[25/5/2009] Φυσική Θετικής & Τεχνολογικής Κατεύθυνσης

Πόσο υπολογίζετε ότι γράψατε;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • 90-100

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 80-90

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 70-80

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 60-70

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 50-60

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 40-50

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 30-40

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 20-30

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 10-20

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 0-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν εξεταζόμουν.

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Mια χαρά ήταν το 2γ. Πιασάρικο:)
-----------------------------------------
sorry αν σε στεναχωρήσω αλλά όταν είχα κάνει κάτι παρόμοιο σε κάποιο από τα περασμένα θέματα ο φυσικός μου που είναι διορθωτής πανελλαδικών αρκετά χρόνια είπε ότι ήταν λάθος. μακάρι να στο πάρουν σωστό ρε φίλε αλλά το κόβω χλωμό:(
τεσπα ελπίζω τουλάχιστον να μην μου κόψουν και τα 6 μόρια. Αν και από παλιά την θυμάμαι σαν αποδεικτική μέθοδο. Παίρνουμε κάτι δεδομένο και καταλήγουμε σε κάτι που ισχύει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
με ισοδυναμιες ειναι σωστο αυτο που λες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
πες λιγο ακριβως τι εκανες για να σου πω αν ισχυει ως μεθοδος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
με ισοδυναμιες ειναι σωστο αυτο που λες
με ισοδυναμίες το έκανα..

λοιπόν πήρα τη σωστή απάντηση (γ) αντικατέστησα και κατέληξα σε κάτι προφανές .. κάντε το και δείτε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
εξηγησε λιγο αναλυτικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γιατι; Κανονικα για να ειναι σωστο αυτο πρεπει να απορριψεις και τις υπολοιπες πιθανες απαντησεις.Αλλα και παλι "μπαζει".

Το 2γ πιστευω ηταν πολυ καλο ερωτημα γιατι επρεπε να εχεις πληρη επιγνωση των τυπων x,u,a(οχι απλως να μπορεις να λες:τι θελω; να βρω απομακρυνση την ταδε χρονικη στιγμη. αρα χ=Αημ...) και να μπορεις να "φτιαξεις" μεσα απο την ΑΔΕΤ μια απο τις 3 ζητουμενες μορφες.

Παντως ειναι πολυ καλυτερο απο τις απλες εφαρμογες τυπων που ηταν τις περισσοτερες φορες τα προηγουμενα χρονια.

Γιατί αν ήθελαν να εξετάσουν τη μαθηματική αυστηρότητα των πραγμάτων θα έπρεπε να διδάσκουν στα Μαθηματικά ύλη σχετική με αυτή που χρησιμοποιεί η Φυσική. Θα γνωρίζεις, άλλωστε, ότι σχεδόν ολόκληρη η Φυσική φέτος προέρχεται από αγνά και ξεκάθαρα Μαθηματικά, μεγάλο μέρος των οποίων δεν γνωρίζουμε. Δε μπορούνε, λοιπόν, να επιμείνουν στο μαθηματικό κομμάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
εξηγησε λιγο αναλυτικα

ε, τι αναλυτικά.. οπου α έβαλα -αmax(ημωt+φ) και΄τα λοιπά... έκανα πράξεις και βγήκε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
μαλλον θα χασεις μορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Γειά σας παίδες!Τα θέματα σε καμία περίπτωση δεν ήταν τόσο εύκολα όσο τα περσινά,ούτε ομως και τόσο δύσκολα όσο του 2006 που ήταν και τα καλύτερα θέματα κατα τη γνώμη μου...Θα δούμε τι θα γίνει με τις βάσεις,πραγματικά απορώ,γιατί πρώτη φορά φέτος,μετά από δύο χρόνια,δεν ακολούθησαν το μοτίβο εύκολη φυσική/δύσκολα μαθηματικά οπως ανέφερε ο φίλος miv πιο πάνω,αλλά έβαλαν και στα δύο θέματα μέτριας δυσκολίας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DK1991

