Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Άλλο ένα μάθημα δίνουν οι φετινοί υποψήφιοι σήμερα 22/06/2020, και φυσικά είμαστε εδώ για να συζητήσουμε τα θέματα, να σχολιάσουμε πως τα πήγαμε, να αλληλοϋποστηριχτούμε! :)

Αυτό το θέμα αφορά τα ακόλουθα μαθήματα που δίνονται σε λίγες ώρες:
  • Φυσική Θετικών Σπουδών (νέο σύστημα)
  • Φυσική Σπουδών Υγείας (νέο σύστημα)
  • Φυσική Θετικών Σπουδών (παλαιό σύστημα)
Το thread θα ξεκλειδωθεί το πρωί όπου θα προστεθούν και τα θέματα εξετάσεων προς συζήτηση.
Θα χαρούμε να μας πείτε πως τα πήγατε και πως σας φάνηκαν τα θέματα!
Καλή ξεκούραση και σας εύχομαι να ξυπνήσετε ακμαίοι και να πάτε δυναμικά να ολοκληρώσετε άλλο ένα μάθημα! :clapup: :spasiklas: :paladin:
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Το θέμα άνοιξε! Καλή επιτυχία σε όλους! :)
 

stamoul1s

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πως σας φαίνονται τα θέματα;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
μετα τα γελοια των μαθηματικων η φυσικη κρινεται παρα πολυ δυσκολη.τι σχημα ειναι αυτο στο τεταρτο?οταν εγω λεω τους φυσικους κομπλεξικους εσεις εχετε φαει κολλημα με τα τυποποιημενα μαθηματικα
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
δινεται ημ30=1/2.μη τυχον και χρειαστουν μαθηματικα.οσο και να σας ποναει φυσικοι τα μαθηματικα θα ειναι παντα πανω απο εσας
 

nucomer

Νεοφερμένος

Ο nucomer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Με μια πολύ γρήγορη ματιά, δεν φαίνονται εύκολα. Ίσως είναι κλιμακούμενης δυσκολίας. Ας πουν τη γνώμη τους παιδιά που έδιναν ή που τα έλυσαν.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
δινεται ημ30=1/2.μη τυχον και χρειαστουν μαθηματικα.οσο και να σας ποναει φυσικοι τα μαθηματικα θα ειναι παντα πανω απο εσας
Καλά χαλάρωσε. Δεν περίμενε κανείς να του δώσουν το ημίτονο για να το χρησιμοποιήσει. Επίσης αυτή είναι η νοοτροπία να έχεις στο 4 ο θέμα ένα περίπλοκο και ψαρωτικο σχήμα πλέον.
 

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί αλλά τα φετινά θέματα μου φαίνονται πιο δύσκολα από τα περσινά, από ότι είδα μόνο το σχήμα στο θέμα Δ σε τρομάζει και όποιος δεν είναι γρήγορος σίγουρα δεν θα έχει αρκετό χρόνο για να ολοκληρώσει πλήρως όλα τα θέματα
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
Καλά χαλάρωσε. Δεν περίμενε κανείς να του δώσουν το ημίτονο για να το χρησιμοποιήσει. Επίσης αυτή είναι η νοοτροπία να έχεις στο 4 ο θέμα ένα περίπλοκο και ψαρωτικο σχήμα πλέον.
χααχαχαχ να σαι σιγουρος οτι το ξερουν.εδω τους βαλανε κατευθυνση εφχ=1 στο (0,3π/2) και λεγανε λυση η π/4 μονο.
 

Earendil

Νεοφερμένος

Ο Earendil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
χααχαχαχ να σαι σιγουρος οτι το ξερουν.εδω τους βαλανε κατευθυνση εφχ=1 στο (0,3π/2) και λεγανε λυση η π/4 μονο.

