[2013] Βάσεις εισακτέων πανελληνίων σε πανεπιστήμια και ΤΕΙ

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Θέλω να κάνω ένα παράπονο (ζητώ συγγνώμη από την ΟΔ). Είδα ότι κατά μέσον όρο οι βάσεις εισαγωγής σε Μαθηματικά Τμήματα είναι πολύ χαμηλές σε βαθμό τρέλας. Λυπάμαι που το λέω, αλλά υπάρχουν προσδοκίες να τελειώσει κάποιος το Τμήμα με 11.000-13.000 περίπου μόρια; Πάμε καλά; Ξεφτυλίζεται η επιστήμη όσο δεν πάει. Πέρα από τα χαμόγελα της χαράς, να δούμε λίγο τι δεν πάει καλά σ' αυτή την ιστορία τρέλας. Αδυνατώ να πιστέψω ότι εξίσου σοβαρές επιστήμες (π.χ. Ιατρική) να συγκεντρώνουν την αφρόκρεμα των καλών μαθητών. Γιατί σε άλλα καλά Τμήματα πρέπει να "παρκάρεται" η σαβούρα;

Σιγά ρε μάγκα !! Έχω φιλαράκι απο την γειτονιά που έγραψε πριν τρία χρονια πανελλήνια , 13,201 μόρια μα 11 μαθηματικα και πέρασε μαθηματικο εκπα (πολύτεκνους). Μάντεψε ! Χρωστάει μονο τις δυο φυσικές . Τίποτα άλλο . Και το πτυχίο του μέχρι στιγμής ειναι κοντα στο 7,5 ! Αν νομίζεις οτι η γνώσεις της παραγωγού του λυκείου θα σε κανουν ικανό είσαι γελασμένος . Σου θυξανε και την επιστήμη που την θεωρείς πια τοοοοσο δύσκολη ! Άλλοι το εχουν άλλοι οχι . Οσοι γουστάρουν και ασχολούνται τελειώνουν άνετα . Τώρα τι μας λες εσυ περί σούπερ δύσκολων μαθημάτων και καθηγητών που άριστα εχουν το 6 τα ακούω βαρεσε ! Μαγκες οσοι γουσταρετε ελάτε στις φυσικομαθηματικες σχολές και μην ακούτε κανέναν κομπλεξικο ! Δεν ειναι τόσο δύσκολα οσο λένε και σας το λέω εγω που πολλοί χαρακτηρίζουν την σχολη μου ίσως την πιο δύσκολη !

Και με συγχωρείς αλλά αν κάποιος διαλέξει τέτοιες επιστήμες είναι εγκλωβισμένος στην χώρα μας.

Ρε μάγκα είσαι σοβαρός ; Ψάξου λίγο πριν μιλήσεις . Τα μαθηματικόι στην Αμερική τα τελευταία 15 χρονια ειναι σταθερά στα 3 πιο περιζήτητα επαγγέλματα στην Αμερική . Πέραν αυτού χώρες οπως Ελβετία , σκωτία , Νορβηγία , Δανία ζητάνε μαθηματικούς με το τσουβάλι ! Μην γράφει ο καθένας την μαλακια του εδω μεσα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Απορία (δε ξέρω αν ειπώθηκε πιο πριν).
Φέτος οι μουσουλμάνοι δεν είχαν ειδική κατηγορία;

Φυσικά και είχαν.

Ορίστε οι βαθμάρες και οι βασάρες:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/108599932/90_mousoulmanoi_2013.xls
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Τμήματα κάτω από 2.000 μόρια.

