[24/5/2013] Βιολογία Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 30 75.0%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 1 2.5%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 2 5.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να σχολιαστούν τα θέματα που έπεσαν, να πείτε πώς σας φάνηκαν, πώς γράψατε κ.λ.π.

Επειδή ο σκοπός αυτού του θέματος είναι ο παραπάνω, καλό θα ήταν το θέμα Πανελλήνιες 2013, να μην επιβαρύνεται με τέτοιου είδους σχόλια... :)

Παρόμοια ξεχωριστά θέματα θα δημιουργηθούν και για τα υπόλοιπα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα.

Το θέμα ξεκλειδώθηκε !
Στο αρχικό πόστ του θέματος θα ανέβουν τα θέματα που έπεσαν σήμερα και μερικές προτεινόμενες λύσεις που θα κυκλοφορήσουν στο διαδίκτυο.

Καλή προσπάθεια ευχόμαστε σε όλους τους υποψηφίους!

Θέματα!

Λύσεις της ΠΕΒ.
Ενδεικτικές Απαντήσεις

Προηγούμενα μαθήματα:
[17/5/2013] Νεοελληνική Γλώσσα

[20/5/2013] Μαθηματικά Γενικής Παιδείας
[20/5/2013] Βιολογία Γενικής Παιδείας
[20/5/2013] Φυσική Γενικής Παιδείας
[20/5/2013] Ιστορία Γενικής Παιδείας

[22/5/2013] Νεοελληνική Λογοτεχνία
[22/5/2013] Φυσική Κατεύθυνσης


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2013/them_bio_kat_c_hmer_no_1305.pdf να και τα θεματα της Βιολογιας...

Μαλιστα και πολυ ωραια θεματα, στρωτα χωρις παγιδες, θα γραψουν καλα τα παιδια! Αντε να δουμε αποτελεσματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
δεν ξερω πως θα τα κρινουν τα παιδια αλλα μου μοιαζουν απαιτητικα τα θεματα.

ειδικα το Δ κατι μ λεει πως θα καψει κοσμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
δεν ξερω πως θα τα κρινουν τα παιδια αλλα μου μοιαζουν απαιτητικα τα θεματα.

ειδικα το Δ κατι μ λεει πως θα καψει κοσμο
Μπα δεν νομιζω ακομα κ το Δ4 καλο μου φαινεται απλα προκυπτουν διαφορετικοι συνδιασμοι και πρπ να παρουν ολες τις περιπτωσεις. Καλα θα τα πανε πιστευω αλλα ας περιμενουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
αν είναι το ίδιο βιβλίο που είχαμε και εμείς τότε θα αρχίσουν γκρίνιες.
Πάντως τα θέματα είναι εύκολα για έναν που γνωρίζει βιολογία για τους μαθητές δε γνωρίζω....
πάντως προβλέπω γκρίνιες

στο Γ1 επειδή δε μας λέει το είδος του εντόμου ο μαθητής θα ήταν καλό να γράψει πως η μεταβίβαση γίνεται με βάση τους νόμους του mendel (Φυσικα και να μη το γράψει δε νομίζω να κοπεί τπτ). αλλά λέμε τπτ.
Ισως καλύτερα να έμπαινα θέμα με βάση την φρουτόμυγα ή τα μπιζέλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Μπα δεν νομιζω ακομα κ το Δ4 καλο μου φαινεται απλα προκυπτουν διαφορετικοι συνδιασμοι και πρπ να παρουν ολες τις περιπτωσεις. Καλα θα τα πανε πιστευω αλλα ας περιμενουμε...
βασικά θέλει αρκετή δουλειά το 4ο θέμα και κυρίως προσοχή για να πάρουν όλες τις περιπτώσεις όπως λες. Γενικά όμως δεν θυμάμαι τέτοιο θέμα στο λύκειο:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Μπα δεν νομιζω ακομα κ το Δ4 καλο μου φαινεται απλα προκυπτουν διαφορετικοι συνδιασμοι και πρπ να παρουν ολες τις περιπτωσεις. Καλα θα τα πανε πιστευω αλλα ας περιμενουμε...

καλα τα παιδια π δινουν θ τ κρινουν :P

απλα αν εδινα τωρα πανελληνιες με το αγχος που θα ειχα θα ειχα κομπλαρει πολυ ασχημα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
βασικά θέλει αρκετή δουλειά το 4ο θέμα και κυρίως προσοχή για να πάρουν όλες τις περιπτώσεις όπως λες. Γενικά όμως δεν θυμάμαι τέτοιο θέμα στο λύκειο:hmm:
Ε αυτα με τους υβριδισμους ειναι κλασικα σιγουρα εχουν ξαναδει τα παιδια θυμαμαι υπηρχε το 2010 (αν δεν κανω λαθος) ξανα στις πανελλ ως 3ο θεμα... Το μονο λιγο διαφορετικο ειναι το Δ4 αλλα με τη λογικη λυνεται ευκολα... Βεβαια στη βιολογια παντα παιζει κ το θεμα του ο χρονος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Παιδιά στο Β θέμα νομίζω ότι θα πέσουν γκρίνιες ...