Νεοφερμένος

Ο DK1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Για τη διαφορα φάσης είστε σίγουροι πως κόβουν? Γιατί στις λύσεις που δημοσιεύουν τα φρόντιστηρια έχω δει πολύ πιο χοντρές παραληπσεις π.χ. στο 2Α όχι μονο δεν αναλυουν την συνθετη κινηση σε Απλη Περιστροφικη και Απλη Μεταφορικη, όχι μόνο παίρνουν ως αυτονόητο το οτι οι δύο ταχυτητες ειναι καθετες μεταξυ τους, οχι μονο δεν αναφέρουν λέξη για την επαλληλια των κινησεων αλλα παιρνουν και αυτονοητα πως ucm=wR κατι που φυσικα θέλει απόδειξη. Εγω που έκανα αναλυτικα τα παραπάνω έγραψα 2 σελιδες οπως και πολλοι συμμαθητες μου και τα φροντιστηρια στη μεγαλη πλειοψηφια τους λένε "απο Πυθαγορειο έχουμε .....(αλλη μια σειρα)... αρα το β!! Δηλαδη ελεος! Μου ελεγε ο καθηγητης στο σχολειο μου πως σε αυτες τις λύσεις που παίρνουν ολα τα παραπανω δεδομένα max 3 μονάδες θα δώσει ως διορθωτης. Γιαυτο παιδια μην εφυσηχαζουμε, και να μην λεμε πως ηταν ευκολα καθώς η δυσκολια τους ηταν χιλιες φορες πιο μεγαλη απο την περσινη και την προπερσινή! Γερα για το τελευταιο ή προτελευταιο μαθημα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
μερικοι διορθωτες μπορει να μην το εκλαβουν ως τοσο τεκμηριωμενο τροπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
μερικοι διορθωτες μπορει να μην το εκλαβουν ως τοσο τεκμηριωμενο τροπο
αυτό είναι απάντηση σε αυτό που ρώτησα, δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Γιατί αν ήθελαν να εξετάσουν τη μαθηματική αυστηρότητα των πραγμάτων θα έπρεπε να διδάσκουν στα Μαθηματικά ύλη σχετική με αυτή που χρησιμοποιεί η Φυσική. Θα γνωρίζεις, άλλωστε, ότι σχεδόν ολόκληρη η Φυσική φέτος προέρχεται από αγνά και ξεκάθαρα Μαθηματικά, μεγάλο μέρος των οποίων δεν γνωρίζουμε. Δε μπορούνε, λοιπόν, να επιμείνουν στο μαθηματικό κομμάτι.
Δεν ειναι δα και τοσο μαθηματικη αυστηροτητα.Και οσον αφορα το 2γ, εγω πιστευω πως ηταν αρκετα καλο, και αν εβαζα εγω θεματα θα προτημουσα να μην ηταν ολα απλες εφαρμογες τυπων(βλεπε 2 πρωτα ερωτηματα Θεμα3).

Ασχετο:Μηπως θα ηταν καλυτερα οσον αφορα την φυσικη να εβαζε θεματα ο ΟΕΦΕ στις πανελληνιες;Δεν το λεω σαν προταση.Ξερω πως δεν γινεται.Απλως θελω να πω πως ηταν πολυ καλυτερα τα φετινα του ΟΕΦΕ απ'οτι των πανελληνιων.Και αυτο δεν ισχυε μονο φετος στη Φυσικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
κοιτα ο θειος μ που διορθωνει χρονια μ ειπε πως θα χασεις 2 μορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Για τη διαφορα φάσης είστε σίγουροι πως κόβουν? Γιατί στις λύσεις που δημοσιεύουν τα φρόντιστηρια έχω δει πολύ πιο χοντρές παραληπσεις π.χ. στο 2Α όχι μονο δεν αναλυουν την συνθετη κινηση σε Απλη Περιστροφικη και Απλη Μεταφορικη, όχι μόνο παίρνουν ως αυτονόητο το οτι οι δύο ταχυτητες ειναι καθετες μεταξυ τους, οχι μονο δεν αναφέρουν λέξη για την επαλληλια των κινησεων αλλα παιρνουν και αυτονοητα πως ucm=wR κατι που φυσικα θέλει απόδειξη. Εγω που έκανα αναλυτικα τα παραπάνω έγραψα 2 σελιδες οπως και πολλοι συμμαθητες μου και τα φροντιστηρια στη μεγαλη πλειοψηφια τους λένε "απο Πυθαγορειο έχουμε .....(αλλη μια σειρα)... αρα το β!! Δηλαδη ελεος! Μου ελεγε ο καθηγητης στο σχολειο μου πως σε αυτες τις λύσεις που παίρνουν ολα τα παραπανω δεδομένα max 3 μονάδες θα δώσει ως διορθωτης. Γιαυτο παιδια μην εφυσηχαζουμε, και να μην λεμε πως ηταν ευκολα καθώς η δυσκολια τους ηταν χιλιες φορες πιο μεγαλη απο την περσινη και την προπερσινή! Γερα για το τελευταιο ή προτελευταιο μαθημα!!

