[23/5/2012] Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

Πως θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 102)
  • [B]Άριστα[/B] 18-20

    Ψήφοι: 60 58.8%
  • [B]Πολύ καλά[/B] 15-18

    Ψήφοι: 19 18.6%
  • [B]Καλά[/B] 12-15

    Ψήφοι: 9 8.8%
  • [B]Μέτρια[/B] 10-12

    Ψήφοι: 7 6.9%
  • [B]Όχι καλά[/B] 5-10

    Ψήφοι: 3 2.9%
  • [B]Καθόλου καλά[/B] 0-5

    Ψήφοι: 4 3.9%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

greekoo

Νεοφερμένος

Ο greekoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ΠΩ!! Τα εγραψα ΟΛΑ μια χαρα και σωστα και εκανα μια βλακεια στην διαμεσο (αντι για 25 εβαλα 15).

Πόσο πιστέυετε οτι θα μου κοψουν? Το συγκεκριμενο υποερωτημα επαιρνε 4 μορια .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mizzkaterinoula

Νεοφερμένος

Η Mizzkaterinoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Ηταν αρκετα ευκολα αλλα απο το αγχος μου εκανε τρομερες βλακειες. Στην χειροτερη περιπτωση που το γραπτο μου εχει πεσει σε αυστηρο διορθωτη θα εχω γραψει απο 17 και πανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Από ότι φαίνεται προσπαθούν όντως να το ανεβάσουν το επίπεδο της εξέτασης σε αυτό το μάθημα..
Δεν μπορώ να πω αν τα θέματα ήταν πιο δύσκολα ή όχι από τα αντίστοιχα περσινά, αλλά σίγουρα ήταν πιο δύσκολα από τα θέματα μέχρι το 2010.
Υποθέτω λόγω άγχους/πολλών πράξεων/ψαρώματος πολλοί δεν θα έγραψαν όσο ήθελαν..
Πάντως "μου άρεσαν" τα θέματα..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παραλογικός

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι άσχετο.Αν στο ερώτημα με τα Σωστό-Λάθος αντί για ολόκληρες τις λέξεις βάζαμε "Σ"ή "Λ" θα μας κόψουν το θέμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι άσχετο.Αν στο ερώτημα με τα Σωστό-Λάθος αντί για ολόκληρες τις λέξεις βάζαμε "Σ"ή "Λ" θα μας κόψουν το θέμα?

Όχι βρε,είπαμε!:P Άμα κοβόντουσαν έτσι τα μόρια θα υπήρχε και αρνητική βαθμολογία!Ηρέμησε!Καλή επιτυχία στην κατεύθυνση σου τώρα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παραλογικός

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Όχι βρε,είπαμε!:P Άμα κοβόντουσαν έτσι τα μόρια θα υπήρχε και αρνητική βαθμολογία!Ηρέμησε!Καλή επιτυχία στην κατεύθυνση σου τώρα!:)

Ευχαριστώ πολύ έχεις δίκιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsolas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
ρε σεις οι βαθμολογητες δεν θελουν να σας φανε(αναλογα και τα ψυχολγικα που εχουν βεβαια).σε σημεια που υπαρχουν ασαφειες θα πιασουν σωστη καθε λυση που στεκει...ακομα και το ελαχιστο να κανετε σε καποιο θεμα θα παρετε π.χ. να γραψετε τη θεωρια θα παρετε καποια μορια μην αγχωνεστε τοσο για τετοια πραγματα δεν αξιζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Μην κλαίγεστε μωρέ, καιρός ήταν οι σοβάδες της θεωρητικής να βγούνε από τις οικονομικές σχολές.Αυτοί οι ΛΙΓΟΙ που έχουν μια κάποια μαθηματική ικανότητα, ας γράψουν, οι άλλοι μπούλο.Για να μη νομίζουν και μερικοί ότι το μάθημα είναι δύσκολο.Με το συμπάθειο, κιόλας.