1 ) Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ 970
2 ) Στατιστικής & Ασφαλιστικής Παν. Πειραιώς 1.263
3 ) Πολιτικής Επιστήμης & Διεθνών Σχέσεων Παν. Πελλοπονήσου 1.458
4 ) Ηλεκτρονικών Μηχανικών Τ.Ε ΤΕΙ Πειραιά 1.474
5 ) Επιστήμης & Τεχνολογία Υλικών Παν. Κρήτης 1.476
6 ) Τεχνολόγων Περιβάλλοντος Τ.Ε ΤΕΙ Ιονίων Νήσων 1.534
7 ) Σλαβικών Σπουδών ΕΚΠΑ 1.544
8 ) Διοίκησης, Οικονομίας, Επικοινωνίας, Πολιτιστικών και Τουριστικών Μονάδων ΤΕΙ Στερ. Ελλάδας 1.611
9 ) Τεχνολογίας Τροφίμων ΤΕΙ Ιονίων Νήσων 1.640
10 ) Κοινωνιολογίας Παν. Αιγαίου 1.684
11 ) Πολιτικής Επιστήμης Παν. Κρήτης 1.695
12 ) Οικονομικής Επιστήμης Παν. Πελλοπονήσου 1.719
13 ) Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας Πάντειο Παν. 1.768
14 ) Διοίκησης, Οικονομίας, Επικοινωνίας, Πολιτιστικών και Τουριστικών Μονάδων ΤΕΙ Στερ. Ελλάδας 1.857
15 ) Πολιτικών Μηχανικών Τ.Ε και Μηχανικών Τοπογραφίας και Γεωπληροφορικής Τ.Ε ΤΕΙ Αθήνας 1.882
16 ) Πληροφορικής και Τηλ/νιών Παν. Πελλοπονήσου 1.888
17 ) Πολιτικών Μηχανικών Τ.Ε ΤΕΙ Θεσσαλίας 1.968
18 ) Κοινωνικής Εργασίας ΤΕΙ Αθήνας 1.978

Αντίστοιχα τα τμήματα που βρίσκονται στην "κορυφή"- πάνω από 10.000 μόρια.

1 ) Ιατρικής ΑΠΘ 16.086
2 ) Νομικής ΕΚΠΑ 16.005
3 ) Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ 15.640
4 ) Αγγλικής Γλώσσα & Φιλολογίας ΑΠΘ 17.699* (ΓΒΠ : 14,82)
5 ) Ιατρικής ΔΠΘ 14.860
6 ) Ιατρικής Παν. Θεσσαλίας 14.040
7 ) Οδοντιατρικής ΑΠΘ 13.168
8 ) Ιατρικής Παν. Ιωαννίνων 13.067
9 ) Οικονομικών Επιστημών ΑΠΘ 13.046
10 ) Πολιτικών Μηχανικών ΔΠΘ 12.461
11 ) Ιατρικής ΕΚΠΑ 12.202
12 ) Εκπαιδευτικής & Κοινωνικής Πολιτικής ΠΑ.ΜΑΚ 11.991
13 ) Οδοντιατρικής ΕΚΠΑ 10.972
14 ) Νομικής ΑΠΘ 11.941
15 ) Ιατρικής Παν. Πατρών 11.850
16 ) Ιατρικής Παν. Κρήτης 11.844
17 ) Ψυχολογίας ΑΠΘ 11.266
18 ) Νομικής ΔΠΘ 11.031
19 ) Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ 12,875 (ΓΒΠ : 11,10)
20 ) Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΕΚΠΑ 14,041 (ΓΒΠ : 10,73)
21 ) Φαρμακευτικής ΑΠΘ 10.756
22 ) Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής ΔΠΘ 10.703
23 ) Ψυχολογίας Παν. Κρήτης 10.591
24 ) Βιολογίας ΑΠΘ 10.523
25 ) Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Παν. Αιγαίου 10.246
26 ) Αισθητικής & Κοσμητολογίας ΤΕΙ Θεσσαλονίκης 10.218
27 ) Φυσικοθεραπείας ΤΕΙ Θεσσαλονίκης 10.211
28 ) Κτηνιατρικής Παν. Θεσσαλίας 10.046

Τέλος, υψηλόβαθμα τμήματα που μένουν στον πάτο.

