2ο, 3ο πτυχίο, μεταπτυχιακό και φιλολογία

Guest 303951

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας, είμαι ένας προπτυχιακός επί πτυχίω φοιτητής φιλολογίας. Έχω ξεπεράσει το ν συν 2, γιατί διαγνώστηκα με κάτι και αντιμετώπισα σχετικές δυσκολίες. Θα πάρω πτυχίο μέχρι το 10ο έτος. Δεν θα ξεπεράσω την δεκαετία. Έχω μέσο όρο σχεδόν άριστα. Δεν κινδυνεύω με διαγραφή, γιατί θεωρούμαι νομικώς άτομο με αναπηρία και συνεργάζομαι με την μονάδα προσβασιμότητας του Εκπα. Είμαι της άποψης ότι ένας πανεπιστημιακός τίτλος δεν έχει ημερομηνία λήξης, δηλαδή δεν είναι πορτοκαλάδα, οπότε και να αργήσεις λίγο παραπάνω δεν τίθεται ζήτημα, αρκεί να μην ξεπεράσεις την δεκαετία. Επίσης, πιστεύω ότι αν κάποιος δουλεύει με ημιαπασχοληση στο μέλλον και καταφέρει να συνδυάσει δουλειά με ημιαπασχόληση και σπουδές, τότε μπορεί να κάνει όσες σπουδές θέλει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ξέχασα να αναφέρω πως είμαι απο μετεγγραφή, δηλαδή το 2015 είχα συγκεντρώσει 15,500 μόρια και είχα περάσει αρχικά στη φιλολογία Ιωαννίννων. Το 2018, στο 3ο έτος, πήρα μετεγγραφή για την φιλολογία Εκπα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στο μέλλον ενδιαφέρομαι και για μεταπτυχιακό στην επιστήμη που σπουδάζω καθώς και για δεύτερο πτυχίο. Για δεύτερο πτυχίο είμαι μεταξύ του τμήματος Πολιτικής επιστήμης και Ιστορίας και του Ιστορικού αρχαιολογικού Ιωαννίνων. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ως φιλόλογος θέλω να δουλέψω κυρίως σε εκδοτικούς οίκους, εφημερίδες ως επιμελητής κειμένων και σε ινστιτούτα , ερευνητικά κέντρα. Δεν με ενδιαφέρει τόσο η διδασκαλία.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 303951

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενδιαφέρεται κάποιος άλλος για δεύτερο πτυχίο και μεταπτυχιακό ή ακόμα και για τρίτο πτυχίο ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ξέρω κάποιες περιπτώσεις που πήγαν για δεύτερο πτυχίο και παράλληλα έκαναν και μεταπτυχιακό. Εσείς το θεωρείτε ακατόρθωτο να δουλεύει κάποιος με ημιαπασχόληση και παράλληλα να κάνει μεταπτυχιακό και δεύτερο πτυχίο ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης, έχω μία ακόμα απορία. Ας υποθέσουμε ότι κάποιος είναι κάτοχος τριών προπτυχιακών τίτλων σπουδών ή δύο προπτυχιακών και ενός μεταπτυχιακού, θα μπορεί να ασκεί όλες τις ιδιότητες των τίτλων αυτών ή μετά το πρώτο πτυχίο δεν θα μπορείς να ασκήσεις και την ιδιότητα που αποκτάς από το δεύτερο πτυχίο και έπειτα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
1. Να γνωρίζεις ότι το πόσα χρόνια έκανες για να πάρεις το πτυχίο σου το μετράνε στην αγορά εργασίας.
2. Εγώ προσωπικά μέχρι τώρα έχω κάνει 1 πτυχίο, 2 μεταπτυχιακά και τώρα κάνω δεύτερο πτυχίο και διδακτορικό και δουλεύω full time.
3. Μπορείς να εξασκήσεις όσα πτυχία έχεις, αρκεί να έχεις το χρόνο να το κάνεις !
 

