[20/5/2013] Βιολογία Γενικής Παιδείας

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 58)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 35 60.3%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 13 22.4%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 2 3.4%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 2 3.4%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 6 10.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Την Βιολογία την είχα παρατήσει μία ολόκληρη χρονιά :wall::whistle: ...μόνο το πρώτο κεφάλαιο ήξερα κι έφταναν οι μέρες που θα έδινα δεν ήξερα 2ο και 3ο κεφάλαιο ..3 μέρες ΕΛΙΩΣΑ :giveup:...χθες το βράδυ τέλειωσα διάβασμα 3 και σηκώθηκα ξανά 6 για επανάληψη αλλά άξιζε τον κόπο...ήξερα όλα τα θέματα :jumpy: ...άλλα τα έγραψα όπως τα έλεγε τα βιβλίο άλλα με δικά μου λόγια ..και δεν είναι ιστορία που θέλει παπαγαλία ...ήμαρτον!! ..και τώρα μόλις γύρισα σπίτι και κοίταξα τις απαντήσεις με πετσόκοψα λιγάκι όταν υπόλογιζα τις μονάδες και μου βγήκαν τελικά 91 ...:confused: ...μακάρι ..τι να πω ...:P

ΚΑΙ ΝΑΙ !! ΔΕΝ ΕΠΕΣΕ ΑΣΚΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ 2ο! ...:yahoo:

Τώρα πάμε για τα μαθήματα κατεύθυνσης! Καλή συνέχειαααα <3 :hug:

Απορώ με αυτούς που διαλέγουν άλλα μαθήματα........ ΕΙΔΙΚΆ ΙΣΤΟΡΙΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Απορώ με αυτούς που διαλέγουν άλλα μαθήματα........ ΕΙΔΙΚΆ ΙΣΤΟΡΙΑ
Είχαμε και ένα παιδί που έδινε ιστορία σήμερα :P Αλλά για να τη διαλέγουν τους αρέσει λογικά#
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeliki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
να ρωτησω κατι... ο σκυλος και ο λυκος ανηκαν στο ιδιο γενος; (θεμα Δ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Είχαμε και ένα παιδί που έδινε ιστορία σήμερα :P Αλλά για να τη διαλέγουν τους αρέσει λογικά#
ναι αλλά γιατί να επιβαρύνεις τοοοοσο τον εαυτό σου χωρίς λόγο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΙΚΟΣ Σ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΝΙΚΟΣ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Απορώ με αυτούς που διαλέγουν άλλα μαθήματα........ ΕΙΔΙΚΆ ΙΣΤΟΡΙΑ
Μην είσαι τόσο σίγουρος ότι όλοι τρελαίνονται να παπαγαλίζουν λες και είναι ρομποτάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Ρε παιδιά στα πολλαπλής γιατί δεν είναι η επιδερμική εξάτμιση αφού έλεγε αν θυμάμαι καλά.Η εξάτμιση κατά την οποία απομακρύνεται νερό από την επιφάνεια των φύλλων ονομάζεται επιδερμική εξάτμιση και διακρίνεται από την διαπνοή.Σε αυτή τη περίπτωση και η διαπνοή και η επιδερμική εξάτμιση δεν είναι σωστά.Εξηγήστε μου αν μπορείτε.Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Ρε παιδιά στα πολλαπλής γιατί δεν είναι η επιδερμική εξάτμιση αφού έλεγε αν θυμάμαι καλά.Η εξάτμιση κατά την οποία απομακρύνεται νερό από την επιφάνεια των φύλλων ονομάζεται επιδερμική εξάτμιση και διακρίνεται από την διαπνοή.Σε αυτή τη περίπτωση και η διαπνοή και η επιδερμική εξάτμιση δεν είναι σωστά.Εξηγήστε μου αν μπορείτε.Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Διαπνοή είναι η απομάκρυνση νερού μέσω των στομάτων,των πόρων δηλαδή της επιδερμίδας των φύλλων.
Αντίθετα εξάτμιση είναι η απομάκρυνση νερού από οποιαδήποτε επιφάνεια με τη μορφή υδρατμών.

