[22/5/2013] Φυσική Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 113)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 28 24.8%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 20 17.7%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 24 21.2%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 16 14.2%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 18 15.9%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 7 6.2%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

saktop

Νεοφερμένος

Ο saktop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Υπήρξε και λάθος με τα νούμερα του Γ θεματος. Ο χρόνος που θελει μεχρι την πρωτη κρουση,για να διανυσει δλδ την αποσταση 1 μ ειναι 0,08 s.Αν η κινηση δεν ηταν επιβραδυνομενη,και ειχε δηλαδη ταχυτητα σταθερη και ιση με 10μ/ς τοτε, θα κανε το d=1μ σε χρονο 0,1 ς.Και εδω ειναι το ερώτημα,πως γινεται αφού η κίνηση είναι επιβραδυνόμενη,να διανυει το διαστημα πιο γρηγορα ? :P Ειπα να ζητησω διευκρινηση αλλα τελικα το αφησα.

Αυτό νομίζω ότι οφείλεται στην δεκαδική προσέγγιση του ρίζα(10), που ενώ είναι 3,162 (περίπου), μας την έδωσαν 3,2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΙΚΟΣ Σ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΝΙΚΟΣ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Συγχαρητήρια για τον βαθμό σου, κοίτα ήταν πιο εύκολα από τα περσινά αλλά σαν θέματα ήταν οκ τελικά.
Ηταν πιο εύκολα από τα περσινα;;;; Εγώ μίλησα με 2 φυσικούς του σχολείου μου και μου είπαν λίγο πιο τσιμπημένα και τό δ θέμα από τα πιο δύσκολα που παίζουν. Μήπως να καθιερωθεί να τοποθετούνται γύρω από την δυσκολία των θεμάτων μόνο αυτοί που τα έγραψαν για να αποφύγουμε τις εντάσεις. Αλλίως γρέφεις στο σπιτάκι σου με την ησυχία σου κα αλλίως στην τάξη. Είμαι σίγουρος τώρα ότι θα βγείτε όλοι οι συνομίληκοι μου που δώσαμε πέρσι και δεν ξαναδίνεται και θα πείτε ότι τα θέματα ήταν παιχνιδάκι. Και ένα 99.9 το πιάνατε για πλάκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lizzy

Νεοφερμένος

Η lizzy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Tα θεματα ήταν γενικα για έναν διαβασμένο παιχνιδάκι και σίγουρα οι άριστοι μα8ητές αδικουνται... Όλα τ ερωτηματα στην πλειοψηφια τους ήταν αρκετά πάρα πολύ και οι περισσοτεροι μα8ητες τα είχαν 3αναδει ετός από αυτό το ερώτημα στο Δ ... όμως η δυσκολία των θεμάτων δεν κρίνεται από ένα μόνο ερώτημα .. το οποίο είναι σίγουρα δύσκολο αλλά όχι και άλυτο....
Αν θες αλλαζουμε θεσεις να δουμε αν θα τα ελυνες...αιντε πια μαζευτηκαν ολοι οι εξυπνακηδες και μας το παιζουν και καλα οτι τα θεματα ειναι ευκολακια!!!Εμενα παντως τα περσυνα μου φανηκαν πιο ευκολα και εκεινο το ερωτημα που ελεγαν και καλα λαθος μια χαρα λυνοτανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Θα μιλήσω μόνο για το Γ θέμα μιας και μόνο σε κρούσεις-ταλαντώσεις έχω εμπειρία λόγο προετοιμασίας.
Ήταν εύκολο,αρκετά εύκολο και κλασσική άσκηση.Την έλυσα σε 35 λεπτά,ΟΜΩΣ είναι διαφορετικά από το να έδινες πανελλήνιες και διαφορετικά από το να είσαι σπίτι με τον καφέ,τσιγάρο, καθαρό και ήρεμο μυαλό.

Αν ήμουν στην θέση σας και κρινόμουν μόνο από το θέμα Γ σε διάστημα 1 ώρας υπό αυτήν την πίεση δε ξέρω πως θα αντιδρούσα και αν θα την έλυνα.
Όμως μου φάνηκε εύκολη εδώ.

