[2019] Πανελλήνιες... διάβασμα λίγο πριν

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,198 μηνύματα.
α) Κάτοχοι απολυτηρίου Γενικού Λυκείου, οι οποίοι κατά τη διάρκεια της φοίτησής τους στο Λύκειο έχουν διακριθεί στη Βαλκανική ή τη Διεθνή Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Πληροφορικής, Φυσικής, Χημείας ή Βιολογίας και τους έχει απονεμηθεί πρώτο, δεύτερο ή τρίτο βραβείο (χρυσό, αργυρό ή χάλκινο μετάλλιο) εγγράφονται καθ’ υπέρβαση του αριθμού εισακτέων σε σχολές, τμήματα ή εισαγωγικές κατευθύνσεις τμημάτων των Πανεπιστημίων, εφόσον το μάθημα στο οποίο έχουν διακριθεί στις Ολυμπιάδες, περιλαμβάνεται στα μαθήματα της Ομάδας Προσανατολισμού που έχουν επιλέξει οι υποψήφιοι στην τελευταία τάξη Λυκείου.

ε) Ως προϋπόθεση για τη διαδικασία συμμετοχής των κατόχων απολυτηρίου ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ στην ανωτέρω διαδικασία είναι η επίτευξη μέσου όρου βαθμών στα μαθήματα που εξετάστηκαν στις πανελλαδικές εξετάσεις τουλάχιστον ίσου με το μισό του μέγιστου δυνατού.

Φίλε,το ότι βρίσκομαι σε αυτήν την θέση τώρα,δεν σημαίνει ότι ήμουν πάντοτε σε αυτήν την θέση.Τα μαθηματικά είναι το στοιχείο μου,αλλά δεν παίζει ρόλο φέτος.Αυτό που λες ισχύει για τους πρώτους τρεις και πάλι πρέπει να γράψουν πανελλήνιες γύρω στα 10.000 μόρια.Και ξανά επισημαίνω ότι δεν δίνω μαθηματικά φέτος. Υγείας είμαι.

Ρώτησα για βοήθεια.Ούτε Einstein είμαι,ούτε διαφωνώ με αυτά που λες και εσύ και οι υπόλοιποι.Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι και η αλήθεια.Οι πανελλήνιες είναι ένας πολυπαραγοντικός διαγωνισμός.


Οι ελπιδες σου ειναι λιγες,και δεν εχει να κανει με το εαν εισαι η οχι εξυπνος.Εχει να κανει οτι εχεις περιορισμενο χρονο .
Θα χρειαστεις απιστευτη πειθαρχια και συνεπεια με πολυ αυσυγκρατηση για να καταφερεις το οποιο αποτελεσμα . Ελπιζω οτι καταλαβαινεις τι εννοω . Πολλοι μαθητες δινουν καθε χρονο και ακομα και οι αριστοι στο τελος ,διαβαζαν ολη την χρονια . Εαν γνωριζαν οτι ειναι εξυπνοι και οτι με 2 μηνες το εχουν θα τους εβλεπες να διαβαζουν 2 μηνες πριν τις πανελληνιες και ολο τον υπολοιπο χρονο να ηταν εξω βολτες,ή οτιδηποτε αλλο . Δικη μου συμβουλη ειναι η εξης . Δωσε και μαθηματικα και εξασφαλισε μια καλη σχολη απο εκει,εφοσον εχεις διακριθει σε ολυμπιαδες και σε ευνοει ο νομος. Απο την μια λιγες εως μηδενικες οι ελπιδες σου για φετος,αλλα απο την αλλη απο το να κατσεις στα αυγα σου και να μην το προσπαθησεις δεν ειναι και κατι που προσωπικα σαν ανθρωπος θα προτιμουσα. Καλυτερα να το παλεψεις και ας μην πετυχει παρα να καθεσαι να μην κανεις τιποτα,εστω για την τιμη των οπλων . Απο εκει και περα μην τρελενεσαι,υπαρχει και ο επομενος χρονος . Μην περιοριζεις την ζωη σου λες και ερχεται το τελος του κοσμου απο πραγματα που δεν ειναι τοσο τραγικα . Δεν εξαρταται η ζωη σου απο αυτο,την υγεια σου και την ορεξη σου να'χεις και ολα μπορεις να τα καταφερεις. Ο τολμων νικα λενε... ;) .Ευχομαι τα καλυτερα τοσο για φετος οσο και για του χρονου εαν δεν σου βγει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 731132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φίλε, μια από τις καλύτερες απαντήσεις που πήρα ως τώρα!Ειλικρινής και ουσιώδης.Αν και για 3η φορά πανελλήνιες δεν το κόβω.

