2 vs 3 πεδίο

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,270 μηνύματα.
Πρώτα απ'όλα η αλήθεια είναι ότι δεν έχω και ιδιαίτερο πάθος όπως λες και εσύ. Πιο πολύ θα έλεγα ότι αν θα ασχοληθώ θα είναι λόγω σχολής. Παρόλαυτα αν δεν ασχοληθώ λίγο με αυτό για να καταλάβω την χρησιμότητα του δεν περιμένω να έχω πάθος. Αλλιώς θα είχα πάθος με μια λέξη. Πιστεύω ότι αν λοιπόν καθίσω και το ψάξω κάτι θα γίνει όπως και στην περίπτωση που ανέφερες. Έπειτα, σίγουρα θα ακολουθήσω την συμβουλή της Κατερίνας αν το πάω για 2ο τελικά. Τέλος, γνωρίζω ότι δεν είναι μόνο προγραμματισμός η σχολή έχει διαφορετικά πράγματα και αυτά με ελκύουν γενικά όπως τα παραδείγματα που ανέφερες.
Αυτό ισχύει γενικά αλλά ειδικά σε τέτοιες σχολές , ισχύει ακόμα περισσότερο . Υπάρχουν πράγματα που μπορώ να σου εξηγήσω εννοιολογικά σε 5 με 10 λεπτά , και στην πράξη για να τα υλοποιήσεις να χρειαζόμασταν απο μήνες εως χρόνια . Οι έννοιες στους κλάδους της μηχανικής είναι απλοί γενικά ( όχι πάντα , αλλά αρκετές φορές ) . Στην πρακτική υλοποίηση , που αρχίζουν να μπαίνουν μέσα στο παιχνίδι όλες οι ρεαλιστικές συνθήκες , οι ανακρίβειες και οι ατέλειες , είναι που το πράγμα και δυσκολεύει πλήρως αλλά γίνεται και πιο ενδιαφέρον . Και είναι και ο λόγος που έχουμε δουλειά . Εαν όλα ήταν τέλεια και λειτουργούσαν ακριβώς όπως προέβλεπε η θεωρία , θα ήμασταν άνεργοι .

Και αυτές τις δυσκολίες δεν μπορείς να τις απλώς διαβάζοντας την θεωρία . Πρέπει είτε ο ίδιος να δοκιμάσεις να υλοποιήσεις κάτι για να τις δεις , είτε να στις πει κάποιος έμπειρος . Αλλά ακόμα και τότε για να κατανοήσεις πραγματικά , θα πρέπει ο ίδιος πάλι να εμπλακείς και να δεις τα πράγματα στην πράξη .
 

burningfire

Νεοφερμένος

Ο burningfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αυτό ισχύει γενικά αλλά ειδικά σε τέτοιες σχολές , ισχύει ακόμα περισσότερο . Υπάρχουν πράγματα που μπορώ να σου εξηγήσω εννοιολογικά σε 5 με 10 λεπτά , και στην πράξη για να τα υλοποιήσεις να χρειαζόμασταν απο μήνες εως χρόνια . Οι έννοιες στους κλάδους της μηχανικής είναι απλοί γενικά ( όχι πάντα , αλλά αρκετές φορές ) . Στην πρακτική υλοποίηση , που αρχίζουν να μπαίνουν μέσα στο παιχνίδι όλες οι ρεαλιστικές συνθήκες , οι ανακρίβειες και οι ατέλειες , είναι που το πράγμα και δυσκολεύει πλήρως αλλά γίνεται και πιο ενδιαφέρον . Και είναι και ο λόγος που έχουμε δουλειά . Εαν όλα ήταν τέλεια και λειτουργούσαν ακριβώς όπως προέβλεπε η θεωρία , θα ήμασταν άνεργοι .

Και αυτές τις δυσκολίες δεν μπορείς να τις απλώς διαβάζοντας την θεωρία . Πρέπει είτε ο ίδιος να δοκιμάσεις να υλοποιήσεις κάτι για να τις δεις , είτε να στις πει κάποιος έμπειρος . Αλλά ακόμα και τότε για να κατανοήσεις πραγματικά , θα πρέπει ο ίδιος πάλι να εμπλακείς και να δεις τα πράγματα στην πράξη.
Κοίτα εγώ ως μαθητής της β λυκείου δεν μπορώ να ξέρω τέτοιες λεπτομέρειες. Αυτά τα χαρακτηριστικά της σχολής τα ξέρουν άτομα που σπουδάζουν σε αυτή σαν και εσένα. Εγώ γενικά δεν έχω πρόβλημα με θετικά μαθήματα όπως φυσικής, χημεία και μαθηματικά στο σχολείο. Αλλά όπως θα ξέρεις στο σχολείο δεν λαμβάνουμε τόσο υπόψιν πραγματικές συνθήκες. Παρόλαυτα μου αρέσουν γενικά οπότε θεωρώ ότι και στη σχολή με σωστή δουλειά θα βγουν.
 

