[20/5/2013] Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 77)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 32 41.6%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 12 15.6%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 6 7.8%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 17 22.1%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 4 5.2%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 6 7.8%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

ΔημήτρηςΠ95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔημήτρηςΠ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Άρα εγώ μαζί με πολλούς άλλους είμαστε βλάκες που χάσαμε τόσο χρόνο για να συμπληρώσουμε τον πίνακα?
Και αν εγώ κάθως προσπαθούσα να αποδείξω το πως βρήκα τα νούμερα δεν μου έφτανε ο χρόνος για να λύσω κάποιο ερώτημα?
Δηλαδή αυτός που πήρε από το επόμενο ερώτημα την απάντηση θα πάρει σχεδόν όσα θα πάρω κι εγώ?
Ήμαρτον...

το ίδιο ''γιατί'' εχω κι εγω σαν απορια !!! χαθηκε κανα τεταρτο για τη συμπληρωση των κωλοσυχνοτητων και απο 4ο προλαβα μονο την παραμετρο κ να βρω... αλλα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Ερώτημα γ2 γενικής παιδείας που δώσαμε κανονικά , όχι εσπερινα ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κλεψύδρα

Νεοφερμένος

Ο Κλεψύδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Άρα εγώ μαζί με πολλούς άλλους είμαστε βλάκες που χάσαμε τόσο χρόνο για να συμπληρώσουμε τον πίνακα?
Και αν εγώ κάθως προσπαθούσα να αποδείξω το πως βρήκα τα νούμερα δεν μου έφτανε ο χρόνος για να λύσω κάποιο ερώτημα?
Δηλαδή αυτός που πήρε από το επόμενο ερώτημα την απάντηση θα πάρει σχεδόν όσα θα πάρω κι εγώ?
Ήμαρτον...
Φίλε μου, έχεις δίκιο. Όμως εγώ αναφέρθηκα σε όλους αυτούς τους μαθητές (πίστεψέ με, είναι πάρα πολλοί) που το έλυσαν ολοκληρωμένα στο πρόχειρο, αλλά λόγω της διατύπωσης του ερωτήματος θεώρησαν (πολύ σωστά, κατά την άποψή μου) ότι δεν θα έπρεπε να δικαιολογήσουν στο καθαρό τη συμπλήρωση του πίνακα. Από τη στιγμή που στο ερώτημα Γ3 δίνονταν οι τιμές των συχνοτήτων, θα έπρεπε η επιτροπή να συμπληρώσει στο ερώτημα Γ2 τη φράση: ''δικαιολογήστε την απάντησή σας" και όχι να λέει απλώς "μεταφέρετε τον πίνακα συμπληρωμένο σωστά". Επειδή λοιπόν η επιτροπή κατάλαβε το λάθος της, έδωσε οδηγία ώστε να παίρνει η απλή συπλήρωση 6 ολόκληρες μονάδες, ενώ η δικαιολόγηση μόλις 2 μονάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosmon1994

Νεοφερμένος

Ο giorgosmon1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Φίλε μου, έχεις δίκιο. Όμως εγώ αναφέρθηκα σε όλους αυτούς τους μαθητές (πίστεψέ με, είναι πάρα πολλοί) που το έλυσαν ολοκληρωμένα στο πρόχειρο, αλλά λόγω της διατύπωσης του ερωτήματος θεώρησαν (πολύ σωστά, κατά την άποψή μου) ότι δεν θα έπρεπε να δικαιολογήσουν στο καθαρό τη συμπλήρωση του πίνακα. Από τη στιγμή που στο ερώτημα Γ3 δίνονταν οι τιμές των συχνοτήτων, θα έπρεπε η επιτροπή να συμπληρώσει στο ερώτημα Γ2 τη φράση: ''δικαιολογήστε την απάντησή σας" και όχι να λέει απλώς "μεταφέρετε τον πίνακα συμπληρωμένο σωστά". Επειδή λοιπόν η επιτροπή κατάλαβε το λάθος της, έδωσε οδηγία ώστε να παίρνει η απλή συπλήρωση 6 ολόκληρες μονάδες, ενώ η δικαιολόγηση μόλις 2 μονάδες.