Το υφάκι σου όμως παραπέμπει σε Αϊνστάιν. Με διαγωνισμούς μαθηματικών δεν έχω ασχοληθεί παρά μονο με φυσικής αλλα έχω περάσει κάποιες χρονιές την φαση του Θαλή (αν και μετά δεν το συνέχισα πότε πιο πέρα) και πραγματικά θεωρείς ότι το μάθημα που απαιτεί σκέψη είναι η έκθεση; Αν ηταν με μεθοδολογίες να λυνόταν όλες οι ασκήσεις φυσικής χημείας και μαθηματικών χωρίς σκέψη τότε θα γράφανε όλοι και μάλιστα χωρίς φροντιστήρια. Επίσης σου λεω ότι ανεξαρτήτως απ Αυτά που έχεις κάνει στο παρελθόν έχεις να ασχοληθείς 2 χρόνια που είναι παρά πολυ. Σίγουρα θα έχεις ξεχάσει πράγματα. Τα μαθήματα δεν είναι Ούτε σεξ Ουτε ποδήλατο για να μην ξεχνιούνται. Επίσης στις πανελλήνιες ακόμα και τέλεια αντίληψη να έχεις δεν σημαίνει οτι επειδή μπορείς να τα γράψεις ολα θα τα γράψεις όλα. Προσωπικά σε μαθηματικά-χημεία ήμουν πολύ κοντά στο 20 και μπορούσα να γράψω 20 Αλλά δεν έγραψα επειδή όπως είπες είναι πολυπαραγοντικο. Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου αλλα αν αυτό που θες να ακούσεις είναι ότι Ναι θα τα καταφέρεις επειδή είσαι πολύ έξυπνος και μπορείς να τους κατουρησεις όλους Εγώ δεν θα στο πω γιατί δεν παει έτσι
Με συγχωρείς αν σε έκανα να αισθανθείς έτσι,δεν ήταν αυτός ο στόχος μου.Προσπαθούσα απλώς να εξηγήσω αναλυτικά την κατάσταση για να πάρω αντίστοιχα την καλύτερη δυνατή βοήθεια.Δεν ανέφερα ποτέ ποια μαθήματα απαιτούν σκέψη και ποια όχι.Όλα απαιτούν σκέψη και κυρίως συστηματική ενασχόληση με αυτά.Για τα μαθηματικά δεν θέλω να προεκταθώ άλλο.Δεν με ενδιαφέρουν σχολές της Θετικής.Ο στόχος μου είναι ξεκάθαρα οδοντιατρική. Παρεμπιπτόντως, λέτε να ασχοληθώ με τα σχολικά βιβλία ή όχι;Με την έννοια οτι δεν έχουν καμία σχέση με το επίπεδο των πανελληνίων.Ειδικά το σχολικό βιβλίο της Έκθεσης στην παρούσα φάση μου φαίνεται άσχετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Διαβαζω αυτα που λετε σχετικα με το διαβασμα , με καποια συμφωνω με αλλα παλι οχι. Ωστοσο νομιζω οτι κανενας δεν ανεφερε τον παραγοντα ψυχολογια. Γιατι και να εχεις ξεσκιστει στο διαβασμα αν παθεις κριση αγχους στην ωρα των εξετασεων , πραγμα το οποιο συνέβη πχ σ εμενα , παει το εχασες το μαθημα .

Οποτε για εμενα δεν εχεις τιποτα απολυτως να χασεις και να προσπαθησεις αρκει να εισαι ψυχολογικα καλα και να μην τρελαθεις στο αγχος.Δεν ειμαι ειδικος , και προσωπικα πιστευω οτι κανενας εδω μεσα δεν ειναι για να σου πει ποσο θα γραψεις και που θα περασεις. Μπορω ομως να σε διαβεβαιώσω οτι η καλη ψυχολογια ειναι μια πολυ σημαντικη παραμετρος που παρα πολυ συχνα δε τη λαμβανουμε υπ'οψην .

