[27/5/2016] Βιολογία Κατεύθυνσης

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να σχολιαστούν τα θέματα που έπεσαν, να πείτε πώς σας φάνηκαν, πώς γράψατε κ.λ.π.

Επειδή ο σκοπός αυτού του θέματος είναι ο παραπάνω, καλό θα ήταν το θέμα Πανελλήνιες 2016, να μην επιβαρύνεται με τέτοιου είδους σχόλια... :)

Παρόμοια ξεχωριστά θέματα θα δημιουργηθούν και για τα υπόλοιπα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα.

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί όπου και θα προστεθούν τα θέματα και ενδεικτικές απαντήσεις σ'αυτά.

Καλή επιτυχία! :D

Θέματα
Απαντήσεις


Προηγούμενα μαθήματα:
[16/5/2016] Νεοελληνική Γλώσσα
[18/5/2016] Μαθηματικά Κατεύθυνσης
[18/5/2015] Αρχαία Ελληνικά Κατεύθυνσης
[20/5/16] Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής
[20/5/16] Βιολογία Γενικής Παιδείας
[20/5/16] Ιστορία Γενικής Παιδείας
[20/5/16] Φυσική Γενικής Παιδείας
[23/5/16] Φυσική Κατεύθυνσης - Παλαιό Σύστημα
[23/5/16] Φυσική Κατεύθυνσης - Νέο Σύστημα
[23/5/16] Ιστορία Κατεύθυνσης
[25/5/16] Αρχές Οικονομικής Θεωρίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Το θέμα ξεκλειδώθηκε. Καλή επιτυχία σε όλους!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:) Με μια πρώτη ματιά μου φάνηκαν εύκολα αλλά με μια προσεκτική ματιά τα θέματα είχαν παγιδούλες και ήταν ένα κλικ πάνω από τις προηγούμενες χρονιές λόγω χρόνου περισσότερου παρά λόγω δυσκολίας.

Επίσης δε μου άρεσε η άσκηση με τα γενεαλογικά δεντρά καθόλου :/

Η τέσσερα ήταν πολύ εύκολη...

Τα πολλαπλής επιλογής ήταν ωραία :D (το 4ο δε μου άρεσε όμως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Μα για να διακρίνει κανείς τις "παγιδούλες" δεν πρέπει πρώτα να κάτσει να τα λύσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μα για να διακρίνει κανείς τις "παγιδούλες" δεν πρέπει πρώτα να κάτσει να τα λύσει?

δεν είναι η βιολογία μαθηματικά είναι πολύ πιο εύκολο μάθημα
με το μάτι βλέπει ο καθένας την δυσκολία με εξαίρεση το 4ο θέμα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
δεν είναι η βιολογία μαθηματικά είναι πολύ πιο εύκολο μάθημα
με το μάτι βλέπει ο καθένας την δυσκολία με εξαίρεση το 4ο θέμα .

Αν τις παγιδούλες τις βλέπεις εύκολα, τότε χάνεται το νόημα της "παγιδούλας".
Πανεύκολα τα θέματα by the way :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αν τις παγιδούλες τις βλέπεις εύκολα, τότε χάνεται το νόημα της "παγιδούλας".
Πανεύκολα τα θέματα by the way :)

στο Γ4 θα κλάψουν παιδάκια νομίζω φίλε μου
θα την πατήσουν ... είχε πολλές τέτοιες.


νομίζω πως συγκριτικά ήταν πιο δύσκολα από προηγουμενες χρονιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
συμφωνα με εκτιμησεις απο το αλφαβητα τα θεματα κρινονται απαιτητικα με πολλα ερωτηματα για αριστα διαβασμενους.Εσεις πως τα ειδατε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosBusbis

Νεοφερμένος

Ο GiorgosBusbis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Τα θέματα είναι μεγάλης έκτασης και αυξημένης δυσκολίας. Καλύπτουν πολύ μεγάλο μέρος της εξεταστέας ύλης και απαιτούν κριτική σκέψη. Προορίζονται για άριστα προετοιμασμένους μαθητές.(alfavita).

Αλλα παραδοσιακα στο ischool καθε χρονο υπαρχει ενας ξερολας που τα θεωρει ολα ευκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αλλα παραδοσιακα στο ischool καθε χρονο υπαρχει ενας ξερολας που τα θεωρει ολα ευκολα

:hmm: μαν εγώ έγραψα πρώτος και είπα πως ήταν δύσκολα (με παγίδες)..... πανδύσκολα δεν ήταν ότι και να λένε οι φιλοι βιοεπιστήμονες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Τα θέματα είναι μεγάλης έκτασης και αυξημένης δυσκολίας. Καλύπτουν πολύ μεγάλο μέρος της εξεταστέας ύλης και απαιτούν κριτική σκέψη. Προορίζονται για άριστα προετοιμασμένους μαθητές.(alfavita).