1ο πεδίο

Ψυχολογίας ΕΚΠΑ 8.836
Ψυχολογίας Πάντειο Παν. 6.871
Φιλολογίας ΑΠΘ 6.304
Ιστορικό Αρχαιολογικό Αθήνας 5.976
Παιδαγωγικό ΑΠΘ 4.863 (με 14 εισακτέους παρακαλώ-ενώ όλα τα άλλα παίρνουν μόνο έναν (1) )
Παιδαγωγικό ΕΚΠΑ 4.706
Φιλολογίας ΕΚΠΑ 4.407
ΦΠΨ ΕΚΠΑ 3.615

2ο πεδίο

Μαθηματικών ΑΠΘ 5.852
Επιστήμης Τροφίμων & Διατροφής του Ανθρώπου Γεωπονικό Παν. Αθηνών 4.826
Χημείας ΕΚΠΑ 4.498
Φυσικής ΑΠΘ 4.033
Μαθηματικών ΕΚΠΑ 3.844
Φυσικής ΕΚΠΑ 3.646

3ο πεδίο

Φαρμακευτικής Παν.Πατρών 9.214
Κτηνιατρική Παν.Θεσσαλίας 8.821
Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ 8.649
Βιολογίας Αθήνας 7.629
Επιστήμης Διαιτολογίας & Διατροφής Χαροκόπειο Παν. 5.898

4ο πεδίο

ΗΜΜΥ ΑΠΘ 6.751
ΗΜΜΥ ΕΜΠ 5.014
Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ 4.437
Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ 4.208
Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ 3.676
Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ 3.542

5ο πεδίο

Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΠΑ.ΜΑΚ 6.431
Χρηματοοικονομικής & Τραπεζικής Παν.Πειραώς 5.003
Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ 4.932
Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ 4.478
Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας ΟΠΑ 4.145
Οργάνωσης & Διοίκηση Επιχειρήσεων ΟΠΑ 2.806

*Δεν σημαίνει ότι είναι τα χαμηλότερα αντίστοιχα στο κάθε πεδίο, απλά ότι είναι υψηλόβαθμα στους "μη μουσουλμάνους" και στην ειδική κατηγορία αυτή είναι στον πάτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Τελικά από όσους δώσατε, δικαιολογείται τέτοια πτώση λόγω των θεμάτων ή έπαιξε ρόλο και η "φουρνιά" των μαθητών; Ομολογώ πως το δεύτερο δεν το πιστεύω. Ωστόσο και του 12 ήταν δύσκολα. Η φυσική κατεύθυνσης του12 (μόνο αυτήν έχω δεί), μπορώ να πώ πως μου φάνηκε αρκετά δυσκολότερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Σιγά ρε μάγκα !! Έχω φιλαράκι απο την γειτονιά που έγραψε πριν τρία χρονια πανελλήνια , 13,201 μόρια μα 11 μαθηματικα και πέρασε μαθηματικο εκπα (πολύτεκνους). Μάντεψε ! Χρωστάει μονο τις δυο φυσικές . Τίποτα άλλο . Και το πτυχίο του μέχρι στιγμής ειναι κοντα στο 7,5 ! Αν νομίζεις οτι η γνώσεις της παραγωγού του λυκείου θα σε κανουν ικανό είσαι γελασμένος . Σου θυξανε και την επιστήμη που την θεωρείς πια τοοοοσο δύσκολη ! Άλλοι το εχουν άλλοι οχι . Οσοι γουστάρουν και ασχολούνται τελειώνουν άνετα . Τώρα τι μας λες εσυ περί σούπερ δύσκολων μαθημάτων και καθηγητών που άριστα εχουν το 6 τα ακούω βαρεσε ! Μαγκες οσοι γουσταρετε ελάτε στις φυσικομαθηματικες σχολές και μην ακούτε κανέναν κομπλεξικο ! Δεν ειναι τόσο δύσκολα οσο λένε και σας το λέω εγω που πολλοί χαρακτηρίζουν την σχολη μου ίσως την πιο δύσκολη !
Εντάξει ρε Vikam.Πας ΣΕΜΦΕ ,στην πιο δύσκολη σχολή της Ελλάδας.Το πιάσαμε.Εγώ τουλάχιστον δεν το πιστεύω αυτό που λες.Ένας μαθητής του 11 , για να πέρασε Μαθηματικό και να έχει Μ.Ο. 7,5 , είναι αδιανόητο.Για να έγραψε τόσο , σημαίνει ότι έχει κενά που πρέπει να αναπληρωθούν.Και δεν αναπληρώνονται εύκολα.

