[22/5/2013] Νεοελληνική Λογοτεχνία

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 45)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 10 22.2%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 22 48.9%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 7 15.6%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 3 6.7%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 1 2.2%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 2 4.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

marpapik

Νεοφερμένος

Η marpapik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλα τι ν πρωτοσχολιασω οτι χαίρεσαι που δεν γράψανε οι συμμαθητές σου καλα ή οτι ήταν γελοιοτατα τ θεματα;;μέχρι και φιλόλογοι είπαν πως τ θεματα σχετικά μα την προηγούμενη χρονια ήταν πιο απαιτητικα και οτι ήθελε πολυ καλα προετοιμασμενους μαθητές..φυσικα τ θεματα δεν ήταν πολυ δύσκολα αλλα ήταν απλα βατα δεν χαρακτηριζεις γελοία τ θεματα ενός απ τ πιο δύσκολα κειμενα τ μαθήματος..όσο για την πρόβλεψη συγχαρητήρια του χρόνου και στην Πατέρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vHSdis

Νεοφερμένος

Ο vHSdis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
A ναι,ποιοι ηταν αυτοι οι φιλολογοι;Αυτοι που πας και τους πληρωνεις μεσω φροντ;

Για καποιον που τα διαβασε,μπορει ναι να του φανηκαν και γελοιοτατα.Φετος εδωσε το παιδι σημερα με σας,εχει δικαιωμα να εκφερει οποια γνωμη θελει.WTF

Παιζει να πονεσε πολυ που δεν επεσε κανα σοσακι να γραψετε ολοι οπως κανα ιωαννου

Και καλα κανει και χαιρεται,ας τα διαβαζατε ολα,υλη σας ειναι.δεν υπαρχει λογικη σος.Οποτε εγω τι να πρωτοσχολιασω απο το βαθυστοχαστο μηνυμα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Καλή τύχη σε όλους σας παιδιά :) !! Έχω περάσει από αυτή τη θέση και χρειάζεται ψυχραιμία. Όμως, από εκεί και έπειτα οι πανελλήνιες έχουν ως στόχο την εισαγωγή στη τριτοβάθμια εκπαίδευση, άρα εκ των πραγμάτων διαφέρουν από τις ενδοσχολικές εξετάσεις. Έχει λεχθεί ότι ποτέ δεν έχει πέσει το ίδιο κείμενο τόσο κοντά. Στη λογοτεχνία ισχύει ίσως,δε το έχω ψάξει. Αλλά στα αρχαία που είναι και μάθημα βαρύτητας το 2009-2010 νομίζω, έπεσαν ακριβώς τα ίδια αποσπάσματα στα Ηθικά. Και πάλι είχαν δημιουργηθεί οι ίδιες αντιδράσεις. Όταν έδωσα το 2008, όλοι έλεγαν Κρητικός θα πέσει και τα επόμενα χρόνια έως ότου έπεσε το 2011. Μετά από ότι φάνηκε,εξαντλήθηκε δηλαδή ?! Εξέτασαν το 2011 όλο το έργο ;! Η απάντηση είναι αρνητική,αλλά και θετική να ήταν ό,τι είναι στην ύλη, μπορεί να πέσει. Όλα έχουν την ίδια πιθανότητα. Χώρια που η ύλη που έχετε έχει μειωθεί πχ αρχαία η Λάχεση και ο Τύραννος,είναι εκτός από ότι νομίζω και κείμενα επίσης,δεν έχετε την ιστορία ενός αιχμαλώτου ( τα κείμενα του Ιωάννου είναι το 1/3 περίπου αυτού του έργου) . Η προσωπική μου γνώμη ως υποψήφια του 2008 και φιλόλογος είναι ότι στα 3 μαθήματα (όσοι πήραν και βιολογία ) μπορούσαν οι πολύ καλά προετοιμασμένοι υποψήφιοι να έχουν άριστες επιδόσεις, αναφέρομαι σε όσους διάβαζαν συστηματικά όλη την ύλη. Καλή συνέχεια στα επόμενα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Καποιος που ηταν σωστα προετοιμασμενος μπορουσε να ανταπεξελθει στα θεματα,παρολο που δεν ηταν γελοια!Ετσι τουλαχιστον μου φανηκε! Θα ηθελα να ρωτησω,στην ερωτηση με τα σχηματα λογου η ακουστικη εικονα μπορει να θεωρηθει σωστη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Το έχω απορία ρε παιδί μου... Eσύ χαίρεσαι όταν οι άλλοι γράφουν χάλια; :confused:
[/SPOILER]