Καλά αποτελέσματα σε όλους, ηρεμήστε και επικεντρωθείτε στο επόμενο μάθημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Στο Β2 αν εχεις βρει οτι ειναι 12 οι τιμες και απορριψεις τις αρνητικες, συνεπως καταληγεις στις 6 ως απαντηση, ποσο χανεις απ τα 9?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Βγαινουν ολοι και μιλανε εκ του ασφαλους και λενε ευκολα και βατα και πιο ευκολα απο περσι... Οκ ρε μαγκες κι εγω λεω οτι το περσινο στερεο ηταν ασκηση με μια σελιδα λυση(την καναμε στο σχολειο) που απλα εγινε μια παρεξηγηση για το τελευταιο υποερωτημα. Και το περσινο δ, οποιος ειχε κανει κεκλυμενο την εκανε. Για αυτα που γραψαμε τωρα το στερεο ο,τι πιο ακυρο μπορουσαν να βαλουν εκτος απο δ1. Το γ θεμα για τους εξυπνους της β λυκειου ειχε και τριβη ολισθησης, δεν ηταν απλα κρουση... Εκανα πατατα στο γ4 και στο δ3,4 εγραψα κατι χωρις να καταληξω. Τα θεματα ηταν κλιμακουμενα αλλα καθολου ευκολα. 80-85 περιμενω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ηταν πιο εύκολα από τα περσινα;;;; Εγώ μίλησα με 2 φυσικούς του σχολείου μου και μου είπαν λίγο πιο τσιμπημένα και τό δ θέμα από τα πιο δύσκολα που παίζουν. Μήπως να καθιερωθεί να τοποθετούνται γύρω από την δυσκολία των θεμάτων μόνο αυτοί που τα έγραψαν για να αποφύγουμε τις εντάσεις. Αλλίως γρέφεις στο σπιτάκι σου με την ησυχία σου κα αλλίως στην τάξη. Είμαι σίγουρος τώρα ότι θα βγείτε όλοι οι συνομίληκοι μου που δώσαμε πέρσι και δεν ξαναδίνεται και θα πείτε ότι τα θέματα ήταν παιχνιδάκι. Και ένα 99.9 το πιάνατε για πλάκα!

Ναι, οκ. Εγώ σου λέω τι άκουσα, και τι γνώμη έχω. Πιο τσιμπημένα από πέρυσι? Από εσένα το ακούω πρώτη φορά.

Μόλις τώρα μίλησα με ένα παιδί που έδινε δεύτερη φορά, μου είπε ότι ήταν δύσκολα αλλά πιο λογικά από πέρυσι. Ακριβώς έτσι το είπε.

Θα φανεί και στις βάσεις, τώρα δεν έχει νόημα να πάτε να με φάτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosklou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
8 εχω παρει
το υπολογησα
δεν περναω που-θε-να σιγουρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lizzy

Νεοφερμένος

Η lizzy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γενικά το 4ο θέμα ήταν άκυρο.Δεν είχε και πολύ φυσική γ λύκειου.Παιδιά προσπαθήστε όσο μπορείτε να μην επηρεαστείτε.Οι περισσότεροι τα πήγαν χάλια.Άκουσα και κάτι περιστατικά για κλάμματα κ.λπ.
τουλαχιστον εσυ ακουσες για κλαμματα...στην θεωρητικη εμαθα οτι ειχανε και λιποθυμιες,...χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greg1995

Νεοφερμένος

Ο greg1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
παιδια εγω δε μπορουσα με τιποτα να βρω το γ1 και εβαλα εστω οτι ειναι τοσο και συνεχισα στα αλλα ερωτηματα θα πιασωω τιποτα αν εχω σωστα το τροπο στα αλλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gtaivpc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
παιδια εγω δε μπορουσα με τιποτα να βρω το γ1 και εβαλα εστω οτι ειναι τοσο και συνεχισα στα αλλα ερωτηματα θα πιασωω τιποτα αν εχω σωστα το τροπο στα αλλα?
μπορείς να πιάσεις όλες τις μονάδες εάν η μέθοδος είναι σωστή και βγάλεις τελικό τύπο για το αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vHSdis

Νεοφερμένος

Ο vHSdis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
παιδια εγω δε μπορουσα με τιποτα να βρω το γ1 και εβαλα εστω οτι ειναι τοσο και συνεχισα στα αλλα ερωτηματα θα πιασωω τιποτα αν εχω σωστα το τροπο στα αλλα?

Aν εχεις σωστο τροπο,δεν θα σου κοψουν τιποτα.Ειναι παγια οδηγια το λαθος ενος ερωτηματος να προσμετραται ως λαθος μια φορα μονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
παιδια εγω δε μπορουσα με τιποτα να βρω το γ1 και εβαλα εστω οτι ειναι τοσο και συνεχισα στα αλλα ερωτηματα θα πιασωω τιποτα αν εχω σωστα το τροπο στα αλλα?

Κανονικά δεν πρέπει να χάσεις ούτε μια μονάδα από τα υπόλοιπα ερωτήματα!Αν το λύσεις με τύπους δηλαδή και πας μέχρι τέλους και πεις είναι τόσο(χωρίς νούμερα) , άντε 1 μοναδα το μαξιμουμ!!Φυσικά και θα πάρεις μοναδες ;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
παιδια εγω δε μπορουσα με τιποτα να βρω το γ1 και εβαλα εστω οτι ειναι τοσο και συνεχισα στα αλλα ερωτηματα θα πιασωω τιποτα αν εχω σωστα το τροπο στα αλλα?


Λυνόταν με τον τύπο ( 5.8 ) του βιβλίου αν το εχεις μπροστά σου.

Και λογικά δε θα χάσεις κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Signor Positivo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Signor Positivo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Δεν μπορώ να αποτυπώσω με λόγια πόσο άδικο έχεις.
Εξάλλου, κάθε χρόνο αυτά λέμε.
Θα το γράψω με κεφαλαία, και για ακόμη μια φορά.

