[21/5/2010] Βιολογία Κατεύθυνσης

Πώς τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 37)
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 16 43.2%
  • Καλά

    Ψήφοι: 2 5.4%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 4 10.8%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 1 2.7%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 14 37.8%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να σχολιαστούν τα θέματα που έπεσαν, να πείτε πώς σας φάνηκαν, πώς γράψατε κ.λ.π.
Επειδή ο σκοπός αυτού του θέματος είναι ο παραπάνω, καλό θα ήταν το θέμα Πανελλήνιες 2010 , να μην επιβαρύνεται με τέτοιου είδους σχόλια... :)

Παρόμοια ξεχωριστά θέματα θα δημιουργηθούν και για τα υπόλοιπα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα.

Το θέμα θα ξεκλειδωθεί μετά το τέλος της αυριανής εξέτασης.

Καλή επιτυχία! :D

Προηγούμενα θέματα:

[14/5/2010] Έκθεση Γενικής Παιδείας
[17/5/2010] Μαθηματικά Γενικής Παιδείας
[17/5/2010] Βιολογία Γενικής Παιδείας
[17/5/2010] Φυσική Γενικής Παιδείας
[17/5/2010] Ιστορία Γενικής Παιδείας
[19/5/2010] Μαθηματικά Κατεύθυνσης
[19/5/2010] Νεοελληνική Λογοτεχνία Κατεύθυνσης
_____________________________________
updated: τα θέματα εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Tα βρήκα εύκολα,είχα δει πολύ πιο απιατητικά θέματα καθόλη τη διάρκεια της χρονιάς.Βέβαια όποιος δεν έγραψε καλά δεν τρέχει τίποτα,αλίμονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

G.P.a.C.

Νεοφερμένος

Ο G.P.a.C. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Συμφωνώ απολύτως με τον προλαλήσαντα.Και τώρα φυσική....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

G.P.a.C.

Νεοφερμένος

Ο G.P.a.C. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

confusius

Δραστήριο μέλος

Η confusius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Εμένα με προβλημάτισε το θέμα με τον ανιχνευτή, θα δούμε στο τέλος τι έγινε.
Γενικά μου φάνηκαν κατανοητά και απλά θέματα, με μια μικρή επιφύλαξη στο 3ο που ήθελε κάπως περισσότερη σκέψη.
Καλά αποτελέσματα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αφροδίτη-Λυδία

Νεοφερμένος

Η Αφροδίτη-Λυδία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Παιδιά βρήκα και άλλες λύσεις Βιολογίας Κατ. αν χρειαστείτε για επιβεβαίωση: https://www.neolaia.gr/wordpress/index.php/2010/05/21/panellinies-2010-biologia-kateuthinsis-lyseis/. Θα ήθελα να σχολιάσω λίγο τα θέματα: Θα τα έλεγα ότι ήταν βατά γιατί το 15 το έπιανε άνετα ένας που είχε διαβάσει καλούτσικα το βιβλίο- όχι με πάρα πολύ λεπτομέρεια- και είχε κάνει αρκετές ασκήσεις. Το δύσκολο στα θέματα αυτά δεν ήταν το 4ο θέμα, αλλά το τρίτο και συγκεκτιμένα το Γ1, γιατί ήθελαν οι εξεταστές να δουν πόσο καλά έχετε αφομοιώσει την ύλη και έχετε σωστή κρίση -αν ξέρατε την απάντηση το θέμα ήταν να το διατυπώσετε σωστά και ολοκληρωμένα. Τέλος, θα ήθελα να αναφέρω ότι τελειώνω το 1ο έτος της Κτηνιατρικής και έχουμε κάνει αρκετή γενετική στο α' εξάμηνο, αλλά ακόμα θυμάμαι την ύλη της βιολογίας κατ. γ' λυκείου- για να ξέρετε ότι ειμαι γνώστρια επί του θέματος και δε μιλάω άκυρα.

Ήθελα να προσθέσω ότι τα θέματα του 2009 (https://www.syghrono.gr/themata/2009/ekfwnhseis2009/biologia_kat_2009.pdf) ήταν λίγο πιο δύσκολα γιατί ήθελαν γρήγορο γράψιμο, γρήγορη μνήμη και παράλληλα την κρίση μας σε κάποια ερωτήματα. Ενώ τα θέματα του 2010 (https://www.neolaia.gr/wordpress/wp-content/uploads/2010/05/biologia.pdf) δεν ήταν πάρα πολλά και μπορούσε κάποιος να διαθέσει αρκετή ώρα σε ό,τι τον δυσκόλευε, που είναι πολύ σημαντικό. Απλά λέω παιδιά τη γνώμη μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
τώρα χαλαρώστε και απολαύστε φυσική και χημεία...μη δω κανέναν να διαβάζει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
τώρα χαλαρώστε και απολαύστε φυσική και χημεία...μη δω κανέναν να διαβάζει :D

