[2010] Σε ποια σχολή περάσατε και με πόσα μόρια;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Όμως ενάντια στη γνώμη πολλών αδαών, η γεωλογία έχει αρκετά καλή αποκατάσταση, και πολλές, πάρα πολλές διεξόδους...
Eιχα περασει Γεωλογια και ξαναδωσα. Συμφωνα με τα στατιστικα που μας ειπαν οι καθηγητες του πανεπιστημιου, αν ενας τελειωσει Γεωλογια με πολυ καλο βαθμο, κανει μεταπτυχιακα στο εξωτερικο και κατεχει 2 ξενες γλωσσες τοτε εχει 60 με 70% πιθανοτητες να βρει δουλεια πανω στο αντικειμενο του (ειτε Ελλαδα ειτε εξωτερικο). Σιγουρα το ποσοστο αυτο ηταν και λιγο ωραιοποιημενο για να μας ενθαρρυνουν...

Τι σημαινει ομως ομως οτι το 65% βρισκει δουλεια?
Σημαινει οτι το 35 με 40%, (οχι ολων των Γεωλογων), αλλα αυτων που τελειωσαν τη Γεωλογια με πολυ καλο βαθμο, που εκαναν μεταπτυχιακα στο εξωτερικο και που κατεχουν 2 ξενες γλωσσες, μενουν ανεργοι!
Δεν ξερω αλλα το ποσοστο αυτο μου ακουγεται πολυ ασχημο και φαντασου οτι αυτο το λενε οι καθηγητες της σχολης για να ενθαρρυνουν περισσοτερο τους πρωτοετεις.
Δεν θελω να σε απαγοητευσω αλλα στην Ελλαδα (και οχι μονο) ειναι παρα μα παρα πολυ δυσκολο να δουλεψεις στο αντικειμενο σου.Βεβαια τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο αν πραγματικα το θες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Ενημερωτικά υπάρχει στατιστική και στατιστική. Στατιστική κάνουν και οι φοιτητές της Προσχολικής αγωγής. Πάντως εγώ βρήκα τον 6ο λόγο που αξίζει κάποιος να τελειώσει Μαθηματικό. Αν δεν ακούγατε μόνο τις αιωρούμενες φήμες "άσχετων", καλά θα ήταν...:whistle: :hmm:Εξάλλου επιστήμη δεν είναι μόνο η εφαρμοσμένη πλευρά.

Στατιστικη κανουν και στο λυκειο, τι να λεει.Δεν ειπε κανεις οτι δεν αξιζει να τελειωσεις μαθηματικο.Εγω αναφερθηκα πως υπαρχουν λογοι που μπορεις να προτιμισεις στατιστικο,οπως και υπαρχουν λογοι που μπορεις να προτιμισεις μαθηματικο.Ο καθενας βλεπει τι τον ενδιαφερει και επιλεγει.

Η μη εφαρμοσμενη πλευρα δεν χρισιμοποιηται πρακτικα.Και ειναι ενας λογος που δεν θα επελεγα το μαθηματικο.Μπορει να ειναι ενδιαφερον για καποιους για μενα οχι.Οσο για το αν ειναι αν ειναι επιστιμη..Ειναι απο τις πιο σημαντικες;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GreenEve

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύμη (Εύβοια). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Eιχα περασει Γεωλογια και ξαναδωσα. Συμφωνα με τα στατιστικα που μας ειπαν οι καθηγητες του πανεπιστημιου, αν ενας τελειωσει Γεωλογια με πολυ καλο βαθμο, κανει μεταπτυχιακα στο εξωτερικο και κατεχει 2 ξενες γλωσσες τοτε εχει 60 με 70% πιθανοτητες να βρει δουλεια πανω στο αντικειμενο του (ειτε Ελλαδα ειτε εξωτερικο). Σιγουρα το ποσοστο αυτο ηταν και λιγο ωραιοποιημενο για να μας ενθαρρυνουν...

Τι σημαινει ομως ομως οτι το 65% βρισκει δουλεια?
Σημαινει οτι το 35 με 40%, (οχι ολων των Γεωλογων), αλλα αυτων που τελειωσαν τη Γεωλογια με πολυ καλο βαθμο, που εκαναν μεταπτυχιακα στο εξωτερικο και που κατεχουν 2 ξενες γλωσσες, μενουν ανεργοι!
Δεν ξερω αλλα το ποσοστο αυτο μου ακουγεται πολυ ασχημο και φαντασου οτι αυτο το λενε οι καθηγητες της σχολης για να ενθαρρυνουν περισσοτερο τους πρωτοετεις.
Δεν θελω να σε απαγοητευσω αλλα στην Ελλαδα (και οχι μονο) ειναι παρα μα παρα πολυ δυσκολο να δουλεψεις στο αντικειμενο σου.Βεβαια τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο αν πραγματικα το θες..


