2ο, 3ο πτυχίο, μεταπτυχιακό και φιλολογία

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Kαταρχήν αυτό με τα πτυχία δεν το έχω καταλάβει...ένας άνθρωπος πρέπει να έχει ένα βασικό πτυχίο,μεταπτυχιακό για εξειδίκευση και παράλληλα σιγά σιγά μέσα στο βασικό πτυχίο και ίδιως παράλληλα και μετά το μεταπτυχιακό να εργάζεται,αργότερα για δική του εξέλιξη και όταν έχει κατασταλάξει επαγγελματικά ίσως προβεί και σε απόκτηση διδακτορικού! Φυσικά αν το άτομο αυτό από τις μεταπτυχιακές του σπουδές αποφασίσει να αποκτήσει διδακτορικό διότι επιθυμεί ακαδημαική καριέρα να το κάνει...
Τώρα τα 2α και 3α πτυχία είναι περριτά θεωρώ είδικα αν εκείνα λογίζονται ως βασικά...είναι δίχως αντίκρισμα στην αγορά εργασίας και πιθανότατα να αποτελέσουν και τροχοπέδη για έναν άνθρωπο στην επαγγελματική του καρίερα...γιατί (εγώ) θα τον θεωρούσα ψιλό τεμπέλη...

Τώρα αναφορικά με τον βαθμο πτυχίου,προσωπικά έχοντας αρκετά καλό ΜΟ στο πανεπιστήμιο δεν μπορώ να κρίνω αν θεωρείται ισχυρό διαβατήριο για να βρεις δουλειά,ξέρω όμως ότι παίζει σημαντικό ρόλο για την εισαγωγή σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα(προφανώς παίζουν κ άλλα ρόλο...)
Φυσικά ο ΜΟ πρέπει να συμβαδίζει και με την επιμέλια του φοιτητή σε σχέση με τα χρόνια φοίτησης! Προφανώς ένας απόφοιτος με μέσο όρο=8,5 και με ολοκλήρωση 1ου κύκλου σπουδών στα 4 χρόνια θα είναι σε πλεονεκτικότερη θέση σε σχέση με έναν που τελείωσε στα 7+ χρόνια ακόμα και αν έχει ΜΟ=10! 😂
Αντίστοιχα αν κάποιος φοιτητής-απόφοιτος αποφοιτήσει στα 4 χρόνια με 5,5,ναι θα έχει πρόβλημα...

Το "τέλειο" θα ήταν να τελειώσεις το πρώτο σου πτυχίο με ΜΟ>=7 και μέσα στα ν+2 έτη ώστε να έχεις αξιώσεις για ένα καλό μεταπτυχιακό πρόγραμμα

Οπότε τί προτείνεις ; Όταν πάρω πτυχίο να το σκίσω ;

Ποιοί είστε εσείς που θα με κρίνετε ; Ωραία, αν τυχόν έρθω να σας ζητήσω δουλειά εγώ ή κάποια άλλη αντίστοιχη περίπτωση, μην μας δεχτείτε, θα πάμε αλλού.
Για χαλάρωσε λίγο τα μπουτάκια σου,μικρέ φιλόλογε...εδώ λέμε γνώμες...και σταμάτα να είσαι αλλαζονικός και κακός...δέξου τη κριτική και σκέψου αυτά που λέμε εδώ...και κρίνε ποιά θα κρατήσεις και ποιά όχι...
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Οπότε τί προτείνεις ; Όταν πάρω πτυχίο να το σκίσω ;
Δεν καταλαβαίνω γιατί αγχώνεσαι. Αφού έχεις ιατρικά θέματα θα το λάβουν υπόψη. Έπειτα, το να σπουδάζεις 10 χρόνια δεν αξίζει από οικονομική σκοπιά περισσότερο. Επαγγελματικά δε θα έχει μεγάλη επίπτωση.

Γενικά νομίζω πρέπει να σκέφτεσαι τη ζωή σου λίγο σα θεατής. Μου φαίνεται αγκυλώνεσαι σε κάποια προσωπικά σου ζητήματα και τα ανάγεις σε γενικότερα αφηγήματα. Ίσως αυτή η μυθολογία σε ανακουφίζει αλλά δεν είναι υγιής. Το ότι εσυ θα τελειώσεις στα 10 χρόνια λόγω ιατρικών θεμάτων δεν πρέπει να σε οδηγεί στην κατασκευή του αφηγήματος πως τα πολλά χρόνια για καλό βαθμό είναι το καλύτερο για όλους. Ίσως υπήρξες άτυχος στη ζωή σου και σου έτυχαν προβλήματα που σπάνια τυχαίνουν σε άλλον, αλλά το να παίρνεις αυτές τις ατυχίες και να τις επιβάλλεις ως το σωστό για όλους, όσο κι αν σου δίνει δύναμη, θα δεις πως συσκοτίζει περισσότερο την κρίση σου και την κατανόηση του κόσμου, η οποία θα σου χρειαστεί για να αντεπεξέλθεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Οπότε τί προτείνεις ; Όταν πάρω πτυχίο να το σκίσω ;