Guest 303951

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1. Να γνωρίζεις ότι το πόσα χρόνια έκανες για να πάρεις το πτυχίο σου το μετράνε στην αγορά εργασίας.
2. Εγώ προσωπικά μέχρι τώρα έχω κάνει 1 πτυχίο, 2 μεταπτυχιακά και τώρα κάνω δεύτερο πτυχίο και διδακτορικό και δουλεύω full time.
3. Μπορείς να εξασκήσεις όσα πτυχία έχεις, αρκεί να έχεις το χρόνο να το κάνεις !
Αν όμως προσκομίσω την διάγνωση στον εργοδότη, δεν θα υπάρχει πρόβλημα σχετικά με το γεγονός του ότι καθυστέρησα να πάρω το πτυχίο, σωστά ;
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Αν όμως προσκομίσω την διάγνωση στον εργοδότη, δεν θα υπάρχει πρόβλημα σχετικά με το γεγονός του ότι καθυστέρησα να πάρω το πτυχίο, σωστά ;
δεν μετράει τόσο η ηλικία που το πήρες ούτε αν υπάρχει η όχι η δυνατότητα να παραταθεί η διάρκεια σπουδων...μετράει αν μπείς το 2022 όμως να έχεις τελειώσει το 2026-27 αν μπορείς γιατί δείχνει ότι ασχολήθηκες με το αντικείμενο
 

parrot/παπαγάλος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parrot/παπαγάλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
1. Να γνωρίζεις ότι το πόσα χρόνια έκανες για να πάρεις το πτυχίο σου το μετράνε στην αγορά εργασίας.
2. Εγώ προσωπικά μέχρι τώρα έχω κάνει 1 πτυχίο, 2 μεταπτυχιακά και τώρα κάνω δεύτερο πτυχίο και διδακτορικό και δουλεύω full time.
3. Μπορείς να εξασκήσεις όσα πτυχία έχεις, αρκεί να έχεις το χρόνο να το κάνεις !
2. Εγώ προσωπικά μέχρι τώρα έχω κάνει 1 πτυχίο, 2 μεταπτυχιακά και τώρα κάνω δεύτερο πτυχίο και διδακτορικό και δουλεύω full time.

Και πότε κοιμάσαι;;:sleep::sleep::sleep:
ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΑ, πρέπει να 'χεις τρέλα με τη μάθηση:book:
 

Guest 303951

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δεν μετράει τόσο η ηλικία που το πήρες ούτε αν υπάρχει η όχι η δυνατότητα να παραταθεί η διάρκεια σπουδων...μετράει αν μπείς το 2022 όμως να έχεις τελειώσει το 2026-27 αν μπορείς γιατί δείχνει ότι ασχολήθηκες με το αντικείμενο
Έχω μέσο όρο 8 στα 30 μαθήματα που έχω περάσει, την στιγμή που συμφοιτητές μου έχουν 6,5 έως 7. Ο υψηλός μέσος όρος αντισταθμίζει το ότι άργησα να πάρω πτυχίο, καθώς τόσο υψηλό μέσο όρο μόνο οι επιμελείς φοιτητές έχουν, οπότε δεν στέκει αυτό που έγραψες. Φυσικά και θα προτιμήσει εμένα ο εργοδότης από κάποιον που το πήρε στην ώρα του και με βαθμό 6,5.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης, ποιός είναι ο άλλος για να με κρίνει ; Ποιός τον όρισε κριτή ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επαναλαμβάνω ότι το ιδανικό είναι να πάρει κάποιος πτυχίο και με αριστα δίχως να ξεπερασει το ν συν 2. Όμως σε περίπτωση που για τον α ή β λόγο ξεπεραστεί το ν συν 2, τότε ο μόνος δείκτης που αξίζει να ληφθεί υπόψιν είναι ο βαθμός και όχι τα χρόνια. Είναι προτιμότερο κάποιος να πάρει με άριστα το πτυχίο του και ας έκανε 8 έως 10 χρόνια , παρά να το πάρει με 6,5 στα 4 χρόνια. Αυτός που το πήρε με 6,5 στα 4 χρόνια σημαίνει πως δεν έχει αφομοιώσει γνώσεις , οπότε είναι ανίκανος να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις της αντίστοιχης δουλειάς.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καθώς τόσο υψηλό μέσο όρο μόνο οι επιμελείς φοιτητές έχουν, οπότε δεν στέκει αυτό που έγραψες. Φυσικά και θα προτιμήσει εμένα ο εργοδότης από κάποιον που το πήρε στην ώρα του και με βαθμό 6,5.