Βασιλης1234

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Κοίτα εγώ ως μαθητής της β λυκείου δεν μπορώ να ξέρω τέτοιες λεπτομέρειες. Αυτά τα χαρακτηριστικά της σχολής τα ξέρουν άτομα που σπουδάζουν σε αυτή σαν και εσένα. Εγώ γενικά δεν έχω πρόβλημα με θετικά μαθήματα όπως φυσικής, χημεία και μαθηματικά στο σχολείο. Αλλά όπως θα ξέρεις στο σχολείο δεν λαμβάνουμε τόσο υπόψιν πραγματικές συνθήκες. Παρόλαυτα μου αρέσουν γενικά οπότε θεωρώ ότι και στη σχολή με σωστή δουλειά θα βγουν.
Το πεδίο των οικονομικών γενικά το έχεις σκεφτεί? Μάρκετινγκ, χρηματοοικονομική, ναυτιλιακά. Γενικά τι σε κάνει να σκέφτεσαι αυτές τις δύο συγκεκριμένες σχολές εφόσον δεν ξέρεις ποιο αντικείμενο σου αρέσει? Αφού κοιτάς σχολές βάση της αποκατάστασης που είσαι σωστο σκεπτικό και το ακούω γιατί περιορίζεσαι μόνο σε δύο σχολες γενικά τα λεφτά δεν είναι συνυφασμένα με τα μόρια οι Έλληνες είμαστε κολλημένοι γενικά στις επιλογές μας.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,270 μηνύματα.
Κοίτα εγώ ως μαθητής της β λυκείου δεν μπορώ να ξέρω τέτοιες λεπτομέρειες. Αυτά τα χαρακτηριστικά της σχολής τα ξέρουν άτομα που σπουδάζουν σε αυτή σαν και εσένα. Εγώ γενικά δεν έχω πρόβλημα με θετικά μαθήματα όπως φυσικής, χημεία και μαθηματικά στο σχολείο. Αλλά όπως θα ξέρεις στο σχολείο δεν λαμβάνουμε τόσο υπόψιν πραγματικές συνθήκες. Παρόλαυτα μου αρέσουν γενικά οπότε θεωρώ ότι και στη σχολή με σωστή δουλειά θα βγουν.
Το γνωριζω , και καταλαβαίνω πλήρως οτι αναλογα την ηλικία και την φάση που είσαι προφανώς κάποια πράγματα είναι πέραν των δυνατοτήτων σου . Εκει που θέλω να εστιάσω όμως είναι οτι αυτό δεν σημαίνει οτι δεν μπορείς σιγά σιγά να μπαίνεις λίγο στο νόημα των πραγμάτων . Αρχικά είναι πολύ δύσκολο και άβολο όπως είπα , αλλά με τον καιρό αυτό ολοένα και βελτιώνεται . Το σημαντικό είναι κάθε φορά να κάνεις μια αρχή . Οτι μπορείς πρέπει να το ψάχνεις χωρίς φόβο . Το γεγονός οτι είσαι οκει με τα θετικά μαθήματα είναι ενθαρρυντικό και ελπιδοφόρο . Το επόμενο που πρέπει να σκεφτείς είναι εαν σε ενδιαφέρουν κιόλας . Το να είσαι ας πούμε καλός στα μαθηματικά δεν σημαίνει οτι θα γίνεις εξαιρετικός μαθηματικός . Μπορεί να μην το αγαπάς , οπότε να μην σε νοιάζει να το μελετήσεις σε βάθος . Σε κάνει όμως αυτομάτως ικανό για μια πλειοψηφία άλλων επαγγελμάτων ( το ίδιο ισχύει και με τα υπόλοιπα μαθήματα ) . Απλώς επειδή όλα τα άλλα επαγγέλματα κάνουν και πράγματα που ξεφεύγουν απο τα πλαίσια αυτών που διδάσκεσαι στο σχολείο , θα πρέπει να διαβάσεις σιγά σιγά τα προγράμματα σπουδών , τον σκοπό και τους στόχους του κάθε τμήματος . Δεν σου λέω οτι αυτό θα εξασφαλίσει την εύρεση της σχολής που σε ενδιαφέρει...αλλά θα σου δώσει έναν αρχικό μπούσουλα να κατευθυνθείς προς τα εκεί που νιώθεις με τις τωρινές γνώσεις σου και ικανότητες σου οτι ενδιαφέρεσαι . Αυτή η διαδικασία μπορεί να ξεκινήσει απο σήμερα που λέει ο λόγος , μέχρι και την συμπλήρωση του μηχανογραφικού .