Και κατι τελευταιο , μπορει να μην περασεις οδοντιατρικη , ε και; Χαθηκε ο κοσμος;Μπορει να βρεθεις σε μια αλλη σχολη που να σου αρεσει περισσοτερο ή να βρεθει κατι αλλο στο δρομο σου. Ποτε δε ξερεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Γιατί δεν το πιάνεις χαλαρά και να δώσεις του χρόνου, να είσαι και σίγουρος ότι θα περάσεις; Εκτός από επίπονη διαδικασία θα είναι και ψυχοφθόρα να βγάλεις την ύλη έτσι όπως θες σε 2 μήνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Παιδιά χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια.:(

Σε 2 μήνες δίνουμε Πανελλήνιες και εγώ δεν έχω ανοίξει ΚΑΝ βιβλίο. Και το εννοώ!




  • Τι λέτε αν στρωθώ τώρα,κοινώς ΞΕΣΚΙΣΜΑ,θα τα καταφέρω;

  • Κάποιες συμβουλές για το πως να κινηθώ; Συμβουλές για Βιολογία,Φυσική,Έκθεση και Χημεία;

  • Τα σχολικά βιβλία να τα παρατήσω τελείως; Γιατί οι ασκήσεις δεν έχουν καμία σχέση με το επίπεδο των πανελληνίων.



Είμαι 18 χρονών & απόφοιτος,δίνω στην ουσία 1η φορά πανελλήνιες (Ημερησίο ΓΕΛ-ΚΑΝΟΝΙΚΑ),κατεύθυνση Υγείας και με στόχο ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗ .Ξέρω ότι ακούγεται τρελό αλλά πολλές φορές μου έχουν πει οτι δεν μπορώ να κάνω κάτι και τελικά τους διέψευσα.Πέρυσι έδωσα μόνο ΈΚΘΕΣΗ και έγραψα 15,2 ,χωρίς να έχω διαβάσει ή να έχω κάνει κάποια προετοιμασία. Και δεν υπερβάλλω!Θα διαβάσω μόνος μου.Έχω όλα τα βοηθήματα και το διαδίκτυο.Ξέρω έκανα βλακεία αλλά δεν αλλάζει τώρα.

Το μόνο "καλό" είναι ότι:


  1. Υπήρξα άριστος μαθητής και δεν έχω πολλά κενά από Α' & Β' Λυκείου (Θετική)

  2. Έχω 24 ώρες κάθε μέρα να τις κάνω ότι θέλω.(χωρίς άλλες υποχρεώσεις)




Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:thumbup:


Περνας σιγουρα Οδοντιατρικη,μη μασας,την εχεις με κλειστα ματια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 731132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί δεν το πιάνεις χαλαρά και να δώσεις του χρόνου, να είσαι και σίγουρος ότι θα περάσεις; Εκτός από επίπονη διαδικασία θα είναι και ψυχοφθόρα να βγάλεις την ύλη έτσι όπως θες σε 2 μήνες.
Γιατί 3η χρονιά δεν λέει.Θα μπω 1ο έτος και θα είμαι 20 χρονών; Οι φίλοι μου θα είναι 3ο. Ένα βήμα δηλαδή πριν τελειώσουν την σχολή. Άσε που θα απογοητεύσω και τους δικούς μου,που τόσο πίστευαν σε μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Αν ήσουν Οικονομικά και διάβαζες τελευταίους 2-3 μήνες άνετα θα έγραφες ένα 17 ξέρω γω.
Θετική δεν ξέρω, αλλά αν το πιστεύεις πρέπει να το δουλέψεις. Κουλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,198 μηνύματα.
Γιατί 3η χρονιά δεν λέει.Θα μπω 1ο έτος και θα είμαι 20 χρονών; Οι φίλοι μου θα είναι 3ο. Ένα βήμα δηλαδή πριν τελειώσουν την σχολή. Άσε που θα απογοητεύσω και τους δικούς μου,που τόσο πίστευαν σε μένα.