Θα με ενδιέφερε πάρα πολύ ,να μου έδειχνες , ποιά χρονιά είχαν 11 οι πολύτεκνοι στο Μαθηματικό του ΕΚΠΑ, γιατί εγώ κάτι 14-15 θυμάμαι πάντα...


Ρε μάγκα είσαι σοβαρός ; Ψάξου λίγο πριν μιλήσεις . Τα μαθηματικόι στην Αμερική τα τελευταία 15 χρονια ειναι σταθερά στα 3 πιο περιζήτητα επαγγέλματα στην Αμερική . Πέραν αυτού χώρες οπως Ελβετία , σκωτία , Νορβηγία , Δανία ζητάνε μαθηματικούς με το τσουβάλι ! Μην γράφει ο καθένας την μαλακια του εδω μεσα !

Λολ.Δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις;Σου λέει ότι είσαι εγκλωβισμένος στην χώρα μας και του απαντάς "Τι λες ρε;Τα μαθηματικά στην ΑΜΕΡΙΚΗ....".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Σιγά ρε μάγκα !! Έχω φιλαράκι απο την γειτονιά που έγραψε πριν τρία χρονια πανελλήνια , 13,201 μόρια μα 11 μαθηματικα και πέρασε μαθηματικο εκπα (πολύτεκνους). Μάντεψε ! Χρωστάει μονο τις δυο φυσικές . Τίποτα άλλο . Και το πτυχίο του μέχρι στιγμής ειναι κοντα στο 7,5 ! Αν νομίζεις οτι η γνώσεις της παραγωγού του λυκείου θα σε κανουν ικανό είσαι γελασμένος . Σου θυξανε και την επιστήμη που την θεωρείς πια τοοοοσο δύσκολη ! Άλλοι το εχουν άλλοι οχι . Οσοι γουστάρουν και ασχολούνται τελειώνουν άνετα . Τώρα τι μας λες εσυ περί σούπερ δύσκολων μαθημάτων και καθηγητών που άριστα εχουν το 6 τα ακούω βαρεσε ! Μαγκες οσοι γουσταρετε ελάτε στις φυσικομαθηματικες σχολές και μην ακούτε κανέναν κομπλεξικο ! Δεν ειναι τόσο δύσκολα οσο λένε και σας το λέω εγω που πολλοί χαρακτηρίζουν την σχολη μου ίσως την πιο δύσκολη !



Ρε μάγκα είσαι σοβαρός ; Ψάξου λίγο πριν μιλήσεις . Τα μαθηματικόι στην Αμερική τα τελευταία 15 χρονια ειναι σταθερά στα 3 πιο περιζήτητα επαγγέλματα στην Αμερική . Πέραν αυτού χώρες οπως Ελβετία , σκωτία , Νορβηγία , Δανία ζητάνε μαθηματικούς με το τσουβάλι ! Μην γράφει ο καθένας την μαλακια του εδω μεσα !
Πως φαινεται οτι πουλας φουμαρα αγορι...