τα παιδια της θετικής που διάλεξαν ως μάθημα επιλογής μαθηματικά γενικής είναι τα πιο αδικημένα των φετινών εξετάσεω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Ε αυτα με τους υβριδισμους ειναι κλασικα σιγουρα εχουν ξαναδει τα παιδια θυμαμαι υπηρχε το 2010 (αν δεν κανω λαθος) ξανα στις πανελλ ως 3ο θεμα... Το μονο λιγο διαφορετικο ειναι το Δ4 αλλα με τη λογικη λυνεται ευκολα... Βεβαια στη βιολογια παντα παιζει κ το θεμα του ο χρονος :P

το 2010 ειχαμε δυο μορια και μας εδινε εναν ανιχνευτη κ μετα ρωτουσε διαφορα! υπηρχε μια μικρη ομοιοτητα στα θεματα!

αυτο με τον χρονο ναι γιατι πρεπει να γραψεις πολλααααααααααααααααααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Παιδιά στο Β θέμα νομίζω ότι θα πέσουν γκρίνιες ...


τα παιδια της θετικής που διάλεξαν ως μάθημα επιλογής μαθηματικά γενικής είναι τα πιο αδικημένα των φετινών εξετάσεω
τι ακριβώς σε χαλάει τόοσ πολύ στο 2ο θέμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
τι ακριβώς σε χαλάει τόοσ πολύ στο 2ο θέμα?
το β1 και β2 δεν υπήρχαν στο βιβλίο οταν εγώ έκανα βιολογία κατεύθυνσης. Αν η απάντηση είναι αντιγραφή από το βιβλίο τότε πάω πάσω.

το Γ και το Δ ενώ φαίνονται πολύπλοκα αν τα οργανώσεις βγαίνουν χωρίς προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
φοκο δεν ξερω ποιο βιβλιο εκανες αλλα υπαρχουν εχω την εντυπωση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
φοκο δεν ξερω ποιο βιβλιο εκανες αλλα υπαρχουν εχω την εντυπωση :P
το ίδιο κάναμε αλλά εγώ το έκανα το 2004 και δε το είχανε τότε στην ύλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
δεν ηταν στο βιβλιο ή δεν το ειχατε στην υλη? Ο>Ο Ο.Ο Ο<Ο


πλεον και υπαρχει και ειναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
βατα θεματα.. ακριβως ιδιου επιπεδου με περυσι... καλα προετοιμασμένος => αριστα(οπως σε ολα)
2 ασκησεις, θεωρια βατη και κλασσικα πολλαπλης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
δεν ηταν στο βιβλιο ή δεν το ειχατε στην υλη? Ο>Ο Ο.Ο Ο<Ο


πλεον και υπαρχει και ειναι :P
Δεν έχω ιδεά ότι δεν ήταν στην ύλη δε το διάβαζα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Τα θέματα ήταν normal πιστεύω αλλά είχε πάρα πολυ γράψιμο.Οι ασκήσεις καλές και οι ερωτήσεις το ίδιο.Πιστεύω ότι τα θέματα ήταν όπως έπρεπε να είναι.Βέβαια τα γραμματά μου ήταν άθλια και τώρα φοβάμαι για το χειρότερο...Ελπίζω να έχουν μπόλικη υπομονή οι βιολόγοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vHSdis

Νεοφερμένος

Ο vHSdis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Νομιζω το Γ3 θα τους δυσκολεψει στο να βρουν 5 περιπτωσεις οπου δεν ισχυει ο 2ος νομος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Τα θέματα ήταν normal πιστεύω αλλά είχε πάρα πολυ γράψιμο.Οι ασκήσεις καλές και οι ερωτήσεις το ίδιο.Πιστεύω ότι τα θέματα ήταν όπως έπρεπε να είναι.Βέβαια τα γραμματά μου ήταν άθλια και τώρα φοβάμαι για το χειρότερο...Ελπίζω να έχουν μπόλικη υπομονή οι βιολόγοι...
καλά μην ανησυχείς για τα γράμματα μωρέ!! εντάξει αν δεν είχε και η βιολογία πολύ γράψιμο...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top