[25/3/16] Αρχές Οικονομικής Θεωρίας

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να σχολιαστούν τα θέματα που έπεσαν, να πείτε πώς σας φάνηκαν, πώς γράψατε κ.λ.π.

Επειδή ο σκοπός αυτού του θέματος είναι ο παραπάνω, καλό θα ήταν το θέμα Πανελλήνιες 2016, να μην επιβαρύνεται με τέτοιου είδους σχόλια... :)

Παρόμοια ξεχωριστά θέματα θα δημιουργηθούν και για τα υπόλοιπα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα.

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί όπου και θα προστεθούν τα θέματα και ενδεικτικές απαντήσεις σ'αυτά.

Καλή επιτυχία! :D


Θέματα
Απαντήσεις




Προηγούμενα μαθήματα:
[16/5/2016] Νεοελληνική Γλώσσα
[18/5/2016] Μαθηματικά Κατεύθυνσης
[18/5/2015] Αρχαία Ελληνικά Κατεύθυνσης
[20/5/16] Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής
[20/5/16] Βιολογία Γενικής Παιδείας
[20/5/16] Ιστορία Γενικής Παιδείας
[20/5/16] Φυσική Γενικής Παιδείας
[23/5/16] Φυσική Κατεύθυνσης - Παλαιό Σύστημα
[23/5/16] Φυσική Κατεύθυνσης - Νέο Σύστημα
[23/5/16] Ιστορία Κατεύθυνσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Τα θέματα προστέθηκαν στο πρώτο μήνυμα. Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Ανεπαρκέστατη διαβάθμιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos1234567

Νεοφερμένος

Ο manos1234567 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Πολυ ευκολα θεματα...το 2 θε.α θεωριας εβγαινε και απο εναν που δε το ειχε διαβασει το βιβλιο καθολου....κριμα να ξευτιλιζεται ενα μαθημα ενος ολοκληρου πεδιου ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ανεπαρκέστατη διαβάθμιση.

το star βάλε λέει για τα θέματα ένας καθηγητής... χρειάστηκε διευκρίνηση

κάτι λένε για το πρώτο θέμα ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Αν και δεν έδινα εγώ,μόλις μίλησα με δυο φιλους μου που έδιναν.Χαρακτήρισαν τα θέματα ως "της πλάκας". Ας δουμε τι θα πουν και οι υποψήφιοι βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
το star βάλε λέει για τα θέματα ένας καθηγητής... χρειάστηκε διευκρίνηση

κάτι λένε για το πρώτο θέμα ..

Επέτρεψε μου να μην χρειάζομαι δεύτερη γνώμη για να κρίνω αυτό το διαγώνισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μιχαηλ1

Νεοφερμένος

Ο μιχαηλ1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
στο σταρ δεν ειναι η μιλφαρα;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
στο σταρ δεν ειναι η μιλφαρα;:P

ναι αλλά αυτή του ΣΚΑΙ είναι καλύτερη νομίζω

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ 2016: Αναστάτωση με ΛΑΘΟΣ θέμα στις Αρχές Οικονομικής Θεωρίας

Το star.gr σε συνεργασία με τα φροντιστήρια «Σπουδή» σας ενημερώνουν για τα θέματα

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ 2016: Αναστάτωση με ΛΑΘΟΣ θέμα στις Αρχές Οικονομικής Θεωρίας



25.05.2016 - 10.23

Στο μάθημα Αρχές Οικονομικής Θεωρίας εξετάζονται οι υποψήφιοι των ΓΕΛ που δίνουν με το νέο σύστημα (ομάδα προσανατολισμού Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής) καθώς επίσης και οι υποψήφιοι των ΓΕΛ και ΕΠΑΛ (ομάδα Β') που δίνουν με το παλιό σύστημα (μάθημα επιλογής όλων των κατευθύνσεων).

Τα θέματα ήταν σε γενικές γραμμές απλά και απολύτως αναμενόμενα.