20 χρονων δεν ειναι και τοσο κακη ηλικια να μπεις σε σχολη . Πολλοι ανθρωποι χρειαζεται να μπουν στα 40 για να τελειωσουν την σχολη που ονειρευονταν απο μικροι αλλα για τον α ή β λογο δεν ακολουθησαν μικροι . Δεν θελω να σε πιεσω καθολου ουτε θα επεκταθω πολυ στο θεμα καθως ειναι μια καθαρα προσωπικη επιλογη σου ,ωστοσο εχε το εξης στο νου σου : Ειναι εκπληκτικο εαν πας σε ενα τμημα ποσα "Εγω ηθελα την ταδε σχολη,αλλα κατεληξα εδω..." θα ακουσεις . Δυστυχως αυτη ειναι μια πραγματικοτητα για αρκετους υποψηφιους καθε χρονο . Ευτυχως αρκετοι απο αυτους αλλαζουν γνωμη για την σχολη που περασαν και αρχιζουν να την συμπαθουν. Αλλα υπαρχει και μια μεριδα που θα πρεπει να την βγαλει αναγκαστικα . Δεν ειναι ολοι το ιδιο πειθαρχημενοι στο "πρεπει να βγει" ομως, και για μερικους ειναι απλα μαρτυριο να πρεπει να ξυπνανε καθε μερα και να παρακολουθουν/διαβαζουν για μια σχολη που σιχενονται ή τουλαχιστον ξερουν οτι δεν ειναι αυτο στο οποιο διαπρεπουν και τους αρεσει. Γνωριζω απο φιλους που τους ειχε τυχει κατι τετοιο,και πιστεψε με αρρωσταινεις...οχι μεταφορικα αλλα κυριολεκτικα, χανεις την ορεξη σου για ζωη . Ισως αυτα για την δικη σου περιπτωση να ειναι υπερβολικα,δεν το ξερω , απλα προσπαθω να σου πω ορισμενα πραγματα για παν ενδεχομενο . Οι φιλοι σου μπορει να χρωστανε τα κερατα τους,ή να ειναι στο 3ο ετος μιας απαισιας σχολης(για εκεινους) επειδη ειπαν 2η φορα δεν λεει να δωσω . Επισης κανενας γονιος δεν θα ηθελε ουτε το παιδι του να σκιστει στο διαβασμα για εκεινον αλλα να το κανει για τον ιδιο του τον εαυτο(και ουτε και τοτε βασικα) , αλλα ουτε και να βρεθει στην παραπανω δυσκολη θεση που σου ειπα,διοτι θα απογοητευονταν πολυ πολυ περισσοτερο απο την περιπτωση που απλα ο γιος τους πηρε αρχικα καποιες λαθος αποφασεις που τον οδηγησαν τελικα να βρει την σχολη που θελει τον 3ο χρονο.

Ζυγισε ολα τα "βαρη" στην κατασταση και κρινε ποια ειναι η πιο σοφη και ταιριαστη αποφαση για εσενα. Εισαι αρκετα εξυπνος αλλα δεν χρειαζεται να αυτομαστιγωθεις απανθρωπα επειδη εχεις το περιθωριο και το πλεονεκτημα σε σχεση με αλλους υποψηφιους να τα βγαλεις περα παρολα τα ζορια ;) . Εφοσον αποφασισεις να δωσεις και του χρονου,μην αφησεις παντως την αποφαση αυτο να επηρεασει την δουλεια που θα ριξεις για αυτο το ετος. Εξαλλου υπερ σου θα ειναι για του χρονου . Αυτο στο λεω γιατι οι ανθρωποι συνηθως τεινουν να λειτουργουν καλυτερα οταν δεν υπαρχει plan B και διχτυ ασφαλειας . Ελπιζω οχι στο σημειο οπως που θα σε κανει να τα παιξεις.Εαν γινει αυτο,ασε τον εαυτο σου να γνωριζει οτι δεν πειραζει να υπαρξει και plan B .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 731132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας:thumbsup::thumbsup:,είμαι καινούργια στο φόρουμ.
Είδα ένα παρόμοιο ποστ,αλλά δεν με βοήθησε αρκετά.Βρισκόμαι και εγω σε ίδια φάση.
Δίνω πανελλήνιες αλλά απο την αρχή αγχώθηκα τόοοοσο πολύ που τα παράτησα.Το μετανιώνω ΠΙΚΡΑ τώρα, ειδικά που βλεπω τους συμμαθητές μου να κανουν τις επαναλήψεις τους και να κανουν ονειρα για το μελλον.Και καλά κανουν!Αλλά ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω!Και χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο!!
Ξέρω,είναι αργά κλπ αλλά δεν θέλω να κάτσω με σταυρωμένα τα χέρια και να κλαίω την μοίρα μου.:cry_x::cry_x::cry_x:

Πως να διαβάσω; Δίνω Φυσική,Χημεία,Βιολογία και Έκθεση..τρομάρα μου!!
Να διαβάσω μόνο απο τα σχολικά βιβλία ή να πάω αμέσως στα βοηθήματα;Και αν ναι ποια βοηθήματα προτείνετε;
Να λύσω ασκήσεις μόνο απο τις πανελλήνιες αυτά που έπεσαν τις προηγούμενες χρονιές;
Τι θα κάνατε εσείς στην θέση μου;
αχ,ειλικρινά έχω αγχωθεί πάρα πολύ!!!:closed: Θα με βοηθούσαν πολύ κάποιες πρακτικές συμβουλές!
Λέτε να καταφέρω να γράψω 13.000 μόρια;
Ευχαριστώ πολύ!! Περιμένω απαντήσεις!!:smartass:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 731132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας:thumbsup::thumbsup:,είμαι καινούργια στο φόρουμ.
Είδα ένα παρόμοιο ποστ,αλλά δεν με βοήθησε αρκετά.Βρισκόμαι και εγω σε ίδια φάση.
Δίνω πανελλήνιες αλλά απο την αρχή αγχώθηκα τόοοοσο πολύ που τα παράτησα.Το μετανιώνω ΠΙΚΡΑ τώρα, ειδικά που βλεπω τους συμμαθητές μου να κανουν τις επαναλήψεις τους και να κανουν ονειρα για το μελλον.Και καλά κανουν!Αλλά ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω!Και χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο!!
Ξέρω,είναι αργά κλπ αλλά δεν θέλω να κάτσω με σταυρωμένα τα χέρια και να κλαίω την μοίρα μου.:cry_x::cry_x::cry_x:

Πως να διαβάσω; Δίνω Φυσική,Χημεία,Βιολογία και Έκθεση..τρομάρα μου!!
Να διαβάσω μόνο απο τα σχολικά βιβλία ή να πάω αμέσως στα βοηθήματα;Και αν ναι ποια βοηθήματα προτείνετε;
Να λύσω ασκήσεις μόνο απο τις πανελλήνιες αυτά που έπεσαν τις προηγούμενες χρονιές;
Τι θα κάνατε εσείς στην θέση μου;
αχ,ειλικρινά έχω αγχωθεί πάρα πολύ!!!:closed: Θα με βοηθούσαν πολύ κάποιες πρακτικές συμβουλές!
Λέτε να καταφέρω να γράψω 13.000 μόρια;
Ευχαριστώ πολύ!! Περιμένω απαντήσεις!!:smartass:
Εγώ θα σου έλεγα να μάθεις καλά τα σχολικά αλλά να μην μεινεις μονο σε αυτά.Τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ. Βιολογία τέλεια απο το βιβλίο.Αλλά Χημεία και Φυσική το σχολικό δεν φτάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Είναι γεγονός. Σε 2 μήνες δίνω και νιώθω εντελώς απροετοιμαστη με κενά σε βασικά μαθήματα (όχι πολλά, αλλά και πάλι, υπάρχουν...)

Ας το πάρω από την αρχή, είμαι θεωρητική κατεύθυνση και θέλω μια σχολή που έχει βάση 13-14 χιλ. μόρια. Από τα θερινά του Ιουνίου διάβαζα κανονικά. Όμως Γενάρη, Φλεβάρη και Μάρτη έκανα βουτιά. Δεν διάβαζα σχεδόν καθόλου. Τώρα αυτή τη στιγμή μπήκε Απρίλης, και σκέφτομαι όλα όσα δεν έκανα αυτό το τρίμηνο που χαλάρωσα και με πιάνει πανικός ...

Τι να κάνω; Άμα στρωθώ ξανά αυτούς τους 2 μήνες που μένουν θα καταφέρω να σώσω τίποτα; Προλαβαίνω να καλύψω τα κενά μου; :(

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων ❤️
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Κι εγώ στην ίδια κατάσταση με σένα βρίσκομαι απλά στην κατεύθυνση των οικονομικών. Και τώρα έχω πάρει ξανά φόρα. Προλαβαίνεις άνετα απλά ξεκίνα ήδη από αύριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,207 μηνύματα.
Είναι γεγονός. Σε 2 μήνες δίνω και νιώθω εντελώς απροετοιμαστη με κενά σε βασικά μαθήματα (όχι πολλά, αλλά και πάλι, υπάρχουν...)

Ας το πάρω από την αρχή, είμαι θεωρητική κατεύθυνση και θέλω μια σχολή που έχει βάση 13-14 χιλ. μόρια. Από τα θερινά του Ιουνίου διάβαζα κανονικά. Όμως Γενάρη, Φλεβάρη και Μάρτη έκανα βουτιά. Δεν διάβαζα σχεδόν καθόλου. Τώρα αυτή τη στιγμή μπήκε Απρίλης, και σκέφτομαι όλα όσα δεν έκανα αυτό το τρίμηνο που χαλάρωσα και με πιάνει πανικός ...