Ας παει ο αλλος που περασε με 5 και με 6 μαθηματικο ΕΚΠΑ να δεις εκει γελια και κλαματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά δεν υπάρχει μέλλον σε αυτές τις σχολές. Εδώ ο ξάδερφος μου πήγε στο πανεπιστήμιο της οξφόρδης για να σπουδάσει φυσική και τώρα ψάχνει για δουλειά άσχετη με αυτό που έχει σπουδάσει, αφού δεν έχει ζήτηση. Τώρα αυτοί που λένε εγώ ξέρω έναν που κλπ κλπ, είναι στον κόσμο τους. Και εγώ ξέρω έναν που κέρδισε το τζόκερ, δεν νομίζω πως αποτελεί δείγμα άξιο για να παίζουμε όλοι. Επίσης το ύψος των βάσεων (αν και είναι προκατειλημένο αυτό που λέω) κάτι δείχνουν και από μόνες τους. Δεν είναι τυχαίο που στρατιωτικές βρέθηκαν στα ύψη και άλλες έκαναν βουτιά. Απλά δεν υπάρχει ζήτηση που συνήθως προέρχεται από τις λιγότερες ευκαιρίες που παρέχει το επάγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Τελικά από όσους δώσατε, δικαιολογείται τέτοια πτώση λόγω των θεμάτων ή έπαιξε ρόλο και η "φουρνιά" των μαθητών; Ομολογώ πως το δεύτερο δεν το πιστεύω. Ωστόσο και του 12 ήταν δύσκολα. Η φυσική κατεύθυνσης του12 (μόνο αυτήν έχω δεί), μπορώ να πώ πως μου φάνηκε αρκετά δυσκολότερη.
Η φυσικη ηταν ιδιας δυσκολιας με του 12 αλλα ολα τα αλλα ηταν πολυ δυσκολοτερα.... Επισης οι βασεις επεσαν γιατι αυξηθηκαν οι εισακτεοι σε ολες σχεδον τις σχολες και μειωθηκε ο αριθμος των υποψηφιων...
Τωρα σχετικα με τη φουρνια που λες, ελπιζω να ξερεις οτι δεν ισχυει...Απλως οι μαθητες καθε χρονο ειναι προετοιμασμενοι καλυτερα, γιατι στα φροντιστηρια τους κοπανανε με ολο και δυσκολοτερες ασκησεις για να μπορεσουν να ανταπεξελθουν στο επιπεδο δυσκολιας των πανελληνιων, που ολο και ανεβαινει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Ακριβως αυτην την αποψη εχω και εγω... Απλα απο καποιους διαβασα δεν δικαιολογειται και τετοια πτωση κλπ. Αντε να δουμε οι επομενοι υποψηφιοι ποσοι θα ειμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Σιγά ρε μάγκα !! Έχω φιλαράκι απο την γειτονιά που έγραψε πριν τρία χρονια πανελλήνια , 13,201 μόρια μα 11 μαθηματικα και πέρασε μαθηματικο εκπα (πολύτεκνους). Μάντεψε ! Χρωστάει μονο τις δυο φυσικές . Τίποτα άλλο . Και το πτυχίο του μέχρι στιγμής ειναι κοντα στο 7,5 ! Αν νομίζεις οτι η γνώσεις της παραγωγού του λυκείου θα σε κανουν ικανό είσαι γελασμένος . Σου θυξανε και την επιστήμη που την θεωρείς πια τοοοοσο δύσκολη ! Άλλοι το εχουν άλλοι οχι . Οσοι γουστάρουν και ασχολούνται τελειώνουν άνετα . Τώρα τι μας λες εσυ περί σούπερ δύσκολων μαθημάτων και καθηγητών που άριστα εχουν το 6 τα ακούω βαρεσε ! Μαγκες οσοι γουσταρετε ελάτε στις φυσικομαθηματικες σχολές και μην ακούτε κανέναν κομπλεξικο ! Δεν ειναι τόσο δύσκολα οσο λένε και σας το λέω εγω που πολλοί χαρακτηρίζουν την σχολη μου ίσως την πιο δύσκολη !