Δεν με απογοητεύεις... Γνωρίζω πως τα πράγματα είναι δύσκολα... Όμως γνωρίζω πως βρισκόμαστε και σε έναν πλανήτη που σιγά σιγά καταστρέφεται. η κατάσταση δεν είναι αναστρέψιμη, τα φυσικά φαινόμενο διαρκώς γίνονται απειλητικά και η ανάγκη προστασίας του περιβάλλοντος είναι πλέον επιτακτική... αργά ή γρήγορα, θα αλλάξει η κατάσταση στο επάγγλεμα των γεωλόγων... Αλλιώς θα χρειαστεί να αλλάξουμε πλανήτη...
Με σώζει που ξέρω 3 γλώσσες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,854 μηνύματα.
Η μη εφαρμοσμενη πλευρα δεν χρισιμοποιηται πρακτικα.Και ειναι ενας λογος που δεν θα επελεγα το μαθηματικο.Μπορει να ειναι ενδιαφερον για καποιους για μενα οχι.Οσο για το αν ειναι αν ειναι επιστιμη..Ειναι απο τις πιο σημαντικες;)

Μη εφαρμοσμενη πλευρά των μαθηματικών είναι η εφαρμοσμένη ανάλυση που ασχολείται χοντρικά με την μαθηματική μελέτη των διαφορικών εξισώσεων κάθε μορφής. Προσωπικά με ενδιαφέρει να την εφαρμόσω μέσω μεταπτυχιακών σπουδών σε θέματα φυσικής της ατμόσφαιρας, δηλ., μελέτη προβλημάτων μοντελοποίησης σε θέματα φυσικού περιβάλλοντος (π.χ. διάχυση ρύπων, φυσική νεφών,...κτλ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*~Evelyn~*

Νεοφερμένος

Η *~Evelyn~* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια, εγώ πέρασα στην αντίστοιχη σχολή της Αθήνας... Ήταν ημόνη μου επιλογή... Δηλαδή δήλωσα μόνο αυτή στο μηχανογραφικό...
είναι δύσκολη σχολή (όχι πολύ όμως, που αρχίζει να αρέσει στους περισσότερους μετά την εισαγωγή τους εκεί...)... Πρέπει να σου αρέσει βέβαια το αντικείμενο για να αποκατασταθείς... Όμως ενάντια στη γνώμη πολλών αδαών, η γεωλογία έχει αρκετά καλή αποκατάσταση, και πολλές, πάρα πολλές διεξόδους... Αρχικά το χειρότερο που μπορεί να κάνει ένας γεωλόγος, η λύση έκτακτης ανάγκης, είναι να εργαστεί σε σχολείο (ΠΕ 04) και να διδάξει φυσική, χημεία, γεωγραφία-γεωλογία σε Γυμνάσιο και λύκειο...
Κάτι που κάνουν και οι υπόλοιπες κατευθύνσεις... (έχουμε όλοι τα ίδια δικαιώματα...)

Έπειτα, μπορείς να διαλέξεις μια απο τις κατευθύνσεις: Α Γεωγραφίας και Κλιματολογίας Β. Ιστορικής Γεωλογίας και Παλαιοντολογίας Γ. Γεωφυσικής και Γεωθερμίας Δ. Ορυκτολογίας και Πετρολογίας Ε. Οικονομικής Γεωλογίας και Γεωχημείας ΣΤ. Δυναμικής και Τεκτονικής-Εφαρμοσμένης Γεωλογίας.

Δηλαδή μπορείς να γίνεις σεισμολόγος, μετεωρολόγος, πετρελαιολόγος, παλαιοντολόγος κλπ κλπ κλπ
κάτι που βρήκα κάπου εδώ :
Μονο με το πτυχιο εισαι ένας γεωλογος , δηλαδη μπορεις να κανεις γεωλογικες χαρτογραφησεις παντως τυπου(ειτε για νερο , ειτε για τεχνικα εργα , ειτε για κοιτασματολικες ερυενες , ειτε για νεοτεκτονικες χαρτογραφησεις κτλ κτλ).
Γεωλογος με μεταπτυχιακο στην εφαρμοσμενη γεωλογια παταει ανετα κατω εναν πολιτικο μηχανικο

