2ο ή 3ο επιστημονικό πεδίο;

Mers

Νεοφερμένος

Η Mers αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας. Είμαι μαθήτρια της Β τάξης Γενικού λυκείου είμαι θετικη κατεύθυνση και με προβληματίζει η επιλογή επιστημονικού πεδίου του χρόνου .Γενικα στόχος μου είναι οι στρατιωτικές σχολές οι οποίες παρολου που βρίσκονται σε όλα τα πεδία συνειδητά έχω αποκλείσει το 1ο και το 4ο.Οποτε όπως καταλαβαίνεται το μεγάλο μου δίλλημα είναι Μαθηματικά ή βιολογία; Βάση των δικών σας εμπειριών τι μου προτείνετε; Επίσης να σας ενημερώσω ότι υπάρχει μια απόκλιση όσο αφορά τις βάσεις.Στο 2ο πεδίο υπάρχουν στρατιωτικές σχολές με σχεδόν 15.000 ενώ στο 3ο πεδίο η κατώτερη βαθμολογικά στρατιωτική σχολή έχει βάση 17.580 . Αν επιλέξω βιολογία αυτήν την διαφορά της τάξης των 2,5 χιλιάδων μορίων μπορώ να την Καλυψώ ;Η τα μαθηματικά έχουν τον ίδιο βαθμό δυσκολίας με την βιολογία ;
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Γεια σου, αφού θες στρατιωτικές σχολές στο δεύτερο επιστημονικό πεδίο έχει περισσότερες, ενώ στο τρίτο έχει μόνο τα ιατρικά και τα παραϊατρικα. Δεν εξαρτάται τόσο με ποιο μαθημα θα τα βρεις σκούρα ή όχι, αλλά τι στρατιωτική θες. Οι καθαρά ας το πω στρατιωτικές είναι στο δεύτερο και γενικά υπάρχουν πιο πολλές σχολές. Η βιολογία είναι το πιο θεωρητικό μάθημα που έχουν στο τρίτο επιστημονικό πεδίο, αλλά θεωρώ θέλει πιο πολύ διάβασμα γιατί όπως είπες το κατώτατο τους(και άμα) είναι 17. Ενώ στο δεύτερο επιστημονικό πεδίο έχει τις υψηλές (Ικάρων, Ευελπίδων) αλλά έχει και με μικρότερη βάση αυτές των υπαξιωματικών που είναι κοντά στα 14, προφανώς δεν μειώνεται η "αξία" τους επειδή κάποιος μπαίνει με λιγότερα μόρια από αυτούς. Εξάλλου αν περάσεις ΣΜΥ, μπορείς μετά να ξαναδώσεις πανελλήνιες, να διεκδικήσεις ένα ειδικό ποσοστό και να πας Ευελπίδων. Στη θέση σου θα πήγαινα δεύτερο επιστημονικό για τους λόγους που προανέφερα. Βέβαια, αν θέλεις να γίνεις ιατρός, νοσηλεύτρια πας τρίτο. Εγώ είμαι θεωρητική και αν και δεν είχα καλή σχέση με τα αρχαία, μπόρεσα να το καλύψω αυτό το κενό (εν μέρει φυσικά) και είμαι διατεθειμένη να ξαναδώσω. Πάντως από φίλη μου που είναι τρίτο, μου έχει πει ότι η βιολογία είναι το πιο εύκολο μάθημα που έχουν. Όπως είπα, μετράει περισσότερο τι επιδιώξεις έχεις να γίνεις στο στρατό δηλαδή, θες να είσαι μάχιμη, θα ήθελες δικό σου ιατρείο, δεν είναι όλες οι στρατιωτικές το ίδιο. Ελπίζω να σε διαφωτισα 😀
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας. Είμαι μαθήτρια της Β τάξης Γενικού λυκείου είμαι θετικη κατεύθυνση και με προβληματίζει η επιλογή επιστημονικού πεδίου του χρόνου .Γενικα στόχος μου είναι οι στρατιωτικές σχολές οι οποίες παρολου που βρίσκονται σε όλα τα πεδία

Δεν βρίσκονται ΟΛΕΣ οι στρατιωτικές σχολές σε όλα τα επιστημονικά πεδία.
Σε κάθε επιστημονικό πεδίο εντάσσονται οι στρατιωτικές σχολές που έχουν σχέση μ΄αυτό. Πχ στο 1ο πεδίο το Στρατολογικό (Νομικής) και το Ψυχολόγων, στο 2ο πεδίο Ευελπίδων, Ικάρων, ΣΜΥΑ, ΣΜΥΝ, ΣΜΥ, ΣΝΔ, στο 3ο πεδίο Νοσηλευτικής, Ιατρικό, Κτηνιατρικό, Οδοντιατρικό, Φαρμακευτικό και στο 4ο πεδίο Οικονομικο, ΣΜΥ, ΣΜΥΝ, ΣΜΥΑ
(https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2020/ΦΕΚ_345_Β.pdf).
΄Οπως καταλαβαίνεις δεν μπορείς να συγκρίνεις τις στρατιωτικές σχολές όλων των πεδίων μεταξύ τους επειδή πρόκειται για διαφορετικές σχολές. Στις λίγες περιπτώσεις που είναι κοινές σε κάποια πεδία, η βάση τους είναι η ίδια επειδή οι υποψήφιοι κρίνονται συνολικά μέχρι να συμπληρωθούν οι προκηρυσσόμενες θέσεις ασχέτως μέσω ποιου πεδίου τις δήλωσαν (το ίδιο ισχύει και για τις αστυνομικές, πυροσβεστικές και σχολές του λιμενικού που έχουν ενταχθεί στο 1ο, στο 2ο και στο 4ο επιστημονικό πεδίο).
Κατά την άποψή μου εφόσον όπως λες σ΄ενδιαφέρουν κατά προτεραιότητα οι στρατιωτικές σχολές, θα πρέπει να επιλέξεις το 2ο πεδίο εφενός επειδή σ΄αυτό βρίσκονται οι περισσότερες στρατιωτικές σχολές που σημαίνει ότι έχεις περισσότερες πιθανότητες να εισαχθείς σε κάποια απ΄αυτές (πέρσι η βάση των Ικάρων-Μηχανικών ήταν 18576 μόρια και η βάση των Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού-΄Οπλα ήταν 14073 μόρια με όλες τις υπόλοιπες να κυμαίνονται σε μόρια ανάμεσα απ΄αυτές) αφετέρου επειδή αν τελικά δεν εισαχθείς σε κάποια από τις στρατιωτικές σχολές, έχεις πληθώρα άλλων σχολών για να επιλέξεις ποιες σ΄ενδιαφέρουν και να τις δηλώσεις.
Καλή Επιτυχία!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top