[2011] Αλλαγές στο βιβλίο της Βιολογίας

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
καλησπερα
εδω και καιρο ακουω για το νεο βιβλιο βιολογιας γενικης παιδειας γ λυκειου και εδω που εχω ρωτησει και ψαχνοντας στο ιντερνετ....βρηκα επισης την εξεταστεα υλη στο αναμορφωμενο ,οπως ελεγε το site, βιβλιο ...αλλα το ιδιο το βιβλιο εστω και σε ηλεκτρονικη μορφη δε μπορω να το βρω πουθενα..
μηπως ξερει κανεις που μπορω να το βρω(μιας και θελω να το αρχισω λιγακι απο τωρα που εχω αρκετο χρονο);

ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σε βιβλιοπωλείο έψαξες/ρώτησες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
αλλαξε το βιβλιο βιολογιας γενικης παιδειας;:ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ πλακα κανετε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
ο τιτλος λεει νεο βιβλιο????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
ναι. Και εγω ειδα σε ενα σιτε πως το βιβλιο πλεον αναμορφωθηκε. Αλλα τα εκτος υλης ειδα οτι ηταν τα ιδια με τα περσινα :Ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ ΥΛΗ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 2011-2012

ΒΙΟΛΟΓΙΑ
ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ


Από το βιβλίο ‘’Βιολογία’’ της Γ’ τάξης Γενικού Λυκείου Γενικής Παιδείας των Αδαμαντιάδου Σ. κ.ά., όπως αυτό αναμορφώθηκε από τους Καλαϊτζιδάκη Μ. και Πανταζίδη Γ., έκδοση Ο.Ε.Δ.Β. 2011.

Κεφάλαιο 1
«Άνθρωπος και Υγεία», εκτός από τις σελίδες 19-21 (Πολλαπλασιασμός των ιών) της ενότητας 1.2, την υποενότητα 1.3.3 (Προβλήματα στη δράση του ανοσοβιολογικού συστήματος), καθώς και τις ενότητες 1.4 (Καρκίνος) και 1.5 (Ουσίες που προκαλούν εθισμό).
Κεφάλαιο 2
«Άνθρωπος και Περιβάλλον», εκτός από την υποενότητα 2.2.3 (Η έννοια της παραγωγικότητας), την ενότητα 2.4 (εισαγωγή- σελίδες 92-94) και τις υποενότητες 2.4.1 (Άνθρωπος και περιβαλλοντικά προβλήματα), 2.4.2 (Μείωση της βιοποικιλότητας) και τη σελίδα 112 (Ρύπανση του εδάφους και Ηχορύπανση) της υποενότητας 2.4.4.
Κεφάλαιο 3
«Εξέλιξη»: μόνο την Εισαγωγή 3.1 (σελίδες 119-131)

Σημείωση
Στην εξεταστέα-διδακτέα ύλη δεν περιλαμβάνονται τα παραθέματα, τα οποία σκοπό έχουν να δώσουν τη δυνατότητα επιπλέον πληροφόρησης των μαθητών, ανάλογα με τα ενδιαφέροντά τους, οι πίνακες, τα μικρά ένθετα κείμενα σε πλαίσιο και οι προτάσεις για συνθετικές-δημιουργικές εργασίες των μαθητών.

το οτι εχει αλλαξει ειναι σιγουρο..μαλλον οχι εξ ολοκληρου αλλα σε αρκετα σημεια απο οτι καταλαβαινω...
στα βιβλιοπωλεια εδω στη πολη μου δε φερνουν τα σχολικα βιβλια(ή φερνουν ελαχιστα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
ααααααααα. Πωπω δεν το ηξερα νωριτερα. Και ειχα βγαλει σχεδον ολη την υλη μονη :( πφφφφ τζαμπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosnt

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
η υλη δηλαδη παιδια ειναι διαφορετικη απο την περσινη???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
βασικα το βιβλιο θα ειναι διαφορετικο. Αρα λογικα κατι θα εχει αλλαξει. Και εγω τωρα το ειδα, δεν το ηξερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Υ λη αλλαξε η το βιβλιο η και τα δυο;
Γιατι τα κεφαλαια που αναφερονται υπαρχουν και στο δικο μου το βιβλιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
πραγματι. Μπορει να βαλανε περισσοτερα ενημερωτικα κειμενα και να το παρουσιασαν ως αλλαγη. Και εγω βρεθηκα προ εκπληξεως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Ποοοο παλι καλα ειχα ξεκινησει να το διαβαζω και ειχα μαθει τα 2 πρωτα μαθηματα....ευτυχως το σταματησα και ξεκινησα την ιστορια...θα εκανα μεγαλη πατατα!!!πφφφφ :)δε νομιζω βεβαια να αλλλαξει συνταρακτικα το βιβλιο ισως καποιες μικροδιορθωσεις και να το παρουσιαζουνε τωρα σαν καινουργιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Αν αλλαξε κατι απο τα φροντιστιρια δεν θα σας ενημερωναν σε πρωτη φαση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
ξεχασα να βαλω το λινκ απο αυτο που εργαψα πιο πανω -> υλη βιολογια γενικης παιδειας γ λυκειου

