[2011] Βάσεις 10% Σχολιασμός

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ποσοι απο σας θα ξαναδωσουν; Εγω παντως μαλλον ναι αν και θα το αποφασισω οριστικα μες την βδομαδα(ειναι ψυχοφθορα διαδικασια οσο να ναι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maletianoi

Νεοφερμένος

Ο maletianoi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
παιδια εμεις τωρα τι κανουμε??ποια ειναι η διαδικασια>>?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ποσοι απο σας θα ξαναδωσουν; Εγω παντως μαλλον ναι αν και θα το αποφασισω οριστικα μες την βδομαδα(ειναι ψυχοφθορα διαδικασια οσο να ναι)
Στην ίδια ακριβώς φάση βρίσκομαι,Δήμητρη.

Μέσα στην βδομάδα θα αποφασίσω και εγώ. Τι σχολή θέλεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elfi1920

Νεοφερμένος

Η elfi1920 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
ολοι εκει πονταραμε οντως!!οι υποψηφιοι φετος ηταν 26.470 και 19.000 εμειναν εκτος,ενω περυσι μονο 2.000 εμειναν εκτος..κριμα..καλη συνεχεια σε οτι κι αν κανετε παιδια!!

κριμα παντως παιδια.. πολυ κριμα... εγω ειμαι μια που εμεινε εκτος...:|:fool:
καλη τυχη σε ολους σας.. :ermm::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anestios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anestios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
μου φαινεται σχεδον απιθανο ολοι να αφησαν τις σχολες τους και οι βασεις να πηγαν απο 17.000 και πανω.πιστευω οτι πολλοι καναν για πλακα μηχανογραφικο φετος και δεν θα πανε στις σχολες που περασαν.θα μου φαινοταν λογικο να ηταν τοσο ψηλα οι βασεις αμα ισχυε ο παλιος νομος που δηλωναν σχολες μονο και μονο για να παρουν κανα πασο και επιδοτησεις.τωρα πρεπει να αφησεις την σχολη σου.μου φαινεται λιγο παραξενο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
μου φαινεται σχεδον απιθανο ολοι να αφησαν τις σχολες τους και οι βασεις να πηγαν απο 17.000 και πανω.πιστευω οτι πολλοι καναν για πλακα μηχανογραφικο φετος και δεν θα πανε στις σχολες που περασαν.θα μου φαινοταν λογικο να ηταν τοσο ψηλα οι βασεις αμα ισχυε ο παλιος νομος που δηλωναν σχολες μονο και μονο για να παρουν κανα πασο και επιδοτησεις.τωρα πρεπει να αφησεις την σχολη σου.μου φαινεται λιγο παραξενο...
Οντως ξερω 5 ατομα υψηλοβαθμα που εδωσαν με το 10% για την καβλα τους,και ξερω 2 που εδωσαν γιατι πραγματικα ηθελαν να αλλαξουν σχολη...
Αλλα τι να κανουμε αυτη ειναι η αδικια του 10%.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
μου φαινεται σχεδον απιθανο ολοι να αφησαν τις σχολες τους και οι βασεις να πηγαν απο 17.000 και πανω.πιστευω οτι πολλοι καναν για πλακα μηχανογραφικο φετος και δεν θα πανε στις σχολες που περασαν.θα μου φαινοταν λογικο να ηταν τοσο ψηλα οι βασεις αμα ισχυε ο παλιος νομος που δηλωναν σχολες μονο και μονο για να παρουν κανα πασο και επιδοτησεις.τωρα πρεπει να αφησεις την σχολη σου.μου φαινεται λιγο παραξενο...

μα γιατι το λες αυτο;;;;;;;;;;;;;:hmm:
https://www.oefe.gr/Μαθητές/ΡωτάτεΑπαντάμε/tabid/88/Default.aspx?qID=2586
εχω δει μπολικα τετοια στον ΟΕΦΕ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Επιβεβαιωνετε αυτο που ειπατε πιο πανω..τουλαχιστον ξερω παραπανω απο 10 ατομα που εκαναν μηχανογραφικο "για πλακα"
Επισης παρατηρησα 5 ατομα που ηταν στο σχολειο μου σε στρατιωτικες σχολες (σνδ, αξιωματικων, ευελπιδων) εκαναν μηχανογραφικο και περασαν σε γνωστα ΑΕΙ. Αποτελεσμα;
Οι περισσοτεροι απο αυτους θα συνεχισουν κανονικα την στατιωτικη τους σχολη τουλαχιστον απο αυτους που ξερω.