Κάποιος κακοπροαίρετος θα μπορούσε να πει ότι από τις πολλές προσπάθειες δίχως ιδιαίτερη επιμέλεια έφτασε ο φοιτητής στο επίπεδο του 8. Οπότε δεν είναι επιμελής, αλλά τα είδε πολλές φορές. Δεν αναφερόμαι στην δικιά σου περίπτωση.

Στο μέλλον ενδιαφέρομαι και για μεταπτυχιακό στην επιστήμη που σπουδάζω καθώς και για δεύτερο πτυχίο. Για δεύτερο πτυχίο είμαι μεταξύ του τμήματος Πολιτικής επιστήμης και Ιστορίας και του Ιστορικού αρχαιολογικού Ιωαννίνων. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
Άστα αυτά. Πήγαινε Νομική.
 

Guest 303951

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάποιος κακοπροαίρετος θα μπορούσε να πει ότι από τις πολλές προσπάθειες δίχως ιδιαίτερη επιμέλεια έφτασε ο φοιτητής στο επίπεδο του 8. Οπότε δεν είναι επιμελής, αλλά τα είδε πολλές φορές. Δεν αναφερόμαι στην δικιά σου περίπτωση.


Άστα αυτά. Πήγαινε Νομική.
Δεν μου αρέσει η νομική.
 

Guest 303951

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάποιος κακοπροαίρετος θα μπορούσε να πει ότι από τις πολλές προσπάθειες δίχως ιδιαίτερη επιμέλεια έφτασε ο φοιτητής στο επίπεδο του 8. Οπότε δεν είναι επιμελής, αλλά τα είδε πολλές φορές. Δεν αναφερόμαι στην δικιά σου περίπτωση.


Άστα αυτά. Πήγαινε Νομική.
Αυτός ο κακοπροαίρετος όμως αγνοεί το ότι εκείνος που πέρασε μαθήματα μετά από πολλές προσπάθειες τουλάχιστον είχε την επιμονή και υπομονή να προσπαθεί ξανά και ξανά ενώ ο άλλος δεν διέθετε την αντίστοιχη υπομονή και επιμονή. Αυτή ακριβώς η επιμονή και η υπομονή είναι που ψάχνουν οι εργοδότες.
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτός ο κακοπροαίρετος όμως αγνοεί το ότι εκείνος που πέρασε μαθήματα μετά από πολλές προσπάθειες τουλάχιστον είχε την επιμονή και υπομονή να προσπαθεί ξανά και ξανά ενώ ο άλλος δεν διέθετε την αντίστοιχη υπομονή και επιμονή. Αυτή ακριβώς η επιμονή και η υπομονή είναι που ψάχνουν οι εργοδότες.
Αγνοείς πολλές παραμέτρους. Εύκολα μπορείς να σκεφτείς ποιες είναι. Καλό θα σου έκανε. Δεν έχει νόημα να σου γράψω εγώ ή κάποιος άλλος μερικές.

Ξαναλέω, δεν αναφέρθηκα σε εσένα προσωπικά πριν.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Η επιμονή και υπομονή δεν αποδεικνύεται απαραίτητα με το 2ο, 3ο ή και 5ο διδακτορικό. Δεν κατακρίνω όσους το κάνουν απλά, για την Ελλάδα θεωρείται κάπως αδικία να μετράνε τα δεύτερα και τρίτα πτυχία σε σύγκριση με όσους έχουν ένα πτυχίο βασικής επιστήμης, καθότι αποτελούν περισσότερο χόμπι μελέτης και όχι στοχευμένη επιλογή θέσης εργασίας για το δημόσιο. Δηλαδή όποιος μένει στο ένα πτυχίο δεν έχει θέληση για μάθηση; :bye2:

Επειδή κάποια πράγματα αλλάζουν γρήγορα στην αγορά εργασίας, προτιμούνται άλλοι τρόποι ανανέωσης μέσω ειδικών σύντομων πιστοποιήσεων. :) Επειδή υπάρχει και ένας παράγοντας που συχνά υποτιμάται και είναι οι ανθρώπινες αντοχές, συγγνώμη αλλά όσοι μπαίνουν στη διαδικασία των διαρκών σπουδών σε κάτι μπάζουν ως προσωπικότητες. Υπάρχει ένα κριτήριο που μετράει αρνητικά στις συνεντεύξεις και είναι η μειωμένη αποδοτικότητα λόγω κακής ποιότητας ελεύθερου χρόνου. Γενικά πολλοί άνθρωποι υποτιμούν την ανθρώπινη αντοχή γιατί και 40 ετών να είσαι, εννοείται ότι κάπου το όχημα θα καίει λάδια. Ένα πτυχίο γενικά δεν είναι εύκολη υπόθεση εκτός και αν παίζουμε με τις τακτικές των παλιών θεμάτων, γνωριμίες με καθηγητές κτλ και τη γενική νοοτροπία των Ελληνικών Πανεπιστημίων. Στο δυτικό κόσμο δεν είναι και τόσο διαδεδομένη η ιδέα ενός δεύτερου πτυχίου. Ο κόσμος κοιτάζει να δει τι μπορεί να κάνει σε άμεσο χρόνο και να εξελιχθεί στην καριέρα του.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Έχω μέσο όρο 8 στα 30 μαθήματα που έχω περάσει, την στιγμή που συμφοιτητές μου έχουν 6,5 έως 7. Ο υψηλός μέσος όρος αντισταθμίζει το ότι άργησα να πάρω πτυχίο, καθώς τόσο υψηλό μέσο όρο μόνο οι επιμελείς φοιτητές έχουν, οπότε δεν στέκει αυτό που έγραψες. Φυσικά και θα προτιμήσει εμένα ο εργοδότης από κάποιον που το πήρε στην ώρα του και με βαθμό 6,5.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης, ποιός είναι ο άλλος για να με κρίνει ; Ποιός τον όρισε κριτή ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επαναλαμβάνω ότι το ιδανικό είναι να πάρει κάποιος πτυχίο και με αριστα δίχως να ξεπερασει το ν συν 2. Όμως σε περίπτωση που για τον α ή β λόγο ξεπεραστεί το ν συν 2, τότε ο μόνος δείκτης που αξίζει να ληφθεί υπόψιν είναι ο βαθμός και όχι τα χρόνια. Είναι προτιμότερο κάποιος να πάρει με άριστα το πτυχίο του και ας έκανε 8 έως 10 χρόνια , παρά να το πάρει με 6,5 στα 4 χρόνια. Αυτός που το πήρε με 6,5 στα 4 χρόνια σημαίνει πως δεν έχει αφομοιώσει γνώσεις , οπότε είναι ανίκανος να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις της αντίστοιχης δουλειάς.
Αυτό που λες στην γενική περίπτωση είναι τελείως άτοπο να ξέρεις. Ο οποιοσδήποτε μπορεί να βγάλει μέσο όρο 8 εαν σπουδάζει μια δεκαετία σε ένα τετραετές τμήμα, εφόσον κόβει τα μαθήματα εαν δει οτι δεν μπορεί να γράψει καλά.