Ναι, στις πανελλήνιες είναι «ο θάνατός σου η ζωή μου». :)


Πάντως θα το ξαναπώ: Μη κοιτάτε λύσεις. Σημασία έχει πως τα διατύπωσε κανεις. Μπορεί πχ κάποιος που δεν είχε διαβάσει κρητικό να τα διατύπωσε καλύτερα απο κάποιον που διάβασε και να πάρει καλύτερο βαθμό απ' τον 2ο.
Πέρσι πχ περίμενα περίπου 16(γιατί είχα διαβάσει Καβάφη λιγο παραπάνω απ' τα άλλα) και μου ήρθε το 13 :P Γι' αυτό κουλ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Πάντως θα το ξαναπώ: Μη κοιτάτε λύσεις. Σημασία έχει πως τα διατύπωσε κανεις. Μπορεί πχ κάποιος που δεν είχε διαβάσει κρητικό να τα διατύπωσε καλύτερα απο κάποιον που διάβασε και να πάρει καλύτερο βαθμό απ' τον 2ο.
Πέρσι πχ περίμενα περίπου 16(γιατί είχα διαβάσει Καβάφη λιγο παραπάνω απ' τα άλλα) και μου ήρθε το 13 :P Γι' αυτό κουλ!

Αυτό είναι αλήθεια. Είναι κατά πόσο μπαίνεις στο νόημα, αλλά φέτος το διαγώνισμα είχε περισσότερα "τεχνικά" στοιχεία και συνεπώς ήσουν πιο περιορισμένος στο να αμπελοφιλοσοφήσεις :P

Εγώ θα πω να μην κοιτάτε τις λύσεις που δίνονται από τα φροντιστήρια, πέρσι στο παράλληλο όλοι μου είχαν πει ότι αυτά που έγραψα δεν ήταν τα "προφανή" και τα ενδεδειγμένα και πως τελικά μπορεί να έχανα και τη μισή ερώτηση. Τελικά οι βαθμολογητές δεν μου έκοψαν τίποτα από εκεί .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marpapik

Νεοφερμένος

Η marpapik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
A ναι,ποιοι ηταν αυτοι οι φιλολογοι;Αυτοι που πας και τους πληρωνεις μεσω φροντ;

Για καποιον που τα διαβασε,μπορει ναι να του φανηκαν και γελοιοτατα.Φετος εδωσε το παιδι σημερα με σας,εχει δικαιωμα να εκφερει οποια γνωμη θελει.WTF

Παιζει να πονεσε πολυ που δεν επεσε κανα σοσακι να γραψετε ολοι οπως κανα ιωαννου

Και καλα κανει και χαιρεται,ας τα διαβαζατε ολα,υλη σας ειναι.δεν υπαρχει λογικη σος.Οποτε εγω τι να πρωτοσχολιασω απο το βαθυστοχαστο μηνυμα σου.





Ποιος σου είπε καταρχήν εσένα πως εγω δεν τ διάβασα όλα η διάβασα μονο τ σος εννοείται πως όταν πας να δώσεις πανελληνιες τ διαβάζεις όλα κανεις δεν παει να δώσει πανελληνιες με τ σος και το ένστικτο..απλα βρίσκω αδιανόητο κάποιος να χαρακτηρίζει γελοιοτητα κάποια θεματα και να χαίρεται όταν κάποιος δεν εχει γράψει καλα αλλα όπως λένε γελάει καλύτερα οποίος γελάει τελευταίος και εμάς σήμερα όλοι της τεχνολογικής την ωρα που είχαν τ πρόβλημα και δεν κάνανε τίποτα γελουσαν που έπεσε ο κρητικος αλλα εμείς μια χαρά βγήκαμε απ τις αίθουσες κ σχετικά ικανοποιημένοι αυτοι βγήκαν μ τ κλάματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Εγώ έχω χάσει σίγουρα 5 μόρια γιατί έβαλα ως σχήμα λόγου την ομοιοκαταληξία. Μα πόσο μαλάκας είμαι θεέ μου ! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, στις πανελλήνιες είναι «ο θάνατός σου η ζωή μου». :)