Αναστάτωση προκλήθηκε όμως στους υποψηφίους στο Θέμα Δ, επειδή με τα δοσμένα στοιχεία η άσκηση κατέληγε σε μη αποδεκτό αποτέλεσμα.

Δόθηκε διευκρίνιση και συνεχίστηκαν ομαλά οι εξετάσεις.
πηγή star.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marakibou

Νεοφερμένος

Η marakibou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Οι ασκησεις πολυ ευκολες μονο στο Δ θεμα ενα υποερωτημα με εκανε να αναρωτηθω... Ωστοσο τα ΣΛ μου φανηκαν καπως και εχασα 2... Κατα τ'αλλα μια χαρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ότι μου κόψουν από θεωρία. Κατά τα άλλα είμαι λογικά πάνω από 97.

Πήγα σε 1-2 σημεία να την πατήσω αλλά κατά τα άλλα κλασσικά θέματα ΑΟΘ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημητρης Αγν

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης Αγν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Έκανα αρκετές μουντζούρες.Πόσο θα με κόψουν?Επίσης στο Γ4 είπα οτι είναι εφικτός ο συνδιασμός μοτι βρίσκεται κάτω ( οχι αρίστερα πυ επρέπε)οτι μπορεί να πραγματοποιήθει οταν υποαπασχολούνται οι παραγωγικοι συντελέστες ή οταν χειρότερέψει η τεχνολογία ή συνδιασμός των 2.Πόσο θα κοπώ και για αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George_HPFR

Νεοφερμένος

Ο George_HPFR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Παρόλο που φέτος δεν έδωσα ΑΟΘ,έχω να πω ότι υπήρχε διαβάθμιση στα θέματα.Το Θέμα Α ήταν πολύ απλό.Το Θέμα Β ήταν επίσης ένα <<καλό>> κομμάτι θεωρίας.Το Θέμα Γ ήταν ένα κλασσικότατο θέμα,το οποίο ήταν εύκολο. Το Θέμα Δ ήταν το <<δύσκολο>> πρόβλημα που έπρεπε να λυθεί.Γενικά,υπήρχε μια διαβάθμιση και τα φετινά θέματα ΑΟΘ ήταν ελαφρώς πιο δύσκολα από τα περσινά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos1234567

Νεοφερμένος

Ο manos1234567 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Ενας υποψηφιος που ειχδ λυσει τα θεματα τογ αοθ απο το 2000 που ξεκινησε να εξεταζεται επιανε το αριστα χαλαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Πολύ εύκολα μου φάνηκαν τα θέματα προσωπικά-η διευκρίνιση για το θέμα Δ ήρθε νωρίς οπότε δεν "χρειάστηκε" να προβληματιστώ για το ενδεχόμενο αδιέξοδο στο οποίο έβγαινε η άσκηση.Από ότι είδα στις λύσεις έχω βγάλει τα ίδια αποτελέσματα οπότε νομίζω το έχω πιάσει το 100:D
Ένας απόφοιτος που έδινε ξανά φέτος μου είπε πως τα φετινά του φάνηκαν δυσκολότερα...τώρα κατα πόσο ισχύει δεν ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ήταν πιο δύσκολα από τα περσινά αλλά στις μέσες άκρες κλασσικό επίπεδο ΑΟΘ.

QUOTE=Δημητρης Αγν;4260009]Έκανα αρκετές μουντζούρες.Πόσο θα με κόψουν?Επίσης στο Γ4 είπα οτι είναι εφικτός ο συνδιασμός μοτι βρίσκεται κάτω ( οχι αρίστερα πυ επρέπε)οτι μπορεί να πραγματοποιήθει οταν υποαπασχολούνται οι παραγωγικοι συντελέστες ή οταν χειρότερέψει η τεχνολογία ή συνδιασμός των 2.Πόσο θα κοπώ και για αυτο?[/QUOTE]
Δεν ξέρω πραγματικά αν τρολλαρεις. Από τις μουτζούρες τίποτα αρκεί να φαίνεται η λύση σου ορθά. Από αυτά που λες 1 μοριάκι που σε ένα άψογο γραπτό ίσως και να στο χαρίσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penitina

Νεοφερμένος

Η penitina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Ήταν πιο δύσκολα από τα περσινά αλλά στις μέσες άκρες κλασσικό επίπεδο ΑΟΘ.