σύμφωνα με το υπουργείο:
Επαγγελματικές Διέξοδοι
Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογα με τις σπουδές και την ειδίκευση τους. Ενδεικτικά μπορούν να απασχοληθούν στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα: στη Δ.Ε.Η., στο Ινστιτούτο Ωκεανογραφικών και Αλιευτικών Ερευνών, στον Δημόκριτο, στο Εθνικό Αστεροσκοπείο, στο Ινστιτούτο Τεχνικής Σεισμολογίας και Αντισεισμικών Κατασκευών, σε τεχνικές επιχειρήσεις και σε γραφεία γεωλογικών και γεωφυσικών
ερευνών, στο Ινστιτούτο Γεωλογικών και Μεταλλευτικών Ερευνών, στη Εκπαίδευση, μετά από παρακολούθηση παιδαγωγικών μαθημάτων, στα Μ.Μ.Ε. και σε εκδοτικούς οίκους ως εξειδικευμένοι επιστημονικοί
συνεργάτες, σε υπηρεσίες υπουργείων, οργανισμών και Τοπικής Αυτοδιοίκησης, σε επιχειρήσεις, οι οποίες μελετούν γεωγραφικά, ιστορικά και πολιτισμικά περιοχές της Ελλάδας, των Βαλκανίων, της Ευρώπης.

Μα καλά, δήλωσες τη σχολή χωρίς να ξέρεις τίποτα γι' αυτή;;; :whistle:

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες :)
Για την ακριβεια ειχα παει σε μια ενημερωση που ειχε γινει στο ΑΠΘ και ειχα μερικα γενικα πραγματα στο μυαλο μου, αλλα δεν το εψαξα παραπανω. Ετσι κι αλλιως ειχα αποφασισει να ξαναδωσω οταν εκανα το μηχανογραφικο, αλλα τωρα εχω μπερδευτει :/: μαλλον επηρεαστηκα απο τους γυρω...

Eιχα περασει Γεωλογια και ξαναδωσα. Συμφωνα με τα στατιστικα που μας ειπαν οι καθηγητες του πανεπιστημιου, αν ενας τελειωσει Γεωλογια με πολυ καλο βαθμο, κανει μεταπτυχιακα στο εξωτερικο και κατεχει 2 ξενες γλωσσες τοτε εχει 60 με 70% πιθανοτητες να βρει δουλεια πανω στο αντικειμενο του (ειτε Ελλαδα ειτε εξωτερικο). Σιγουρα το ποσοστο αυτο ηταν και λιγο ωραιοποιημενο για να μας ενθαρρυνουν...

Τι σημαινει ομως ομως οτι το 65% βρισκει δουλεια?
Σημαινει οτι το 35 με 40%, (οχι ολων των Γεωλογων), αλλα αυτων που τελειωσαν τη Γεωλογια με πολυ καλο βαθμο, που εκαναν μεταπτυχιακα στο εξωτερικο και που κατεχουν 2 ξενες γλωσσες, μενουν ανεργοι!
Δεν ξερω αλλα το ποσοστο αυτο μου ακουγεται πολυ ασχημο και φαντασου οτι αυτο το λενε οι καθηγητες της σχολης για να ενθαρρυνουν περισσοτερο τους πρωτοετεις.
Δεν θελω να σε απαγοητευσω αλλα στην Ελλαδα (και οχι μονο) ειναι παρα μα παρα πολυ δυσκολο να δουλεψεις στο αντικειμενο σου.Βεβαια τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο αν πραγματικα το θες..

:(
Τοτε πρεπει να το αγαπας πολυ για να το αποφασισεις.. δεν θα με πειραζε τοσο να ειμαι μια ανεργη βιολογος η γιατρος, αλλα υποθετω πως θα με ενοχλουσε να ειμαι ανεργη γεωλογος.
Τελικα την δευτερη φορα περασες στην σχολη που ηθελες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luciferous

Νεοφερμένος

Η Luciferous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Επιτέλους μία συμφοιτήτρια!!! :) Συγχαρητήρια!!!


Επίσης..! Δεν ήξερα κανέναν της σχολής.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Συγχαρητήρια σε όλους!! :D

Εγώ πέρασα Σέμφε με 19.456 μόρια, σειρά 2.. :)

Συγχαρητιρια σε ολους και ειδικα σε αυτους που περασαν στη ΣΕΜΦΕ :D

Για τους ΣΕΜΦιτες: ριξτε μια ματια στο φορουμ των φοιτητων της σχολης https://www.semfe.gr/forum/ εχει χρησιμες πληροφοριες για τα μαθηματα και αλλα πολλα...