μην κλέβεις σε βλεπω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
παραθεστε τις αποψεις σας σχετικα με το πως σας φανηκαν τα θεματα στη βιολογια κατευθυνσης στις φετινες Πανελληνιες! :):)
Προσωπικα μου φανηκαν περισσοτερο ποιοτικα σε καποια σημεια απο περσι (οπως το 3ο θεμα) και θα προτιμουσα ακομα λιγο πιο δυσκολουτσικα.. οχι τιποτα..απλα να πεσουν πια οι βασεις ιατρικες κτλ που πηγαν 19,5 χιλιαδες! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni_peace

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
πωωωω τα θεματα ηταν τελεια!! επεσα ομως στο 96 γιατι ξεχασα να πω για το δευτερο νομο του Μεντελ!! ξεωερωσααα!!! χαχα!! καλη μας επιτυχια παιδια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
παιδια εγω στο Γ1 ανελυσα τι ειναι τα μον.αντισωματα...που παραγονται...ΠΩΣ παραγονται με τα ποντικακια κτλ κτλ και μετα ειπα
Στη συγκεκριμενη περιπτωση για την παρασκευη μον.αντισωματων που θα μπορουν να προσδιοριζουν την ομαδα αιματος στον οργανισμο ειναι απαρατιτητο να απομονοσουμε τα αντιγωνα Α και Β (ειπα οτι το αλληλομορφο ΙΑ παραγει ενα ενζυμο το οποιο δημιουργει το αντιγονο Α -το αλληλομορφο ΙΒ κανει το ιδιο αλλα για το αντιγονο Β κτλ) να τα εισαγουμε (σε ξεχωριστα ποντικια το καθενα) με ενεση να ακολουθησομε την προαναφερθεισα διαδικασια (που πανω-κατω την ξαναανελυσα απο ανασφαλεια):P και στο τελος να παραλαβουμε τα μον.αντισωματα που αναγνωριζουν τα αντιγωνα Α και αυτα που αναγνωριζουν τα αντιγονα Β...ετσι μπορουμε να τα χρησιμοποιησουμε για την ανιχνευση της ομαδας αιματος σε εναν ανθρωπο αφου αυτα αναγνωριζουν ειδικα το καθενα τα αντιγωνα αυτα αντιστοιχα μπλα μπλα μπλα Επισης ειπα οτι το i δεν κωδικοποιει καποιο ενζυμο π να παραγει καποιο αντιγωνο οποτε μονο αυτα που ειπα πριν αρκουν κτλ
(δεν ειπα ομως για τα ''αντιγονα επιφανειας'' ετσι αυτολεξι και επισης δεν ανελυσα το ΠΟΙΑ ομαδα αιματος (πχ ομαδα αιματος Α..Β...ΑΒ...Ο...) ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΑΝΤΙΓΟΝΟ ετσι ωστε να αναγνωριζουμε την ομαδα αιματος..) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΜΕΣΩ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΕΙΠΑ?
Θα μου κοψουν? :/ αφου στ κατω κατω ηθελε απλα τη διαδικασια παραγωγης τους...:/

πωωωω τα θεματα ηταν τελεια!! επεσα ομως στο 96 γιατι ξεχασα να πω για το δευτερο νομο του Μεντελ!! ξεωερωσααα!!! χαχα!! καλη μας επιτυχια παιδια!!!
ναι οντως τελευταια στιγμη το γραψα!:P
αυτο (λογω του οτι ανηκουν σε διαφορετικα ζευγη ομολογων) + οτι καθε κυηση ειναι ενα ανεξαρτητο γεγονος που δεν σχετιζεται με τα αποτελεσματα προηγουμενων κυησεων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

eleni_peace

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ρε συ και εγω καπως ετσι τα ειχα βαλει!! και μετα λεω κατσε να το βαλω για καλο και για κακο στο τελος....αλλα δεν ξερω...σε ρωτανε ενα πραγμα και πρεπει να τους πεις 10!! ποναει το χερι μου!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
ρε συ και εγω καπως ετσι τα ειχα βαλει!! και μετα λεω κατσε να το βαλω για καλο και για κακο στο τελος....αλλα δεν ξερω...σε ρωτανε ενα πραγμα και πρεπει να τους πεις 10!! ποναει το χερι μου!! :P
χαχα αυτο για το χερι ξαναπεστο..!:P
επρεπε πιστευεις να πουμε ποια ομαδα αιματος αντιστοιχει σε ποιο αντιγονο?
το σκεφτηκα εκεινη τη στιγμη αλλα δεν ειχα πολυ χρονο και επισης ηθελε το ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΝΟΚΛΩΝΙΚΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ..δεν αρκει να αναλυσεις λοιπον ολη αυτη τη διαδικασια με τα αντιγονα Α και Β που εισαγονται στα ποντικια κτλ κτλ κτλ??? ειπα δλδ για τα αλληλομορφα σε ποιο αντιγονο αντιστοιχουν αλλα οχι για τις ομαδες αιματος αυτολεξι...