Κάνεις gatekeeping χωρίς λόγο και έχεις μια πολυ τοξική και ελιτιστική συμπεριφόρα σχέδον σε καθε thread που αναφέρεται σε οτιδήποτε math based που δεν την καταλαβαίνω. Νιώθεις ανώτερος από τους άλλους επείδη έχεις καλή γνώση μαθηματικών; Δεν χρείαζονται όλοι οι άνθρωποι στην ζωή τους να γνωρίζουν μαθηματικά για να επιτύχουν στην ζωή τους. (Συγγνώμη που σου χαλάω την κοσμοθεωρία αλλά ένας ανθρώπος που δεν ξέρει μαθηματικά τα λεφτά του μπορεί να τα βγάλει)
Για τους περισσότερους μάλιστα ανθρώπους αποτελούν εμπόδιο/δυσκολία γιατί ειναι φυσιολογικό να μην τους αρέσουν ή να δυσκολεύονται. Δεν είναι αναγκή να είσαι υπερόπτης για να ικανοποιήσεις το μεγάλο σου ego . Literally no one cares άμα μπορείς να λύσεις ένα χ θέμα πιο γρήγορα απο τον αλλόν,πόσο μάλλον σε επιπέδο πανελληνίων που σε διακατέχει το άγχος και ένα ρολόι που μετράει αντίστροφα.
Αυτο που μετράει όμως είναι να είσαι φιλικός και οχι απωθητικός. Καλή σου μέρα
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
Κάνεις gatekeeping χωρίς λόγο και έχεις μια πολυ τοξική και ελιτιστική συμπεριφόρα σχέδον σε καθε thread που αναφέρεται σε οτιδήποτε math based που δεν την καταλαβαίνω. Νιώθεις ανώτερος από τους άλλους επείδη έχεις καλή γνώση μαθηματικών; (Μπισκοτάκι; ) Δεν χρείαζονται όλοι οι άνθρωποι στην ζωή τους να γνωρίζουν μαθηματικά. Για τους περισσότερους μάλιστα ανθρώπους αποτελούν εμπόδιο/δυσκολία γιατί ειναι φυσιολογικό να μην τους αρέσουν ή να δυσκολεύονται. Δεν είναι αναγκή να είσαι υπερόπτης για να ικανοποιήσεις το μεγάλο σου ego . Literally no one cares άμα μπορείς να λύσεις ένα χ θέμα πιο γρήγορα απο τον αλλόν. Αυτο που μετράει όμως είναι να είσαι φιλικός και οχι απωθητικός. Καλή σου μέρα
το παραδεχομαι οτι εχω κομπλεξ με τους φυσικους διοτι δεν εχουν το αποδεικτικο των μαθηματικων και λενε ειναι προφανες.επισης οι περισσοτεροι ειναι με μετριες γνωσεις μαθηματικων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

για κανα σκοινι και καμια ταλαντωση καλοι ειναι.ο μαγκας ομως φαινεται στο αποδεικτικο κομματι.
 

Earendil

Νεοφερμένος

Ο Earendil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Αισθάνομαι οτί δεν διάβασες καν τι έγραψα και απλά απάντησες μόνος σου σε κάτι άσχετο ,χωρίς να καταλάβεις την ουσία του μηνύματος μου...
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
Αισθάνομαι οτί δεν διάβασες καν τι έγραψα και απλά απάντησες μόνος σου σε κάτι άσχετο ,χωρίς να καταλάβεις την ουσία του μηνύματος μου...
το διαβασα απλα νομιζω οτι δεν ισχυει αυτο που λες.δεν εχω καμια ελιτιστικη συμπεριφορα ουτε θεωρω οτι εχω το απιστευτο μυαλο,ενα κοινο μυαλο οπως ολοι εχω.Απλα θελω να τονισω το δηθεν των φυσικων.
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Τα θέματα του παλαιού συστήματος πως κρίνονται; Δύσκολα; Δυσκολότερα απο τα περσινά ;
 

Guest 101954

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα θέματα του παλαιού συστήματος πως κρίνονται; Δύσκολα; Δυσκολότερα απο τα περσινά ;
Δίνω με το παλιό
Μου φάνηκαν πιο εύκολα από πέρυσι. Αλλά δεν ξέρω αν όντως ήταν πιο εύκολα ή εγώ έκανα καλύτερη προετοιμασία φέτος😂
Υπήρχαν πάντως 2-3 σημεία που ήθελαν προσοχή
 

Thanos_D

Νεοφερμένος

Ο Thanos_D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Γράφω και εγώ με το παλιό. Δεν θεωρώ ότι τα θέματα ήταν ιδιαίτερα δύσκολα. Β2, ο σωλήνας Quincke είναι από το σχολικό, το Β3 έβγαινε εύκολα, αν έπαιρνες κατευθείαν τους τύπους της ελαστικής κρούσης. Θέμα Γ, ε πλάγια κρούση σε κεκλιμένο έχουν τα περισσότερα βοηθήματα (τουλάχιστον Σαββάλας και Παναγιωτακόπουλος έχουν), αλλαγή Θ.Ι. και τα κλασσικα. Το θέμα Δ επίσης δεν ήταν ιδιαίτερα σύνθετο. Μόνο στο Δ5i νομίζω έχω λάθος τις περιστροφές.

Βλέπω εν τω μεταξύ σχόλια του ΟΕΦΕ για τα θέματα, και λένε πως τα θέματα του παλαιού είναι πιο απαιτητικά από αυτά του νέου, και αναρωτιέμαι...
 

alpha.kappa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alpha.kappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Ποια η εκτίμηση σας σχετικά με την δυσκολία των φετεινών θεμάτων (νεο) σε σχεση με πέρσι.
Ηταν ποιο ευκολα ή πιο δύσκολα
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Εγώ με το νέο χάλια έγραψα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Θα έλεγα κάπως ανελέητα θέματα δεδομένης της κατάστασης με τον ιο...
Όπως συνηθίζεται τα τελευταία χρόνια ,προβλέπω να έγραψαν καλά κυρίως οι μεθοδικοί,ψύχραιμοι και συνεπείς στο διάβασμα τους, μαθητές που είχαν δουλέψει όσα περισσότερα προβλήματα ήταν δυνατό και όσοι είχαν second nature πλέον τις έννοιες που έπρεπε να μάθουν .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top