Τα λεμε μεσα :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dionysis46

Νεοφερμένος

Ο Dionysis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα και απο εμενα...! Απλως επειδη εχετε καποια γνωση επανω στο ΠΑΠΕΙ θελω και εγω απο την μερια μου να σας ρωτησω κατι...!! Περασα Νατυλιακα στην Χιο που ηταν ο πρωτος μου στοχος και θελω να παρω μεταγραφη στο ΠΑΠΕΙ στο αντοιστιχο τμημα.... Ειμαι τριτεκνος και τα οικονομικα μας δεν ειναι και τοσο καλα... την δικαιουμαι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassia28

Νεοφερμένος

Η vassia28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καλύβια Θορικού (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Συγχαρητιρια σε ολους και ειδικα σε αυτους που περασαν στη ΣΕΜΦΕ :D

Για τους ΣΕΜΦιτες: ριξτε μια ματια στο φορουμ των φοιτητων της σχολης https://www.semfe.gr/forum/ εχει χρησιμες πληροφοριες για τα μαθηματα και αλλα πολλα...

Τα λεμε μεσα :hehe:

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!!! Να'σαι καλά!! :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald

Νεοφερμένος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Πέρασα με το 10% Λογχρη Παμακ με 17650. Θέλω να ψάξω για αμοιβαία μετεγγραφή για τραπεζ. παπει επομένως αν πέρασε κανείς και ενδιαφέρεται ας κάνει το κόπο να μου στείλει πμ να το ψάξουμε, ή αν έχετε κανά φίλο ενημερώστε παρακαλώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aretaki

Νεοφερμένος

Η aretaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πέρασα εμπορίας και διαφήμισης κρήτη ιεράπετρα !!!!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lena92

Νεοφερμένος

Η lena92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Περασα λογοθεραπεια καλαματας!!ενδεκατη!:)κανενας αλλος για την ιδια σχολη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
πέρασα επικοινωνία και μέσα μαζικής ενημέρωσης
στο καποδιστριακό
κανένας άλλος για εκεί ?
81 η με 19053:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

bartse

Νεοφερμένος

Ο bartse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΘΗΝΑΣ 17ος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald

Νεοφερμένος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Πέρασα με το 10% Λογχρη Παμακ με 17650. Θέλω να ψάξω για αμοιβαία μετεγγραφή για τραπεζ. παπει επομένως αν πέρασε κανείς και ενδιαφέρεται ας κάνει το κόπο να μου στείλει πμ να το ψάξουμε, ή αν έχετε κανά φίλο ενημερώστε παρακαλώ
Αν έχετε κανά γνωστό πείτε το σας παρακαλώ.... αδίκως ή δικαίως (μέχρι την δευτέρα που θα πάρω τηλ την γραμματεία) θέλω να το κοιτάξω τουλάχιστον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina kosm

Νεοφερμένος

Η xristina kosm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Βιολογία Κρήτης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
κανένας φιλολογία πελοπ/σου;;αν ναι παιδια στείλτε π.μήνυμα!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiki!!!!

Νεοφερμένος

Η kiki!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Περασα στο ΑΕΙ προσχολικης αγωγης Ροδου με 15862....95η/207 και επιλογη 5η!!
Καλη φοιτιτικη ζωη σε ολους και καλο μας κουραγιο !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,291 μηνύματα.
Ρε παιδιά, από ΑΣΟΕΕ δεν βλέπω τίποτα, 4-5 άτομα απο στατιστική, ένας (?) από Μ&Ε, τι θα γίνει ρε παιδιά, γτπ τα Οικονομικά για τους ischoolites? Ούτε κανα κοριτσάκι στο τμήμα μου δεν βρήκα να περνάει μπάς και είμαι τυχερός και μου κάτσει καμιά κατάσταση εμένα που μαι και ασχημούλης.

Επαναλαμβάνω:
Νέος, άσχημος ψάχνει Νέα, Ωραία που γουστάρει άσχημους.

Από το στυλ γραφής σου, μυρίζεις πρώην πολυτεχνίτης (για να μην πω ΗΜΜΥ).:P

Επειδή έκανα 3 χρόνια ΗΜΜΥ πριν πάρω την πιό σοβαρή απόφαση της ζωής μου να ρθω στο ΛΟΧΡΗ (μεγάλη η χάρη του, ματς μουτς σχολάρα μου!), θυμάμαι πως αντιδρούσαν οι πολυτεχνίτες του ΗΜΜΥ σε συζήτηση για γυναίκα:

ΗΜΜΥτης διαβάζει φυσική 8 η ώρα το πρωί στο αμφιθέατρο πριν αρχίσει το μάθημα. Τον πλησιάζει ένας και τον ρωτάει:

- Μήπως ξέρεις τη Μαρία από τη Λάρισα;

...για να λάβει την εξής αποστομωτική απάντηση:

-ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ (και γυρίζει το βλέμμα πάλι στο βιβλίο).