Βάλε φωτιά να το κάψεις. Προσωπικά θα έβγαζα αντίγραφο το πτυχίο και θα το έσκιζα σε κομματάκια μπροστά στα μούτρα του προέδρου Τμήματος. Χαρτάκι χαρτάκι και με μουσική υπόκρουση Εύας Μιλλής. Το έχω σαν φαντασίωση. :hehe:


Πέρα από την πλάκα, καλώς ή κακώς έτσι δουλεύει η αγορά εργασίας. Κάποια πτυχία έχουν το μαύρο τους το χάλι ειδικά αν δεν παρέχουν και σαφείς επαγγελματικές δεξιότητες. Ζούμε στην εποχή των δεξιοτήτων και όχι των πολύχρονων θεωρητικών αμπελοφιλοσοφιών. Eφόσον έχεις τα δικαιολογητικά υγείας για ποιο λόγο τότε μας τηγανίζεις πατάτες μεσημεριάτικα; Λέμε τη γνώμη μας και αντί για ευχαριστώ, μας της λες...δεν πάει έτσι.

Τώρα αναφορικά με τον βαθμο πτυχίου,προσωπικά έχοντας αρκετά καλό ΜΟ στο πανεπιστήμιο δεν μπορώ να κρίνω αν θεωρείται ισχυρό διαβατήριο για να βρεις δουλειά,ξέρω όμως ότι παίζει σημαντικό ρόλο για την εισαγωγή σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα(προφανώς παίζουν κ άλλα ρόλο...)
Φυσικά ο ΜΟ πρέπει να συμβαδίζει και με την επιμέλια του φοιτητή σε σχέση με τα χρόνια φοίτησης! Προφανώς ένας απόφοιτος με μέσο όρο=8,5 και με ολοκλήρωση 1ου κύκλου σπουδών στα 4 χρόνια θα είναι σε πλεονεκτικότερη θέση σε σχέση με έναν που τελείωσε στα 7+ χρόνια ακόμα και αν έχει ΜΟ=10! 😂
Αντίστοιχα αν κάποιος φοιτητής-απόφοιτος αποφοιτήσει στα 4 χρόνια με 5,5,ναι θα έχει πρόβλημα...

Γενικά ο ΜΟ είναι μια Ελληνική πατέντα της γενικότερης κουλτούρας περί δεξιοτήτων της βιτρίνας, δηλαδή, ταξινομούμε κάποιον ως βαθμό εφ' όρου ζωής με κάποια μόρια (με βάση κάποιον συντελεστή) για να μπει σε λίστες διορισμού (αναμονής) στο δημόσιο. Τι σημαίνει ο βαθμός 6.45 μετά από 10 χρόνια από την αποφοίτηση;

Στο δυτικό κόσμο ο ΜΟ χρησιμοποιείται ως κόφτης εισακτέων μόνο όταν υπάρχουν υπεράριθμοι για μια θέση κάτι που δεν συμβαίνει συχνά δηλαδή, για μια θέση εργασίας να κάνουν αίτηση 10.000 άτομα. Μάλιστα σε κάποιες Ευρωπαϊκές χώρες στο πτυχίο δεν υπάρχει ΜΟ βαθμός γιατί απλά δεν δίνουν βάση σε αυτόν αλλά στο παράρτημα διπλώματος, βαθμολογίες, και διπλωματική εργασία όπου συνήθως μπαίνει ο βαθμός εκπόνησης/επιμέλειας, ο βαθμός εργαστηριακών πειραμάτων και ο βαθμός εξέτασης σε τριμελή επιτροπή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Στην Ελλάδα χρησιμοποιούνται βαθμοί και σταμπάρεται κόσμος σε κατατάξεις, γιατί δεν υπάρχουν ευκαιρίες για όλους και το σύστημα προσλήψεων ή σύστημα επιλογών σε μεταπτυχιακά πρέπει να επιλέξει κάποιους. Επειδή όμως πάντα κάνουν υπερβολικά αρκετοί αριθμητικά αίτηση σε σχέση με τις θέσεις που προσφέρονται, λόγω ανεργίας, ημι-απασχόλησης, μεταπτυχιακά αντί βαρεμάρας, κτλ, φτάνουμε στο άκρο μετά, να μπαίνουν κριτήρια βλακείας ως κόφτης των κατάλληλων για μια θέση. Σε προκηρύξεις του δημοσίου βλέπω τελευταία κάτι νούμερα για 100 θέσεις, 6.000 αιτήσεις των κατά τα άλλα...καλών πτυχίων που βρίσκουν εύκολα δουλειά. Τι γίνεται παιδιά; Αφού βρίσκουν εύκολα δουλειά πως στο καλό συσσωρεύεται κόσμος για μια θέση στο δημόσιο;