ΟΤΑΝ ΠΕΦΤΟΥΝ ΘΕΜΑΤΑ ΔΙΑΒΑΘΜΙΣΜΕΝΗΣ ΔΥΣΚΟΛΙΑΣ, Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ.ΜΠΙΝΓΚΟ!
ΟΤΑΝ ΠΕΦΤΟΥΝ ΘΕΜΑΤΑ ΜΗ ΔΙΑΒΑΘΜΙΣΜΕΝΗΣ ΔΥΣΚΟΛΙΑΣ, ΟΠΩΣ Π.Χ "ΕΥΚΟΛΑ-ΒΑΤΑ", Ο ΜΕΤΡΙΟΣ-ΚΑΚΟΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ->ΑΔΙΚΕΙΤΑΙ Ο ΑΡΙΣΤΟΣ.(Δηλαδή γιατί να πάρεις Χ μόρια ο άριστος με το 20αρι, και ο μέτριος με τα εύκολα θέματα να καπαρώσει κι αυτός τα Χ μόρια ;)

Δυσκολεύεστε πάρα πολύ, να καταλάβετε ότι ανταγωνίζεστε ο ένας τον άλλο.Εσείς νομίζετε ότι ανταγωνίζεστε το σύστημα, φυσικά, γι'αυτό και οι λανθασμένες αντιλήψεις.
Ο β' πληθυντικός σου δε με αντιπροσωπεύει καθόλου. Δεν ξέρω για τους άλλους, αλλά εγώ προσωπικά ξέρω πολύ καλά ποιους ανταγωνίζομαι.

Όσο για το προηγούμενο που είπες, είσαι πολύ γελασμένος. Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες για τη διαβάθμιση της δυσκολίας, αλλά αυτό που αδυνατείς να καταλάβεις είναι ότι δεν υπήρχε κατάλληλη διαβάθμιση της δυσκολίας, με την ιδεατή μορφή που την έχεις στο μυαλό σου. Υπήρχαν αρκετά πολύ εύκολα σημεία, και αρκετά πολύ δύσκολα. Μόνο κάποια στο Β' (και ίσως Γ') θέμα μπορείς να πεις ότι ήταν μέτριας δυσκολίας. Τα υπόλοιπα ήταν ή πολύ εύκολα ή πολύ δύσκολα. Αυτό δεν είναι διαβάθμιση.

Και να συμπληρώσω σ' αυτό που είπα πριν για το ποιος αδικείται: δεν εξεταζόμαστε μόνο σε ένα μάθημα, εξεταζόμαστε σε έξι (ή εφτά). Η γελοία άποψη του ότι ο «άριστος» αδικείται απέναντι στο «μέτριο-κακό» ίσως να είχε κάποιο νόημα αν εξεταζόμασταν σε ένα. Ο «άριστος» θα φτιάξει τη βαθμολογία του με ό,τι γράψει σε όλα τα μαθήματα (ειδικά αν στοχεύει σε σχολές όπως ιατρική) και όταν γράψει ό,τι μπορεί, δεν υπάρχουν περιθώρια να αδικηθεί. Οπότε μένω στην άποψή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giorgosklou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
μεγαλη αποτυχια
γιατι να ειναι τοσο δυσκολα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΙΚΟΣ Σ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΝΙΚΟΣ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Ναι, οκ. Εγώ σου λέω τι άκουσα, και τι γνώμη έχω. Πιο τσιμπημένα από πέρυσι? Από εσένα το ακούω πρώτη φορά.

Μόλις τώρα μίλησα με ένα παιδί που έδινε δεύτερη φορά, μου είπε ότι ήταν δύσκολα αλλά πιο λογικά από πέρυσι. Ακριβώς έτσι το είπε.

Θα φανεί και στις βάσεις, τώρα δεν έχει νόημα να πάτε να με φάτε.
Τι να σου πώ πέρσι έγραψα 15 και προχτές που το ξαναέκανα σπίτι(που είναι βέβαια πιο χαλαρά) 18.9. Σήμερα μέχρι 15 και λογικά λίγο λιγότερο. Το δ θέμα από τις πανελλήνιες του 2006 που έχω δεί ήταν μακρά το πιο δύσκολο. Πιστευώ τα στατιστικά θα δείξουν παρόμοιους βαθμούς με πέρσι(75-80 % κάτω από την βάση). Θα δούμε πάντως εύκολα-βατά σε καμία περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
τουλαχιστον εσυ ακουσες για κλαμματα...στην θεωρητικη εμαθα οτι ειχανε και λιποθυμιες,...χαχαχα

Με ποια δικαιολογία να λιποθυμήσει κάποιος στη Θεωρητική? Απλά να αντιγράψει σημειώσεις καθηγητή σχολείου και βοηθήματος Αν λιποθύμησαν στα Κείμενα στο παλούκι των αρχαίων τι θα κάνουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Στο Β2 αν εχεις βρει οτι ειναι 12 οι τιμες και απορριψεις τις αρνητικες, συνεπως καταληγεις στις 6 ως απαντηση, ποσο χανεις απ τα 9?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Socrates ... 99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Σκατα υποθεση. Οτι να'ναι τα θεματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top