Όπως έχουμε πει , οι άνθρωποι τείνουν να αγαπούν οτι καταλαβαίνουν , και να καταλαβαίνουν οτι αγαπούν . Πέραν αυτού όμως , υπάρχουν κάποια πράγματα που για τον α ή β λόγο , εγγενώς μας ελκύουν το ενδιαφέρον παραπάνω απο άλλα .
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Αρχικά καλησπέρα σας. Είμαι νέος στο forum και του χρόνου θα πάω β λυκείου χωρίς ακόμα να έχω αποφασίσει για το ποιο πεδίο να ακολουθήσω. Είμαι ανάμεσα στο 2 ή 3 όπως έχετε καταλάβει και έχω πραγματικά μπερδευτεί. Φέτος γενικά ήμουν καλός σε όλα τα μαθήματα και ειδικότερα δούλεψα πολύ μαθηματικά. Παρόλαυτα και βιολογία στα διαγωνίσματα 20ρια έγραφα και δεν μου φαινόταν δύσκολο στην κατανόησή το μάθημα. Σίγουρα φυσική, χημεία και έκθεση θα γράψω όμως δεν μπορώ να αποφασίσω τι να διαλέξω ανάμεσα σε μαθηματικά και βιολογία. Όλοι μου λένε ότι μου αρέσει αλλά παλιά δεν τα πολυδιάβαζα (τα μαθηματικά δηλαδή) και έτσι τα τελευταία χρόνια έχω εξελιχθεί παρά πολύ από το γυμνάσιο και μετά. Όμως για αυτό τον λόγο δεν <<αγαπώ>> όπως άλλοι τα μαθήματα αυτά. Είμαι τύπος που πιστεύει στην προσπάθεια και την επιτυχία. Δεν δουλεύω τόσο με το συναίσθημα. Γι'αυτό δεν ξέρω τι να επιλέξω. Έψαξα κάποιες σχολές στο Πολυτεχνείο(ΕΜΠ) όπως οι ηλεκτρολόγοι και οι ναυπηγοί μήπως μου αρέσουν όμως ιδιαίτερα οι ηλεκτρολόγοι είχα πολύ προγραμματισμό(άσχετος εγώ) και η άλλη μου εναλλακτική είναι οι ιατρικές σχολές στο 3 πεδίο. Έψαξα όμως κυρίως για να δω από πλευράς αποκατάστασης τι παίζει έτσι ώστε να βγεί από εκεί η απόφαση. Γι'αυτό δεν μπορώ να αποφασίσω. Αν μπορούσατε θα ήθελα να με βοηθήσετε και σας ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.
Ευχαριστώ πολύ.
ας απαντήσω κι εγώ, αν και οι προηγούμενες απαντήσεις θα έλεγα πως είναι αρκετά κατατοπιστικές. Μην κρίνεις κάθε πεδίο με κριτήριο το ποσό καλά τα πας στα αντίστοιχα μαθήματα, πρέπει να βρεις ποιο πεδίο (δηλαδή οι σχολές του) σου κινεί περισσότερο το ενδιαφέρον και να επιλέξεις αυτό. Τα πολυτεχνεία και οι ιατρικές δεν είναι σχολές που βγαίνουν (εύκολα) επειδή έχεις μάθει να διαβάζεις σωστά, πρέπει να έχεις και τουλάχιστον ένα μικρό ενδιαφέρον γι'αυτές. Μπορεί να βγουν και απλά διαβάζοντας ακόμη κι αν σιχαίνεσαι αυτά που διαβάζεις, αλλά πίστεψέ με, δεν θες να το ζήσεις αυτό. Άνοιξε ένα site με όλες τις σχολές ανά πεδίο και ξεψάχνισέ τις, μία προς μία, (ένα τμήμα από κάθε ομάδα ίδιων τμημάτων, δεν χρειάζεται να ψάχνεις κάθε πόλη ξεχωριστά προς το παρόν), δες προγράμματα και οδηγούς σπουδών, δες τι μαθήματα κάνουν σε κάθε τμήμα, ψάξε για γνώμες ατόμων από αντίστοιχα τμήματα και τελικά ψάξε και την επαγγελματική αποκατάσταση. Αν το κάνεις αυτό, θα έχεις εικόνα από τα τμήματα κάθε πεδίου και μπορείς να επιλέξεις το πεδίο που περιέχει περισσότερα τμήματα που σε ενδιαφέρουν.