Για την ιστορία: Όσο πιό λίγη δίψα δείξεις, τόσες πιό πολλές ελπίδες έχεις να κάνεις κάτι. Δεν είναι βλαμμένες οι ΑΣΟΕΕίτισσες, αντίθετα είναι ψαγμένες κι αν τους λες τέτοια στυλ "άσχημος ψάχνει θηλυκό" θα σε κάνουν πέρα σε χρόνο dt. Και μην ανησυχείς μιλάμε για σχολή με ωραία κορίτσια. Αρκεί να πατάς και για κανα μάθημα, να κάνεις και καμια εργασιούλα με κανα κοριτσούδι. Μην ξεχνάς ότι πήγες για σπουδές εκεί πέρα, όχι για να αποκατασταθείς!:P


ΥΓ: Καλώς μπήκες, με το καλό να βγεις και στα χρόνια σου και να χεις περάσει και καλά. (που θα περάσεις)
ΥΓ2: Μιλώ εκ πείρας και όχι για να στην πω. Πτυχιούχος ΛΟΧΡΗ, Μεταπτυχιακός ΜΒΑ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Μου λές ότι μιλάς εκ πείρας και όχι για να μου την πείς, αλλά δεν γίνεται να σου απαντήσω άκρως φιλικά στα λεγόμενα σου, καθώς πήρες την πρωτοβουλία να μου κάνεις ένα μάθημα σχέσεων λαμβάνοντας υπ' όψην τα μηνύματα στα οποία πιστεύω ότι είναι προφανές ότι αστειευόμουν.

Εγώ αυτό που βλέπω, είναι έναν ψωνισμένο να αρπάζει την ευκαιρία να απαντήσει σε ένα σχόλιο, στο οποίο θέλει να δείξει την εμπειρία του, να δώσει συμβουλές σχέσεων και παράλληλα να αναφέρει το ότι είναι πρώην ΗΜΜΥ, πτυχιούχος ΛΟΧΡΗ, Μεταπτυχιακός ΜΒΑ.

Πρώτον, δεν είμαι πρώην πολυτεχνίτης.
Δεύτερον, αστειευόμουν, δέν πάω στην σχολή για να βρώ κοπέλα, πάω για να σπουδάσω και πραγματικά δεν είμαι τόσο απελπισμένος ώστε να πιστεύω ότι την κοπέλα θα την βρώ αν κάποια απ' το ischool τύχει να περάσει στην ίδια σχολή με εμένα και να κάνει κάτι μαζί μου επειδή ήμουν στο ischool (?) (Δεν βγάζει κάν νόημα). Δεν ζήτησα, λοιπόν, μαθήματα για γυναίκες, και δεν ψάχνω γυναίκα, γιατί είμαι σε σχέση τρία χρόνια και περνάω πολύ καλά.

Νέος, άσχημος ψάχνει Νέα, Ωραία που γουστάρει άσχημους.

Μπορεί το αστείο μου τελικά να μην ήταν αστείο, αλλά πιστεύω ότι τουλάχιστον κάνει μπάμ ότι προοριζόταν για αστείο, όχι; Έχω βάλει ακόμα και bold και υπογράμμιση για να τονίσω τη γελοιότητα.

Τώρα, εάν κάνω λάθος στο ότι απαντάω επιθετικά, και ειδικώς στο ότι σε λέω έναν ψωνισμένο που αρπάζει ευκαιρεία να επιδείξει την πείρα του και τις επιτυχίες του, τότε απαντησέ μου σε αυτό:

Γιατί τις καλόψυχες συμβουλές σου, την εμπειρία σου και τα φώτα σου, χωρίς κανένα ιχνος ψωνισμένου, αποφάσισες να μου τα δώσεις μέσα από ένα ανοιχτό "δημόσιο" thread? Εάν όντως δεν είχες το ίχνος του ψωνισμένου, που ήθελε ταυτόχρονα να "μου την πεί" και να επιδείξει τα δικά του επιτεύγματα, και ήθελες απλά να βοηθήσεις ένα κακόμοιρο αγ*μητο παιδί βρε αδελφέ, δεν θα μου έδινες τις Θεόσταλτες συμβουλές σου μέσω PM?

ΥΓ: Πάντα φιλικά, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top