Επειδή έχω διαβάσει και παρόμοια ποστ σου, δε νομίζω ότι ειρωνεύεσαι. :P

Όπως και να έχει, είναι απλά αξιολύπητο. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

starry_eyed

Δραστήριο μέλος

Η starry_eyed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 416 μηνύματα.
Τα θέματα ήταν ξεκάθαρα για όσους είχαν μελετήσει καλά τον Κρητικό. Βέβαια το 'κακό' με τα θεωρητικά μαθήματα είναι ότι η πίεση του χρόνου δημιουργεί περισσότερο άγχος και η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν αρκετά πράγματα που πρέπει να αναφέρει κανείς, για να έχει το μέγιστο αποτέλεσμα. Και φυσικά, επαληθεύτηκε για άλλη μια χρονιά ότι όσοι πάνε με sos (αλήθεια, απο ποια επίσημη πηγή προκύπτουν; ) καίγονται ή απλά έχουν την τύχη με το μέρος τους όταν οι πιθανότητες τους ευνοούν. Ποτέ δεν κατάλαβα τη λογική 'δε διαβάζω (ή δε δίνω τόση σημασία)σε κάτι που έχει πέσει στο παρελθόν, αλλά εξαντλώ από όλες τις μεριές κάτι που δεν έχει πέσει ποτέ'. Όχι μόνο στις πανελλαδικές, αλλα και στο πανεπιστήμιο βλέπω ότι πραγματικά την πατάνε πάρα πολλές φορές όσοι λειτουργούν με αυτό το σκεπτικό. Καλή συνέχεια παιδιά, πέρασε κι αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Κυνικός Chaos, αλλά εδώ που τα λέμε η φύση των πανελληνίων είναι τέτοια.
Θα μπορούσες βέβαια να μην το γράψεις και να προκαλέσεις, έστω κι αν το πιστεύεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Παιδια εμενα προσωπικα μου φαινονται ιδιας δυσκολιας με τα περσινα... γιατι τετοιος ντορος? Και καιρο να ειχατε να πιασετε τον Σολωμο στα χερια σας, παλι μπορουσατε να απαντησετε σε ολες τις ερωτησεις... Απο εκει και περα μην σπατε το κεφαλι σας για μορια που χασατε η κερδισατε... Περσι Περιμενα λογοτεχνια να ειχα γραψει 15-17 και μου ηρθε ενα 13,6 κατακουτελα :P Ηταν και απο τα αγαπημενα μου μαθηματα τρομαρα μου :tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Αυτό με το Κρητικό μου θυμίζει σαν τα θέματα του 2012 με τον Καβάφη!!!Κανείς δεν τα περίμενε ανεξάρτητα που λίγο-πολύ όλοι χαρήκαμε!!!Πάντως σαν θέματα συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ότι ήταν αρκετά βατά και ορθά διατυπωμένα ούτως ώστε κανείς να μην διαφύγει εκτός θέματος!!!Τώρα για τα παιδιά που δεν τα πήγαν καλά - ή να το διατυπώσω ποιο σωστά-νομίζουν ότι δεν τα πήγαν γιατί μέχρι την ημέρα των βαθμολογιών για τίποτα δεν πρέπει να είσαι σίγουρος εύχομαι ολόψυχα καλή συνέχεια να μην σας παίρνει από κάτω!!! :) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VenusInFurs