Επιπλέον, μην κοιτάς μόνο υψηλόβαθμα τμήματα και μην επαναπαύεσαι στην ιδέα ότι πας σε ένα φημισμένο φροντιστήριο, άρα θα τα πας κι εσύ άριστα. Δυστυχώς, it doesn't work like that. Επειδή παιδιά που φοιτούσαν σε αυτό το φροντιστηριο πριν από σένα έγραψαν άριστα (ή αντίστοιχα άσχημα), δεν σημαίνει ότι θα γράψεις κι εσύ. Κανείς δεν σου χρωστάει θέση στο πανεπιστήμιο, εσύ πρέπει να την διεκδικήσεις. Και μην ακούς όλες τις χαζομάρες που λένε για *φημισμένα* φροντιστήρια, αν είναι δυνατόν. Ο κόσμος λέει ό,τι του κατέβει στο κεφάλι. It's raw, but it's the truth: δεν γράφει ο καθηγητής σου πανελλήνιες, εσύ γράφεις. Αυτό που έχει σημασία σε ένα φροντιστήριο είναι να είσαι εσύ ευχαριστημένος από τους καθηγητές και τα μαθήματα, όχι η κυρά Σούλα που πέρασε ο γιος της ιατρική Αθήνας χωρίς διάβασμα (aka μην δίνεις τόση βάση στις φήμες).

Συγκεκριμένα ως προς τα τμήματα που αναφέρεις, η ιατρική, οι ηλεκτρολόγοι και οι ναυπηγοί είναι τρία δύσκολα τμήματα που απαιτούν συνεχή επαφή με τα μαθήματα, τις διαλέξεις κλπ. Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να σου αρέσουν έστω και λίγο ώστε να τα βγάλεις, αλλά σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις. Μην σε τρομάζει ο προγραμματισμός που βλέπεις ότι έχουν οι ηλεκτρολόγοι, δεν είναι κάτι τόσο τραγικό –ανάλογα και με το εκάστοτε τμήμα βέβαια. Δεν χρειάζεται απαραίτητα επαφή με προγραμματισμό πριν μπεις στην σχολή για να ανταπεξέλθεις, από την δική μου εμπειρία μπορώ να σου πω ότι οι περισσότεροι δεν είχαν έτσι κι αλλιώς ιδέα από προγραμματισμό πριν την σχολή. Το θέμα με τον προγραμματισμό είναι ότι ειδικά αν έχεις εργαστήρια, πρέπει να του αφιερώνεις αρκετό χρόνο μέσα στο εξάμηνο για να ανταπεξέρχεσαι στα εργαστήρια –αν στοχεύεις στο να μάθεις καλά προγραμματισμό και να τσιμπήσεις καλό βαθμό στο αντίστοιχο μάθημα. Πάντως μην απορρίπτεις απευθείας ένα τμήμα λόγω του προγραμματισμού, χωρίς καν να έχεις επαφή με αυτόν. Αν σε ενδιαφέρει το τμήμα γενικά, το θεωρώ χαζομάρα να μην το δηλώσεις επειδή έχει προγραμματισμό.

Γενικά όμως όπως είπα και προηγουμένως, ψάξε κι άλλες σχολές. Δεν υπάρχουν μόνο οι ηλεκτρολόγοι και οι γιατροί, υπάρχουν ένα σωρό σχολές που μπορεί να είναι πιο χαμηλόβαθμες, αλλά να είναι πολύ πιο ελκυστικές για σένα. Μην ξεχνάς ότι χαμηλόβαθμη δεν σημαίνει κακή σχολή, σημαίνει ότι για τον Χ, Ψ λόγο δεν έχει τόση ζήτηση ανάμεσα στους υποψηφίους. Τώρα, αν ψάξεις τις σχολές και συνεχίζεις να έχεις δίλημμα ανάμεσα στα δύο πεδία, μπορείς να λάβεις υπόψη για την απόφασή σου παράγοντες όπως το ότι το 2ο πεδίο είναι πιο ευρύ σε σχέση με το 3ο (ξεκλειδώνεις περισσότερες σχολές και σχολές με πιο ευρύ γνωστικό πεδίο από τις σχολές του 3ου) και ότι γενικά (χωρίς να αμφισβητώ ότι υπάρχουν εξαιρέσεις στον κανόνα) οι καλές σχολές του 3ου πεδίου είναι σχετικά υψηλόβαθμες (μιας που παρότι αρκετοί το αρνούνται, η πλειοψηφία των παιδιών που πάνε 3ο πεδίο θέλουν ιατρική), ενώ στο 2ο πεδίο υπάρχουν και πολλές (καλές) σχολές με λιγότερα από 14-15Κ μόρια.