Όχι οτι αυτό βρίσκει εφαρμογή στην περίπτωση σου εφόσον είχες θέμα υγείας και για αυτό άργησες, αλλά εαν σε ρωτήσουν θα ήταν καλό να το αναφέρεις ειδάλλως θα μπορούσε να κακοφανεί πάρα πολύ σε μια συνέντευξη για το μεταπτυχιακό. Θα θεωρήσουν οτι σου πήρε 10 χρόνια να βγάλεις μ.ο. 8

Πάντως οφείλω να σου πω οτι ούτε και αυτός που το πήρε με 8 το πτυχίο στα 10 έτη σημαίνει οτι έχει αφομοιώσει γνώσεις. Άρα μην βασίζεσαι στον καλό βαθμό μόνο ως το απόλυτο μέτρο για να σε προτιμήσουν.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ήδη Ινδοί γονείς ψάχνουν ιδιαίτερα μαθήματα για εκμάθηση Python για παιδιά ηλικίας 11 ετών και στην Ελλάδα υπάρχει κόσμος που πάει και δίνει κατατακτήριες και απελπίζονται στο τέλος, γιατί πολλά πράγματα δεν ήταν όπως τα φαντάζονταν! Βρείτε που είναι το λάθος.

Mε αυτά που βίωσα στις σπουδές μου στο κύριο πτυχίο και να με πλήρωναν, δεν ξαναέκανα το λάθος να σπούδαζα στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο. Δεν έχει νόημα να πάω να πάρω ένα δεύτερο πτυχίο και να μπω στην διαδικασία θεωρητικών και άχρηστων γνώσεων, πιέζοντας την ματαιοδοξία μου ότι θα μάθω πράγματα λόγω ωριμότητας αυτή τη φορά, ακολουθώντας πάλι το όλο σύστημα σπουδών. Η ένστασή μου είναι γιατί να φθείρω την υγεία μου στην Ελληνική πραγματικότητα και με τι αντίκρισμα άμεσα στο κομμάτι των καλών εργασιακών επιλογών. Θα το έκανα, μόνο αν τα Ελληνικά Πανεπιστήμια μετασχηματίζονταν σε κανονικά Πανεπιστήμια όπως στη Δυτική Ευρώπη με ό,τι αυτό σημαίνει. Δεν βλέπω να μου εγγυάται το Ελληνικό κράτος ότι το πτυχίο που θα μου δώσει θα είναι επικαιροποιημένο επιστημονικά για το 2025 ή την εποχή που εγώ θα παίρνω το υποθετικό πτυχίο. Αντιθέτως θεωρώ πιο παραγωγικό να παρακολουθήσω 2-3 ανώτερα μαθήματα με πιστοποίηση πάνω σε ειδικές δεξιότητες και ακαδημαϊκή γνώση στοχευμένη σε συγκεκριμένα μοντέλα της αγοράς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ξαναλέω ότι και μένα μου αρέσει η γνώση για την γνώση, οι σπουδές σε μια άλλη επιστήμη, αλλά όχι να μπω σε μια διαδικασία όπου για 10 συγκεκριμένα μαθήματα να πρέπει να σπάσει το στομάχι μου να παρακολουθήσω και τις ιδιοτροπίες καθηγητών Πανεπιστημίου μαζί με άλλα 40 μαθήματα που ενδεχόμενα δεν με ενδιαφέρουν.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Προσωπικά μου χτυπάει πολύ πιο ασχημα το 7+ χρόνια σπουδών για ένα πτυχίο 4ετες, συγκριτικά με το να έχει 6+ ΜΟ
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Δε μετράει ιδιαίτερα ο βαθμός, ειδικά στο πτυχίο φιλολογίας, πέρα από το να πάρεις καμιά υποτροφία ΙΚΥ, Ωνάση, Γαλλικου Ινστιτούτου κλπ για μεταπτυχιακό. Ή για να πας σε κάποιο καλό πανεπιστήμιο μετά. Αλλά αν είναι να σπουδάσεις 6-7 χρόνια(το 10 είναι αστείο, αν δεν έχεις ιατρικά προβλήματα ή άλλους λόγους ανωτέρας βίας) τότε τι να την κάνεις την υποτροφία. Όσο μεγάλη κι αν είναι, τα έξοδα σπουδών για τα επιπλέον χρόνια και τα διαφυγόντα κέρδη από την τυχόν εργασία που θα έκανες αν είχες τελειώσει νωρίτερα θα είναι σαφώς μεγαλύτερα.