*βασικα τωρα το θυμηθηκα ειπα για τα αλληλομορφα που κθοριζουν τις ομαδες αιματος του ανθρωπου συμφωνα με το συστημα ΑΒΟ... και μετα ανελυσα το ποιο αλληλομορφο παραγει ποιο αντιγονο κτλ...
οποτε δν κοβουν ε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni_peace

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
εε ναι δεν νομιζω να κοψουν...φανηκε οτι το καταλαβες! ελεος δηλαλη....εγω παλι ξεχασα το νομο γαμωτο...ειπα ανεξαρτητο γεγονος κτλ κτλ αλλα μετα μπηκα αμεσως στη δρεπανοκυτταρικη..! ειναι δυνατον να εβλαλα γαμετες στη τυχη; εννοειται πως ισχυει ο μεντελ! πφφφ...περιεργοι αυτοι οι βιολογοι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
εε ναι δεν νομιζω να κοψουν...φανηκε οτι το καταλαβες! ελεος δηλαλη....εγω παλι ξεχασα το νομο γαμωτο...ειπα ανεξαρτητο γεγονος κτλ κτλ αλλα μετα μπηκα αμεσως στη δρεπανοκυτταρικη..! ειναι δυνατον να εβλαλα γαμετες στη τυχη; εννοειται πως ισχυει ο μεντελ! πφφφ...περιεργοι αυτοι οι βιολογοι!!!
εμας η καθηγητρια μας μας ειχε τονισει σε τετοιες ασκησεις να τα γραφουμε αυτα τα 2 αλλα τωρα εξαρταται απτον βαθμολογητη π θα πεσεις...
σαυτο για την παραγωγη του παραγοντα VIII (εγω διαλεξα την αιροφιλια β:P)
στο τελεος ανεφερα οτι μεσω της διαδικασιας της κλωνοποιησης του προβατου που εφτιαξα (λολ) ειναι δυνατη η μεγιστοποιηση της παραγωγης αυτου του παραγοντα-πρωτεινης.......(ειπα βεβαια και το βημα για την διασταυρωση του με σκοπο να περασει το γονιδιο στους απογονους και να παραχθουν ετσι μεγαλες ποσοτητες της πρωτεινης αυτης)
βασικα δν πιστευω να ηθελε το πως η πρωτεινη αυτη θα παρωχυθει στον πασχοντα?! αν ειναι δυνατον?! αφου κ παλι δεν ξερουμε συγκεκριμενη μεθοδο...μηπως με ενδοφλεβεια ενεση? λογικα οπως κ η ινσουλινη θα ναι αλλα δν ανεφερεται κατι στο σχολικο...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni_peace

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
εμας η καθηγητρια μας μας ειχε τονισει σε τετοιες ασκησεις να τα γραφουμε αυτα τα 2 αλλα τωρα εξαρταται απτον βαθμολογητη π θα πεσεις...
σαυτο για την παραγωγη του παραγοντα VIII (εγω διαλεξα την αιροφιλια β:P)
στο τελεος ανεφερα οτι μεσω της διαδικασιας της κλωνοποιησης του προβατου που εφτιαξα (λολ) ειναι δυνατη η μεγιστοποιηση της παραγωγης αυτου του παραγοντα-πρωτεινης.......(ειπα βεβαια και το βημα για την διασταυρωση του με σκοπο να περασει το γονιδιο στους απογονους και να παραχθουν ετσι μεγαλες ποσοτητες της πρωτεινης αυτης)
βασικα δν πιστευω να ηθελε το πως η πρωτεινη αυτη θα παρωχυθει στον πασχοντα?! αν ειναι δυνατον?! αφου κ παλι δεν ξερουμε συγκεκριμενη μεθοδο...μηπως με ενδοφλεβεια ενεση? λογικα οπως κ η ινσουλινη θα ναι αλλα δν ανεφερεται κατι στο σχολικο...:hmm:

εεε οχι παει πολυ να θελουν και τον τροπο με τον οποιο θα του δωσουμε τον παραγοντα...αν ειναι δυνατον! σιγα μην αναλυσουμε και ποια νοσοκομεια στην Ελλαδα εφαρμοζουν αυτη την τεχνικη..!! και οσο για το νομο ασε και μενα μου το τονιζε ο βιολογος μου αλλα ξεχαστηκα! θα κοψει σιγουρα...το θεμα ειναι ποσο! χαχα!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
ΕΠΙΣΗΣ: στους ανιχνευτες οταν ανεφερα κατι για την ιχνηθετηση τους σε παρενθεση παρεθεσα και τον ορισμο της ιχνηθετησης..(ηταν αναγκαιο?)
και επισης: οταν ειπα για τον 2ο νομο του Μεντελ ειπα οτι ισχυει επειδη τα γονιδια που μελεταμε βρισκονται σε ξεχωριστα ζευγη ομολογων χρωμοσωματων αρα μεταβιβαζονται ανεξαρτητα στον απογονο (ΑΛΛΑ δεν ειπα συγκεκριμενα οτι αυτο για την αχρωματοψια βρισκεται στο ζευγος των φυλετικων,ενω το αλλο σε αυτοσωμικο ζευγος κτλ..) Ε ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΚΙΑΥΤΗ Η ΑΠΟΣΑΦΗΝΗΣΗ?! του ελεους! τι πιστευετε??

εεε οχι παει πολυ να θελουν και τον τροπο με τον οποιο θα του δωσουμε τον παραγοντα...αν ειναι δυνατον! σιγα μην αναλυσουμε και ποια νοσοκομεια στην Ελλαδα εφαρμοζουν αυτη την τεχνικη..!! και οσο για το νομο ασε και μενα μου το τονιζε ο βιολογος μου αλλα ξεχαστηκα! θα κοψει σιγουρα...το θεμα ειναι ποσο! χαχα!! :D
χαχαχα θα καταντουσε αρρωστο! :ο
παντως γενικα τα θεματα ηταν πορωση.......:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σ.Σ

Νεοφερμένος

Η Σ.Σ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Γεια σας,να σας ρωτησω κατι..στην ερωτηση για το πολυσωμα επρεπε να γραφτει ολη η διαδικασια δημιουργιας του ή απλα οτι προκειται για ενα συμπλεγμα ριβοσωματων mrna,το οποιο δημιουργειται οταν ενα mrna μεταφραζεται ταυτοχρονα απο πολλα ριβοσωματα,καθιστωντας ετσι τη μεταφραση ως μια "οικονομικη διαδικασια"?
Κ επισης στα μονοκλωνικα αντισωματα ποσο λαθος ειναι να πουμε απλα οτι στο ποντικι θα χορηγηθουν τα αντιγονα των ομαδων αιματος?(και στη συνεχεια ολη την υπολοιπη τεχνικη),αλλα χωρις να πουμε οτι ειναι συγκεκριμενα τα Α και Β??

αν μπορειτε απαντηστε μου...σας ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σ.Σ

Νεοφερμένος

Η Σ.Σ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
οι προτινομενες λυσεις απο την ενωση βιοεπιστημονων...https://www.pev.gr/eggrafa/pdf/thekat2011.pdf
τα θεματα κατα τη γνωμη μου ηταν ιδιας δυσκολιας με περυσι,με τη διαφορα οτι φετος ηταν λιγο λιγοτερα.εσεις τι πιστευετε?παντως απο περυσι εχουν ξεκινησει να αλλαζουν νομιζω το ειδος των ερωτησεων στο 3ο θεμα,οπου παλιοτερα ηταν συνηθως απλη θεωρια ενω τωρα περιλαμβανουν και καποιες ερωτησεις κρισεως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefaniam

Νεοφερμένος

Η stefaniam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας,να σας ρωτησω κατι..στην ερωτηση για το πολυσωμα επρεπε να γραφτει ολη η διαδικασια δημιουργιας του ή απλα οτι προκειται για ενα συμπλεγμα ριβοσωματων mrna,το οποιο δημιουργειται οταν ενα mrna μεταφραζεται ταυτοχρονα απο πολλα ριβοσωματα,καθιστωντας ετσι τη μεταφραση ως μια "οικονομικη διαδικασια"?
Κ επισης στα μονοκλωνικα αντισωματα ποσο λαθος ειναι να πουμε απλα οτι στο ποντικι θα χορηγηθουν τα αντιγονα των ομαδων αιματος?(και στη συνεχεια ολη την υπολοιπη τεχνικη),αλλα χωρις να πουμε οτι ειναι συγκεκριμενα τα Α και Β??

αν μπορειτε απαντηστε μου...σας ευχαριστω!!

Αυτό που έπρεπε να γραφτεί είναι, όπως είπες, ότι πρόκειται για ένα σύμπλεγμα ριβοσωμάτων και mRNA όπου πολλά ριβοσώματα μπορούν να μεταφράζουν ταυτόχρονα ένα mRNA, το καθένα σε διαφορετικό σημείο κατά μήκος του μορίου, καθιστώντας τη μετάφραση μια "οικονομικη διαδικασια".
Καλή επιτυχία στη συνέχεια!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top