Στο εξωτερικό η διαδικασία πάει αλλιώς με καλύτερη μορφή αίτησης που εξετάζει το βιογραφικό και όχι απλά αίτηση ότι κατέχεις πτυχίο με κωδικό αριθμό που σε ομαδοποιεί με όλους το ίδιο. Μετά από αυτό εννοείται γίνεται το φιλτράρισμα για τους 5-10 επικρατέστερους για τη θέση και γίνεται κύκλος συνεντεύξεων. Οι συνεντεύξεις μπορεί να είναι μια ή έως 3-4 μέχρι την τελική πρόσληψη.

Ξαναρωτάω ποια η χρηστική σημασία του βαθμού 6.01 μετά από 10 χρόνια αποφοίτησης στη ζωή κάποιου;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Ξαναρωτάω ποια η χρηστική σημασία του βαθμού 6.01 μετά από 10 χρόνια αποφοίτησης στη ζωή κάποιου;
Το έζησε στο όριο ο τύπος

@GeorgePap2003 Φυσικά ο ΜΟ πρέπει να συμβαδίζει και με την επιμέλια του φοιτητή σε σχέση με τα χρόνια φοίτησης! Προφανώς ένας απόφοιτος με μέσο όρο=8,5 και με ολοκλήρωση 1ου κύκλου σπουδών στα 4 χρόνια θα είναι σε πλεονεκτικότερη θέση σε σχέση με έναν που τελείωσε στα 7+ χρόνια ακόμα και αν έχει ΜΟ=10!

Όχι ακριβώς.
Ένα καθαρό 10άρι ή κάτι που να το πλησιάζει, ακόμη και στα 10 χρόνια, ανοίγει πάρα πολλές πόρτες σε αυτή τη χώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Ξέρω γνωστούς μου με βαθμό πτυχίου 6 και οριακά, που έγιναν δεκτοί σε πανεπιστήμια όπως Βερολίνου, Imperial, Λούβαιν, κτλ. Εννοείται ότι η κάθε περίπτωση εξετάστηκε ατομικά και πιθανόν να χρεώθηκαν και μαθήματα για καλύτερη προσαρμογή στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών. Η λογική των Ευρωπαϊων είναι ότι με δική σου ευθύνη σπουδάζεις. Απλά δοκιμάζεις, βλέπεις τι μπορείς να καταφέρεις ή να μην καταφέρεις και φεύγεις. Αυτό συμβαίνει γενικά στα δημόσια Πανεπιστήμια της Δ.Ευρώπης.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Όλα βγαίνουν με θέληση και επιμονή. Δεν το κάνω επειδή δεν έχω τι άλλο να κάνω στη ζωή μου απλά ήθελα να ικανοποιήσω ένα απωθημένο. Τότε (το 2009) δεν είχα επιλέξει το ΦΠΨ λόγω επαγγελματικής αποκατάστασης και τώρα που έχω τακτοοιηθεί επαγγελματικά επέλεξα να το κάνω και αυτό πραγματικότητα.

Αναφορικά με τον κλάδο της φιλολογίας μιλάμε για έναν κλάδο με υπερπληθώρα προσφοράς στην Ελλάδα. Οι περισσότεροι στις θεωρητικές σχολές έχουν μέσο όρο πάνω από 8,5 έτσι και αλλιώς, δηλαδή δεν είναι κάτι δύσκολο να καταφέρει κανείς, π.χ. στο τμήμα που είμαι εγώ τώρα, στο Παιδαγωγικό Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στη Φιλοσοφική Σχολή Αθηνών οι βαθμοί μπαίνουν και με το παραπάνω. Καλό θα ήταν να εμπλουτίσεις το βιογραφικό σου με δράσεις, εθελοντισμό κλπ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top