Τώρα αν έχεις σοβαρό ιατρικό θέμα που θέτει τόσο μεγάλα εμπόδια στις σπουδές σου, σίγουρα θα το συνεκτιμήσουν. Αλλά αυτό είναι ειδική περίπτωση. Γενικά τα 6+ χρόνια σε 4ετεις μη φυσικομαθηματικές σχολές κακοφαίνεται αρκετά. Το πιο σύνηθες και επωφελές είναι ή τα 4 χρόνια ή αντε 2 εξάμηνα παραπάνω για να κάνεις αναβαθμολογήσεις, αρκεί έτσι να αυξάνεται αρκετά ο μο αλλιώς δεν αξίζει.

Έντιτ: επίσης πλέον στο βιογραφικό μετράνε άλλα πράγματα περισσότερο, ιδίως ξένες γλώσσες, πρακτικές σε υπηρεσίες στο εξωτερικό, εράσμους σε ξένο πανεπιστήμιο, ημιαπασχόληση συναφής με τη σχολή σου κλπ.
 

Guest 303951

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά μου χτυπάει πολύ πιο ασχημα το 7+ χρόνια σπουδών για ένα πτυχίο 4ετες, συγκριτικά με το να έχει 6+ ΜΟ
Είπαμε υπάρχουν και εξαιρέσεις ! Εγώ έχω διαγνώσεις που το αποδεικνύουν. Ξεκολλήστε ! Ανοίξτε το μυαλό σας πιά ! Δεν είναι όλα άσπρο μαύρο !
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δε μετράει ιδιαίτερα ο βαθμός, ειδικά στο πτυχίο φιλολογίας, πέρα από το να πάρεις καμιά υποτροφία ΙΚΥ, Ωνάση, Γαλλικου Ινστιτούτου κλπ για μεταπτυχιακό. Ή για να πας σε κάποιο καλό πανεπιστήμιο μετά. Αλλά αν είναι να σπουδάσεις 6-7 χρόνια(το 10 είναι αστείο, αν δεν έχεις ιατρικά προβλήματα) τότε τι να την κάνεις την υποτροφία. Όσο μεγάλη κι αν είναι, τα έξοδα σπουδών για τα επιπλέον χρόνια και τα διαφυγόντα κέρδη από την τυχόν εργασία που θα έκανες αν είχες τελειώσει νωρίτερα θα είναι σαφώς μεγαλύτερα.

Τώρα αν έχεις σοβαρό ιατρικό θέμα που θέτει τόσο μεγάλα εμπόδια στις σπουδές σου, σίγουρα θα το συνεκτιμήσουν. Αλλά αυτό είναι ειδική περίπτωση. Γενικά τα 6+ χρόνια σε 4ετεις μη φυσικομαθηματικές σχολές κακοφαίνεται αρκετά. Το πιο σύνηθες και επωφελές είναι ή τα 4 χρόνια ή αντε 2 εξάμηνα παραπάνω για να κάνεις αναβαθμολογήσεις, αρκεί έτσι να αυξάνεται αρκετά ο μο αλλιώς δεν αξίζει.

Έντιτ: επίσης πλέον στο βιογραφικό μετράνε άλλα πράγματα περισσότερο, ιδίως ξένες γλώσσες, πρακτικές σε υπηρεσίες στο εξωτερικό, εράσμους σε ξένο πανεπιστήμιο, ημιαπασχόληση συναφή με τη σχολή σου κλπ.
Οπότε τί προτείνεις ; Όταν πάρω πτυχίο να το σκίσω ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ποιοί είστε εσείς που θα με κρίνετε ; Ωραία, αν τυχόν έρθω να σας ζητήσω δουλειά εγώ ή κάποια άλλη αντίστοιχη περίπτωση, μην μας δεχτείτε, θα πάμε αλλού.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ώπα, ώπα..εδώ λέμε γνώμες και μάλιστα προσπαθούν κάποιοι συνομιλητές να μεταφέρουν την πραγματική εμπειρία τους. Δεν κρίνουμε αλλά σε μια δημοκρατία, η κριτική επιτρέπεται. Το ποιος είσαι σύ που θα με κρίνεις παραπέμπει σε άλλου τύπου κοινωνίες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top