφερμένος

Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Μονο ryan higa.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomasks

Νεοφερμένος

Ο thomasks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Τα θέματα ήταν κατά την άποψη μου τα πιο απαιτητικά των τελευταίων ετών. Έκρυβαν πολλές παγίδες και έπαιζαν με την κρίση σου. Ακόμα και η θεωρία απαιτούσε συνδυασμό και ο χρόνος μόλις που επαρκούσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosBusbis

Νεοφερμένος

Ο GiorgosBusbis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
βλεπω ειδησεις λενε πολυ δυσκολα θεματα μπαινω εδω ολοι αριστευσαν :P.Αθανατο i-school καθε χρονο τα ιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChalkis

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChalkis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
HAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHHAHAHAHHAHAHA
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petmak97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petmak97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Τα θέματα ήταν τσιμπημενα....με πολλές παγίδες.....εγώ πάντως μετά και από σήμερα πιστεύω στην πτώση των βάσεων....έτσι θέλω να πιστεύω αν και γενικά είμαι από φύση απαισιοδοξος χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δελτίο τύπου Πανελλήνιας ΄Ενωσης Βιοεπιστημόνων
https://www.pev.gr/eggrafa/pdf/viol. kat deltio tipu 2016.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
βλεπω ειδησεις λενε πολυ δυσκολα θεματα μπαινω εδω ολοι αριστευσαν :P.Αθανατο i-school καθε χρονο τα ιδια.

ρε. μη ζηλεύεις ρεεε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilis11

Νεοφερμένος

Ο Vasilis11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Απο οτι ακουσα μαλλον δεν ειναι σιγουρο οι οδηγιες που θα δωθουν θα θεωρουν οτι στο Δ5 δεν αναστρεφεται

Από που το άκουσες αν επιτρέπεται;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georginatsi

Νεοφερμένος

Η Georginatsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ωραια θεματα,δυσκολα.

Yπαρχει κανεις που να πηρε στο Δ5 δυο περιπτωσεις μια κανονικα και μια αναποδα?


Εγω☺️
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Ε, για να γράφεις τέτοια απάντηση σε υποψήφιο πανελληνίων, μάλλον έχεις. Κάνε μια διάγνωση μήπως βρεις τίποτα και δώσε μας την αναφορά σε άλλο ποστ!

καλά μας κοροιδεύεις? εσύ δεν είσαι στο δεύτερο/τρίτο χρόνο ιατρικής?
ο καθένας ο οποίος σπουδάζει ιατρική και κάθεται στο σπίτι του χαλαρά και λύνει τα θέματα θα πει ότι δεν είχα κατι τραγικό... το θέμα στο τρίωρο των εξετάσεων με όλο το άγχος που έχουν οι διαγωνιζόμενοι..συν ότι δεν σπουδάζουν ιατρική...οπότε ναι λογικά έχει Asperger για να μην καταλαβαίνεις τι διαφορά που έχεις εσύ απο ένα παιδί που γράφει..

Σκοπός δεν είναι να χαϊδεύουμε τα αυτιά των υποψηφίων, γιατί μετά δημιουργούνται ψεύτικες ελπίδες. Τα θέματα δεν ήταν και τα πιο εύκολα που έχουν πέσει τελευταία, αλλά σίγουρα δεν ήταν και τρομερά δύσκολα για τον χρόνο που δινόταν. Μιλάμε για θέματα Α και Β που ήταν κυριολεκτικά δώρο για όποιον ξέρει καλά την θεωρία, χωρίς πολύ γράψιμο και απώλεια χρόνου, και ένα θέμα Γ τετριμμένο (το Γ5 μπορούσε να μπερδέψει). Μέχρι το 15 έφτανε η γνώση της θεωρίας και η ψυχραιμία.

Το Δ δεν έχει κάτι καινούριο, αν και όντως έπρεπε στο Δ5 να προσδιορίζει αν μπορεί να γίνει αναστροφή. Θα μπορούσε να μπερδευτεί κάποιος στο Δ3, αν δεν καταλάβαινε ότι το ώριμο DNA θα χρησιμοποιηθεί στην μετάφραση (χωρίς το εσώνιο), αλλά η άσκηση καθοδηγούσε μέχρι εκεί.