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα και να μην ήμουν πολύ κακιά με όλα αυτά που έγραψα. Αν έχεις κάποια άλλη απορία, ευχαρίστως να την συζητήσουμε.
 

manosz

Νεοφερμένος

Ο manosz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Φιλε μου δυσκολο το διλημμα σου αλλα να σου πω και γω δυο σκεψεις

Προσπαθεις να αποφασισεις αναμεσα σε δυο πεδια ενω δε σε ενδιαφερει κατι ιδιαιτερα και εχοντας απορριψει αλλα δυο πεδια (γιατι ομως? Η θεωρητικη και τα οικονομικα εχουν επισης υψηλοβαθμες σχολες με αποκατασταση) επιλεγεις να εξετασεις τις δυο τοπ σχολες σε μορια, ημμυ και ιατρικη. Γιατι αυτο? Πιστευεις οτι αν βγεις απο μια απ αυτες χωρις να σου αρεσει αυτο που σπουδασες οτι θα εχεις αποκατασταση και αυτο αρκει για μια ποιοτικη ζωη?
Αποκατασταση αμεση προσφερουν τα σωματα ασφαλειας ας πουμε, θα τα διαλεγες? Με το καλημερα θα παιρνεις μισθο... και για παντα. Αλλα, αρκει αυτο για σενα?

Επισης, το θεμα της αποκαταστασης ειναι σημαντικο αλλα δεν ειναι το μονο. Δλδ, θα ηθελες να δουλευεις με κοσμο/συνεργατες ή μονος? Σε γραφειο/απο το σπιτι? Σε κατι πρακτικο/θεωρητικο? Σε μεγαλη/μικρη πολη? Στην ελλαδα? Θελεις πολυτελη ζωη ή εισαι ολιγαρκης? Θελεις να χτισεις καριερα ή οχι? Θες κατι με κυρος? Εισαι διατεθειμενος να κανεις κατι που δε σου αρεσει ή εχεις κοκκινες γραμμες? Σου αρεσουν οι επιστημες? Και πολλα αλλα ερωτηματα που σε μια φαση σχολειου δε μπορουμε να σκεφτουμε/απαντησουμε ευκολα.

Επειτα, ειναι συνηθες τα παιδια να γοητευονται απο τις υψηλοβαθμες σχολες. Γιατρος ή δικηγορος συνεχιζει ακομη και σημερα να υφισταται ως επιθυμια σε πολλες οικογενειες. Απο κει και περα ομως ειναι η δικη σου ζωη. Αν δεν σου αρεσει κατι ή δεν το εχεις ανακαλυψει ακομα (που ειναι πολυ λογικο λογω ηλικιας) μην αυτοπεριοριζεσαι σε αποψεις που δημιουργουνται απο απωθημενα αλλων του στυλ θα περασω σε υψηλοβαθμη σχολη για να πουλαω μουρη και αργοτερα θα βγαζω γκαφρα και θα κανω γουστα. Εκτος αν αυτος ειναι ο σκοπος, να βγαζεις λεφτα, που καθολου μεμπτος δεν ειναι, αλλα γτ να μη γινεις επιχειρηματιας ας πουμε με οποιο ρισκο? Δλδ λιγοτερο ρισκο εχει ο γιατρος που ασχολειται με ανθρωπους?

Εγω ισως να πηγαινα σε δυο τρεις καλους συμβουλους επαγγελματικου προσανατολισμου (γιατι και ο ενας ισως σε "κατευθυνει" λαθος) και θα εκανα φροντιστηρια λιγο απ ολα, για να εχω ανοιχτες πορτες, και αφου φετος θα πας δευτερα εχεις ακομη περιθωρια.
Αλλα στην τελικη και "λαθος" να επιλεξεις που λεει ο λογος, παντα μπορεις να το διορθωσεις.
 