Έχεις ένα κόλλημα με τους βαθμούς ή είναι ιδέα μου; :hmm: Το έχουμε καταλάβει ότι για σένα οι καλοί επιστήμονες πρέπει να έχουν βαθμό πτυχίου 8 και να έχουν τελειώσει ΣΕΜΦΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Θέλω να κάνω ένα παράπονο (ζητώ συγγνώμη από την ΟΔ). Είδα ότι κατά μέσον όρο οι βάσεις εισαγωγής σε Μαθηματικά Τμήματα είναι πολύ χαμηλές σε βαθμό τρέλας. Λυπάμαι που το λέω, αλλά υπάρχουν προσδοκίες να τελειώσει κάποιος το Τμήμα με 11.000-13.000 περίπου μόρια; Πάμε καλά; Ξεφτυλίζεται η επιστήμη όσο δεν πάει. Πέρα από τα χαμόγελα της χαράς, να δούμε λίγο τι δεν πάει καλά σ' αυτή την ιστορία τρέλας. Αδυνατώ να πιστέψω ότι εξίσου σοβαρές επιστήμες (π.χ. Ιατρική) να συγκεντρώνουν την αφρόκρεμα των καλών μαθητών. Γιατί σε άλλα καλά Τμήματα πρέπει να "παρκάρεται" η σαβούρα;

Και αυτος που ηθελε μαθηματικο και εβγαλε 19000 και αυτος που μπηκε απο σποντα με 13000 θα περασουν,και θα τελειωσουν κι οι δυο το ίδιο τμήμα....σιγα τωρα που ξεφτιλίστηκε η επιστήμη των μαθηματικών επειδή μπήκε καποιος με 13000!!Λες και οι μαθηματικοί ειναι το αφαν γκατε της διανόησης ή λες και οι πανελλήνιες είναι ο απόλυτος κριτής της αξίας ενός ανθρώπου!! Δεν κοιτάμε λέω 'γω που βρέθηκαν φοιτητές σε τμήματα πολιτικών μηχνικών και βιολογίας απο...Θεωρητική!!!! Το τι αξίζει ο καθένας θα το δείξει κατα την διάρκεια των σπουδών του και ακόμα περισσότερο μετά από αυτες!
Οσο για το.. "σαβουρα" δεν θα το σχολιάσω γιατί θα φάω καμιά αναφορά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αντίστοιχα τα τμήματα που βρίσκονται στην "κορυφή"- πάνω από 10.000 μόρια.

1 ) Ιατρικής ΑΠΘ 16.086
5 ) Ιατρικής ΔΠΘ 14.860
6 ) Ιατρικής Παν. Θεσσαλίας 14.040
11 ) Ιατρικής ΕΚΠΑ 12.202
15 ) Ιατρικής Παν. Πατρών 11.850
16 ) Ιατρικής Παν. Κρήτης 11.844
Άλλος χάνει την πιο χαμηλόβαθμη Ιατρική για 1-2-10-40 μόρια, και κάποιος από ειδική κατηγορία περνάει ενώ είναι τουλάχιστον 2.000 μόρια κάτω από την βάση. Fair enough. Να λέμε και ευτυχώς δηλαδή που στην Ιατρική δεν υπάρχουν αυτές οι τεράστιες αποκλίσεις μεταξύ γενικής σειράς και ειδικών κατηγοριών που είδα σε άλλες σχολές.
Μας έχουν φάει πια αυτές οι ειδικές κατηγορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Άλλος χάνει την πιο χαμηλόβαθμη Ιατρική για 1-2-10-40 μόρια, και κάποιος από ειδική κατηγορία περνάει ενώ είναι τουλάχιστον 2.000 μόρια κάτω από την βάση. Fair enough. Να λέμε και ευτυχώς δηλαδή που στην Ιατρική δεν υπάρχουν αυτές οι τεράστιες αποκλίσεις μεταξύ γενικής σειράς και ειδικών κατηγοριών που είδα σε άλλες σχολές.
Μας έχουν φάει πια αυτές οι ειδικές κατηγορίες.