Αλλα παραδοσιακα στο ischool καθε χρονο υπαρχει ενας ξερολας που τα θεωρει ολα ευκολα

εγώ είμαι αυτός :clapup:
αναφέρθηκα στις παγιδούλες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παιδιά έχετε 3 χρόνια από την πρώτη Λυκείου και διαβάσετε 120+ σελίδες... καθίστε και παπαγαλίστε το...αφού αυτό θέλουν οι Βιολόγοι. Αγοράστε το βιβλίο και αρχίστε το από την πρώτη Λυκείου..

Δεν βάζουν ωραία θέματα οι τύποι ..... για μένα απαιτούν καθαρή παπαγαλία και όχι κατανόηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosBusbis

Νεοφερμένος

Ο GiorgosBusbis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
fockos δεν εννουσα εσενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Παιδιά έχετε 3 χρόνια από την πρώτη Λυκείου και διαβάσετε 120+ σελίδες... καθίστε και παπαγαλίστε το...αφού αυτό θέλουν οι Βιολόγοι. Αγοράστε το βιβλίο και αρχίστε το από την πρώτη Λυκείου..

Δεν βάζουν ωραία θέματα οι τύποι .....

Έχεις δίκιο σε αυτό :/: Βέβαια άκουσα οτι έβαλαν/θα έβαζαν θέματα που θέλουν σκέψη. Ασκήσεις δηλαδή. Δεν διορθώνει κάτι αυτό πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris kn

Νεοφερμένος

Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ωραια θεματα,δυσκολα.

Yπαρχει κανεις που να πηρε στο Δ5 δυο περιπτωσεις μια κανονικα και μια αναποδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
:) Με μια πρώτη ματιά μου φάνηκαν εύκολα αλλά με μια προσεκτική ματιά τα θέματα είχαν παγιδούλες και ήταν ένα κλικ πάνω από τις προηγούμενες χρονιές λόγω χρόνου περισσότερου παρά λόγω δυσκολίας.

Επίσης δε μου άρεσε η άσκηση με τα γενεαλογικά δεντρά καθόλου :/

Η τέσσερα ήταν πολύ εύκολη...

Τα πολλαπλής επιλογής ήταν ωραία :D (το 4ο δε μου άρεσε όμως)
Eλα τωρα η ασκηση με τα γεννεαλογικα ηταν πολυ ωραια.Αν εδινα θα την εγραφα ανετα.Κατα τα αλλα πολλα ερωτηματα ειχε τοσο το θεμα Γ οσο και το θεμα Δ.Δεν ξερω αν θα προλαβαν τα παιδια να απαντησουν ορθα σε ολα τα θεματα σε 3 ωρες.Καθε χρονο βαζουν ολο και πιο δυσκολα θεματα στην βιολογια.Αντε να δουμε τι θα παιχτει με την χημεια τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Εκτιμώ ότι τα έγραψα όλα πολύ καλά και αναλυτικά, μου έφτασε επαρκώς ο χρόνος και τα θέματα ευτυχώς δεν ήταν σαν το μπάχαλο της φυσικής
Το γαμημένο εσωνιο δυστυχώς φοβάμαι ότι το έχασα παρότι το υπόλοιπο Δ θέμα μου βγήκε σωστά, ήθελε απλή λογική κατά τα άλλα... Αυτή η παγιδουλα ομολογώ μου την έφερε αλλά ας είναι, δεν πειράζει...
Έμεινε και η χημεία να κρίνει το τελικό αποτέλεσμα.....
Τα υπόλοιπα θέματα πιστεύω είναι οκ μετά απο έλεγχο των απαντήσεων
Εύχομαι οι περισσότεροι να βιάστηκαν στο γ4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris kn

Νεοφερμένος

Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Στο Δ5 κρυβοταν η μεγαλυτερη παγιδα που επρεπε να τα βαλεις και κανονικα και αντιστροφα και δεν ξερω ποσο θα μου κοψουν.Εκτιμω πως οι περισσοτεροι καναν το ιδιο λαθος με μενα.Ευτυχως στο Γ4 το εκανα σωστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChalkis

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChalkis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Στο γ1 επρεπε να λεει τους πιθανους γονοτυπους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top