Συμφωνώ σε αυτό που λες, απλώς μπορεί (και πιστεύω ότι είναι αρκετοί) που δεν μπορούσαν να το αποδείξουν ότι βγαίνουν αυτά τα νούμερα να τα πήραν από το επόμενο ερώτημα... Εντάξει ίσως καλύτερα θα ήταν να έδιναν εντολή να ελέγξουν το πρόχειρο του μαθητή....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustLikeMaria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Φίλε μου, έχεις δίκιο. Όμως εγώ αναφέρθηκα σε όλους αυτούς τους μαθητές (πίστεψέ με, είναι πάρα πολλοί) που το έλυσαν ολοκληρωμένα στο πρόχειρο, αλλά λόγω της διατύπωσης του ερωτήματος θεώρησαν (πολύ σωστά, κατά την άποψή μου) ότι δεν θα έπρεπε να δικαιολογήσουν στο καθαρό τη συμπλήρωση του πίνακα. Από τη στιγμή που στο ερώτημα Γ3 δίνονταν οι τιμές των συχνοτήτων, θα έπρεπε η επιτροπή να συμπληρώσει στο ερώτημα Γ2 τη φράση: ''δικαιολογήστε την απάντησή σας" και όχι να λέει απλώς "μεταφέρετε τον πίνακα συμπληρωμένο σωστά". Επειδή λοιπόν η επιτροπή κατάλαβε το λάθος της, έδωσε οδηγία ώστε να παίρνει η απλή συπλήρωση 6 ολόκληρες μονάδες, ενώ η δικαιολόγηση μόλις 2 μονάδες.
Θα κοιταξουν δηλαδη αν τα εχουμε γραψει στο προχειρο και αν ναι θα παρουμε 6 μοναδες?? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κλεψύδρα

Νεοφερμένος

Ο Κλεψύδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Θα κοιταξουν δηλαδη αν τα εχουμε γραψει στο προχειρο και αν ναι θα παρουμε 6 μοναδες?? :/
Τις 6 μονάδες θα τις πάρεις αν απλώς έχεις γράψει τον πίνακα συμπληρωμένο σωστά, χωρίς να έχεις γράψει λέξη για τον τρόπο που τα βρήκες. Αν έχεις κάνει και τη δικαιολόγηση, θα πάρεις 6+2=8 μονάδες. Όλα αυτά στο καθαρό, γιατί ό,τι είναι γραμμένο στο πρόχειρο δεν μετράει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustLikeMaria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Μισο λιγο μιλαμε για τα μαθηματικα των ΓΕΛ οχι ΕΠΑΛ ετσι?
Αυτο που εβγαζες 3 σχεσεις για να βρεις να f,μια ηταν με τη διαμεσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κλεψύδρα

Νεοφερμένος

Ο Κλεψύδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Μισο λιγο μιλαμε για τα μαθηματικα των ΓΕΛ οχι ΕΠΑΛ ετσι?
Αυτο που εβγαζες 3 σχεσεις για να βρεις να f,μια ηταν με τη διαμεσο.
Ναι, μιλάμε για τα ΓΕΛ.

Ένα άλλο λάθος που έχουν κάνει πολλοί, όπως αναφέρουν οι βαθμολογητές, είναι στο ερώτημα Α3 που ζήταγε τον ορισμό της διαμέσου. Αν λοιπόν κάποιος ξέχασε να γράψει ότι οι παρατηρήσεις είναι διατεταγμένες σε αύξουσα σειρά, τότε το πιθανότερο είναι να μην πάρει καμία μονάδα (ας είναι όλος ο υπόλοιπος ορισμός γραμμένος σωστός).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

JustLikeMaria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Ναι, μιλάμε για τα ΓΕΛ.

Ένα άλλο λάθος που έχουν κάνει πολλοί, όπως αναφέρουν οι βαθμολογητές, είναι στο ερώτημα Α3 που ζήταγε τον ορισμό της διαμέσου. Αν λοιπόν κάποιος ξέχασε να γράψει ότι οι παρατηρήσεις είναι διατεταγμένες σε αύξουσα σειρά, τότε το πιθανότερο είναι να μην πάρει καμία μονάδα (ας είναι όλος ο υπόλοιπος ορισμός γραμμένος σωστός).
Ευτυχως το εγραψα σωστα αυτο με τη διαμεσο αν και παραξενευτικα που δεν μας το λεει στην εκφωνηση αυτο με τηναυξουσα σειρα...:P
Τωρα το αλλο:αφου τα f μας τα εδινε παρακατω,ολοι δεν θα τον εγραψαν σωστα τον πινακα?:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κλεψύδρα