Τον ρωτάς τον πολύτεκνο αν μπορεί να στείλει το παιδί του σε άλλη πόλη; Δε θα φάει κανενός τη θέση απο τη γενική σειρά, απλά διεκδικεί παραπάνω θέσεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Τον ρωτάς τον πολύτεκνο αν μπορεί να στείλει το παιδί του σε άλλη πόλη; Δε θα φάει κανενός τη θέση απο τη γενική σειρά, απλά διεκδικεί παραπάνω θέσεις ;)

Πριν που δεν υπήρχε ειδική κατηγορία πολυτέκνων νομίζω οι θέσεις τους πήγαιναν στην γενική σειρά.
Δεν αύξησαν τις θέσεις για να βάλουν την ειδική κατηγορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Πριν που δεν υπήρχε ειδική κατηγορία πολυτέκνων νομίζω οι θέσεις τους πήγαιναν στην γενική σειρά.
Δεν αύξησαν τις θέσεις για να βάλουν την ειδική κατηγορία.

Παλιά όμως υπήρχαν οι μετεγγραφές. Κατευθείαν έπαιρνες μετεγγραφή, όχι όπως τώρα που κάνεις αίτηση και περιμένεις 1 χρόνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Παλιά όμως υπήρχαν οι μετεγγραφές. Κατευθείαν έπαιρνες μετεγγραφή, όχι όπως τώρα που κάνεις αίτηση και περιμένεις 1 χρόνο

Τέλος πάντων.Σηκώνει συζήτηση το θέμα.
Για μένα οι ειδικές κατηγορίες είναι άδικες.
Ναι οι πολύτεκνοι πρέπει να βοηθηθούν αλλά όχι περνώντας με χαμηλότερες βάσεις ούτε παίρνοντας μεταγραφές να μαζευτούν όλοι Θεσσαλονίκη/Αθήνα.
Φτιάξε εστίες σαν κράτος και βάλτους μέσα να σπουδάσουν δωρεάν εκεί που θα περάσουν με τη γενική σειρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Τον ρωτάς τον πολύτεκνο αν μπορεί να στείλει το παιδί του σε άλλη πόλη; Δε θα φάει κανενός τη θέση απο τη γενική σειρά, απλά διεκδικεί παραπάνω θέσεις ;)

Δεν είμαι κατά του να γίνεται μια διευκόλυνση στους πολύτεκνους και λοιπούς των ειδικών κατηγοριών.
Αλλά αυτά τα χάσματα στις βάσεις γενικής σειράς και ειδικών κατηγοριών δεν τα μπορώ, μου κάθονται στο στομάχι. Το να μείνει κάποιος εκτός μιας σχολής στην πόλη του για 100-200-300 ακόμα και 500-600 μόρια, πάει κι έρχεται, λες είχε μια ατυχία το παιδί στις Πανελλήνιες, ας μην ξοδευτούν οι γονείς να το στείλουν στην άλλη άκρη της Ελλάδας. Το να μείνει εκτός (με την γενική σειρά) για 1000-2000-3000 κλπ μόρια, δεν είναι μια "ατυχία" στις Πανελλήνιες, είναι μια επανάπαυση ότι το κράτος θα μας βολέψει και ας απέχουμε 2000 μόρια από την σχολή της επιθυμίας μας.

Δεν είπα ότι σε όλες τις σχολές υπάρχουν πάντα τέτοιες διακυμάνσεις. Αλλά δεν συμβαίνει και σε λίγες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Παλιά όμως υπήρχαν οι μετεγγραφές. Κατευθείαν έπαιρνες μετεγγραφή, όχι όπως τώρα που κάνεις αίτηση και περιμένεις 1 χρόνο

Μπορουσε δηλαδη καποιος να μπει με 2000 μορια κατω ως πολυτεκνος και μετα να παρει και μετεγγραφη? Ξερει κανεις αν γινοταν αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Μπορουσε δηλαδη καποιος να μπει με 2000 μορια κατω ως πολυτεκνος και μετα να παρει και μετεγγραφη? Ξερει κανεις αν γινοταν αυτο?

Παλιά ήταν αλλιώς το σύστημα.
Πχ ζεις Θεσσαλονίκη και δε πιάνεις Ιατρική Θεσσαλονίκης. Αν πιάσεις Αλεξ/πολης, τότε έρχεσαι Θεσσαλονίκη. Δηλαδή πρέπει να πιάσεις τη βάση της τελευταίας ιατρικής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top