Αν στελναμε ενα mail στο υπουργειο..δεν θα ηταν ασχημα..για παραπονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
Κανονικα δεν θα επρεπε να γινοταν κατι στη περιπτωση που καποιος με το 10% δεν παει να γραφτει? Για παραδειγμα να μπαινουν οι αμεσως επομενοι που δεν περασαν.... Ζηταω πολλα το ξερω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lalak

Νεοφερμένος

Ο lalak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Πιαδια δεν μπορουμε να κανουμε κατι ολοι μαζι να στειλουμε μια επιστολη στο υπουργειο να καλυφθουν οι θεσεις του 10% που θα μεινουν κενες.Ειναι αδικο παιδια που εχασαν για ελαχιστα μορια τη σχολη περσι να κανουν φετος 10% και να τους παιρνουν τη θεση ατομα με μεγαλες βαθμολογιες που χουν καβαντζωσει τη σχολη τους και απλα δινουν για την πλακα τους.Στις περισσοτερες σχολες πιστευω οτι ουτε οι μισοι δε θα πανε να γραφτουν ειδικα αυτοι που ειναι ηδη σε καλη σχολη.Κατι πρεπει να γινει οπωσδηποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Δεν θα γινει κατι.
Αλλα καλο ειναι να ξερει το υπουργειο τι γινετε με αυτες τις θεσεις..το 10% ετσι και αλλιως σταματησε.
Θα μπορουν να δουν και ιδιοι στο υπουργειο το ποσοστο που εκανε εγγραφη στις σχολες απο αυτους που εκαναν 10%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Κανονικα δεν θα επρεπε να γινοταν κατι στη περιπτωση που καποιος με το 10% δεν παει να γραφτει? Για παραδειγμα να μπαινουν οι αμεσως επομενοι που δεν περασαν.... Ζηταω πολλα το ξερω...:P

Κανονικα θα επρεπε οσοι κανουν 10% να διαγραφονται αυτοματα απο τη σχολη που ηταν ηδη στη περιπτωση που πιασουν τη σχολη που θελουν(με το 10%).Ετσι κανεις δε θα εκανα για τη πλακα του...ολοι θα εβαζαν τη σχολη που πραγματικα επιθυμουν και οχι ο,τι να 'ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Βασικα το 10% ειναι αδικο μετρο και ετσι οπως εφαρμοστηκε τα ετη 2001-2009 και ετσι οπως εφαρμοστηκε το 2010 και 2011. Ο λογος ειναι απλος. Οι βασεις του 90% καθε χρονιας αποτελουν αντικειμενικο δεικτη της δυσκολιας των θεματων στις πανελληνιες εξετασεις. Ακομα και οπως εφαρμοστηκε φετος και περυσι (μηχανογραφικο με το 10% εχουν δικαιωμα να υποβαλλουν οσοι ηταν υποψηφιοι με το 90% τις δυο προηγουμενες χρονιες) αδικουνται οι υποψηφιοι της χρονιας που ειχαν χαμηλοτερες βασεις με το 90% γιατι ετυχαν σε δυσκολοτερα θεματα. Για παραδειγμα το 2010 υπεβαλαν μηχανογραφικο με το 10% οσοι ηταν υποψηφιοι με το 90% το 2008 και 2009. Ομως το 2008 οι βασεις του 90% ηταν χαμηλοτερες απο τις αντιστοιχες του 2009. Αρα οι υποψηφιοι του 2008 αδικηθηκαν. Το μετρο του 10% θα ηταν εκπαιδευτικα δικαιο αν ισχυε μονο για τους υποψηφιους του 90% της αμεσως προηγουμενης χρονιας. Εγω προσωπικα ειμαι της αποψης να μην υφισταται καθολου το 10% και οποιος θελει να ειναι υποψηφιος να δινει πανελληνιες εξετασεις χωρις να προσμετρωνται οι προφορικοι βαθμοι και χωρις να μπορουν να κατοχυρωθουν μαθηματα οπως γινοταν με τις δεσμες. Ετσι το 100% των θεσεων με πανελληνιες εξετασεις θα ηταν διαθεσιμο στους υποψηφιους που εξεταζονται πανελλαδικα το ιδιο ετος και οι βασεις εισαγωγης πιθανοτατα θα ηταν μικροτερες εστω και λιγο. Βασικα το συστημα εισαγωγης στην τριτοβαθμια εκπαιδευση οπως ειναι σημερα μπαζει απο πολλες πλευρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top