Νεοφερμένος

Η VenusInFurs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Παιδιά ναι μεν κανείς δε περίμενε Σολωμό,αλλα μη γελιόμαστε ηταν γελοιιιιο το διαγώνισμα...αν ήθελαν θα μπορούσαν να μας δυσκολέψουν άνετα,αλλα κατ εμε δε το καναν :/ δε ξέρω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Τα θέματα ήταν εύκολα...το δύσκολο ήταν που ξανάπεσε κρητικος...πρέπει να καταλάβαιτε πως στις πανελλήνιες δεν υπάρχουν sos και ολά να τα περιμένετε..τώρα ειδικότερα για τα αρχαία..είναι ικανοί να ξαναβάλουν ηθικά...μην αποκλείετε τίποτα.καλή συνέχεια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Μου άρεσαν τα θέματα, μου αρέσει ο Κρητικός, μου άρεσε σήμερα η μέρα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
έγινε ένας κακός χαμός σήμερα γιατί δεν τον περίμενε κανείς.
Όλοι ήθελαν πολυδούρη ή ιωάννου (δε νομίζω να σ'ενδιαφέρουν βασικά :P ),αλλά ναι,αν έδινες το '11 ήταν τότε το κείμενο αυτό...
δεν έχει ξαναγίνει,η αλήθεια είναι, μετά από 2 χρόνια το ίδιο κείμενο...
όλα έχουν τις ίδιες πιθανότητες..δεν έχει σημασία τι έπεσε πέρσι τι πρόπερσι...πανελλήνιες είναι..ειδικότερα τώρα στα αρχαία είναι ικανοί να ξαναβάλουν ηθικά..μην αφήσετε τίποτα έξω..σ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cellar2door

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδια , εγω εδωσα περσι και θυμαμαι ειχα διαβασει πολυ καλα τον Κρητικο και ΕΙΔΙΚΑ το 4 και το 5 επειδη δεν υπαρχουν ΣΟΣ και ΑΝΤΙΣΟΣ. Τα θεματα φετος ηταν πολυ ευκολα, οπως και τα περσινα. Οι ερωτησεις απλες. Καμια εκπληξη. Ας μην κοροιδευομαστε, οταν δινεις πανελληνιες και υποτιθεται σε ενδιαφερει λιγο το θεμα, διαβαζεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ και δεν κανεις επιλογη!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toure7

Νεοφερμένος

Ο toure7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Εγω πραγματικά λυπάμαι μερικούς ανθρώπους σε αυτό το forum. Ο άλλος χάρηκε, γιατι οι περισσότεροι δεν διάβασαν τον Κρητικό και έγραψαν χάλια ,ενω αυτός θριάμβευσε. Αισθάνεστε καλά μερικοί με την αποτυχία των άλλων; Καλύπτετε την δικιά σας μειονεξία(την ανθρώπινη) με την δυστυχία των άλλων; Τα πικρά λόγια και η χαιρεκακία σας αποδεικνύουν την ηθική κατάπτωση της Ελληνικής κοινωνίας, οπου κυριαρχεί το ατομοκεντρικό πρότυπο και η ιδιοτέλεια. Σιχάθηκα το forum και δεν ξαναμπαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NightRaven

Νεοφερμένος

Η NightRaven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Λολ, από που κι ως που "μη προβλέψιμο" το κείμενο που έπεσε? Ο Κρητικός είναι ένα ποίημα αρκετά μεγάλο σε έκταση (θυμάμαι αφιερώσαμε σε αυτό όλη την καλοκαιρινή προετοιμασία και λίγο από το Σεπτέμβρη και είχα σημεώσεις 50+ σελίδες) και εκτός αυτού, είναι και αρκετά δύσκολο. Κείμενα σαν κι αυτά, ΠΑΝΤΑ είναι στα σος, ΠΑΝΤΑ είναι στα πιθανά θέματα. Δυο χρόνια πριν έπεσαν οι 2 πρώτες ενότητες. Τίποτα δεν τους εμποδίζει να το βάζουν και 10 χρόνια συνεχόμενα, με τα θέματα να μην έχουν καμια σχέση τη μια χρονιά με την άλλη. Ούτε Καβάφης είναι που τον εξάντλησαν πέρσι, ούτε Ιωάννου που είναι 3 σελίδες το κάθε κείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top