O Thoba19 έγραψε στις 22:51, Σήμερα:



Αν αλλαξε κατι απο τα φροντιστιρια δεν θα σας ενημερωναν σε πρωτη φαση;
εγω δεν παω φροντιστηριο ...οποτε δε ξερω:worry:ισως καποιος αλλος να μας πει

απο οτι καταλαβα κανεις δε ξερει που μπορω να βρω το βιβλιο:(αν ξεκινησω να διαβαζω απο το "παλιο" μιας και το εχω θα ειναι βλακεια και χασιμο χρονου;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δε νομίζω να έχει τεράστιες διαφορές, μην αγχώνεστε. :}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Εδώ πάντως https://www.alfavita.gr/artro.php?id=42066 το βιβλίο της Βιολογίας γενικής είναι με κόκκινο χρώμα, που σημαίνει (αν δούμε στο κάτω μέρος της σελίδας) ότι το βιβλίο "έχει πολλές διορθώσεις και δεν ισχύει το περσινό". Όσον αφορά το πότε θα το πάρετε στα χέρια σας... Καλά κρασιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
Εδώ πάντως https://www.alfavita.gr/artro.php?id=42066 το βιβλίο της Βιολογίας γενικής είναι με κόκκινο χρώμα, που σημαίνει (αν δούμε στο κάτω μέρος της σελίδας) ότι το βιβλίο "έχει πολλές διορθώσεις και δεν ισχύει το περσινό". Όσον αφορά το πότε θα το πάρετε στα χέρια σας... Καλά κρασιά.
αξιζει δηλαδη να κατσει καποιος τωρα μεχρι να αρχισουν τα σχολεια να διαβασει το υπαρχον βιβλιο ή ειναι χασιμο χρονου;
οσο αφορα για αυτο που εχω υπογραμμισει:ειναι δυνατον να μην παρουμε το βιβλιο απο την πρωτη μερα του σχολειου;ειναι πανελληνιο μαθημα και δεν το αφηνει κανεις(οσο ευκολο και να ειναι..αν ειναι(?)τελευταια στιγμη...αν ειναι δυνατον πια...:(:mad:
*εννοειται πως δεν αναφερομαι σε εσας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι αλλαγές θα έχει, οπότε δεν μπορώ να απαντήσω στο πρώτο σου ερώτημα.

Όσον αφορά το δεύτερο ρητορικό ερώτημα... Εχμ... Στην Ελλάδα του ΔΝΤ, φυσικά και είναι δυνατόν, εδώ έχουν γίνει πολύ χειρότερα πράγματα, και που'μαστε ακόμη... Ας ελπίσουμε να μην γίνει κανένα ευτράπελο, αν και χλωμό το κόβω. Διάβαζα πριν 20 μέρες ότι δεν είχε τυπωθεί κανένα καινούργιο βιβλίο για τη νέα χρονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
Όσον αφορά το δεύτερο ρητορικό ερώτημα... Εχμ... Στην Ελλάδα του ΔΝΤ, φυσικά και είναι δυνατόν, εδώ έχουν γίνει πολύ χειρότερα πράγματα, και που'μαστε ακόμη... Ας ελπίσουμε να μην γίνει κανένα ευτράπελο, αν και χλωμό το κόβω. Διάβαζα πριν 20 μέρες ότι δεν είχε τυπωθεί κανένα καινούργιο βιβλίο για τη νέα χρονιά.
ωχ παναγια μου...μας βλεπω να παιρνουμε βιβλιο βιολογιας τα χριστουγεννα:worry:...τωρα που το σκεφτομαι και οι αποκριες καλα ειναι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Θελετε να πειτε δηλαδη οτι το πρασινακι που κραταω τωρα στα χερια μου δεν ισχυει¨!!?!?!??!?!?!?!
Αφου ελεγξα ξανα την Εξεταστεα υλη 2011-2012 και παρατηρω οτι ειναι ιδια ακριβως με την περσινη wtf?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top