Τι να κάνω; Άμα στρωθώ ξανά αυτούς τους 2 μήνες που μένουν θα καταφέρω να σώσω τίποτα; Προλαβαίνω να καλύψω τα κενά μου; :(

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων ❤️

Ναι μπορείς να γράψεις άκομα και 15.000 αν διαβάζεις κάθε μέρα.Καλη επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Είναι γεγονός. Σε 2 μήνες δίνω και νιώθω εντελώς απροετοιμαστη με κενά σε βασικά μαθήματα (όχι πολλά, αλλά και πάλι, υπάρχουν...)

Ας το πάρω από την αρχή, είμαι θεωρητική κατεύθυνση και θέλω μια σχολή που έχει βάση 13-14 χιλ. μόρια. Από τα θερινά του Ιουνίου διάβαζα κανονικά. Όμως Γενάρη, Φλεβάρη και Μάρτη έκανα βουτιά. Δεν διάβαζα σχεδόν καθόλου. Τώρα αυτή τη στιγμή μπήκε Απρίλης, και σκέφτομαι όλα όσα δεν έκανα αυτό το τρίμηνο που χαλάρωσα και με πιάνει πανικός ...

Τι να κάνω; Άμα στρωθώ ξανά αυτούς τους 2 μήνες που μένουν θα καταφέρω να σώσω τίποτα; Προλαβαίνω να καλύψω τα κενά μου; :(

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων ❤️
Βεβαίως, αρκεί όμως να διαβάζεις ουσιαστικά. Πρώτα κατανόησε για τι πράγμα μιλάει η κάθε ενότητα/κεφάλαιο/παράγραφος/υποπαράγραφος και μετά να προβείς στην αποστήθιση του (την οποία ευνοούν η σημείωση/υπογράμμιση χαρακτηριστικών λέξεων [λέξεις-κλειδιά]). Να έχεις μια βάση δηλαδή σε περίπτωση που κολλήσεις εκείνη την στιγμή και δεν σου έρχεται η ξεκάθαρη παπαγαλία. Άμα κάνεις αυτό και είσαι εντελώς αναίσθητη εν ώρα εξέτασης(αποβολή του άγχους) τότε ισως και παραπάνω από 15.000 να γράψεις. Καλή επιτυχία:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Κι εγώ στην ίδια κατάσταση με σένα βρίσκομαι απλά στην κατεύθυνση των οικονομικών. Και τώρα έχω πάρει ξανά φόρα. Προλαβαίνεις άνετα απλά ξεκίνα ήδη από αύριο!

Ευχαριστώ πολύ, καλή επιτυχία και σε σένα .

Ναι μπορείς να γράψεις άκομα και 15.000 αν διαβάζεις κάθε μέρα.Καλη επιτυχία.


Ευχαριστώ πολύ ❤️

Ναι μπορείς να γράψεις άκομα και 15.000 αν διαβάζεις κάθε μέρα.Καλη επιτυχία.

Βεβαίως, αρκεί όμως να διαβάζεις ουσιαστικά. Πρώτα κατανόησε για τι πράγμα μιλάει η κάθε ενότητα/κεφάλαιο/παράγραφος/υποπαράγραφος και μετά να προβείς στην αποστήθιση του (την οποία ευνοούν η σημείωση/υπογράμμιση χαρακτηριστικών λέξεων [λέξεις-κλειδιά]). Να έχεις μια βάση δηλαδή σε περίπτωση που κολλήσεις εκείνη την στιγμή και δεν σου έρχεται η ξεκάθαρη παπαγαλία. Άμα κάνεις αυτό και είσαι εντελώς αναίσθητη εν ώρα εξέτασης(αποβολή του άγχους) τότε ισως και παραπάνω από 15.000 να γράψεις. Καλή επιτυχία:)


Ευχαριστώωωω ❤️
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,207 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ, καλή επιτυχία και σε σένα .




Ευχαριστώ πολύ ❤️






Ευχαριστώωωω ❤️


Καλή επιτυχία σου εύχομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Καλή επιτυχία σου εύχομαι!


Να σαι καλά. Καλή επιτυχία και σε σένα αν δίνεις ή ξαναδινεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,207 μηνύματα.

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,207 μηνύματα.
Καλή επιτυχία στην δεύτερη σου φορά. Τι στόχο έχεις ;;


Πέρσι πέρασα οικονομικό Πάτρας.Τωρα θέλω Αθήνα.Εσυ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top