Το Ucm=ωR δεν χρειάζεται απόδειξη. Αρκεί να αναφέρεις ότι κάνει κύλιση χωρίς ολίσθηση και θεωρείται γνωστό.
-----------------------------------------
Δεν ειναι δα και τοσο μαθηματικη αυστηροτητα.Και οσον αφορα το 2γ, εγω πιστευω πως ηταν αρκετα καλο, και αν εβαζα εγω θεματα θα προτημουσα να μην ηταν ολα απλες εφαρμογες τυπων(βλεπε 2 πρωτα ερωτηματα Θεμα3).

Ασχετο:Μηπως θα ηταν καλυτερα οσον αφορα την φυσικη να εβαζε θεματα ο ΟΕΦΕ στις πανελληνιες;Δεν το λεω σαν προταση.Ξερω πως δεν γινεται.Απλως θελω να πω πως ηταν πολυ καλυτερα τα φετινα του ΟΕΦΕ απ'οτι των πανελληνιων.Και αυτο δεν ισχυε μονο φετος στη Φυσικη...

Όχι. Το παρακάνουν οι τύποι στον ΟΕΦΕ. Μια χαρά επίπεδο έχουν οι Πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Δεν ειναι δα και τοσο μαθηματικη αυστηροτητα.Και οσον αφορα το 2γ, εγω πιστευω πως ηταν αρκετα καλο, και αν εβαζα εγω θεματα θα προτημουσα να μην ηταν ολα απλες εφαρμογες τυπων(βλεπε 2 πρωτα ερωτηματα Θεμα3).

Ασχετο:Μηπως θα ηταν καλυτερα οσον αφορα την φυσικη να εβαζε θεματα ο ΟΕΦΕ στις πανελληνιες;Δεν το λεω σαν προταση.Ξερω πως δεν γινεται.Απλως θελω να πω πως ηταν πολυ καλυτερα τα φετινα του ΟΕΦΕ απ'οτι των πανελληνιων.Και αυτο δεν ισχυε μονο φετος στη Φυσικη...
Οι εφαρμογές τύπων είναι για να γίνει διαβάθμιση των μαθητών. Για να γράψουν κάτι και αυτοί που έχουν ανοίξει βιβλίο και να μην εξομοιώνονται με τους τελείως αδιάβαστους.
-----------------------------------------
κοιτα ο θειος μ που διορθωνει χρονια μ ειπε πως θα χασεις 2 μορια
Αν είναι για 2 μόρια οκ. Μπορείς να ρωτήσεις γιατί και συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DK1991

Νεοφερμένος

Ο DK1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Και πες οκ αυτο, συμφωνω αλλά σε Θέμα 2 ισως χρειαζεται η απόδειξη σε ασκηση σιγουρα είναι οπως τα λες.. Τα υπολοιπα? Κατα την γνώμη μου ηθελε 3 σχηματα ενα ΑΠΚ ενα ΑΜΚ κια μετα συνθετη και πολλη αναλυση. Οχι ομως το αισχος των φροντιστηριων που βγαζουν και υποδειγματικες λυσεις!! Ελπιζω τελικα να υιοθετηθει η αποψη του Φυσικου μου στη διορθωση καθως το Θεμα αυτο ηταν καλο και δεν πρεπει να ισοπεδωθει δλδ με ενα πυθαγορειο ολοι αριστα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Καλά, 2 στους 5 πάνω από 18; Λίγο απίθανο μου φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_ann_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _ann_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
μαθηματικα και φυσικη καλα θεματα δεν εβαλαν?οχι απροσεχτα..χωρις να απογοητευουν το μαθητη και δινοντας θαρρος στους επομενους.
αν ξερεις οτι θα αντιμερωπισεις παλουκια στις πανελληνιες δεν το ευχαριστιεσαι κατα τη διαρκεια της χρονιας..περισσοτερο αγχος σου δημιουργει και αισθηματα εγκαταλειψης..
τα 2-3 δυσκολουτσικα ερωτηματα γαματα(αν και μαθηματικα θα μου αρεσε να ηταν λιγο ποιο εξυπνα το 1 απτα 2 τελευταια) και τα υπολοιπα απολη την υλη που αρκουν για να φανουν αυτοι που διαβαζουν επιλεκτικα και αλλοι που εχουν αντιληψη ολης της υλης..
δεν ηταν δυσκολα για τους διαβασμενους ..αλλα γιατι θα επρεπε να ειναι δυσκολα..οι διαβασμενοι θα φανουν στα τελεταια..οι υπολοιποι στα προηγουμενα..
καλη επιτυχια στα υπολοιπα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top