Οπότε μην ορμάτε να μας φάτε όσους λέμε ότι τα θέματα δεν ήταν και καμία ολυμπιάδα βιολογίας. Οι 'απέξω' όντως δεν έχουμε το άγχος των υποψηφίων, και σας νιώθω επειδή και εμένα με επηρεάζει πολύ το άγχος ακόμα και στην σχολή, αλλά επίσης δεν έχουμε τον συναισθηματισμό σας και μπορούμε να κρίνουμε τα θέματα με βάση καθαρά και μόνο την δυσκολία τους σαν θέματα σε σχέση με άλλες χρονιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sins

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Σκοπός δεν είναι να χαϊδεύουμε τα αυτιά των υποψηφίων, γιατί μετά δημιουργούνται ψεύτικες ελπίδες. Τα θέματα δεν ήταν και τα πιο εύκολα που έχουν πέσει τελευταία, αλλά σίγουρα δεν ήταν και τρομερά δύσκολα για τον χρόνο που δινόταν. Μιλάμε για θέματα Α και Β που ήταν κυριολεκτικά δώρο για όποιον ξέρει καλά την θεωρία, χωρίς πολύ γράψιμο και απώλεια χρόνου, και ένα θέμα Γ τετριμμένο (το Γ5 μπορούσε να μπερδέψει). Μέχρι το 15 έφτανε η γνώση της θεωρίας και η ψυχραιμία.

Το Δ δεν έχει κάτι καινούριο, αν και όντως έπρεπε στο Δ5 να προσδιορίζει αν μπορεί να γίνει αναστροφή. Θα μπορούσε να μπερδευτεί κάποιος στο Δ3, αν δεν καταλάβαινε ότι το ώριμο DNA θα χρησιμοποιηθεί στην μετάφραση (χωρίς το εσώνιο), αλλά η άσκηση καθοδηγούσε μέχρι εκεί.

Οπότε μην ορμάτε να μας φάτε όσους λέμε ότι τα θέματα δεν ήταν και καμία ολυμπιάδα βιολογίας. Οι 'απέξω' όντως δεν έχουμε το άγχος των υποψηφίων, και σας νιώθω επειδή και εμένα με επηρεάζει πολύ το άγχος ακόμα και στην σχολή, αλλά επίσης δεν έχουμε τον συναισθηματισμό σας και μπορούμε να κρίνουμε τα θέματα με βάση καθαρά και μόνο την δυσκολία τους σαν θέματα σε σχέση με άλλες χρονιές.


κάνεις λάθος. Η θεωρία ήταν τσιμπημένη και ήθελε αρκετό γράψιμο. Μετά στο θέμα Γ , στο Γ1 έπαιρνες περιπτώσεις, στο οποίο πάλι έχανες πολύ χρόνο. γενικά αν ήθελε κάποιος να αιτιολογήσει σωστά όλες τις απαντήσεις, δεν προλάβαινε να το βγάλει το διαγώνισμα σε τρίωρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
κάνεις λάθος. Η θεωρία ήταν τσιμπημένη και ήθελε αρκετό γράψιμο. Μετά στο θέμα Γ , στο Γ1 έπαιρνες περιπτώσεις, στο οποίο πάλι έχανες πολύ χρόνο. γενικά αν ήθελε κάποιος να αιτιολογήσει σωστά όλες τις απαντήσεις, δεν προλάβαινε να το βγάλει το διαγώνισμα σε τρίωρο.

Περιπτώσεις στο Γ1...? Είτε ο ΙΙ ήταν ΒΒ ή ΒΟ (βαριέμαι να γράφω το Ι και εκθέτη), δεν επηρέαζε την άσκηση, επειδή δεν σε νοιάζουν οι πιθανότητες. Πάλι για τον ζητούμενο ΑΟ ή ΑΒ έβγαινε. Με το μάτι βγαίνει. Αδυνατώ να πιστέψω ότι άνθρωπος μπορεί να έφαγε πάνω από 5 λεπτά στο Α και 20 λεπτά σε όλο το Β, αφήνοντας 2μιση ώρες για το Γ και το Δ. Αν πάλι κάποιος κόλλησε σε κάποιο ερώτημα (πχ. Γ1) και συνέχισε να ασχολείται για μία ώρα, τότε το πρόβλημά του είναι η διαχείριση του χρόνου, όχι τα θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top