burningfire

Νεοφερμένος

Ο burningfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
ας απαντήσω κι εγώ, αν και οι προηγούμενες απαντήσεις θα έλεγα πως είναι αρκετά κατατοπιστικές. Μην κρίνεις κάθε πεδίο με κριτήριο το ποσό καλά τα πας στα αντίστοιχα μαθήματα, πρέπει να βρεις ποιο πεδίο (δηλαδή οι σχολές του) σου κινεί περισσότερο το ενδιαφέρον και να επιλέξεις αυτό. Τα πολυτεχνεία και οι ιατρικές δεν είναι σχολές που βγαίνουν (εύκολα) επειδή έχεις μάθει να διαβάζεις σωστά, πρέπει να έχεις και τουλάχιστον ένα μικρό ενδιαφέρον γι'αυτές. Μπορεί να βγουν και απλά διαβάζοντας ακόμη κι αν σιχαίνεσαι αυτά που διαβάζεις, αλλά πίστεψέ με, δεν θες να το ζήσεις αυτό. Άνοιξε ένα site με όλες τις σχολές ανά πεδίο και ξεψάχνισέ τις, μία προς μία, (ένα τμήμα από κάθε ομάδα ίδιων τμημάτων, δεν χρειάζεται να ψάχνεις κάθε πόλη ξεχωριστά προς το παρόν), δες προγράμματα και οδηγούς σπουδών, δες τι μαθήματα κάνουν σε κάθε τμήμα, ψάξε για γνώμες ατόμων από αντίστοιχα τμήματα και τελικά ψάξε και την επαγγελματική αποκατάσταση. Αν το κάνεις αυτό, θα έχεις εικόνα από τα τμήματα κάθε πεδίου και μπορείς να επιλέξεις το πεδίο που περιέχει περισσότερα τμήματα που σε ενδιαφέρουν.

Επιπλέον, μην κοιτάς μόνο υψηλόβαθμα τμήματα και μην επαναπαύεσαι στην ιδέα ότι πας σε ένα φημισμένο φροντιστήριο, άρα θα τα πας κι εσύ άριστα. Δυστυχώς, it doesn't work like that. Επειδή παιδιά που φοιτούσαν σε αυτό το φροντιστηριο πριν από σένα έγραψαν άριστα (ή αντίστοιχα άσχημα), δεν σημαίνει ότι θα γράψεις κι εσύ. Κανείς δεν σου χρωστάει θέση στο πανεπιστήμιο, εσύ πρέπει να την διεκδικήσεις. Και μην ακούς όλες τις χαζομάρες που λένε για *φημισμένα* φροντιστήρια, αν είναι δυνατόν. Ο κόσμος λέει ό,τι του κατέβει στο κεφάλι. It's raw, but it's the truth: δεν γράφει ο καθηγητής σου πανελλήνιες, εσύ γράφεις. Αυτό που έχει σημασία σε ένα φροντιστήριο είναι να είσαι εσύ ευχαριστημένος από τους καθηγητές και τα μαθήματα, όχι η κυρά Σούλα που πέρασε ο γιος της ιατρική Αθήνας χωρίς διάβασμα (aka μην δίνεις τόση βάση στις φήμες).

Συγκεκριμένα ως προς τα τμήματα που αναφέρεις, η ιατρική, οι ηλεκτρολόγοι και οι ναυπηγοί είναι τρία δύσκολα τμήματα που απαιτούν συνεχή επαφή με τα μαθήματα, τις διαλέξεις κλπ. Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να σου αρέσουν έστω και λίγο ώστε να τα βγάλεις, αλλά σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις. Μην σε τρομάζει ο προγραμματισμός που βλέπεις ότι έχουν οι ηλεκτρολόγοι, δεν είναι κάτι τόσο τραγικό –ανάλογα και με το εκάστοτε τμήμα βέβαια. Δεν χρειάζεται απαραίτητα επαφή με προγραμματισμό πριν μπεις στην σχολή για να ανταπεξέλθεις, από την δική μου εμπειρία μπορώ να σου πω ότι οι περισσότεροι δεν είχαν έτσι κι αλλιώς ιδέα από προγραμματισμό πριν την σχολή. Το θέμα με τον προγραμματισμό είναι ότι ειδικά αν έχεις εργαστήρια, πρέπει να του αφιερώνεις αρκετό χρόνο μέσα στο εξάμηνο για να ανταπεξέρχεσαι στα εργαστήρια –αν στοχεύεις στο να μάθεις καλά προγραμματισμό και να τσιμπήσεις καλό βαθμό στο αντίστοιχο μάθημα. Πάντως μην απορρίπτεις απευθείας ένα τμήμα λόγω του προγραμματισμού, χωρίς καν να έχεις επαφή με αυτόν. Αν σε ενδιαφέρει το τμήμα γενικά, το θεωρώ χαζομάρα να μην το δηλώσεις επειδή έχει προγραμματισμό.