Η ερώτηση ήταν η:Η απομάκρυνση του νερού μέσω των στομάτων των φύλλων ονομάζεται...

Ποιο σου φαίνεται ότι ταιριάζει περισσότερο?

Γενικά εφόσον αναφέρει τα στόματα πρέπει κατευθείαν να σκεφτείς τη διαπνοή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Διαπνοή είναι η απομάκρυνση νερού μέσω των στομάτων,των πόρων δηλαδή της επιδερμίδας των φύλλων.
Αντίθετα εξάτμιση είναι η απομάκρυνση νερού από οποιαδήποτε επιφάνεια με τη μορφή υδρατμών.

Η ερώτηση ήταν η:Η απομάκρυνση του νερού μέσω των στομάτων των φύλλων ονομάζεται...

Ποιο σου φαίνεται ότι ταιριάζει περισσότερο?

Γενικά εφόσον αναφέρει τα στόματα πρέπει κατευθείαν να σκεφτείς τη διαπνοή.

Λέει στην επιφάνεια των φύλλων δεν αναφέρει κορμούς και τέτοια.Τα στόματα βρίσκονται αποκλειστικά στα φύλλα.

Αλλά όχι αφού το καλό βιβλίο αναφέρει τα στόματα μόνο στην διαπνοή είναι η διαπνοή η σωστή.Τελοσπάντων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Μόνο μέσω της διαπνοής διαφεύγει νερό από τα στόματα, το βιβλίο καλά τα λέει. Δεν βγάζει νόημα η 'εξάτμιση' από την επιφάνεια των στομάτων, αφού τα στόματα κοινώς τρύπες είναι.

Βασικά δεν κατάλαβα πού είναι το πρόβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Μόνο μέσω της διαπνοής διαφεύγει νερό από τα στόματα, το βιβλίο καλά τα λέει. Δεν βγάζει νόημα η 'εξάτμιση' από την επιφάνεια των στομάτων, αφού τα στόματα κοινώς τρύπες είναι.

Βασικά δεν κατάλαβα πού είναι το πρόβλημα...

Εγώ θεωρώ πως και τα δύο είναι σωστά.Αλλά έβαλα επιδερμική εξάτμιση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
ναι αλλά γιατί να επιβαρύνεις τοοοοσο τον εαυτό σου χωρίς λόγο?
Εμένα ρωτάς; Εγώ τη μισώ την ιστορία:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ρε παιδιά στα πολλαπλής γιατί δεν είναι η επιδερμική εξάτμιση αφού έλεγε αν θυμάμαι καλά.Η εξάτμιση κατά την οποία απομακρύνεται νερό από την επιφάνεια των φύλλων ονομάζεται επιδερμική εξάτμιση και διακρίνεται από την διαπνοή.Σε αυτή τη περίπτωση και η διαπνοή και η επιδερμική εξάτμιση δεν είναι σωστά.Εξηγήστε μου αν μπορείτε.Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Η εξάτμιση αναφέρεται στην απώλεια νερού μέσω της επιφάνειας των φύλλων
Η διαπνοή στην απώλεια νερού μέσω των φύλλων, των πόρων δηλαδή της επιδερμίδας!
Οπότε η σωστή απάντηση είναι η διαπνοή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Η εξάτμιση αναφέρεται στην απώλεια νερού μέσω της επιφάνειας των φύλλων
Η διαπνοή στην απώλεια νερού μέσω των φύλλων, των πόρων δηλαδή της επιδερμίδας!
Οπότε η σωστή απάντηση είναι η διαπνοή

Για να το λέτε όλοι έτσι θα είναι πάντως δεν μπορώ να εντοπίσω τη διαφορά 5 μόρια δεν πειράζει 18 θα έχω πάρει.Μια χαρά τέλεια.Αποχαιρετάω από τώρα τις Ιατρικές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Για να το λέτε όλοι έτσι θα είναι πάντως δεν μπορώ να εντοπίσω τη διαφορά 5 μόρια δεν πειράζει 18 θα έχω πάρει.Μια χαρά τέλεια.Αποχαιρετάω από τώρα τις Ιατρικές