μα εγώ ξέρω πως 'οι σοβάδες' της θεωρητικής που λες εσύ,συνήθως αποφεύγουν να πάρουν μαθηματικά΄,επιλέγοντας τη βιολογία σαν 2η λύση! :P αν δεν ήταν πιο σίγουροι δε θα τα έπαιρναν..κι εντάξει,συμφωνώ σε αυτό που λες ότι μερικοί εξ'αυτών μπαίνουν από καπρίτσιο στο 5ο πεδίο και σε οικονομικές σχολές για να αναδειχθούν [ίσως] διότι έχει βάση αυτό που λες [θα παίρναν τεχνολογική αν πραγματικό αντικείμενο που τους ενδιέφερε ήταν τα μαθηματικά],αλλά δεν τα ισοπεδώνουμε όλα!δε σημαίνει πως όποιος είναι θεωρητική δεν παίρνει από μαθηματικά.. ;) ..τυχαίνει όμως πολλοί από εμάς τους θεωρητικούς να έχουμε μαζί με τα θεωρητικά μαθήματα και περαιτέρω αγάπες..βέβαια μερικοί προτιμούν 'τον εύκολο δρόμο'..άλλο αν την πατάνε μετά! ;) σκέψου επίσης ότι μερικοί θεωρητικοί δεν επέλεξαν άλλη κατεύθυνση λόγω φυσικής ας πούμε...ελάχιστοι ενδιαφέρονται πραγματικά για τα θεωρητικά μαθήματα,υπάρχουν κι αυτοί όμως που τους αρέσουν ΟΛΑ! επίσης..ξέρω περίπτωση από άλλο λύκειο της πόλης μου (2 παιδιά ήταν βασικά) που από τεχνολογική με επιλεγόμενο ιστορία μπήκαν φιλολογία..αν αυτό φαίνεται τώρα ορθό... :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι άσχετο.Αν στο ερώτημα με τα Σωστό-Λάθος αντί για ολόκληρες τις λέξεις βάζαμε "Σ"ή "Λ" θα μας κόψουν το θέμα?
Kαι εγω το εκανα αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis_92

Νεοφερμένος

Ο giannis_92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Μην κλαίγεστε μωρέ, καιρός ήταν οι σοβάδες της θεωρητικής να βγούνε από τις οικονομικές σχολές.Αυτοί οι ΛΙΓΟΙ που έχουν μια κάποια μαθηματική ικανότητα, ας γράψουν, οι άλλοι μπούλο.Για να μη νομίζουν και μερικοί ότι το μάθημα είναι δύσκολο.Με το συμπάθειο, κιόλας.

Αν και σκληρά τα λόγια σου, αυτή είναι η αλήθεια..Και πίστεψε με υπάρχουν αρκετοί "σοβάδες" στις οικονομικές σχολές. Πάντως παιδί που καταφέρνει από θεωρητική να γράψει πάνω από 17 στα μαθηματικά είναι πρώτος μάγκας! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Ιδού για τα μαθηματικα

Για τα Θέματα των Πανελλαδικών στα Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής Γ Λυκείου Γενικής Παιδείας στο Δ1 όπου ζητείται να αποδειχθεί ότι η συνάρτηση είναι γνησίως φθίνουσα στο διάστημα , η παράγωγος της συνάρτησης που προκύπτει είναι με το "=" να ισχύει μόνο στο e.

Η αντίστοιχη περίπτωση καλύπτεται πλήρως από το Θεώρημα που υπάρχει στην σελ. 262 του βιβλίου της Θετικής και Τεχνολογικής Κατεύθυνσης αλλά όχι από το αντίστοιχο θεώρημα στο βιβλίο της Γενικής Παιδείας στη σελίδα 40.

Οπότε η Θεωρητική κατεύθυνση δεν έχει γνώση της αντίστοιχης περίπτωσης.