Γενικά όμως όπως είπα και προηγουμένως, ψάξε κι άλλες σχολές. Δεν υπάρχουν μόνο οι ηλεκτρολόγοι και οι γιατροί, υπάρχουν ένα σωρό σχολές που μπορεί να είναι πιο χαμηλόβαθμες, αλλά να είναι πολύ πιο ελκυστικές για σένα. Μην ξεχνάς ότι χαμηλόβαθμη δεν σημαίνει κακή σχολή, σημαίνει ότι για τον Χ, Ψ λόγο δεν έχει τόση ζήτηση ανάμεσα στους υποψηφίους. Τώρα, αν ψάξεις τις σχολές και συνεχίζεις να έχεις δίλημμα ανάμεσα στα δύο πεδία, μπορείς να λάβεις υπόψη για την απόφασή σου παράγοντες όπως το ότι το 2ο πεδίο είναι πιο ευρύ σε σχέση με το 3ο (ξεκλειδώνεις περισσότερες σχολές και σχολές με πιο ευρύ γνωστικό πεδίο από τις σχολές του 3ου) και ότι γενικά (χωρίς να αμφισβητώ ότι υπάρχουν εξαιρέσεις στον κανόνα) οι καλές σχολές του 3ου πεδίου είναι σχετικά υψηλόβαθμες (μιας που παρότι αρκετοί το αρνούνται, η πλειοψηφία των παιδιών που πάνε 3ο πεδίο θέλουν ιατρική), ενώ στο 2ο πεδίο υπάρχουν και πολλές (καλές) σχολές με λιγότερα από 14-15Κ μόρια.

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα και να μην ήμουν πολύ κακιά με όλα αυτά που έγραψα. Αν έχεις κάποια άλλη απορία, ευχαρίστως να την συζητήσουμε.
Σε ευχαριστώ και εσένα παρά πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες και δεν έγινες καθόλου κακία απλά ήσουν ρεαλιστική. Αρχικά, αυτό που προτείνεις με τα προγράμματα σπουδών και τις σχολές είναι αυτό που έχω αρχίσει πρόσφατα να κάνω για να έχω μια γενική εικόνα της κάθε σχολής. Όμως επειδή συνήθως έχουν παρά πολλή πληροφορία δεν ξέρω από που να αρχίσω. Προσπαθώ μέσω των μαθημάτων να καταλάβω την γενική κατάσταση και ακριβώς σε αυτό το σημείο εμφανίστηκε ο προγραμματισμός. Σχεδόν σε όλες τις πολυτεχνικές σχολές είναι μέσα από τα πρώτα εξάμηνα. Όμως όπως έχω ξαναπεί δεν έχω κάποια ιδιαίτερη σχέση. Παρόλαυτα θεωρώ ότι με προσπάθεια και υπομονή(και κάποιες συμβουλές που μου έδωσαν κάποια άλλα παιδιά π.χ. για python,java) θα τα καταφέρω. Σε καμία περίπτωση δεν έχω απορρίψει έτσι σχολές και μέχρι στιγμής μόνο ενθαρρυντικά σχόλια παίρνω οπότε δεν τρομάζει τόσο πια. Τώρα όσον αφορά το φροντιστήριο δεν έχω αυταπάτες. Όταν είπα ότι πηγαίνω στο φροντιστήριο αυτό(Ηράκλειτος) δεν το είπα για λόγους αυτοπροβολής. Πήρα την απόφαση να πάω σε αυτό αν και ζω μακριά από εκεί γιατί ήθελα να πάω σε ένα φροντιστήριο με ανταγωνισμό και καλούς καθηγητές που επιδιώκει την επιτυχία. Εφόσον γενικά δεν είδα ότι υστερώ σε κάτι(διαγωνίσματα, συμμετοχή κ.λπ.) αντιθέτως πηγαίνει πολύ καλά, είπα να στοχεύσω σε κάτι πιο υψηλό. Θα ψάξω λοιπόν περισσότερο και θα προσπαθήσω να βρω την τελική απάντηση στο ερώτημα όσο πιο γρήγορα γίνεται.
Ευχαριστώ πολύ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Φιλε μου δυσκολο το διλημμα σου αλλα να σου πω και γω δυο σκεψεις

Προσπαθεις να αποφασισεις αναμεσα σε δυο πεδια ενω δε σε ενδιαφερει κατι ιδιαιτερα και εχοντας απορριψει αλλα δυο πεδια (γιατι ομως? Η θεωρητικη και τα οικονομικα εχουν επισης υψηλοβαθμες σχολες με αποκατασταση) επιλεγεις να εξετασεις τις δυο τοπ σχολες σε μορια, ημμυ και ιατρικη. Γιατι αυτο? Πιστευεις οτι αν βγεις απο μια απ αυτες χωρις να σου αρεσει αυτο που σπουδασες οτι θα εχεις αποκατασταση και αυτο αρκει για μια ποιοτικη ζωη?
Αποκατασταση αμεση προσφερουν τα σωματα ασφαλειας ας πουμε, θα τα διαλεγες? Με το καλημερα θα παιρνεις μισθο... και για παντα. Αλλα, αρκει αυτο για σενα?