Νεοφερμένος

Ο Κλεψύδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Δεν μπορούσε να στο δώσει ότι έχουν αύξουσα σειρά γιατί είναι μέρος του ορισμού που ζητάει να γράψεις. Όσο για τον πίνακα, ναι ήταν 6 μονάδες δώρο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustLikeMaria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Δεν μπορούσε να στο δώσει ότι έχουν αύξουσα σειρά γιατί είναι μέρος του ορισμού που ζητάει να γράψεις. Όσο για τον πίνακα, ναι ήταν 6 μονάδες δώρο :)
Εγω δλδ που εγραψα και τις 2 απο τις 3 σχεσεις για τα f που ηταν συνολικα θα παρω τπτ παραπανω?;):P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κλεψύδρα

Νεοφερμένος

Ο Κλεψύδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Εγώ την τρίτη στήλη του πίνακα θα την άφηνα κενή και θα έγραφα από κάτω το σχόλιο: βλ. εκφώνηση του Γ3 :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustLikeMaria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Εγώ την τρίτη στήλη του πίνακα θα την άφηνα κενή και θα έγραφα από κάτω το σχόλιο: βλ. εκφώνηση του Γ3 :D
χαχαχαχαχα καλο!!!!:lol::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔημήτρηςΠ95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔημήτρηςΠ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Εγώ την τρίτη στήλη του πίνακα θα την άφηνα κενή και θα έγραφα από κάτω το σχόλιο: βλ. εκφώνηση του Γ3 :D

'οχι θα κατσεις να σκάσεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katelovea7

Νεοφερμένος

Η Katelovea7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εχω την εντυπωση οτι τα μαθηματικα γενικης δεν ειναι πια το ευκολακι ή "το σιγουρο 20" που λεγανε οι παλιοτεροι του 2009 και πριν.... Φετος για αλλη μια φορα εδειξαν δονταρες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εχω την εντυπωση οτι τα μαθηματικα γενικης δεν ειναι πια το ευκολακι ή "το σιγουρο 20" που λεγανε οι παλιοτεροι του 2009 και πριν.... Φετος για αλλη μια φορα εδειξαν δονταρες....

Το έχω πει χιλιάδες φορές ..... όποιος δε διαλέγει βιολογία γενικής κάνει χαζομάρα.........

δε φταίνε οι εξεταστές οι μαθητές φταίνε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isom1312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Isom1312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Το έχω πει χιλιάδες φορές ..... όποιος δε διαλέγει βιολογία γενικής κάνει χαζομάρα.........

δε φταίνε οι εξεταστές οι μαθητές φταίνε.....

Focko,αγορι μου.αν ο αλλος θελει να ανοιξει αλλο πεδιο και οχι το 3ο γιατι να παρει βιολογια;:Pμη τρολλαρεις με τον πονο των αλλων στα μαθηματικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Focko,αγορι μου.αν ο αλλος θελει να ανοιξει αλλο πεδιο και οχι το 3ο γιατι να παρει βιολογια;:Pμη τρολλαρεις με τον πονο των αλλων στα μαθηματικα.
:hmm:αυτό με τα πεδία δε τα ξέρω καλά
δηλαδή αν κάποιος από θετική διαλέξει βιολογια γενικής δε μπορεί να διαλέξει 2ο και 4ο πεδίο;

ένας από θεωρητική δε νομίζω εκ των πραγμάων να θέλει να διαλέξει αυτα τα πεδία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustLikeMaria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Απ οτι ξερω οι της θετικης, ασχετα απο το πιο μαθημα επιλογης θα διελεξουν, εχουν ''ανοιχτα'' το 2ο,3ο,4ο πεδιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
:hmm:αυτό με τα πεδία δε τα ξέρω καλά
δηλαδή αν κάποιος από θετική διαλέξει βιολογια γενικής δε μπορεί να διαλέξει 2ο και 4ο πεδίο;

ένας από θεωρητική δε νομίζω εκ των πραγμάων να θέλει να διαλέξει αυτα τα πεδία.
Καταρχάς ο μαθητής της οποιασδήποτε κατεύθυνσης μπορεί να θέλει να ανοίξει 5ο πεδίο,οπότε είναι αναγκασμένος να διαλέξει μαθηματικά γενικής...αλλά δεν είναι μόνο τα πεδία...εγώ πέρσι που έδινα(από θετική)πήρα μαθηματικά αφ' ενός γιατί έχω μια τρέλα μ' αυτά,αφ' ετέρου γιατί αν έπαιρνα βιολογία θα είχα ένα επιπλέον κατεβατό να μάθω...λες και δε μου έφτανε ας πούμε η γκουμούτσα που έπρεπε να διαβάσω,προσέχοντας και την παραμικρή λεπτομέρεια,στη βιολογία κατεύθυνσης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top