με την εξατμιση το νερο ειναι πανω τα φυλλα και γινεται υδρατμος και φευγει!στην διαπνοη το νερο απο το εσωτερικο των φυτων διαφευγει μεσω των στοματων στην ατμοσφαιρα!αλλο το ενα αλλο το αλλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Για να το λέτε όλοι έτσι θα είναι πάντως δεν μπορώ να εντοπίσω τη διαφορά 5 μόρια δεν πειράζει 18 θα έχω πάρει.Μια χαρά τέλεια.Αποχαιρετάω από τώρα τις Ιατρικές
σκέψου τους πόρους σαν μικρές τρυπούλες πάνω σε μια επιφάνεια, κατά την διαπνοή το νερό βγαίνει μέσα από αυτές τις τρυπούλες από το εσωτερικό του φύλλου..κατά την επιδερμική εξάτιμιση το νερό απομακρύνεται από την υπόλοιπη επιφάνεια ως υδρατμοί..
ναι είναι απλοική η εξήγηση αλλά νομίζω γίνεται κατανοητή η διαφορά
δεν είναι δυνατον να απογοητεύεσαι από το 2ο μάθημα και ειδικά όταν μιλάμε για το μάθημα γενικής!!! έρχονται βιολογία και χημεία κατεύθυνσης, εκεί πρέπει να γράψεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Έτσι όπως τα λέει ο johnnaousa είναι.Για να το καταλάβεις ακόμα καλύτερα πήγαινε στη σελίδα 88 και δες τις εικόνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Για να το λέτε όλοι έτσι θα είναι πάντως δεν μπορώ να εντοπίσω τη διαφορά 5 μόρια δεν πειράζει 18 θα έχω πάρει.Μια χαρά τέλεια.Αποχαιρετάω από τώρα τις Ιατρικές

Σιγά μωρέ, έχεις άλλα τόσα μαθήματα να γράψεις, μην απογοητεύεσαι και προπαντώς μην αγχώνεσαι


(καλά όχι ότι τώρα σου μιλάει το τέρας ηρεμίας αλλά οκ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
σκέψου τους πόρους σαν μικρές τρυπούλες πάνω σε μια επιφάνεια, κατά την διαπνοή το νερό βγαίνει μέσα από αυτές τις τρυπούλες από το εσωτερικό του φύλλου..κατά την επιδερμική εξάτιμιση το νερό απομακρύνεται από την υπόλοιπη επιφάνεια ως υδρατμοί..
ναι είναι απλοική η εξήγηση αλλά νομίζω γίνεται κατανοητή η διαφορά
δεν είναι δυνατον να απογοητεύεσαι από το 2ο μάθημα και ειδικά όταν μιλάμε για το μάθημα γενικής!!! έρχονται βιολογία και χημεία κατεύθυνσης, εκεί πρέπει να γράψεις:)

Ακριβώς επειδή είναι μάθημα γενικής ήθελα πάνω από 18 να πάρω.Τουλάχιστον να γράψω Φυσική που έχω κάνει ότι πιο διαστροφικό υπάρχει σε σημείο που τα θέματα Πανελληνίων τα 4α να τα λύνω σε 30 λεπτά τουλάχιστον να περάσω Ιατρική Πάτρας αν όχι Αθήνας .Το κατάλαβα τώρα. Ισως να το είχα καταλάβει αν έκανα ιδιαίτερα ή φροντιστήριο αλλά no money Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Τελικά ξέρουμε τίποτα? Το ήθελαν το 1ο στάδιο στο Γ2 ή όχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Μαλλον το ηθελαν εγω παντως το εγραψα.Και μεχρι εκει.Απο δω και περα η μανα μου θα ακουει κακα μαντατα απο μενα για φυσικη και τα μαθηματικα.Τωρα αοδε κολοκυθια δεν το εχω ανοιξει ποτε μου..οτι γραψω.Ο προγραμματισμος ειναι οκ απο μενα προς το παρον αλλα κραταω μικρο καλαθι γιατι δεν ξες τι μπορει να πεσει αλλα τελος παντων.Καλη μας επιτυχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top