Επισης, το θεμα της αποκαταστασης ειναι σημαντικο αλλα δεν ειναι το μονο. Δλδ, θα ηθελες να δουλευεις με κοσμο/συνεργατες ή μονος? Σε γραφειο/απο το σπιτι? Σε κατι πρακτικο/θεωρητικο? Σε μεγαλη/μικρη πολη? Στην ελλαδα? Θελεις πολυτελη ζωη ή εισαι ολιγαρκης? Θελεις να χτισεις καριερα ή οχι? Θες κατι με κυρος? Εισαι διατεθειμενος να κανεις κατι που δε σου αρεσει ή εχεις κοκκινες γραμμες? Σου αρεσουν οι επιστημες? Και πολλα αλλα ερωτηματα που σε μια φαση σχολειου δε μπορουμε να σκεφτουμε/απαντησουμε ευκολα.

Επειτα, ειναι συνηθες τα παιδια να γοητευονται απο τις υψηλοβαθμες σχολες. Γιατρος ή δικηγορος συνεχιζει ακομη και σημερα να υφισταται ως επιθυμια σε πολλες οικογενειες. Απο κει και περα ομως ειναι η δικη σου ζωη. Αν δεν σου αρεσει κατι ή δεν το εχεις ανακαλυψει ακομα (που ειναι πολυ λογικο λογω ηλικιας) μην αυτοπεριοριζεσαι σε αποψεις που δημιουργουνται απο απωθημενα αλλων του στυλ θα περασω σε υψηλοβαθμη σχολη για να πουλαω μουρη και αργοτερα θα βγαζω γκαφρα και θα κανω γουστα. Εκτος αν αυτος ειναι ο σκοπος, να βγαζεις λεφτα, που καθολου μεμπτος δεν ειναι, αλλα γτ να μη γινεις επιχειρηματιας ας πουμε με οποιο ρισκο? Δλδ λιγοτερο ρισκο εχει ο γιατρος που ασχολειται με ανθρωπους?

Εγω ισως να πηγαινα σε δυο τρεις καλους συμβουλους επαγγελματικου προσανατολισμου (γιατι και ο ενας ισως σε "κατευθυνει" λαθος) και θα εκανα φροντιστηρια λιγο απ ολα, για να εχω ανοιχτες πορτες, και αφου φετος θα πας δευτερα εχεις ακομη περιθωρια.
Αλλα στην τελικη και "λαθος" να επιλεξεις που λεει ο λογος, παντα μπορεις να το διορθωσεις.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Πρώτων έχω απορρίψει το πεδίο των ανθρωπιστικών σπουδών διότι δεν μου αρέσουν τα αρχαία. Πραγματικά καθόλου. Προσπάθησα κυρίως προπερσι αλλά αν δεν είχα να διαβάσω για διαγωνίσματα και εξετάσεις δεν νομίζω να είχα ασχοληθεί. Τώρα για οικονομικά η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω σκεφτεί τόσο γιατί α) δεν υπάρχει καλή πληροφόρηση και β) όπως είπε και κάποιος άλλος στην χώρα μας συνυφαίνουμε τα λεφτά με τα μόρια. Παρόλαυτα, θα ήθελα και μια σχολή που να είχε πιο βαθειά προσέγγιση στα μαθηματικά ρε παιδί μου όχι τόσο όσο τα οικονομικά, από όσα μου έχουν πει τουλάχιστον. Έπειτα, όσον αφορά την αποκατάσταση ήθελα να πάω με αυτό το κριτήριο διότι δεν <<αγαπώ>> ξεκάθαρα κάποιο από τα δύο συγκεκριμένα μαθήματα και προσπάθησα να δώσω λύση σε ένα άλλο επίπεδο. Γενικότερα όμως εκτός από λεφτά, καριέρα και άλλα θα ήθελα κάτι που να μου αρέσει κιόλας ώστε να έχω μια πιο ποιοτική ζωή. Γι'αυτό θα ψάξω λίγο καλύτερα στα προγράμματα σπουδών για να πάρω την απόφαση.
Ευχαριστώ πολύ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top