Πηγή: https://edu4u.gr/Comments.aspx?qId=12759
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Ρε παιδιά στο Β4 δεν είχε λάθος?
Δεν μπορεί να είναι σωστό το 8%.
Το 8% των 60 μαθητών βγαίνει 4,8 μαθητές, δηλαδή δεκαδικός! Τι είναι αυτό?
Εγώ έκανα στρογγυλοποίηση το 4,8 σε 4 μαθητές, και έβγαλα ποσοστό περίπου 6,67%, το οποίο ποσοστό αντιστοιχεί ακριβώς σε 4 μαθητές.
Κατά τα άλλα όλα σωστά.
Πόσο λέτε να μου κόψουν (5 μόρια έπιανε όλο) για αυτή την στρογγυλοποίηση που έκανα?
Γιατί αν το άφηνα σε 4,8 μαθητές θα μου έβγαινε σωστά 8%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η στρογγυλοποίηση του 4,8 κάνει 5. Τώρα προσωπικά δεν νομίζω να σου αφαιρέσουν πολύ. Ωστόσο ζητούσε το ποσοστό και όχι ποσό των μαθητών, δεν χρειαζόταν να το γράψεις καν. Γνώμη μου είναι ότι αν σε κόψουν, θα είναι το πολύ δυο μονάδες. Ωστόσο δεν ξέρω καν τι θα μπορούσε να γίνει στην περίπτωση σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
κι εγώ 2 μονάδες υπολογίζω.
ναι σωστά πήγαινε με τα fi αλλά δεν είναι και λάθος να βρεις πρώτα το πλήθος και μετά να το κάνεις ποσοστό.
Αν στρογγυλοποιούσα σε 5 θα είναι σαν να πρόσθετα μαθητή κι αυτό είναι εκ'των πραγμάτων λάθος.
Ενώ σε 4 που έκανα δεν είναι λάθος, αν σκεφτείς ότι είναι ομαδοποιημένα δεδομένα και έχει κάνει κι αυτός στρογγυλοποιήσεις πριν για να βγάλει καλά το πλάτος c. το λέει το βιβλίο αυτό.
Το θέμα ήταν ότι η επιτροπή θα έπρεπε να είχε προνοησει για αυτούς που θα πάνε να βρουν πρώτα το πλήθος, και να φροντίσει να μην βγαίνει δεκαδικός, αλλά ακέραιος.
Αλλά είπαμε φέτος οι επιτροπές δεν τα κοιτάνε και πολύ όλα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Εγώ βρήκα 4,8 μαθητές και στη συνέχεια ποσοστό 8%. Δεν νομίζω να χάσω κάτι:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

depth.hunter

Νεοφερμένος

Η depth.hunter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Εγώ βρήκα 4,8 μαθητές και στη συνέχεια ποσοστό 8%. Δεν νομίζω να χάσω κάτι:hmm:

οχι ρε αλιμονο! εγω θα χασω που εβαλα 5 γιατι λεω δεν μπορω να κοψω μαθητες στη μεση η ηλιθια :P και με 5 μαθητες μου βγηκε 8,33% :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενα_94

Νεοφερμένος

Η ελενα_94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
να σε ρωτησω κατι?
στο ερωτημα δ3 π η8ελε να βαλεις απολυτο, εκτος οτι δεν εβαλα κ βρηκα τις μισες λυσεις, εγραψα οτι επειδη τα σημεια ειναι 10 τοτε το 'β' ανηκει απο 30 (π ηταν το αποτελεσμα της ανισοτητας) μεχρι 39.. (δηλαδη 10 σημεια βητα)
λες να χασω παραπανω απο το μισο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Κοιτα εχεις κανει ολη την διαδικασια σωστη βρηκες συντελεστη τυπικη αποκλιση ,μεση τιμη ,cv οποτε θα παρεις αν επιανε 8 τουλαχιστον 4 ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
οχι ρε αλιμονο! εγω θα χασω που εβαλα 5 γιατι λεω δεν μπορω να κοψω μαθητες στη μεση η ηλιθια :P και με 5 μαθητες μου βγηκε 8,33% :(
Και πάλι όμως θεωρούμε αυθαίρετα ότι οι παρατηρήσεις μιας κλάσης κατανέμονται ομοιόμορφα, άρα και το 8%, όπως και το 8,3% είναι κατά προσέγγιση. Π.χ. σε μια κλάση [10, 20) όλες οι παρατηρήσεις που ανήκουν σε αυτή μπορεί να έχουν τιμή 19 και στο διάστημα [10, 15) να ανήκει το 0 και όχι το μισό της κλάσης. Αν πέσεις σε φυσιολογικό εξεταστή δε νομίζω να χάσεις πάνω από 2 μόρια.
να σε ρωτησω κατι?
στο ερωτημα δ3 π η8ελε να βαλεις απολυτο, εκτος οτι δεν εβαλα κ βρηκα τις μισες λυσεις, εγραψα οτι επειδη τα σημεια ειναι 10 τοτε το 'β' ανηκει απο 30 (π ηταν το αποτελεσμα της ανισοτητας) μεχρι 39.. (δηλαδη 10 σημεια βητα)
λες να χασω παραπανω απο το μισο ?
Όχι, γιατί το ερώτημα ήθελε και μέση τιμή, και τυπική απόκλιση και τη συνθήκη CV<=0,1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενα_94

Νεοφερμένος

Η ελενα_94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
ναι αλλα δν εβαλα απολυτο κ εδωσα και λαν8ασμενη ΑΠΑΝΤΗΣΗ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top