QUOTE=Δημητρης Αγν;4260009]Έκανα αρκετές μουντζούρες.Πόσο θα με κόψουν?Επίσης στο Γ4 είπα οτι είναι εφικτός ο συνδιασμός μοτι βρίσκεται κάτω ( οχι αρίστερα πυ επρέπε)οτι μπορεί να πραγματοποιήθει οταν υποαπασχολούνται οι παραγωγικοι συντελέστες ή οταν χειρότερέψει η τεχνολογία ή συνδιασμός των 2.Πόσο θα κοπώ και για αυτο?
Δεν ξέρω πραγματικά αν τρολλαρεις. Από τις μουτζούρες τίποτα αρκεί να φαίνεται η λύση σου ορθά. Από αυτά που λες 1 μοριάκι που σε ένα άψογο γραπτό ίσως και να στο χαρίσουν.[/QUOTE]

Chris μπορείς σε παρακαλώ να κάνεις μια πρόβλεψη και για τη βάση ΟΔΕ ΟΠΑ όπως έκανες και για το πολυτεχείο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημητρης Αγν

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης Αγν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ήταν πιο δύσκολα από τα περσινά αλλά στις μέσες άκρες κλασσικό επίπεδο ΑΟΘ.

QUOTE=Δημητρης Αγν;4260009]Έκανα αρκετές μουντζούρες.Πόσο θα με κόψουν?Επίσης στο Γ4 είπα οτι είναι εφικτός ο συνδιασμός μοτι βρίσκεται κάτω ( οχι αρίστερα πυ επρέπε)οτι μπορεί να πραγματοποιήθει οταν υποαπασχολούνται οι παραγωγικοι συντελέστες ή οταν χειρότερέψει η τεχνολογία ή συνδιασμός των 2.Πόσο θα κοπώ και για αυτο?
Δεν ξέρω πραγματικά αν τρολλαρεις. Από τις μουτζούρες τίποτα αρκεί να φαίνεται η λύση σου ορθά. Από αυτά που λες 1 μοριάκι που σε ένα άψογο γραπτό ίσως και να στο χαρίσουν.[/QUOTE]

Για την ΚΠΔ ένας φίλος μου με είπε πως αν εγράψα πως είναι κάτω και οχι αριστερά χάνω ολές τις μονάδες.Συγκεκριμένα είπε πως έπρεπε να πω α) οτι η ΚΠΔ είναι αριστερά και οχι κάτω,β)οτι υποαπασχολούνται οι παραγωγικοί συντελεστές και οχι το 'ή οταν χειρότερέψει η τεχνολογία ή συνδιασμός των 2.'
Για αυτό ρώτησα επειδή με άγχωσε .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
5 μορια έπιανε ο υπολογισμός και η οικονομική σημασία και που είναι. 3 μορια έπιανε ο υπολογισμός και από 1 τα άλλα. 1 μοριάκι δηλαδή. Παιδιά λίγο λογική, μου θέλετε και Οικονομικά.

Pentina, το ΟΔΕ του ΌΠΑ θα κυμαίνεται 15,0-15,5.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημητρης Αγν

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης Αγν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
5 μορια έπιανε ο υπολογισμός και η οικονομική σημασία και που είναι. 3 μορια έπιανε ο υπολογισμός και από 1 τα άλλα. 1 μοριάκι δηλαδή. Παιδιά λίγο λογική, μου θέλετε και Οικονομικά.

Pentina, το ΟΔΕ του ΌΠΑ θα κυμαίνεται 15,0-15,5.


Πληροφορικη θελουμε αλλα δεν πειραζει.Απλα ο συγκεκριμενος ειχε 'φιλο' εναν παλιο βαθμολογητη και ηξερε

Παντως οσους ρωτησα ολοι γραψανε στο Αοθ σημερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top